nove 54l akva - problemy



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod newsted » 17 Aug 2017 13:06 pm

Azaza, Pavligin, Mirko1A nemylte novych akvaristov.
Mirko1A
Bublifuk je teraz +, pridava vzduch do vody, ktrory ryby potrebuju kedze maju ztazene dychanie amoniakom a neskor NO2.
Zabeh trva cca 4 tyzdne niekedy viac, malokedy menej
Azaza
Aku vyhodu bude mat vedro oproti akva?
Moze tie ryby rovno nechat v akva a pokracovat podla postupu, ktory som pisal 10:52
Nitrifikacne bakterie pomozu niekedy, niekedy skratia zabeh, vacsinou nie. Zalezi od produktu a ako bol skladovany. Uhlikovy filter je teraz naprd, neabsorbuje Dus latky.

Chapem, ze chcete vsetci pomoct, ale podla prispevkov vam chybaju skusenosti (nechcel som aby to znelo povysenecky, ale neviem ako inak to napisat)
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Reklama

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Mirko1A » 17 Aug 2017 13:08 pm

to chce hlavne kľud

založenie akva je tu x-krát popísané, treba len preštudovať a až potom robiť

lebo takto máš v tom chaos a útržkové info

1. zruš toto akva, rybky vyhoď (určite je to humánnejšie, ako ich trápiť niekde v zaváraninovom pohári alebo vedre), vystresované dostanú krupičku a zase ťa tvoj milý predavač obtiahne o 30 eur zbytočne

2. preštuduj si, čo vlastne chceš, aké rybky, je tu plno informácií, každý odporúča iné, je to na tebe, avšak:
- musia sa znášať ak viac ako jeden druh
- do 54L akva ich zase nie je až tak veľa
- slimáky nechceš, ale je to veľmi potrebné, skús Clithon 1-2 ks

3. preštuduj si a vyber rastliny, nenáročné: niečo ako anubias, ceratophylum na hladinu, sagitaria atď, vyvaruj sa druhov ponúkaných tým predavačom

4. možno by som zvážil aj výživové dno a na to štrk (nie piesok), frakciu 2 mm, prípadne ak piesok, tak dennerle čierny, tmavý 1-2 mm

5. dekorácie prírodné - kameň, andezit a pod. - nájdeš v prírode, v žiadnom prípade nesmie šumieť pod octom
prípadne aj koreň, ale ten zase ti bude pri zábehu pokrývať sa slizom a spanikáriš, takže ostaň pri kameňoch
žiadne umeliny

6. filter, ak budeš mať veľa rastlín, tak aj ten zo setu prinajhoršom, žiadnz bublifuk, potápač, otvárajúca sa truhlica, hrady (tam sa najviac hromadia exkrementy a nevieš ich hadičkou vysať ori odkaľovaní

7. svetlo nechaj ten kryt, preto iba nenáročné rastliny

8. zábeh 2*-3 týždne, prilejk nitrifikačné baktérie (voda sa po 3 dňoch na jeden deň zakalí do mlična, je to ok, žiadna panika

9. a až potom kúp ryby, ktoré si naplánuješ v bode 2

a teš sa z akvária
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Mirko1A » 17 Aug 2017 13:16 pm

newsted
ja som myslel všeobecne bublifuk v akva, nie pri tomto probléme

stále som zástancom toho, aby sa neriešili čiastkové problémy, ale toto akva sa založilo nanovo úplne odznova, s pokojom v duši, predchádzať by tomu malo aspoň týždeň študovania a utriasania si myšlienok

takto ad hoc a chaoticky to nedopadne dobre

lebo je to založené celé na figu, od dna až po ryby
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 13:23 pm

Mirko1A napísal:newsted
ja som myslel všeobecne bublifuk v akva, nie pri tomto probléme

stále som zástancom toho, aby sa neriešili čiastkové problémy, ale toto akva sa založilo nanovo úplne odznova, s pokojom v duši, predchádzať by tomu malo aspoň týždeň študovania a utriasania si myšlienok

takto ad hoc a chaoticky to nedopadne dobre

lebo je to založené celé na figu, od dna až po ryby


Ano zakladali sme ho behom jedneho dna cakum prask....viete :D..to moj synacik bol na prazdninach u starych rodicov, a ti samozrejme urobia vsetko co sa mlademu zaraci, tak si vypytal akvarium, lebo dedko chova ryby tak aj on chce. Dovliekli to domov a matka staraj sa zo dna na den. Ja mudra som sla do obchodu superZOO a tam mi mlady panko radil a radil a ja som kupovala a kupovala :? ....sak reku asi vie o com toci. Fajn pos...ala som to, ale teraz ideme napravit a zachranit co sa da, lebo ja sa nikdy nevzdavam.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Mirko1A » 17 Aug 2017 13:27 pm

tak držím palce, správna mama :-)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 13:31 pm

Mirko1A napísal:tak držím palce, správna mama :-)


Dakujem, posnazim sa :D
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Hora » 17 Aug 2017 13:40 pm

Ela napísal:Vie mi niekto napisat teda cely postup ako a co mam od zakladu urobit???, lebo ako to tak citam tak vase rady sa roznia, tak naozaj neviem teraz co najskor s tym co mam urobit.

Google ponúka množstvo stránok s postupom- založením akvária,ja by som prešiel čo možno najviac a vyhol sa niektorým veciam v tomto vlákne.Aj sa na teba niečo do budúcna nalepí.
Žiadne urýchľovače zábehu neexistujú,chce to čas na vývin nitrifikačných baktérii, :arrow: jedine by to urýchlila voda s detritom zo starého dedovho akvária. :idea:
Čo najskôr je teraz neskoro,rybky pravdepodobne väčšina neprežije,čo prežije bude poznačené na oslabenej imunite kvôli terajšiemu stresu z nevhodnej vody a budúceho prerábania.


Pre ostatných:podporujete tieto nové duplicitné témy pridávaním svojich príspevkov,link na podobnú tému,konkrétny postup je ok ale rozvýjať už mnohokrát písané a uľahčovať(často aj nevhodným postupom) to nezodpovedným,lenivým ľuďom v preštudovaní základov akvaristiky je o ničom a len sa zaprasuje fórum denne o 2-3 takéto rýchlokvasené že akvária.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 13:47 pm

Hora napísal:
Ela napísal:Vie mi niekto napisat teda cely postup ako a co mam od zakladu urobit???, lebo ako to tak citam tak vase rady sa roznia, tak naozaj neviem teraz co najskor s tym co mam urobit.

Google ponúka množstvo stránok s postupom- založením akvária,ja by som prešiel čo možno najviac a vyhol sa niektorým veciam v tomto vlákne.Aj sa na teba niečo do budúcna nalepí.
Žiadne urýchľovače zábehu neexistujú,chce to čas na vývin nitrifikačných baktérii, :arrow: jedine by to urýchlila voda s detritom zo starého dedovho akvária. :idea:
Čo najskôr je teraz neskoro,rybky pravdepodobne väčšina neprežije,čo prežije bude poznačené na oslabenej imunite kvôli terajšiemu stresu z nevhodnej vody a budúceho prerábania.



Pre ostatných:podporujete tieto nové duplicitné témy pridávaním svojich príspevkov,link na podobnú tému,konkrétny postup je ok ale rozvýjať už mnohokrát písané a uľahčovať(často aj nevhodným postupom) to nezodpovedným,lenivým ľuďom v preštudovaní základov akvaristiky je o ničom a len sa zaprasuje fórum denne o 2-3 takéto rýchlokvasené že akvária.


na nete som studovala v kuse tri dni, lenze nazory a rady sa tak markantne lisia ze naozaj neviem co je spravne. Tu ocakavam ucelenu radu ako zacat spravne a nedoondiet to este viac. A prehrabala som aj toto forum, lenze kazdy kto zacal mal ine akva a teda som radsej zalozila temu vlastnu, aby som vedela co konkretne v nasom akva nieje ok.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 13:48 pm

a som vdacna za akykolvek nazor a radu :pivo:
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 13:49 pm

ospravedlňujem sa ak som vás zbytočne zahltyl informáciami hlavne sa treba vzdelávať prajem vela úspechov v akvaristike
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 14:14 pm

:D a pod vašou témou je téma ktorú vám odporúčam si prečítať
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Hora » 17 Aug 2017 14:21 pm

Ela napísal:a som vdacna za akykolvek nazor a radu :pivo:

založ tému tvojmu akváriu vo ,,Vaše akvária" s patričným názvom do budúcna,tam to duplicit nebude :wink: a snáď sa podarí udržať čo najviac rybiek pri živote,hoci aj ten výber je nevhodný v takom objeme.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 17 Aug 2017 14:25 pm

tak mi teda poradte ake ryby a kolko ich dat :)
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 14:53 pm

corydoras nanus 6 tetra žiarivá 5 najmenej ak píšem veľkú blbosť tak ma niekto opravte
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Aug 2017 15:32 pm

ešte lebšia by bola neonka modra 6 kusov
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 18 Aug 2017 07:58 am

Tak akva prerobene podľa vasich rad zhruba. Pocas zabiehania, mam menit vodu? Kolko? A filter a ohrievac ma bezat? Taktiez ma zaujima svietenie. Aaaano viem ze na nete najdem odpoveď, len odpovedi je vela a rôznia sa, akoby nikto nevedel ako to ma naozaj fungovať.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Pavligin66 » 18 Aug 2017 09:27 am

práve že to sa nedá škatulkovať každé akvárium funguje trochu inak. filter ma bežať nonstop a ohrievač aka je teplota vody keď je vypnutý
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod ranko » 18 Aug 2017 09:43 am

Bodla by nova foto nadrze.

Teraz mas minimalne mesiac na to nieco nastudovat. Zacni tu akva casopisom, zacni clankami pre zaciatocnikov, nieje nutne aby si teraz citala vsetko do radu, neskor sa vratis k vyssim "levelom" http://klub.akva.sk/akvarium.php je to lepsie ako citat kratke prispevky a ucelis si info + je to aj "user friendly" napisane :)

Mas v tom gulas, preto sa ti zda ze sa nazory roznia. Je niekolko druhov "stylov" akvarii a preto sa aj info lisia.Zavisi to aj od druhu ryb,rastlin maju rozlicne naroky na podmienky v ktorych ziju (teplota vody, tvrdost vody u rastlin napr. sila osvetlenia atd.) tak ako aj v prirode a preto su aj rady odlisne. Pre teba je to nove a neda sa to vsetko v jednom clanku opisat.

Hybaj sem https://rybicky.net/atlasy/ a pozri si rybky vhodne do tvojho akva napr. nieco taketo https://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove tie by sa aj detom mohlo pacit.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 18 Aug 2017 12:01 pm

received_10209961379497895.jpeg
Prerobene akva... Ok ok... Tie farebne umeliny su otrasne, ale je do detske akva v detskej izbe, moja mladez na tom zatial trva...
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Mirko1A » 18 Aug 2017 12:15 pm

ahoj,

- príliš hrubý štrk (z extrému do extrému, najprv piesok, teraz hrubý štrk), problém je, že medzi kamienky bude padať žrádlo a hniť, lepšia frakcia je 2 mm
- umelé rastliny sa za 2 týždne potiahnu riasami, v lepšom prípade zelenými, v horšom čiernymi, takže aj tak ich vyhodíš
- z rastlín je OK tá egera, inak sa obávam, že stonkovke vpravo začnú pomaly odhnívať spodné listy, ten cryptocoryne by bol lepší affinis, tá valisneria vľavo neviem, či prežije, radšej by som volil saggitariu
dal by som tam rožkatedc (ceratophylum, aspoň na začiatok
- termostat je zbytočný, vyzerá, že bývaš v byte a nie v jaskyni

držím palce, ale som mierny skeptik... čo bude za 3-4 týždne
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Ela » 18 Aug 2017 12:51 pm

Ok, umelé vyberam, smola deti. Kamienky sa nam pacia take ake su, cast popadaneho pojedia krevetky a budem sa snažiť to vzdy dobre odkalit. Termostat.... V nasom byte je dosť chladno, niesme v klasickom paneláku, teplotu mame doma v priemere 23-4 stupnov. Rastliny ktore som prikupila su hemianthus callitrochoides, echinorodus frans stoffles a alternanthea reineckii. Co vykape vymenim, co ostane tak huraaa.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod Mirko1A » 18 Aug 2017 12:58 pm

Ela napísal:Kamienky sa nam pacia take ake su, .


veď proti gustu žiaden dišputát... len krevetky majú práve radi menšie zrnká, nakoľko ich obracajú a zbavujú nečistôt... táto frakcia je nie práve najšťastnejšia, skúsenosť ti ukáže

Ela napísal:hemianthus callitrochoides, echinorodus frans stoffles a alternanthea reineckii. Co vykape vymenim, co ostane tak huraaa.


nuž, nie práve nenáročné rastliny, však uvidíš...

Ela napísal:V nasom byte je dosť chladno, niesme v klasickom paneláku, teplotu mame doma v priemere 23-4 stupnov.


veď to je ideálne, rybkám (väčšine) vyhovuje tak 21-23, nie viac, a vyššia teplota = napr. vyšší úbytok kyslíka z vody
aj tak ho dáš preč, možno bude potrebný v zime, keď vetráš, aby neboli výkyvy tepla, ale aj tie sú normálne a rybám skôr prospievajú


ale super entuziazmus ... nech to vydrží
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod newsted » 18 Aug 2017 13:08 pm

Mirko omg.
Ela, samozrejme ohrievac potrebujes. Ohrievac ma v sebe termostat ked akvarko dosiahne stanovenu teplotu vypne sa. Nastav cca 24 stupnov. Rybam vykyvy teploty neprospievaju (nie s tvojimi skusenostami a akvarkom).
Ohrievac mas v akvarke zle umiesteneny. Mal by byt vodorovne a plne ponoreny.
Hemianthus je tkzv kobercova rastlina, potrebujes silne svetlo, co2 a hnojivo, ale uz ju mas tak v poho.
Strk je zaklad nic hrozne. Umele rastliny nikomu neuskodia len vyzera to vseliako. To, ze porastu riasou je normalne, riasa nie je nepriatel akvarka ak je v rozumnom mnozstve.
MIRKO zabeh trva viac ako 2-3 tyzdne.
Naposledy upravil newsted dňa 18 Aug 2017 13:10 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: nove 54l akva - problemy

Odoslaťod newsted » 18 Aug 2017 13:10 pm

Ela mas v akva nieco okrem rastlin (ryby, krevetky)? Podla toho ti mozme poradit k zabehu.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.