Hidden Nature



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 03 Apr 2017 08:40 am

Takze padlo rozhodnutie o tom, ze Hidden Nature v tejto podobe je od stredy minulostou...
Akva je uz len Hidden (zakryte dekami) :cry:
Po aplikovani BlueExit podla pokynov sa 2-3 dni zdalo, ze sinica sa zastavila.
V navode vsak pisu, ziadna vymena vody 14 dni po kure... O dalsie tri dni mi akva sinica pohltila, doslova v priebehu 24-48 hodin...
V stredu odkryjem... ryby pojdu do 100l suda s povodnou vodou+RO, rastliny, ak sa nieco zachrani tiez...sprevadzkujem tam jeden stary externy filter (dufam, ze pojde). Vsetko von, planujem vyhodit drevo - SiravaWood (zjavne to fakt nebol najlepsi napad - uz je na vela miestach uplne makke a rozpadava sa), chcem vyhodit aj to pozadie z bridlice - Mam podozrenie, ze sa za nim drzi mega sajrajt a mozno uhynute ryby, ... a chcem vybrat aj substrat... hagen necham, premyjem, spodok vyhodim, mozno je aj tam zdroj neprijemnosti... Uz rok akva nevyzera normalne, same hnede a zelene riasy, k tomu sinica...

No a co dalej :?:

Mozno nieco taketo:
https://www.youtube.com/watch?v=QX76WPyk6NM

alebo pokus o:
https://www.youtube.com/watch?v=px0IosLmkI4

Chcem dat este raz sancu rastlinam, paci sa mi to najviac...

Zaklad bude vytvorit oddelene zony s rastlinami a bez nich.
Kupim Amazoniu aj s power sandom, ale len tam, kde budu rastliny...hodi sa mi aj znizovanie tvrdosti a okyslovanie vody...
Dalej naspodok chcem dat lavovu drt z OBI, kvoli prevzdusnovaniu substratu. Tam, kde rastliny nebudu dam povodny Hagen.

Kamene mam seiru, ale asi nebude dost, tak bud zozeniem dalsie, alebo urcite pojdem pozriet do Kvetnice, odkial ma aj Fazyl v akvariach kamene...mam to blizko a snad sa bude dat poobzerat po niecom vhodnom...
Drevo nemam zatial ziadne, ale bez neho si akva predstavit neviem...

Chcem to skusit s nie velmi narocnymi rastlinami, velmi jemnym hnojenim a CO2 hlavne kvoli znizovaniu Ph... Dalej hlavne RO voda a MUSIM zlepsit udrzbu...Ked som to teraz natiahol z 2 na 3 tyzdne, velmi sa to prejavilo...

Dalej neviem, ci dokazem odstranit dokonale silikon z akva (povodne pozadie) a vytiahnut ho natolko, aby som nalepil foliu zo zadnej srany.. Ak nie, napadlo mi vlozit dovnutra brusene (pieskovane)sklo, samozrejme hladkou stranou do akva, lebo tu pieskovanu by som zrejme nedokazal ocistit od rias... Oriesok bude aj schovat filter, ktory je sucastou akva...mozno biele sklo...neviem.

Kedze pojde skoro o novozalozene akva, rybky si zrejme v sude pobudnu... Rozmyslam aj posunut skalare dalej a dat napr. Sumcekov sklovitich, ktori sa mi veelmi pacia... ale to ma casu...

Ta tak

PS.: Nema niekto v KK alebo blizkom okoli moznost pozicat cca 100l akva, alebo prichhilit moju osadku na mesiac?
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 19 Apr 2017 22:58 pm

OK, tak tu je verzia II.

Rozoberanie jednoky bolo celkom zaujimave, najma bridlicove pozadie dalo zabrat... odniesli si to obe moje ruky, ale uz sa hoja 8)
Za pozadim v niektorych miestach bol strasny bordel, ale mozno jedna z pricin problemov bolo vyzivne dno Tropica, ktore bol problem vysekat von z akva... plastelina z ktorej sli bubliny...
Drevo, tzv. Sirava roots bolo napoly zhnite :?

Takze restart... Dokupene Seiru stones - tieto nove (od Rataja) na rozdiel od povodnych (zoohit.sk) nesumia, ale niesu az tak pekne... Vykupene vsetko do posledneho kamena...troska to vidno na hardscape. Fingerwoody prave prisli do PP, tak sa dalo vybrat, celkom to nebolo co som hladal, ale...

Naspodok lavova drt z OBI, sietka na okna (suoer vecicka...pri rozoberani dna to bolo vidiet) :pivo:
na okrajoch povodny hagen, poriadne premyty, stred ADA amazonia, cca 25l, pod nou symbolicky powersand... len jedno balenie.

Rastliny...hlavne povodne, ktore prezili, nieco dokupene... Amazonia spalila alternantheru reineckii, ostatne rastliny su take "zaprasene"...
Sialene, co robi amazonia s Ph, povodne som mal bezne 8,5, teraz bez CO2 cca 6,6. Pridavam jemne CO2, menim vodu ob den, zacal som K2SO4 a trosku Tenso... Svietim 6,5hod.

Dufam, ze zabeh zvladneme.

Zacinam sa zamyslat na rybami a mam pocit, ze tam nechcem skalare... mam 8 dospelych kusov Belem. Min 2 pary po nejakych vyteroch...

Mozno by som radsej poriadny huf mensich rybiek... neviem coho...pozeral som aj mikro rybky, ale to by bolo sialene...

Hardsape som skladal nasucho par dni, aj tak sa mi nepodarilo preniest ho do aq, ale aj toto sa mi celkom paci...

Tak hodte ockom...
4.jpg
2.jpg
3.jpg
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod j » 20 Apr 2017 08:00 am

Celkom sa mi to takto páči. Ohladom rýb - mne by sa tam hodili nejaké rybky čo zvyknú plávať vo väčšom húfiku, ale nie moc malé - tie potom z väčšej vzdialenosti moc nevyniknú + nejaké čističe. Chceš sa zamerať na nejaký biotop (kontinent)?
Celkom ma zaujalo ako komplikovane pristupuješ k založeniu dna. Čo od toho očakávaš? U mňa v pohode rastú všetky bežné rastliny v obyčajnom drobnom štrku a to bez akéhokolvek prihnojovania.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 20 Apr 2017 08:10 am

Vdaka, j.
K tomu dnu...
Mal som hagen a pod nim vyzivny... chcel som od zaciatku skusit aj narocnejsiu burinu...CO2, hnojenie...
Ten vyzivny ma sklamal, vlastne zhnil...
Hagen je super strk, ten som zas pouzil, ale mal som ho malo a v minicku som skusil ADA a zatial sa mi to paci.
Mam dost tvrdu vodu s vysokym Ph, comu amazonia velmi pomaha a netreba do vody tlacit CO2 milion b/s.
Tvoje akva sa mi paci a niekedy mam pocit, ze to proste takto neviem, ked vidim tie ciste, zdrave zelene rastlinky vo viacerych akvariach tu na fore aj inde na nete...

K rybam... Mam 9 otikov, 1 velkeho ancistrusa, 1 ihlicoveho (neviem druh), 5 panciernickov sikmopruhych a 1 SAE.
Skalare by som pustil dalej a zvysilo asi 5 tetier kralovskych a 2 cervene, ktore uz budu vsetky pred koncom zaruky...

Takze kvazi cistice by boli nateraz a volne pole co sa stlpca tyka. Mas nejaky zaujimavy tip?

Presne by som chcel hufovito spravajuce sa ryby, ziadne predatory...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod j » 20 Apr 2017 09:06 am

Čo sa húfu týka - ak by sme ostali pri J. Amerike - ja som teraz do 200ky kúpil 12 kusov neóniek ( https://rybicky.net/atlasryb/neonka_cervena ) a tie sa správajú dosť húfovo. Svojou žiarivou farbou na seba pútajú pozornosť možno až príliš. Ostané ryby sú teraz pri nich totálne nenápadné. Zo začiatku sa držali skôr v spodných častiach akvárka, teraz sa už mocú aj vyššie.
Pokial viem tak za vyslovene húfovú rybu sa považuje tetra červenoústa ( https://rybicky.net/atlasryb/tetra_cervenousta ), nemám vlastnú skúsenosť.
Mal som dosť dlho "hokejky" ( https://rybicky.net/atlasryb/tetra_krivopruha ), živé húfové rybky ktoré sa skôr držia v hornej časti akvária.
Pokial by si išiel do "Ázie" tak ma napadajú kardinálky ( https://rybicky.net/atlasryb/kardinalka_cinska ), velmi živé rybky - vo väčšom počte by mohli oživiť aj velké akvárium. Prípadne razbory ( https://rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna ), alebo nejaké aterínky ( https://rybicky.net/atlasryb/duhovka_diamantova ).

Ešte malá poznámka k "húfovosti" - dosť záleží na zariadení akvária ako aj na ostatných obyvateloch, prípadne ešte nejakých ďalších parametroch ako sa rybky správajú. U niekoho sa môže húfik držať pokope a brázdiť celé akvárium, u niekoho môžu byť tie isté ryby roztratené, prípadne pozaliezané. Ťažko dopredu jednoznačne povedať ako to bude u teba.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 21 Apr 2017 19:47 pm

Vdaka za tvoj cas, j.
Neonky som uz parkrat skoro kupil, ale stale ma nieco zastavi... je to taka poistka, daju sa kupit lacno a su farebne.
Uz sa mi zdaju zaujimavejsie neonky modre... taka 100vka by tam mohla vyzerat fajne.

Tetry cervenouste, cervenohlave... som mal a stale na mna posobili dojmom znacne narocnych ryb na zmeny kvality vody, ale nakoniec aj neonky sa vedia rychlo zakrupicovat...

Hokejky tiez poznam, skor som chcel ladit do inej farby, aj ked to su isto vdacne rybky.

Z Tvojho vyberu ma zaujali tie kardinalky... neviem, kolko by som ich potreboval, ale su to zaujimave a zaroven bezne dostupne rybky...
Aj razbory su krasne...zvazim
aterinky..hmm asi nie...

O hufovom spravani som uz cosi pocul/cital/zazil... ale ked nebudu celkom hufovite, nevadi...

...a casom parik altumov...hmmm

Ale pekne postupne, zabeh, nastavenie parametrov a tak rybky...

Pekny vecer vsetkym
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 15 Máj 2017 23:13 pm

UpDate..

1.jpg

2.jpg

3.jpg


masivny naval hnedej riasy viac-menej odznel, tak akvarko je opat pozeratelne...

Vyriesil som aj dilemu ohladom ryb, pribudlo 87ks razborky espei, 1 danio pruhovane (votrelec).
K tomu 15ks CJ, ktore som od vypustenia do akva vpodstate nevidel (ale to som uz zazil) a par slimakov (army helmet a neritiny).
Razborky su zatial malicke, ale nadherne zive, casto plavaju v jednom velkom hufe, vacsinou celkom pri hladine, velmi rady jedia a maju gulate brucha...

Skalare sli dalej do dobrych ruk...

Sucasny stav je vpodstate uspokojivy, niektore rastliny sa zbavuju emerznych listov, resp takych, ktore boli poskodene riasou alebo pobytom vo vedre s minimom svetla.
Pri premyvani povodneho strku som nasiel dve gulicky nymphaea lotus red uplne bez listov, tak som ich supol do vedra a potom do akva... kukajte, co to robi... jednu som daroval mame... V machu a na jednom liste alternanthery som dnes zbadal sinicu :twisted: , ktoru som hned odsal... dufam, ze nebude vyskakovat.
Musim pomerat parametre a pripadne doladit davkovanie prvkov.. stale ide len tenso a K2SO4 v malych davkach.
Ph drzim na 6,5 a staci minimum CO2, asi trosku pomaly pridam, ale opatrne, kvoli rybkam a krevetam.

Z dalekej ciny si to ku mne mieri slusna zasielka Cree LED chipov a nejaka regulacia (podla Zippiho v teme LED osvetlenie), ktore chcem doplnit o plynule stmievanie a rozsvecovanie... zial v elektronike som uplny debil, tak som odkazany na pomoc...opat...

A to je vsetko... CusBus :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Máj 2017 21:28 pm

Si si s tou sinicou istý??? Netreba všade vidieť sinicu :wink: V takom akváriu by som ju určite nehľadal.
Ináč máš to super-suprové :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 23 Jún 2017 21:19 pm

1.jpg

Len narychlo jedna mobilovka...
Akva sa, zda sa, stabilizuje. Hneda celkom zmizla, trosku zelenej, hlavne na skle GDA, ale nic nenormalne.
Rastlinky celkom idu, rybky dorastli do jednotnej velkosti a aj krevety sa ukazuju ovela castejsie, teda tam stale su... :o
Zacal som s meranim a hnojenim, nakolko NO3 ani PO4 neboli meratelne...
Uvidime po dalsom merani, bude sa treba pohrat s davkovanim...
Vymenil som poppy lilypipe za klasiku a tato je najsamlepsia. :pivo: voda pekne cirkuluje, comu pomaha prudove cerpadlo v rovnakom smere.

Jedna otazocka... aka rybka, ktora by bola trocha vacsia ale zaroven sa do tohto akva hodila povahou? Mam na mysli nulovu agresivitu, nenahanat krevety, ani potencionalne male... guramy, colisy, ... nejaky zaujimavy tip? Chcel by som 2-4 kusy...

Vdaka a pekny vikend :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod vincent van gogh » 24 Jún 2017 11:35 am

Pštros napísal:
Jedna otazocka... aka rybka, ktora by bola trocha vacsia ale zaroven sa do tohto akva hodila povahou? Mam na mysli nulovu agresivitu, nenahanat krevety, ani potencionalne male... guramy, colisy, ... nejaky zaujimavy tip? Chcel by som 2-4 kusy...

Vdaka a pekny vikend :pivo: :pivo:

Jeden tip, teda dva,
z vlastnej zahrádky by som mal, iked nespĺňajú tvoje požiadavky . Hlavne velkostou a ani počtom ( Určite viac ako 2-4 kusy)
Predpokladám, že by si chcel niečo dominantnejšie a hlavne podstatne väčšie.

Ale tak len pre zaujímavost ,na dlhé tropické večery, skús pozriet : 1. Pseudomugil paskai . Kludná, pekná ryba, ktorá akoby sa len "prechádzala" po akvarku. Relatívna nevýhoda : cena

2. Oryzias woworae. Čistá šmakovnica.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod j » 26 Jún 2017 08:48 am

Guramy sú nádherné ryby, len neviem ako je to s ich neagresivitou a ich vzťahu ku krevetkám. Ja som asi dva krát mal guramy perleťové (pre mňa jedna z najkrajších rýb) a nejakú väčšiu agresivitu si nepamätám, ale asi by som ich ku krevetám nedával.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Hidden Nature

Odoslaťod prasan » 09 Aug 2017 23:18 pm

Paráda. :wink:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 05 Sep 2017 18:07 pm

Nazdarte.
Idem si zas po radu... toto pisal Hooopy o svojom akva a posledne tri dni pozorujem uplne ten isty jav.. :shock:
Akurat, ze myslim, ze moje razborky espei to potom rozplavaju...ostanu par sekund hore bruchom na dne a potom sa zas otocia... a nejak vyraznu slepu hladinu nepozorujem...

sevas vsetkym. Idem sa poradit. Schvalne nepisem do vseobecnych tem, kym to nebude nutne. V tejto teme je aspon jasne o akom akvarku sa bavime.

Slepa hladina. Vsetci vieme o co ide. Ale moj poznatok z dneska bol pre mna sokom. Krmil som razborky ( hengeli) vlockami. Akonahle sa razbora "rozbehla " k hladine, zobrala do papulky vlocku, otocilo ju hore bruchom a viac neprehovorila. 2 sekundy po nej druha, scenar sa opakoval. rozbehla sa druha rybka, zobrala vločku, tanec na cele akva, ktory trval asi 3sek (asi nejake krce) a koniec. Hore bruchom. Vločky su v poriadku, mam ich od kolegu , tiez s nimi krmi, navyse, razborky ich jedia uz asi tyzden. A kedze som par dni nemal instalovany skimmer, dnes som krmil cez slepu hladinu. S vysledkom vid vyssie. Nerozumiem tomu. Rybky som pred krmenim asi pol hodinu sledoval. V akva ziadne priznaky nicoho zvastneho. Razborky od kraja po kraj, v stlpci vody, otíci prisatí kade tade a "pigmeova" ( corydoras pygmaeus) odpocivali kade tade po rastlinkach alebo bludili po dne. Proste bezny den. (Teraz si spominam, ze raz som videl takto tancovat po akva otíka, ale po cca 5 sekundach sadol medzi listy a zije do dnes. Bolo to asi pred troma dnami. )

Druha vec , ktora mna dnes prekvapila, je vyskakovanie razboriek z vody. Dve som nasiel na zemi ( behom dna) , dve mi vyskocili pred ocami po zhasnuti svetla. Evidentne je to pre nich sok. Ale je mi divne, ze som take spravanie nevidel nikdy. A to som uz razborky mal, ako hengeli, tak espei-ky. Nerozumiem tomu spravaniu. Ostatne rybky su v pohode. Premyslam som nad hranicnym CO2, ale akonahle uberiem, DC zelenie do tmava. A navyse, nikdy som nevidel rybky nejako lapat vzduch pri hladine. ako pisem... bezny den v akvariu.


Inak v akva zas bojujem, vymenil som svetlo za DIY LED riesenie a zozaciatku som ho mal nastavene prilis silno a priam explodovala zelena prachova a cierna stetinkova riasa... Po stiseni sa zelena pomaly ukludnuje, ale cierna bude asi tazsi oriesok...

Ak niekto dokaze poradit, budem rad... :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod prasan » 05 Sep 2017 18:29 pm

Června riasa ,,(hnedá,čierna),, je zäčša pri nedostatku CO2 vo vode (nepridávane CO2,silné prúdenie vody a tak rýchlejšie odbúranie CO2 z vody) resp. čo som ja pozoroval u seba pri nadbytku Fosforu.(vo vode, v potrave pri prekŕmení resp.pri častejšom kŕmení takouto potravou).
Zelená prachová pravdepodobne z osvetlenia ako si napísal.
Ak COčkuješ,tak z hooopyho prispevku rozmýšlam nad dobre prichystanom roztoku pre dropcheker a či vôbec ukazuje správne.Ideálne je regent dávať do roztoku pripravenej 4dKH vody.
Dalšia vec pre riasu je nadbytok živín vo vodnom stĺpci.(tvrdšia voda,kŕmenie a pod.)Červených rias sa vieš zbaviť (ak sa objavujú pomenej a len lokálne) priamo strieknutím glutaraldehydu striekačkou na riasu.(napr.EasyCarbo či podobný preparát).To prúdové čerpadlo by som asi na teraz skúsil vypnúť.

Ak ide o ten uhyn rybičiek,tak s tým som sa nestretol - nedokážem ti poradiť či tá slepá hladina fakt má tendenciu rybám až tak škodiť.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 05 Sep 2017 18:55 pm

Prasan, vdaka za odpoved.
CO2 davam z bomby cez Ph controller a drzim Ph na 6,5, pri odstaveni bomby vybehne na 7,5... zrejme Amazonia uz straca/stratila schopnost ho znizovat... cize fucim poriadne. Pravdou je, ze pouzivam silne prudove cerpadlo, co ma stetinka rada...skusim vypnut. Fosforu namerane 0,2, ale NO3 0... to sa mi vsak nezda az tak tragicke... Prekrmovanie...asi ano, pocas dovolenky som to nechal na novom automatickom krmitku, ktore je uplne naprd, mozno tak do jazierka...dava brutalne porcie a neda sa to nastavit na menej... To bol zrejme pociatok problemov, spolu s novym svetlom.

Teraz som skor riesil to spravanie ryb, je sialene pozorovat, ako ryby po prvom suste potravy dostanu krc a valaju sa hore bruchom na dne...po minute sa otocia a plavaju normalne dalej...pocas jedneho krmenia mi to spravilo tak 30 ryb...
MRtve som vsak nenasiel ziadne (mozno je kdesi nejaka mrtvolka, ale urcite nie vela)...

Pekny vecer
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pavligin66 » 05 Sep 2017 19:20 pm

nie sú to príliš veľké kusy potravy že sa ryby nemôžu nadýchnuť?
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod prasan » 05 Sep 2017 19:20 pm

Po burke sa napriklad na hladine rybníkov a jazier hromadí ozón.Totálna dezinfekcia hladiny ktorá spôsobuje uhyn čohokoľvek mikroorganicého v tejto mini vrstve.Neviem čo všetko sa hromadí pri slepej hladine.Možno nadbytok dákeho plynu.Ale i kolegov dotaz môže byť celkom na mieste.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 05 Sep 2017 20:07 pm

Hmm, neviem, ide o klasicke vlocky, tusim Vipan... niektory kusok by mohol byt vacsi... ae to vyzeralo inak... rybka vystartovala prudko k hladine pre susto, okamzite tanec v krcoch, prevratenie hore bruchom, klesnutie na dno... stale dychala... a prebratie...
Skusim dat den, dva dietu a potom tie iste vlocky podrvim na mensie a mozno skusim natocit video mobilom, uvidime...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Sep 2017 20:38 pm

Vločky sa rýchlo kazia, stačí po otvorení krabičky si pričuchnúť. To však nemusí byť príčina. Skôr plyny nad hladinou, alebo tesne pod ňou. Je treba zabojovať s mastnou hladinou. Ja to robím pomocou zavesného filtra so skimerom. Do filtra dávam aktívne uhlie na 24 hodín, potom vymením. Mastná hladina zmizne.
Je dobre dávať pozor na domáce deodoranty, pary z kuchyne, atď. Všetko kazí vodu pri hladine
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Hora » 06 Sep 2017 21:05 pm

Pštros napísal:Prasan, vdaka za odpoved.
CO2 davam z bomby cez Ph controller a drzim Ph na 6,5, pri odstaveni bomby vybehne na 7,5... zrejme Amazonia uz straca/stratila schopnost ho znizovat... cize fucim poriadne. Pravdou je, ze pouzivam silne prudove cerpadlo, co ma stetinka rada...skusim vypnut.

Prečo tlačíš až na 6,5 a potom odstavuješ plyn a máš controler? Najnáchylnejšie máš asi R.espeho a kľudne by som nechal pH niečo pod 7 nonstop bez takých vypínacích výkyvov,čo je horšie pre ryby a boh vie,či to štetinke nepomáha.To čerpadlo bude mať svoju pomocnú vinu tiež.Teraz by pomohlo aj častejšie mesačné čistenie náplní vo filtri.Prevencia proti nej je popísaná na nete aj s protichodnými doporučeniami(napr.použiť dodatočné čerpadlo) ale vypnutie čerpadla a stabilné CO2 sú dobré postupy ale nie na úkor dostatočnej cirkulácie.


Mne pomohlo totálny reštart, prepratie substrátu,teraz som nepoužil žiadný výživný pod štrk,po rokoch už boli hnilobné procesy,čo som pozoroval na sem-tam bublinkovaní dna,prestal som hnojiť (asi 3-4mesiace od nového založenia),znížil z 139W na 60,pH stabilných 7,ináč žiadne zmeny s filtráciou ale je pravda,že po CO2 nehode som zmenil počet rýb na rozumnú skupinku a aj spomínané krmenie obmedzil oproti minulosti.Niektorá vec pomohla a som konečne bez štetky a nechcem sa nijako vyťahovať ale čelné sklo čistím minimálne,čo niekedy bola nutnosť.
Chcel som sa nedávno vrátiť do normálneho režimu s hnojením,svetlom a za pár dní na vrcholkoch Valisnérie náznaky štetinky,prestal som hnojiť,zasa znížil svetlo a je dobre.Rastlinám sa darí aj takto skoro ,,low tech" akurát Aponogetony stoja ale nemajú chumáče,čo je lepšie.Nepíšem to ako návod,v tvojom prípade nereálne,mne k tomu dopomohla nepríjemnosť,len niekde tam bola chyba,ktorú BBA využila.


S tým chovaním rybiek neviem,ja dávam aj TetraMin Pro Crisps a vobec ho nedrvím,hoci je na veľkosť Razboriek veľký.Ale nie sú tak pažravé,že idú poňho až k hladine :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 06 Sep 2017 21:37 pm

Prečo tlačíš až na 6,5 a potom odstavuješ plyn a máš controler?


Jooj, nie. Controller ho drzi na 6,5 s minimalnymi odchylkami. Ale ked mi napr dosla bomba a pozrel som na controller, ten ukazal 7,5. To znamena, ze CO2-jkou tlacim Ph cca o 1 nadol. Ale spotreba je pri tvrdej vode velmi vysoka a 10kg bomba je zas skoro prazdna, po 6 tyzdnoch. Nastavil som teda 6,9, co by malo znamenat omnoho nizsiu spotrebu...

Pri stetke som sa docital, ze vraj privela svetla a malo CO2, tak reku to budem mat tak akurat. Svetlo som rapidne ubral.
Cerpadlo som vypol, to urcite stetine napomaha sa mnozit...odskusane 30 rocnou praxou od detstva. Zelena sa so znizenim sily svetla spomalila, mozno zastavila, tak uvidim.
Restart som robil nedavno, nemam silu to zas vsetko rozoberat.
Budem trpezlivo cakat a skusat pomalicky menit podmienky.
Vsetko to istotne nastartovala zmena svetla pred dovolenkou (nevedel som odolat :| ) a potom dovolenka a asi prekrmovanie cez to krmitko... Po dvoch tyzdnoch katastrofa...
Hnojim stale roztokmi DIY a JEBAO automatom a parametre sa drzia celkom v norme, len NO3 bolo po dovolenke nemeratelne...

Stale mam vsak pocit, ze nieco v tej vode robi neplechu... velmi kratku zivotnost maju slimaky aj krevety. Slimaky vydrzali cca 4 mesiac, potom som zacal nachadzat prazdne domceky a japonici sa tiez pomaly vytracali az nevidiet ani jednu... Nechapem. Ziadny merany parameter nevykazoval taketo ochylky.
Rybky si ziju vpohode...sem-tam dajaka mrtvolka, ale to beriem ako normalne...
Neviem, ci mam dat vodu otestovat na tazke kovy alebo co...

Pritom hore v malom akva (a Dream) to krasne fici, aj po dovolenke som len pristrihol zeleninu a ide sa dalej...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Hora » 07 Sep 2017 14:57 pm

Pštros napísal:Vsetko to istotne nastartovala zmena svetla pred dovolenkou (nevedel som odolat :| ) a potom dovolenka a asi prekrmovanie cez to krmitko... Po dvoch tyzdnoch katastrofa...

ano
Ty si starý kus Pštros a ako hovoríš vyrastal si s rybkami,tak prečo investujete do takých blbostí ako sú automatické krmítka(dávkovač hnojív pochopím ale aj pri tvojom druhovom zarastení s pochybami) sa čudujem,veď taký dvojtýždňový pôst raz za rok je pre celé akvárium len na zotavenie a nemusíš mať starosti alebo obavy ako to v tvojej neprítomnosti funguje.Ryby prežijú v pohode,krevetkám,slimákom keby si nedal ani celý rok :)

Ten reštart som nemyslel,že urob,len som cielil na chyby,ktoré mne po vylúčení nevytvárajú nové prírastky štetinky.
Ináč tvoje rastliny znesú 6,9 a aj keby si ešte omedzil hnojivo (KNO3 by som určite doplnil) nateraz,
test na kovy zohnáš len na meď a niečo koštuje,no nemá cenu asi kupovať,neviem aké slimáky ti odchádzajú,no niečo náročnejšie na chemizmus ako Brotia,Thiara nie je na nutnosť dať robiť nejaký kovový test.Keď sa kotúľky držia je dobre :lol:

Aj pri takom objeme ako máš je 6 týždňov/10kg naozaj malá výdrž.
Vieš sám,že nové nastavenia nie sú viditeľné hneď a chce to aj mesiac na vypozorovanie,či pomohlo ale držím palce.
Ty máš aspoň polovičný smútok,lebo Dream prosperuje,tak sadneš tam :mrgreen: to krásne fičanie si mohol aktualizovať.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Hidden Nature

Odoslaťod prasan » 07 Sep 2017 15:11 pm

Vieš a videl si u mňa,že pri Tanganyike som mal vždy problém s riasami.Takmer každého druhu.Kedže som do dvestovky prehodil skaláre,tak zrazu nemám s riasou problém.Jednoducho aj pri tak silnom osvetlení čo mám: je tam menej rýb,pridávam CO2 a mám aj mäkšiu vodu + už tam nevzduchujem.Na druhej strane som všetky Tanganyiky dal do nádrže kde je len ledkové osvetlenie a komplet som tam vyčistil filtráciu.Čuduj sa svete,zrazu aj pri rovnako veľkom počte rýb sa tam riasa zatiaľ vôbec neobjavuje.A to dobre viete z mojich fotografií,že som tam dosť dlho mal i sinicu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 07 Sep 2017 23:54 pm

Vdaka za odpovede..

veď taký dvojtýždňový pôst raz za rok je pre celé akvárium len na zotavenie

To hej, aj ked pri tych malych rybkach mam pocit, ze by snad mohli aj vyhladnut...asi blby pocit...
Pravda je, ze ako ucitelia mame velku vyhodu v moznosti netravit prazdniny doma, co v plnej miere vyuzivame.
Cize napr. posledne leto sme sa mihli doma tu a tam na den-dva a zas prec. Ta dovolenka bola casovo najdlhsia, ale bolo toho omnoho viac. Ja som aj doteraz pouzival krmitko, take stare, kruhove, kde si dam davky na kazdy den ake chcem a raz za tyzden som nechal prazdnu... Ale prave to krmitko som dal na Dream a chcel som poriesit toto...nevyslo... :(

@prasan - aj ja sa s riasami trapim viac-menej stale a do istej miery som sa s nimi zmieril. Len ma stve, ze uz druhy rok sa pocas prazdninovych dovoleniek akva dostalo do zleho stavu, pricom rok slapalo..ako tak. Teraz som tiez komplet vycistil filtraciu, mozno spolu s ostatnymi zmenami pomoze.

Zacinam pripustat, ze ked teraz situaciu pomaly, postupne nedostanem pod kontrolu, skusim prejst na LOW TECH pristup, s minimalnym hnojenim, bez CO2 a slabym osvetlenim...

neviem aké slimáky ti odchádzajú

skusal som niekolkokrat neritiny a armyhelmety. Mal som viacero druhov, ale v starej konfiguracii, tam posli vsetky komplet do par tyzdnov... teraz este par neritin beha... a kotulky... malicko ich vidno...raz viac, inokedy skoro ziadne...

Povodne som toto zacal riesit viac kvoli tomu spravaniu rybiek, ale velka vdaka aj za riasove reakcie :pivo:
Dnes som krmil mrazenym cyklopom a isli sa potrhat a ani jednu neotocilo horetramky.
Btw. vlocky som prvykrat kupil v chovprodukte rozvazovane z megabalenia...ktovie, ake su stare...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.