Začiatočnícka 54-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 21 Aug 2017 19:24 pm

Dobrý deň. Moj akvapribeh je klasicky vzorec : deti u starych rodičov +dedo dobra duša +naliehanie vnuka=matka s úžasom cumi ako jej domov dovlecu 54l akva set. Dedo sa potichu vyparil, syn navela chcel hned ryby, farebne akvarium,, ako morské dno,, a matka staraj sa!!! Ok takze sme presli padmi na hubu niekolko krat ked nam vo veeelkom zoo obchode pan predavac naporcoval od piesku, cez strk po umele rastliny a RYBY!!! Zazracne vodicky vraj su take moderne, ze vyskladame akva, napustime vodu a hneeed mozme vypustit rybky. Viete vsetci co sa stalo.... Jasne ze chudence zacali kapat. Zachránila som ich odchytom do inej nadoby, nastudovala som si postupy, prihlasila sa na toto forum, kde ste mi paradne poradili. Tiez som sa uponahlala a kupila par rastlin na odporucanie inej tety predavačky v inom obchode... Ok ok uz som na dobrej ceste. Umeliny som vybrala, ostal len jeden umely kamen na ktorý som priviazala anubias. Cize stav akva k dnesnemu dnu: 5 den akva v zabehu, vcera som tam zial uz musela nastahovat ryby lebo v nadobe je to asi horsie ako v zabehovom akva. Mam set na NO2, ten ukazuje hodnotu 0,3 mg/l, vodu menim raz za den 1/3 podla vasich rad. Osadenstvo : 10x krevetka, 10x tetra neonova, 3 x gupka a 3x plata. Rastliny anubias, alternanthea, microsorum, echinorodus, hemianthus. Filter som vymenila za silnejsi Eheim pickup60. Prijmem každú radu, tip a pomoc, kedze som v tom ako Alenka v krajine zazrakov ale nemienim to vzdať.
Prílohy
received_10209984484195498.jpeg
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 21 Aug 2017 20:14 pm

Este dodám. Do akva slo,, stare dno,, substrat a na to strk. Do vody Start Plus, Biofilter, bio nitrivec a par litrov vody z jedneho zabehnuteho akvaria.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Aug 2017 00:05 am

Potřebuješ něco rychle rostoucího. Jestli jsi z BA, mohu věnovat.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 22 Aug 2017 06:14 am

Jirka Scobak napísal:Potřebuješ něco rychle rostoucího. Jestli jsi z BA, mohu věnovat.

Som az z vyvhodu... Ďakujem za ponuku.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 22 Aug 2017 07:34 am

No..a s tymto ,,pruserom,, sme zacali :? ...kto ma deti pochopi....
Prílohy
20861148_10209935507291106_1269840577_o.jpg
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Hora » 22 Aug 2017 09:15 am

Viditeľné zlepšenie oproti začiatku :roll: fialová machová pvc guľa bola pekná dominanta.
Z tej minulej témy:
Ohriata voda sa nerozmiestni sama po celom akváriu,lebo je ohrev na spodku vodorovne ale potrebuje cirkuláciu.Skôr ako ohrievač je lepšie preložiť filter na bočnú stranu.
Ja by som si určite nešpatil výzor ohrievačom na ležato ale dal ho klasika zvisle pri filtri.Aj keď časom prerastú rastliny zadnú stenu ešte viac získava zvislý ohrievač pri filtri na účinnosti.Vodorovne/šikmo by som ho dával len v prípade núdze a to väčšej dlžky ohrievača oproti výške hladiny.Ak sa dodrží minimálna hranica ponoru je to v poriadku a u týchto lacných setových poľských zariadení preventívne možno aj bezpečnejšie.
Hoci(dúfam) je celoponorný,nie je nutnosť ho ponárať celý.
V neposlednom rade bez znalosti typu ohrievača je nevhodné napísať,že ponor ho celý,aj keď je pravdepodobné,že set má celoponorný.

Takže v tom akváriu nie je zle ohrievač ale smer výtoku z filtra.Väčšinou filtruje ½ objemu akvária a časť okolo Microsoria je hluché miesto.Nemá to až taký význam teraz ako v cočkovanom a hnojenom akváriu,no je lepšie ak sa teplejšia a hlavne okysličená voda dostanú všade.
Filter ak nemá nástavbovú časť tej krátkej rampy,tak bude lepší na bočnej stene akvária alebo nastaviť výtok smerujúci čo najviac do stredu hladiny,aby voda z výtoku čo najviac kolovala od jedného boku nádrže k protiľahlému.Keby bol na novom filtri príliš silný výtok a narába s rastlinami,môžeš ešte napchať do vnútra molitanu čo vojde.

Teplomer máš?Ak tam bol pásik na sklo sa nepočíta,chce to vodný teplomer.
Nejaká čierna tapeta zlepší vzhľad a zakryje káble.
Mnoho ľudí si to neuvedomuje ale treba mať viac druhov krmiva.Jednodruhová strava narobí časom zdravotné problémy a budeš hľadať dôvody.Ide kúpiť vločky i v obchode za 1€,takému šetreniu sa vyhni.Tetra,Sera,Tropical je kvalita.


Ryby sú,tak tam je zbytočne mudrovať,ale do budúcna po skorigovaní počtov(ak sa to bude dať pri gupkách,platách) by som osadil niečo na spodok (Pancierníček malý) na čistenie dna.Do štrku bude veĺa zapadať,z toho dôvodu bolo ideálne 1-3mm.
Nesnaž sa tam mať viac rýb ako teraz,lebo si ho nikdy neužiješ v kľude,vždy bude niečo následkom prerybnenia,prekrmenia a bohatšou tvorbou výkalov živorodiek.
Jediná výhoda,že nahnoja rastlinám dostatočne :mrgreen:
Ešte dôsledkom zábehu môže uhynúť niečo.Nič nedokupuj :!: Ak sa začnú rozmnožovať,čo s nimi?

Trebalo by urobiť nápravu s Bojovnicou v tom 5l akváriu. :x
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 22 Aug 2017 09:33 am

Tak ohrievac nechavam tak ako je, je cely ponoreny.

Filter ma otocnu dyzu cize ju mozem nastavit krizom cez akva. je tam aj moznost nastavitelneho vzduchovania, je to potrebne? vsimla som si ze ked ho zapnem, rybky idu po bublinkach :D.

Teplomer mam len ten nalepeny kde je teplota medzi 24-25st.

K tomu strku na dne....viem tam este dosypat strk s jemnejsou zrnitostou aby ,,upchal,, medzery, alebo to uz fakt radsej nechat tak?

Ryby nemienim davat uz ziadne, bud v klude, budem rada ak prezije to osadenstvo co tam je teraz. Zozeniem teda panciernicek na to dno.

Idem objednat rastliny z .akvazahrada.sk, poradite mi ktore konkretne? Mozem aj machovu gulu pre krevetky? A co este doobjednat?

OK bojovnicu idem poriesit, pozriem na bazar ci sa nenajde vacsie akva...
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Hora » 22 Aug 2017 09:52 am

bože :twisted: nezháňaj žiadnych pancierníčkov,nič neprekladaj,nedoplňuj,nekupuj,nechaj zabehnúť :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 22 Aug 2017 10:06 am

Ved to neutekam kupit hned, panciernicka az po zabehu, ale rastliny si mi sam pisal ze mam dokupit..ci tie tiez az potom? Teraz vsetko nechat tak ako je? ...polozila som ale viac otazok :P ...a ak mam zriesit tu bettu tak asize musim tiez objednat nieco do noveho akva, sak v tom malom nema dokopy nic...
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Azaza3l » 22 Aug 2017 23:12 pm

Tu machovu gulu a npr. plavajucu Pistia stratoites mozes v pohode. Bettu...lepsie bude ked si precitas nejake vlakna ktore sa im venuju tu na fore pred tym nez zacnes nieco robit...mozno bude lepsie nerobit ziadne zmeny.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Hora » 23 Aug 2017 00:26 am

Azaza3l napísal:mozno bude lepsie nerobit ziadne zmeny.

Trochu ta zacitujem:
,,lepsie bude ked si precitas nejake vlakna ktore sa im venuju tu na fore pred tym nez zacnes nieco" :arrow: pisat

Pre teba mytus c.3
http://rybicky.wity.cz/bojovnice-pestra ... z-obchodu/
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 23 Aug 2017 07:25 am

Jezis...samozrejme ze si to najprv nastudujem a uz som aj co to precitala tu na fore, Ved po tom trapase s ,,54,, si uz nedovolim len tak prizabit nasu ,,Terezu,, /betta splendens/. Vhodne akvarium uz zhanam..zatial nic moc. Nic sa nebojte, uz radsej vopred citam, ako zas urobit sto somarin a jednu poriadnu vec. K 54...ryby ziju, NO3 sa udrziava do 0,3mg/l rastliny su ok..akurat ta vysoka stonkova v pravo co teraz neviem ako sa vola hahaha..tak ta ma na stonkach medzi listom a stonkou ,, v pazuche,, akoby nove vyhonky aj s korienkami??? alebo co to tam raší?
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 23 Aug 2017 20:44 pm

Pribudli pistie a vallisnerie. Akva beží zstial ok. Otázka do buducna : to trapne osvetlenie co je klasicky v sete viem nejak prerobit, doplnit? Zrejme podla toho co citam je to slabe a svieti len v strede, radtliny po krajoch maju svetla rozhodne menej.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Azaza3l » 23 Aug 2017 22:33 pm

Alternanthea, to su korienky, bude ich ovela viac nez teraz, ked dosiahnu hladinu tak zostrihnut a zasadit do substratu niekto povodnu vyhadzuje nakolko sa rozvetvi po odstrihnuti... Upravit svetlo mozne je, ci si ho schopna upravit vies asi najlepsie sama :) Neviem jeho vysku ale zda sa nizky...niekolko moznosti...LED pas-pomerne rychlo degraduje svietivost, mam odskusane osobne, CREED LED chipi-budu potrebovat aktivne chladenie v tom kryte, tenke neonove trubice v tvare U pouzivane npr. v stolnych lampach-zvacsa 11W a aj dve budu slabe, osobna skusenost. Ak to zhrniem bude lepsie kupit akva svetlo bud LED alebo T5 trubicu :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 24 Aug 2017 09:05 am

Ok dik, technicky som zdatna možno viac ako chlap, :o cize to svetlo rozhodne prerobim. Ďakujem za tip.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Hora » 24 Aug 2017 11:02 am

Neviem,ja som mal v 60l klasickú T8 15W a s nenáročnými rastlinami to ide a to tam bola hladina pokrytá Ceratophylom nahusto.
Si neuvedomuješ,že keď pridáš svetlo nepôjdu rýchlejšie rastliny ale zelená riasa a žabí vlas.S pridávaním svetla je treba už okysličovanie a hnojenie,všetko je niekedy veda dať do súladu aby to šľapalo bez problémov.Tá kobercovka to neprežije ale ostatné rastliny budú rásť.Ich vzhľad nebude taký,čo s dodávkou CO2 ale chceš si nateraz komplikovať život?
Za mesiac si porovnáš fotky z dnes a uvidíš ako sa zarastenie zlepší,o ďalšie dva mesiace bude zarastené dostatočné a lepší vzhĺad.
Len nepresádzaj,každé presadzovanie zastaví dočasne rast,keď sa rozbujnie,potom urobíš poriadok podľa veľkosti a stavu.
Odfoť to svetlo na kryte a pozri jeho štítok koľko má W,K.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 24 Aug 2017 15:32 pm

Svetlo ma 15W...
Prílohy
received_10210002813693724.jpeg
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Hora » 24 Aug 2017 20:39 pm

phe :shock: ,už nevedia,čo dávať do setov ale zodpovedá to ich cene.
Tak hej,ak vieš toto primerane k objemu prerob.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Pavligin66 » 25 Aug 2017 08:29 am

aj v kúpeľni máme lepšie svetlo ako je v tom sete.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 25 Aug 2017 09:08 am

Ved ja viem, skoda penazi za taky set, kde menim filter aj osvetlenie, navyse vrchny kryt nesedi dobre. Som len nastvana, nikdy by som to sama nekupila. Co uz... Dostali sme to, tak mozem zas investovat, kedze dedko sa splasil....
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Mireček16 » 25 Aug 2017 13:19 pm

Dobry den. :) som tu novy a mam 16 a ako tak citam toto forum tak som velmi poteseni ze ste umele rastliny vymenili za zive paci sa mi ten echinodorus :) myslim ze ked akvarko nechate zabehnut tak bude velmi pekne aj Vas syn sa z neho bude tesit ja som tolke stastie na takto obetavu mamu nemal ja som na Vianoce dostal ten set Sera biotop cube 60 a musel som sa starat sam. No musim zaklopat aj rybky aj rastlinky su zive a zdrave. V "specializovanom" obchode mi chceli nanutit rastliny typu Hemigraphis colorata alebo fittonia no ale zial to su terarijne rastliny este ze som si pred tym precital vsetko potrebne aj na nete aj v knihach... lebo tyto obchodnici radi takto zarabaju a je smutne ze kto robi v akvaristike sa v tom velmi nevyzna. Inak ak sa mozem spytat dali ste pod ten strk aj nejaky vyzivny substrat? (Napr. Od sery floredepot) ja ho mam a rastlinky rastu ako z vody. :)
Mireček16
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Aug 2017 12:57 pm

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 25 Aug 2017 13:25 pm

Ano pod strkom je,, stare dno,, od Rataja. No a ano som asi fajn mama, kedze som este nezabudla kolko havede som domov nosila ja ako dieta hahaha
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Mireček16 » 25 Aug 2017 13:37 pm

Aj ja si na to pamatam :D ja sa venujem rybkam aj motylom su to moje take dve hobby :) kazdopadne tuto temu budem sledovat a pozorovat ako sa Vam dari
Inak ak tak pozeram tak skoro celu techniku ste vymenili za novu tak isto ako moj kamarat kupil 54 l set a musel vsetko menit lebo to bolo cele na figu :)
Mireček16
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Aug 2017 12:57 pm

Re: Začiatočnícka 54-ka

Odoslaťod Ela » 25 Aug 2017 13:38 pm

Posnazim sa to,, vytunovat,, co najlepšie. Pošlem foto ako sa dari.
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.