Moja bojovnica ma nafuknute brusko..



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Júl 2017 20:37 pm

Tak rybka sa zázračne vyliečila! Neverím!
Kto tvrdí, že pre bettu je vhodné akvárium menšie ako 20L, tak mu odpusťme, lebo nevie čo hovorí.
Každý predsa vie, že malé akvárium sa ťažšie udržiava, starostlivosť o hygienu takého akvária je dennodenná. Dennodenné zasahovanie do akvária prináša rybkám (radšej napíšem rybke) stres. Preto volíme lepšiu voľbu a hlavne menej pracnú, určite aspoň v začiatkoch. No a to je prípad práve tento.
Vieme, že menej vody v akváriu sa skôr prehrieva (bette by to nemalo vadiť, no opak je pravdou) a tým oveľa skôr voda stráca na "kvalite" , stráca sa z nej toľko potrebný kyslík. Viem, že bettka je labyrintka, no nezabúdajme na jej celkovú kondíciu, jej dobrý zdravotný stav je odkázaný na vodu s dostatkom kyslíka.
V malom akváriu sa rýchlejšie kazí neskonzumovaná potrava ( u začiatočníkov zvlášť, že?) Ak máme v malom akváriu hojnosť rastlín (čo znovu nieje tento prípad), tak niektoré časti rastlín treba pravidelne zaštipovať, odhnívajúce odstraňovať v opačnom prípade v malom akváriu može ich odhnívanie, hnitie, rapídne zhoršovať kvalitu vody
No a určite by sa ešte zopár dôvodov našlo.
Preto je odporúčané pre bettu akvárium minimálne 20L a pre začiatočníkov by každý (kto to myslí seiózne) mal doporučovať určite väčšie. opačný názor je spiatočnícky a podporuje dogmy zo stredoveku
Na záver: Viem o čom hovorím, bettky chovám, množím pre svoje potešenie a radosť
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Pavligin66 » 12 Júl 2017 07:35 am

:pivo: Presne tak to ma byť
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 14 Júl 2017 09:47 am

I.P. Pavlov napísal:Kto tvrdí, že pre bettu je vhodné akvárium menšie ako 20L, tak mu odpusťme, lebo nevie čo hovorí.

S tým by sa dalo súhlasit. 20l je šikovný rozmer, tak akurát. Ale bud ti uniká kontext, alebo pomalšie chápeš, alebo obligátna demagogia. Netvrdím ,že pre betáka je vhodné akvárium menšie ako 20l. Tvrdím, a nesúhlasím s názorom ,že "beták potrebuje akva minimálne 20l." Treba rozlišovat. Sú ludia - Aakvaristi, ktorým uplne postačí, povedzme 16l. Sú ludia - "akvaristi" ,ktorým nepomôže ani 50l. A určite by sa našli ludia, ktrorým dat niečo živé do ruky nebude dobrý nápad.
Čiže moje výhrady sú smerom k univerzálnym ,zjednodušujúcim a zovšeobecnujúcim tvrdeniam typu : takto a nijak inak.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 14 Júl 2017 09:55 am

Pavligin66 napísal::( Ne chcem byt prorok zlých správ ale keď som bol malý mali sme betu v takej nádobe a vydržala mesiac a bolo po ňom

Pavligin66 napísal:Vtedy som mal tak 8 rokov a netušil som ako veľmi ryba v tejto plastovéj nádobe trpela .


Takže ty si utýral rybu až k smrti? No, nie si prvý, ani posledný. Dá sa na tom nájst aj niečo pozitivne ,ale len v prípade,ak táto empíria vedie k vedomostiam a poznaniu.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod michellebebe » 14 Júl 2017 11:47 am

Ja celkom nerozumiem celému tomu "je vhodné 20l akvárko pre beťáka" a "je potrebné 20l akvárko pre beťáka". Teda problém je v tom že "je potrebné" je zovšeobecnenie. Lenže čo je na tom zlé. Ja to rozumiem tak, že beťák potrebuje pohyb (myslím že tu to zovšeobecnenie musí byť, to ma asi nikto nepresvedčí že priestor je len vhodný ale nie nevyhnutný), tak potom prečo je problém že beťák potrebuje aspoň 20l akvárko? Nemyslím si, že v menšom akvárku by mal dosť priestoru na pohyb. Možno by tak mohol stále plávať dokruhu. Neviem ako vyzerá také 16l akvárko, takže si to neviem predstaviť, ale doma máme 12l a 25l. A kebyže to má byť niečo medzi a dá sa tam štrk, ohrievač a akvárko nemôže byť napustené doplna, tak tam bude ešte menej priestoru. Jedna vec je udržateľnosť a starostlivosť o akvárko, ale čo priestor na život? Ten je tiež dôležitý. Takže ja to "je potrebné 20l akvárko" vidím ako že "je potrebný dostatočný priestor na život/pohyb". A keď je "je vhodné 20l akvárko" tak mi to príde ako "lepšie je 20l, ale keď chcete, tak ho dajte aj do menšieho". Možno niekto povie, že by mal beťák dosť priestoru na plávanie aj v 10l, 16l akvárku, ale mne také akvárko nepríde dostatočné na pohyb pre beťáka ktorý má aj s chvostom (ak sa bavíme o dlhoplutvých bettách) nejakých 10cm.
Takže pre mňa to zovšeobecnenie "potrebuje 20l" je opodstatnené. Tiež by som nechcela byť celý život zatvorená v kúpeľni a tam sa prechádzala dokruhu (toto prirovnanie môže prísť niekomu prehnané, ale mne príde ako výstižné).
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 14 Júl 2017 14:10 pm

Čomu nerozumieš ? Tvrdíš, že "beták by mal mat aspon 20l akvárko". Ja podotýkam, že OK, ale sú aj akvaristi, ktorý chovajú úspešne bojovnice aj v menších. To je celé.
Čo na tom nevieš pochopit? Stačí jemne zmenit formuláciu, alebo pridat dovetok. Inak je to plošné zovšeobecnenie a nezmysel typu : Neverit predavačom., alebo ako hovrí Andrej : všeci kradnú, jenom já jsem letadlo..
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 14 Júl 2017 17:04 pm

vincent van gogh napísal:Ty trvrdíš, že beťák pod 20l nie. Ja tvrdím, že kludne.

vincent van gogh napísal:Netvrdím ,že pre betáka je vhodné akvárium menšie ako 20l.

:?: :?: už toľko nekontruj :)
vincent van gogh napísal:Treba rozlišovat. Sú ludia - Aakvaristi, ktorým uplne postačí, povedzme 16l. Sú ludia - "akvaristi" ,ktorým nepomôže ani 50l. A určite by sa našli ludia, ktrorým dat niečo živé do ruky nebude dobrý nápad.

,,akvaristi",ktorí chovajú v menších objemoch sa sem neprídu pýtať prečo má tá ryba nafúknuté bruško,tých by som za príklad nedával,tu bola snaha docieliť ju k väčšiemu objemu ako terajších 10?L,len to smerovanie stále demoluješ svojím no problém pod 20 a dávaš jej a iným budúcim podnet na ryby vo váze :angel:
:arrow: a v ostatnom máš pravdu a je to aj tento konkrétny PVC dezinfekčný prípad,tu nepomôže ani 50 a viac bez :!: základných :!: znalostí
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod marko65 » 14 Júl 2017 20:26 pm

nerozumiem tejto komunikacii, správni akvaristi by mali podla mna drzat pri sebe a presadzovat jeden nazor, kdezto tu sa to deje presne opacne. Keby by som bol ja ten co ma problem a chce radu, tak som este viac zmätený ako pred tym
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 15 Júl 2017 12:14 pm

Hora napísal:
,,akvaristi",ktorí chovajú v menších objemoch sa sem neprídu pýtať prečo má tá ryba nafúknuté bruško....

Toto je dobrá veta. Dobre ilustruje absolutne nepochopenie situacie. A ? Chceš tým snád naznačit, že neexistujú, lebo nechodia na forum ?

Reagoval som na dve tvrdenia jednej juživatelky.(nie na nafuknuté bruško) O predavačoch a o objeme akvaria. V prvom prípade zavádzajuce, v druhom prípade snaha o akusi objektivitu informácie. Že to beriem ako jej názor (20l), avšak len pripomínam, že sú aj Akvaristi (mal som tú čest aj podebatovat aj vidiet ryby) s menšími akváriami.
Vysvetlenie je vyššie, načo to opakovat. Memám na to čas ani chuť.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Júl 2017 23:17 pm

michellebebe a Hora, ignorovať, zbytočne sa to tu zaplní provokáciami a klesne úroveň témy ešte hlbšie ako je
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 16 Júl 2017 14:41 pm

vincent van gogh napísal:Toto je dobrá veta. Dobre ilustruje absolutne nepochopenie situacie.

z tvojej strany
vincent van gogh napísal:avšak len pripomínam, že sú aj Akvaristi (mal som tú čest aj podebatovat aj vidiet ryby) s menšími akváriami.

práve takýchto som mal na mysli
vincent van gogh napísal:Vysvetlenie je vyššie, načo to opakovat. Memám na to čas ani chuť.

toto ber aj ako moju odpoveď :pivo:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.