Znizenie NO2 a NO3



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod emkac » 25 Apr 2005 22:59 pm

Ahojte,

mam akva zalozene od Vianoc. Nejako sa nedarilo, rybky neprosperovali, pripisoval som to chorobam a tak. Nahodne zmerania NO2 a NO3 ma priviedli do soku.

Tu je inac opis mojho akvaria - http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=2676. Ale k teme NO2 a NO3 sa mi vyjadrite prosim tu.

Tu su hodnoty, ako boli merane pocas aprila, vsetko test Aquar.
NO2
merane 8.4.
0,3 - 0,35
hned na to menena voda
merane pred dalsou vymenou vody 16.4.
0,2
po vymene vody
0,1-0,2

NO3
merane 8.4.
160
hned na to menena voda
merane pred dalsou vymenou vody 16.4.
80-160
po vymene vody
40-80, ale blizsie k 80

Potom som zacal experimentovat, a zmeral som NO3 na uplne cistej vode z vodovodu. Vyslo mi kusok pod 40!!!
Zobral som si mineralku Toma Natura, kde oficialne deklaruju 6,5, vyslo mi cca 15.
Zobral som si lekarsku destilku, vyslo mi 0.

Viem ze Aquar nemusi byt najpresnejsi, ale aj tak, ak su to co i len priblizne hodnoty, je to zle.


Co mam teraz urobit?
a) Lepsie odkalovat? Nevymienat vodu za cistu z vodovodu, ale odkalovat tak, aby sa mi voda vratila spat do akva? A vodu vymienat obcas?
b) Castejsie cistit molitan vo filtri?
c) Necistit molitan vo filtri?
d) Kupit si dalsi filter?
e) Nosit si vodu z nejakej studnicky?
f) Doplnat akva destilovanou vodou?
g) Kupit si chemiu a znizovat NO2 a NO3 nejakymi akva produktami od JBL, Sera alebo pod.?
h) Vykaslat sa na to a nechat to tak ako je?
i) Zbavit sa akva a venovat sa niecomu inemu?

Dakujem za rady.


emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Reklama

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Majdo » 26 Apr 2005 08:03 am

1, Vycistit filter - taky maly filter musis cistit castejsie 1* za tyzden alebo 1* za dva tyzdne
2, Poriadne odkalit
3, Neprekrmovat
4, Pravidelna vymena 1/3 vody 1*tyzdenne
5, Neprehanat z mnozstvom ryb
6, Nezbavit sa akva ale zariadit si vacsie :D
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Josko » 26 Apr 2005 08:28 am

Nie si nahodou z Blavy? Ja mam vo vodovode cca 50mg/l ...
po par dnoch sa to trochu utrasie, no po dalsej vymene vody som tam, kde predtym :-) Ale aspon je ten dusik vzdy cerstvy :-)))
Josko
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 01 Apr 2005 10:00 am
Bydlisko: BA

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod DuDo » 26 Apr 2005 09:21 am

Co vam to v tej Blave tecie z vodovodu????
Obrázok používateľa
DuDo
 
Príspevky: 27
Založený: 19 Mar 2005 16:39 pm
Bydlisko: Nová Ba?a

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Ceco » 26 Apr 2005 09:21 am

Mne sa to vidi byt prerybnene. Na 54L (hruby objem, realne tam mas max, 40 - 45 litrov vody). Hromadi sa ti prilis vela dusitanov, na spracovanie ktorych nitrifikacne bakterie nestihaju.
Takze v prvom rade odrybnit. Neprekrmovat. A preverit, ci ma kolonia nitrifikacnych bakterii podmienky a miesto na zitie a rozmnozovanie sa. Vodu menit postupne dovtedy, pokial bude hranica nie kriticka pre ryby.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Kulgan » 26 Apr 2005 12:21 pm

Osobne si myslim, ze nastavenie prietoku filtra na max. je nevyhovujuce, kedze je priblizne az 6.5 nasobkom objemu vody v akva. To je naozaj vela. V tomto pripade ide vlastne iba o mechanicku filtraciu.
Co ma ale prekvapuje, ze v akva nevidim na fotkach ziadnu riasu. Co je presne myslene pod pojmom akva po uprave - ulpna prerabka? Ak ano, kolko casu ubehlo do fotenia?
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod fugu » 26 Apr 2005 13:03 pm

hlavne ten filter neprat v chlorovanej vodovodnej vode, ale v tom, co odsajes z akva pri vymene prave.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Ivans » 26 Apr 2005 13:17 pm

je pouzivam naredukciu NO2 a NO3 bakterie.
Jedna sa o biologicky pripravok SANBIEN -v zahradkarsvach. Jena sa o nasadu bakterie do latrin a žúmp. Zne to brutalne ale pracuju super. po 2 dnoch vzdy je NO2 nemeratelne!!!! a voda super čista. davkuje sa cca pol malej čajovej na 100l. kultura padne na dno a zacne fungovat a rozhladat..... :wink:
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Majdo » 26 Apr 2005 13:51 pm

Ivans napísal:je pouzivam naredukciu NO2 a NO3 bakterie.
Jedna sa o biologicky pripravok SANBIEN -v zahradkarsvach. Jena sa o nasadu bakterie do latrin a žúmp. Zne to brutalne ale pracuju super. po 2 dnoch vzdy je NO2 nemeratelne!!!! a voda super čista. davkuje sa cca pol malej čajovej na 100l. kultura padne na dno a zacne fungovat a rozhladat..... :wink:


Fiha :shock: NO2 Nemeratelne ale co NO3 podla mna tie bakterie Nitrifikuju NO2 na NO3 :idea: Po podani toho musi stupnut prudko NO3, alebo nie ?
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 26 Apr 2005 14:01 pm

Myslím, že tu zazněly dobré rady... teda kromě té Ivansovy :wink:
Ryb máš dost, dala bych pryč ty přísavníky, v 50l akváriu stejně nemají co dělat. A filtr určitě stáhni na menší výkon! Nejenže ten proud nepomáhá lepší filtraci, ale rozhodně neprospívá rostlinám - a v malém akváriu na rostliny prostě musíš spoléhat. Jinak to chce jen měnit často vodu a opatrně krmit, mražené nítěnky ti nedoporučuju. Hodnota NO2 0,1mg/l už je celkem přijatelná, těch dusičnanů se zbavíš buď výměnou vody, nebo necháš ještě víc rozrůst Ceratophyllum, můžeš zkusit i plovoucí rostliny (Lemna, Limnobium).

Josko: já jsem ve vodovodní vodě v BA naměřila NO3- 20 mg/l, test Aquar.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Attila Szabó » 26 Apr 2005 16:37 pm

Ja si myslím, že 80 mg/l NO3 nie je obzvlášť tragické v prípade akva, kde prevažujú rastliny (teda nie akva s afrikou). Ja mám už dlhodobo takúto hodnotu a veľmi dobre sa darí aj rybkám, žiadny úhyn v priebehu snáď posledného roka.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod sano » 26 Apr 2005 16:59 pm

Ahojte, slovenská norma na pitnú vodu povoľuje 40 mg/l NO3, pre dospelých a 5 mg NO3 pre kojeneckú vodu. Takže tie vysoké hodnoty v čerstvej vodovodnej vode môžu byť skutočné.
Dusík silne redukujú rýchlo rastúce rastrliny. Osobne mám dobré skúsenosti s vodným morom kanadským, ale aj s Hydrophylou, rôznymi riasami najmä vláknitými, Najasom. Najúčinnejšie odbúrava dusík z vody vodný mor.
sano :)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Kulko » 26 Apr 2005 18:39 pm

skús vonkajší filter s objemom min. 2,5l s prietokom objem nádrže/hod.
Kulko
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2005 18:49 pm
Bydlisko: IŽA

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod salik » 26 Apr 2005 21:42 pm

sano napísal:Ahojte, slovenská norma na pitnú vodu povoľuje 40 mg/l NO3, pre dospelých a 5 mg NO3 pre kojeneckú vodu.

tak to islo potom dole, ked mi testovali vodu, platilo 50/15 deti (STN 757111), ale ako pozeram v novom cenniku testov, na NO3 uz plati STN 757430
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod emkac » 26 Apr 2005 23:01 pm

Dakujem za rady.
Takze to urobim asi takto:
vzhladom na to, ze odklaujem pol colovou hadicou rovno z akva do zachodu (chcel som zrusit nosenie vody vo vedre cez obyvacku), pravdepodobne mi rychlo stiahne vodu a malo odkali. Zozeniem si teda odkalovac, ktory vracia vodu spat do akva, odkalim tym, a az potom vymenim 1/3 vody. Toto budem robit cca kazdy tyzden, kym ma to neprestane bavit alebo kym neklesne NO2 a NO3.

Cistit filter budem kazdy tyzden, ale vo vode z akva.

Rybiek sa nezbavim, polovicka nedovoli. :? A najma prisavnici su jej oblubeni. Mozno to bude zniet tvrdo, ale pockam na prirodzeny uhyn.

Znizim prietok na stred.

Povodne planovane radikalne zkosenie Ceratophyllum sa teda nekona, zostriham ho vsak, aby neplavalo na hladine a budem ho sadit vedla seba.

A co druhy filter? Je potrebny?


emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod emkac » 26 Apr 2005 23:03 pm

Kulgan napísal:Co ma ale prekvapuje, ze v akva nevidim na fotkach ziadnu riasu. Co je presne myslene pod pojmom akva po uprave - ulpna prerabka? Ak ano, kolko casu ubehlo do fotenia?



Riasu nemam, mam malo svetla. Vid opis mojho akva. http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=2676
A tam je aj opisana historia prerabky.

emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod sano » 27 Apr 2005 06:30 am

Čo sa týka kalu, tak ten do istej miery je potrebný v kolobehu dusíku v akváriu. V čističkách odpadových vôd, kde nie sú žiadne rastliny odbúravajú nadbytočné živiny len baktérie vyvločkované do chuchvalcov kalu. ( U nás v akváriu je to detrid). Tieto baktérie potrebujú pre svoj život kyslík. Ale je potrebné odbúrať aj dusík, ktorý baktérie za prístupu vzduchu neodbúrali. Preto nasleduje za prvou, prekysličovanou, nádrž v ktorej je redukované množstvo kyslíka a tak si ho baktérie berú, kyslík, z väzieb NO3 a NO2. Uvoľnený dusík spotrebujú na stavbu svojich tiel alebo sa uvoľní do ovzdušia.Takto dochádza k ďalšej, účinnej redukcii dusíka.
U nás v akváriu splňajú podmienky druhej nádrže horná vrstva kalu v dne , kde je už menej kyslíka, a potom špeciálne profesionálne filtre s anaeróbnym ( bez prístupu kyslíka) režimom.
Všetko dobré . Viac svieť. :)
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Josko » 27 Apr 2005 08:54 am

Pre zaujimavost, publikovane v Bratislavskej Pravde, majove vydanie:

Kvalita vody pri nahodnych odberoch [mg/l] No3 Mg Fe

Petrzalka/antolska 8,42 0,018 0,0962
Vrakuna/hostinec pod lipami 8,71 0,0004 0,0095
Stare mesto/Haydnova ul. 5,72 0,0022 0,0364
Cunovo/miestny urad 8,15 0,0160 0,4565
Josko
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 01 Apr 2005 10:00 am
Bydlisko: BA

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod emkac » 27 Apr 2005 22:35 pm

sano napísal:Čo sa týka kalu, tak ten do istej miery je potrebný v kolobehu dusíku v akváriu..

viac svietit nemozem, pridu riasy

ale k tej hlavnej casti, budem uprimny - pochopil som sice opis cisticiek, ale netusim co mi v zavere radis (zeby kupu specialneho filtra, ktory mi moze odburat kyslik z NOx a zvysok uvolnit?


emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Kulgan » 28 Apr 2005 21:35 pm

Doteraz som si myslel, ze hlavnym likvidatorom NO3 v akvariu su hlavne rastliny. To uz neplati?
Na anaerobnu filtraciu (pomaly tecuci filter) pre tak male akva zabudnite. Neviem si predstavit ako chcete zabezpecit max. prietok 4,5l vody za hodinu. Pozadovanych 2,25l - priblizne - filtracnej hmoty si este viem predstavit.
V podstate kazdy predavany filter je rychlo tecuci a tomu sa treba prisposobit.
Osobne by som z predmetneho filtru ponechal iba vrchnu cast - cerpadlo. Filtracnu cast by som nahradil kockou molitanu napr. BIOFILTR 1 mozno trosku orezanej pozdlzne a prietok cerpadla nastavil na takych 45-60l/hod.
Ked to nevyhovuje z estetickej stranky, vymenit filter komplet napr. za BluWave 03, ak tam vojde - to som neoveroval.
Ked ani to nevyhovuje, tak aspon stiahnut to cerpadlo na tych 45-60l/ hod. Skor tych 45.
Doplnit nejake naozaj rychlo rastuce rastliny (aspon do doby kym sa ustalia hodnoty v akva, potom nevyhodit naraz, ale postupne) a nezabudnut, ze kazdy filter (ked ide v spravnom rezime) sa zabehava min. 3 tyzdne. To znamena nerobit paniku a aspon v tejto dobe nemenit vodu!!!
Moze sa stat, ze to zial odnesu niektore ryby.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod sano » 29 Apr 2005 13:33 pm

Hlavným likvidátorom NO3 v akváriu sú rastliny,ale likvidujú ich aj baktérie. Tie potom treba odstrániť, lebo rozkladom ich tiel zasa sa uvoľní dusík.
Skôr si myslím, že emkáč máš asi nepresnú metódu merania dusíka, ak je to pravda, tie vysoké hodnoty, tak, žiaľ treba znížiť množstvo rýb v akváriu. Potrebuješ dosiahnúť rovnováhu. Baktérie som spomenul preto, aby si si utvoril širší obraz na pochody v akváriu.
Problémy sú výzvou, ktorú musíme zdolať. V každom prípade zvýš množstvo rýchlo rastúcich rastlín, z bežne dostupných rastlín si pozháňaj Ceratophylum Demersum, rastlie mimoriadne rýchlo a spotrebuje ti mnoho dusíka. Až po rastlinách by som uvažoval o technických riešeniach.
Mimochodom, spomenul som si, že ke´d som bol na návšeteve v kamenolome, kde ťažili zeolit, tak tam spomínali, že zeolit pohcuje aj dusík.
howgh :)
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod kyslík » 29 Apr 2005 13:40 pm

No neviem či dusík, ale zeolitov je celá spústa, každý zachytáva niečo iné , existuje jeden druh , ktorý zachytáva práve dusičnany NO3 a spoľahlivo, používame ho v morskej akvaristike a funguje perfektne.
Alebo použiť tiež zeolit , ktorý využívajú filtre Aquaclear , náplň č.3 , zachytáva amoniak z vody a tým pádom zníži aj NO2 a NO3, lebo tie vznikajú rozkladom práve z NH3 / amoniak/ , ktorý produkujú ryby.
Z NH3 zásluhov baktérií vzniká NO2 a z toho opäť daľším druhom baktérií na NO3 a to spotrebúvajú rastliny.
toto som vužíval vo svojom cichlidovom akva, lebo som ho mal prerybnené. Fungovalo to.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod sano » 30 Apr 2005 08:27 am

Prepáčte za nepresné vyjadrenie v poslednej vete môjho prípevku. Bolo to myslené tak, že zeolity zachytávajú dusičnany, dusitany, amoniak. Aspoň tento náš východoslovenský zeolit zachytáva všetky tieto druhy dusíkatých zlúčenín.
ešte raz prepáčte.
sano :)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Ivans » 11 Máj 2005 13:37 pm

čo sa týka baktérií už som písal že používam SANBIEN. Je to na prírodnej báze a naozaj funguje. Je to lacnejšie a úžinnejšie ako SERA NITRIVEC, defakto rovnaký princíp. Tieto baktérie rozhladaju NO2 na NO3 a NO3 papaju rastliny....a NO2 a NO3 je v rovnováhe. Samozrejme, že treba dodržiavať pravidlá kŕmenia.. Ja tam dávam baktéria zhruba raz za mesiac a je to OK. Hovorím o 450l s diskusmy, T 28
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.