nove 54l akva - problemy



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 07:59 am

Dobry den. Ak tu uz takato otazka bola, prosim nasmerujte ma...
Zalozili sme nove 54l akva. Dno jemny svetly piesok a na to biely strk /v octe sumi/. Rastliny 4ks zive, 4ks umele + umela dekoracia, napodobenina kamena s dierami. Filter, ktory bol v start sete, ohrievac a doplnila som bublinkovac. Piesok aj strk bol premyty, do vody po napusteni sme dali aqua safe a bio nitrivec, voda postala 2 dni, bola krasne cira. Nasledne sme tam dali ryby, samozrejme po adaptovani v sacku ponorenom vo vode akva. 10ks neonky, 4ks razborky, 4ks gupky a 10ks krevetiek na dno. Voda okyslicena, krmenie 2x denne ale nie vela aby padalo na dno, voda 25-26stupnov, svietenie 12 hodin cca. Prve dva dni vsetko ok, na treti den uhyn 4 razboriek a strata farby neoniek ostatne ryby su letargicke. Tak som ich vylovila a dala do nadoby s jednou rastlinou a odstatou vodou. Do rana zacali nenonky chytat farbu a ostatne obzili. Voda v akva krasne cista, bez zakalu, tak naozaj netusim kde je problem. :shock: ....ozaj a krevetky si tam vsetky ziju ako by sa nic nedialo...
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 08:10 am

ako dlho bolo akvárium zabehnuté bez ryb?
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 08:35 am

iba 2 dní to je strašne skoro na rybky tie ubôžiatka sa pravdepodobne o trávili amoniak vrátiť ryby do obchodu a umelohmotnu rastlinu tak isto a nechať akvárium bežať iba s rastlinami a svetlom a filtrom ideálne by bolo keby tak išlo aspoň mesiac a potom tam môžu byť aj ryby :D
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 08:42 am

Dakujem, viete v zvieracom obchode nam to vysvetlili a tak sme aj urobili...ale zistila som postupne citam na nete ze ich ,,navody,, nebrat vazne. Ja som sa obavala toho dna v akva a spoliehala som na tu chemiu co sa tam naliala, kde je uvedene ze UZ po 24 hodinach tam mozme nasadit rybky. Do obchodu to tazko vratim. Ako dlho mi preziju rybky v nahradnej nadobe?
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 08:56 am

to ťažko odhadnúť asi nemáte známeho akvaristu?ktorý by sa tých ryb na ten mesiac ujal.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 09:05 am

no mam, tak vyskusam tam tie rybky podrzat ak to pojde. Este mam otazku ohladom toho strku a piesku. Robila som test s octom a sumi to. Vadi to nejako rybam a rastlinam?
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 09:11 am

a ešte odporúčam prečítať si stránku horacovo akvárium ma tam aj články pre začínajúcich akvaristov
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 09:12 am

takto vyzera akva...jasnee viem ze tie umeliny su tam na prd, ale vysvetlite to mojim detom...
20861148_10209935507291106_1269840577_o.jpg
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 09:26 am

no pri správnom vybere rastlin a ryb do zasaditej vody to tak nevadí ale večine rastlin to vadí takže dno radšej vymeniť za iné
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 09:30 am

no rybám je vcelku jedno ako to tam vyzerá
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Azaza3l » 17 Aug 2017 09:43 am

Ak sumi tak rastlinam to vadit zacne, ja som tiez menil dno. Asi najlacnejší ...akvariovy štrk HAGEN.1 - 2 mm - 25 kg = cca 12l...cca 16 €. Pre rybky je lepšie dno tmavšie. Po založení akva začne stúpať hladina amoniaku, aj v akva bez rýb, z rybami podstatne rýchlejšie a nastane to čo sa stalo vám. Doporucim Seachem Ammonia Alert cca 10€, dlhodobý test na amoniak kde ten nárast aj pokles bude možné dobre sledovať. Tento článok pomôže pochopiť celý proces https://rybicky.net/clanky/1661-poznamk ... -dusicnany
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 09:59 am

tak a mam este otazku/dilemu....moj otec ma akvarko cele roky, niekedy ako deti sme mali aj my v detskej izbe...ja si nepamatam zeby tobolo niekedy take komplikovane. ziadne zabehy akva, ziadne chemie, len akasi zelena vodicka. Dali sme premyty strk, rastliny, vodu z vodovodu, pockali sme kym sa odkali a sup tam rybky...a zili, fungovalo vsetko v pohode bez merani ph vody, bez chemie atd. Ako je toto mozne? v com je to dnes ine?
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 10:21 am

lebo ryby v maloobchodnej sieti sú už tak dosť oslabené pobytom v predajnich nádržiach a mnohé k nám do cestovali aš s Ázie! takže toho maju dosť veľa za sebou.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 11:05 am

takze, dnes vymenim dno, krevetky vylovim, len neviem kam ich dat. napustim novu vodu, dam tie pripravky a cakam dva tyzdne?
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod newsted » 17 Aug 2017 11:52 am

Ela napísal:tak a mam este otazku/dilemu....moj otec ma akvarko cele roky, niekedy ako deti sme mali aj my v detskej izbe...ja si nepamatam zeby tobolo niekedy take komplikovane. ziadne zabehy akva, ziadne chemie, len akasi zelena vodicka. Dali sme premyty strk, rastliny, vodu z vodovodu, pockali sme kym sa odkali a sup tam rybky...a zili, fungovalo vsetko v pohode bez merani ph vody, bez chemie atd. Ako je toto mozne? v com je to dnes ine?


Ludia maju selektivnu pamat. Procesy zabehu akva sa nezmenili.

Ela napísal:Dobry den. Ak tu uz takato otazka bola, prosim nasmerujte ma...
Zalozili sme nove 54l akva. Dno jemny svetly piesok a na to biely strk /v octe sumi/. Rastliny 4ks zive, 4ks umele + umela dekoracia, napodobenina kamena s dierami. Filter, ktory bol v start sete, ohrievac a doplnila som bublinkovac. Piesok aj strk bol premyty, do vody po napusteni sme dali aqua safe a bio nitrivec, voda postala 2 dni, bola krasne cira. Nasledne sme tam dali ryby, samozrejme po adaptovani v sacku ponorenom vo vode akva. 10ks neonky, 4ks razborky, 4ks gupky a 10ks krevetiek na dno. Voda okyslicena, krmenie 2x denne ale nie vela aby padalo na dno, voda 25-26stupnov, svietenie 12 hodin cca. Prve dva dni vsetko ok, na treti den uhyn 4 razboriek a strata farby neoniek ostatne ryby su letargicke. Tak som ich vylovila a dala do nadoby s jednou rastlinou a odstatou vodou. Do rana zacali nenonky chytat farbu a ostatne obzili. Voda v akva krasne cista, bez zakalu, tak naozaj netusim kde je problem. :shock: ....ozaj a krevetky si tam vsetky ziju ako by sa nic nedialo...


Krm raz za 2 dni max raz za den. Viac jedla, viac rybych vykaloch, viac amoniaku (to co ti ryby zabija prve cca 2 tyzdne)
Sviet cca 8hodin, nastav si casovac.
Bakterie vo flasi z obchodu mozu fungovat a nemusia. Mali by sa drzat v chladnicke pocas vysokych teplot.
To co ti zabija ryby je amoniak, precitaj si o zabehu akva (amoniak, NO2, NO3).
Ak nemas kam dat ryby, vymienaj cca 10% vody denne (v idealnom pripade by si mala testovat akva na amoniak a podla toho sa zariadit). Pocitaj s dalsimi uhynmi, krevetky pravdepodobne nepreziju.
Filter prvy mesiac vobec necisti, nechaj ho zapnuty 24/7. Umyvaj vo vode z akva.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 11:52 am

najlepšie by bolo keby ste uchovali aspoň 3 štvrtiny z pôvodnej vody a 1 štvrtinu dali čerstvú vodu a krevetky dajte do sklenené ho pohára s vodou s akváriá a ten pohár niečim zakryť aby nevyskočili.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod newsted » 17 Aug 2017 11:53 am

Ela napísal:takze, dnes vymenim dno, krevetky vylovim, len neviem kam ich dat. napustim novu vodu, dam tie pripravky a cakam dva tyzdne?


Dno mozes vymenit, este len zabehujes akva, takze o nic neprides. Cakas cca 4 tyzdne.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Mirko1A » 17 Aug 2017 12:00 pm

odporúčam radšej zvážiť, či to akvárium vôbec hcete a či Vám bude prinášať radosť

obchodník na vás zarobil a pekne vás obabral a vy máte problém, ktorý sa bude len prehlbovať a čiastkovými riešeniami problémov iba prehlbovať.

okrem tých gupiek sú tie vaše rybky nevhodné do 54L akva
ten efektný jemný piesok bude zachvíľu čierny a povčený riasou
umelé rastliny vám do mesiaca pokryje riasa
bublifuk vytláča z vody co2 a zbytočne stresuje rybky
filter je maličký, ale budiž, aspoň hýbe vodu

vaším riešením je:
1- upustiť od akvária, lebo vám nebude prinášať radosť

2 - zatiaľ to nechať tak, nech to pohynie a zariasi sa, bohužiaľ
poradiť sa s nejakým akvaristom, preštudovať problematiku , nanovo všetko zariadiť nenáročnými ŽivÝmi rastlinami, zabehnúť 2- 3 týždne, dať tam nejaké nenáročné rybky a tešiť sa z toho

ľudia vám tu dobre radia, ale všetky ich dobré rady sú len čiastkové a nevyriešia váš problém. už vôbec nie sypanie a liatie akýchkoľvek obchodných chemických roztokov, ich jediný význam je v tom, že vyprázdnia vašu peňaženku, tak ako to urobil ten milý predavač
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 12:01 pm

ok, dakujem za super odpovede. este mi teda poradte ake dno mam zvolit?
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 12:08 pm

Mirko1A napísal:odporúčam radšej zvážiť, či to akvárium vôbec hcete a či Vám bude prinášať radosť

obchodník na vás zarobil a pekne vás obabral a vy máte problém, ktorý sa bude len prehlbovať a čiastkovými riešeniami problémov iba prehlbovať.

okrem tých gupiek sú tie vaše rybky nevhodné do 54L akva
ten efektný jemný piesok bude zachvíľu čierny a povčený riasou
umelé rastliny vám do mesiaca pokryje riasa
bublifuk vytláča z vody co2 a zbytočne stresuje rybky
filter je maličký, ale budiž, aspoň hýbe vodu

vaším riešením je:
1- upustiť od akvária, lebo vám nebude prinášať radosť

2 - zatiaľ to nechať tak, nech to pohynie a zariasi sa, bohužiaľ
poradiť sa s nejakým akvaristom, preštudovať problematiku , nanovo všetko zariadiť nenáročnými ŽivÝmi rastlinami, zabehnúť 2- 3 týždne, dať tam nejaké nenáročné rybky a tešiť sa z toho

ľudia vám tu dobre radia, ale všetky ich dobré rady sú len čiastkové a nevyriešia váš problém. už vôbec nie sypanie a liatie akýchkoľvek obchodných chemických roztokov, ich jediný význam je v tom, že vyprázdnia vašu peňaženku, tak ako to urobil ten milý predavač

Dakujem za rady, ale ja sa nemienim vzdat. Chcem to vsetko napravit a urobit to tak aby to bolo fajn, preto som sa prihlasila na toto forum aby som to cele dala doporiadku. Chystam sa vymenit dno, ubrat umeliny a taktiez dam trocha vacsi filter. Dalsie tipy a rady rada prijmem.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Azaza3l » 17 Aug 2017 12:21 pm

Asi do nejakého vedra :) 2 týždne sú také minimum. Ale keďže pridas nitrifikacne baktérie tak to pomôže. Testy potrebujú hlavne rastlinkari a chovatelia ktorý upravujú parametre vody. Ten permanent na čpavok je na začiatok asi najviac užitočný. Podľa neho zistíš ci sa ekelosystem rozbehol a stabilizoval, taktiež aku má kapacitu na odbúravanie a spracúvanie odpadu ktorý produkuje osadka. Keďže máš málo rastlín tak množstvo dusíka tých látok bude stúpať rýchlejšie a obmena vody bude potrebná častejšie atď. A rastliny by som pridal, machovu guľu pre krevetky, zapar plávajúcich a jeden vyhonok bežnej popinavej izbovky...potos, filodendron... Nakoľko dusikate látky budú spotrebuvat najma zive rastliny alebo potom uhlikovy filter a chemia :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 12:22 pm

odporúčam rastlinu egéria densa super na odbúravanie dusikatych látok z vody
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 12:31 pm

Vie mi niekto napisat teda cely postup ako a co mam od zakladu urobit???, lebo ako to tak citam tak vase rady sa roznia, tak naozaj neviem teraz co najskor s tym co mam urobit.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 13:02 pm

tak začal by som tým dnom ja mám v akváriu kremičity štrk frakcie okolo 1 milimetra . ak máte vodovod skontrolujte si parametre vody na stránkách miestnej vodárne a podľa toho vyberajte rastliny a ryby.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.