Pozadie/tapeta do založeného akvária



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 08 Sep 2017 11:17 am

Zdravím,
pred cca mesiacom som si zriadil 240L akvárium o rozmeroch 120x40x50. Akvárium prešlo fázou rias, zabehlo sa, rastlinkám sa darí, dokonca je vidieť že rastie aj bahnička nízka (eleocharis mini) a už sú v ňom aj prvé odolné rybky. ALE....ako tak sedím, pozerám sa a rozmýšľam nad tým, čo tomu chýba...zrazu si uvedomím že nemám pozadie, že stena za akváriom je zelená, teda vôbec nevyniknú rastliny a k tomu vidím káble a hadičky :(
Za akváriom je cca 6-7cm medzera. Poznáte nejaký spôsob, ako za akvárium dostať pozadie? Neviem, či by sa dalo klasicky nalepiť fototapetu s lepidlom a vytlačiť bublinky....ak nie, existuje niečo iné? Napr. nejaký polystyrén, plachta, papier....čokoľvek. Akváriu sa zatiaľ darí a bola by to škoda....
Ďakujem za všetky rady :-)
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Reklama

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Seraph » 08 Sep 2017 11:39 am

No da sa kupit folia napr matna cierna a zvonku na zadnu stranu nalepit ale predtym troska navlhcit sklo ale pri takom rozmere akva by som si ja na to sam netrufol, ja teraz zakladam nove akva a dal som tam tu foliu o ktorej pisem, stala ma cca 0,50€ - pozri temu 54l iwagumi pokus
Su samozrejme aj ine moznosti - 3d pozadia, slim tenke pozadia ale uz do zabehnuteho akva to tlacit asi nebude najlepsi napad a nebolo by to bezproblemove podla mna
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 08 Sep 2017 11:42 am

Seraph napísal:No da sa kupit folia napr matna cierna a zvonku na zadnu stranu nalepit ale predtym troska navlhcit sklo ale pri takom rozmere akva by som si ja na to sam netrufol, ja teraz zakladam nove akva a dal som tam tu foliu o ktorej pisem, stala ma cca 0,50€ - pozri temu 54l iwagumi pokus


Viem, že sú na fólie, k nim sa dá dokúpiť aj originál lepidlo. Ale neviem aké lepidlo by som potreboval, ako ho naniesť, koľko ho potrebujem...nikde som totiž nenašiel, že treba použiť napr. 30ml lepidla na 1m štvorcový a pod. Preto sa pýtam, či s tým niekto má skúsenosti a vyšlo mu to, poprípade alternatívu k pozadiu s lepidlom :)
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod newsted » 08 Sep 2017 11:44 am

Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Sep 2017 11:49 am

signal
tu sa chodí po vedomosti, no treba najprv vyhľadať tému, teda to čo potrebujem vedieť. Je veľmi nežiadúce zakladať novú tému.
Na nete nájdeš všetko ako sa hovorí, tak najprv hľadám a keď nenájdem, tak potom sa pýtam. Takže klik tu:
pozadie-do-akva-t625.html
pozadie-akvaria-t5865.html
akvarko-pozadie-t10355.html
folia-samolepiaca-t12439.html
mliekova-folia-t10361.html
tapeta-t7783.html
samolepiaca-zrkadlova-folia-t766.html

a mohol by som pokračovať.....Problém je v tom, že teraz je tých tém na čítanie veľa, ktorú si teda vybrať? Ak by každý nezakladal hneď tému novú, tak bola by tu len jedna a bolo by to ideálne však?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Pštros » 08 Sep 2017 12:02 pm

Ak by si sa rozhodol pre mliecnu foliu, ci uz bielu alebo ciernu, ta sa vacsinou "lepi" len vodou... navlhcit poriadne zadnu stenu akva a opatrne prilepit, potom kartou vytlacit bublinky... lepil som na male akva aj 150 cm dlhe a vpohode, na velkom par nedokonalosti. Cena folie zanedbatelna...
Urcite nedavaj tie fototapety s obrazkom koraloveho mora, ci nejakeho lesa...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Seraph » 08 Sep 2017 13:07 pm

signal47 napísal:
Seraph napísal:No da sa kupit folia napr matna cierna a zvonku na zadnu stranu nalepit ale predtym troska navlhcit sklo ale pri takom rozmere akva by som si ja na to sam netrufol, ja teraz zakladam nove akva a dal som tam tu foliu o ktorej pisem, stala ma cca 0,50€ - pozri temu 54l iwagumi pokus


Viem, že sú na fólie, k nim sa dá dokúpiť aj originál lepidlo. Ale neviem aké lepidlo by som potreboval, ako ho naniesť, koľko ho potrebujem...nikde som totiž nenašiel, že treba použiť napr. 30ml lepidla na 1m štvorcový a pod. Preto sa pýtam, či s tým niekto má skúsenosti a vyšlo mu to, poprípade alternatívu k pozadiu s lepidlom :)

Folia, ktoru som mal na mysli bola samolepiaca, ziadne lepidlo, len stiahnut a co najlepsie nalepit...maju ich v kazdom obchode s tapetami/foliami
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 08 Sep 2017 13:26 pm

I.P. Pavlov napísal:signal
tu sa chodí po vedomosti, no treba najprv vyhľadať tému, teda to čo potrebujem vedieť. Je veľmi nežiadúce zakladať novú tému.
Na nete nájdeš všetko ako sa hovorí, tak najprv hľadám a keď nenájdem, tak potom sa pýtam. Takže klik tu:
pozadie-do-akva-t625.html
pozadie-akvaria-t5865.html
akvarko-pozadie-t10355.html
folia-samolepiaca-t12439.html
mliekova-folia-t10361.html
tapeta-t7783.html
samolepiaca-zrkadlova-folia-t766.html

a mohol by som pokračovať.....Problém je v tom, že teraz je tých tém na čítanie veľa, ktorú si teda vybrať? Ak by každý nezakladal hneď tému novú, tak bola by tu len jedna a bolo by to ideálne však?


Prešiel som všetky odkazy ktoré ste mi poslal, no odpoveď na otázku, ktorú som položil som nenašiel. Môj problém je v tom, že mám za akváriom 6cm priestoru, akvárium je 120cm dlhé a 50cm vysoké, teda nemám možnosť za akváriom vytlačovať bublinky kreditkou....takisto je akvárium už "zabehnuté, tak nejdem dovnútra akvária vkladať 3D pozadie. V tých odkazoch som však našiel jeden tip na pozadie zo sáčka oblepený po okrajoch, tak to skúsim, to by možno vyšlo.
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 08 Sep 2017 13:32 pm

Pštros napísal:Ak by si sa rozhodol pre mliecnu foliu, ci uz bielu alebo ciernu, ta sa vacsinou "lepi" len vodou... navlhcit poriadne zadnu stenu akva a opatrne prilepit, potom kartou vytlacit bublinky... lepil som na male akva aj 150 cm dlhe a vpohode, na velkom par nedokonalosti. Cena folie zanedbatelna...
Urcite nedavaj tie fototapety s obrazkom koraloveho mora, ci nejakeho lesa...


Tie fototapety by som určite nedal, chcel by som čisto čierne, poprípade modré. Tapety sa teda rozdeľujú na samolepiace a tie, ktoré lepíš na mokré sklo poprípade lepidlo? O cenu nejde....hlavné je to, aby som to nalepil aj keď je za akváriom iba 6cm priestoru.
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Pštros » 08 Sep 2017 13:47 pm

Hmm, este mi napadlo riesenie, ako to maju niektori tu na fore... Nejaku dosku (sololit, plast) olepit a len prilozit za akva a na krajoch prichytit??? Mozes mat z jednej strany ciernu, z druhej bielu/modru...podla nalady otocis... pozriem link odkial som ju bral...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 08 Sep 2017 14:07 pm

Pštros napísal:Hmm, este mi napadlo riesenie, ako to maju niektori tu na fore... Nejaku dosku (sololit, plast) olepit a len prilozit za akva a na krajoch prichytit??? Mozes mat z jednej strany ciernu, z druhej bielu/modru...podla nalady otocis... pozriem link odkial som ju bral...

To znie ako dobrý nápad...nalepiť tapetu na nejakú dosku a tú dosku potom nejak prichytím za zadné sklo (určite jednoduchšie než vytláčanie bubliniek).
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Azaza3l » 08 Sep 2017 23:20 pm

Ak chces ciernu tak si v obi daj odrezat a ohranovat ciernu drevotriesku...ak to nebudes oblievat vodou nejak casto tak vydrzi pomerne dlho...sololit urcite nie, ten ma odolnost voci vlhkosti ako papier.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Pštros » 09 Sep 2017 00:37 am

https://www.obi.sk/plastove-stresne-krytiny/plastova-doska-guttagliss-hobbycolor-50-cm-x-150-cm-cierna/p/5211776
Toto je super vecicka... lahka ohybna, hladka... mam to v akva na oddelenie filtra od akvaria. :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 09 Sep 2017 12:23 pm

Skúsil som predsa čiene pozadie s lepidlom Juwel 30ml. Dopadlo to zle, ako som očakával, nie je možné dostať sa k bublinkám v zadnej časti skla, aj napriek tomu že som si vyrobil "vytlačovač bubliniek" zo zlomenej metly na ktorú som pripevnil zlepené kreditky....proste to chce na vytlačovanie priestor. Takže lepenie pozadia a vytlačovanie bubliniek 0 bodov.

Tak som šiel teraz do Obi a kúpil som plastovú dosku Guttagliss hobbycolor 50x125. Z tých 125 potrebujem 5cm odrezať ale v Obi mi to neodrezali, pretože je to plexisklo a nebudú to rezať z bezpečnostných dôvodov :lol: :lol: :lol:
Nezdá sa mi to však rovné, tak som to zaťažil na podlahe nech sa to narovná. Už len vymyslieť, ako to za akvárium pripevním na sklo :?
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Pštros » 09 Sep 2017 12:27 pm

Ja som to rezal orrzavacim nozikom podla pravitka.
Mal som krasne rovnu hladku ciernu plochu.... na jednej strane je ochranna folia, ktoru stiahni, ked ti budes mat pripravene. Na akva mozno len malymi pasikmi lepiacej pasky o boky akva...ci to bude spatit?
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod Pštros » 09 Sep 2017 12:28 pm

Alebo este lepsie nejakym napr. polystyrenom o hrubke, ktora sa akurat zmesti medzi akva a stenu zasprajcovat
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod signal47 » 09 Sep 2017 12:33 pm

Nejak to orežem aj ja...troška sa potrápim ale určite to pôjde.
Hej, na jednej strane je ochranná fólia. Asi to tak urobím, nalepím na okraje po všetkých 4 stranách tenké pásiky obojstrannej presvitnej lepiacej pásky. Tak to prilepím....ešte krajšie by to bolo, keby to bolo "prisaté" na skle, teda zo zadu zatlačené polystyrénom napr. Ale to by potom z boku vyzeralo ako keby som mal 3D pozadie ale zvonku :D
signal47
 
Príspevky: 9
Založený: 08 Sep 2017 10:54 am
Bydlisko: Trenčín/Vranov nad Topľou

Re: Pozadie/tapeta do založeného akvária

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Sep 2017 16:41 pm

signal47 napísal:
Prešiel som všetky odkazy ktoré ste mi poslal, no odpoveď na otázku, ktorú som položil som nenašiel.


Ja som tým chcel naznačiť, že svoju otázku si mohol položiť v už existujúcich témach. A ak by si naozaj čítal, tak by si sa dozvedel, že sa to dá i tak a pomocou rozprašovača.

@Ostatní nerozvíjajte túto tému, sťažujete a komplikujete celé vyhľadávanie a najmä novým členom, pochopte to prosím
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.