Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 11 Sep 2017 14:29 pm

Ja som úplne blbá :evil: Kontrolovala som Amosovi teplotu a bola 24 stupňov. A zistila som že nie je zapojený ohrievač a filter. V sobotu keď som mu menila vodu, tak som musela potom zabudnúť zapnúť ohrievač a filter (od Juwelu). Nový externý bol zapnutý, lebo ten som počas výmeny vody nemusela vypínať.
Chudák Amos. Z pôvodných 27 stupňov mal posledné 2 dni o 3 stupne menej. A možno cez noc mal vodu ešte chladnejšiu. Kvôli mojej nepozornosti :(
Tak som ohrievač znovu zapla a juwelácky filter som vybrala. Teda filtračnú náplň som vybrala a už ho zapínať nebudem.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Sep 2017 16:45 pm

To mu určite neublížilo, pokiaľ okolitá teplota bola rovnaká. Určite nie ak to bolo dočasné. Mám rovnaký problém s bettou-samčekom, no hold je už za "zenitom", takže nebudem mu to zbytočne predlžovať a počkám keď už bude postávať na jednom mieste. Tak viem, že prichádza koniec. To je život
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 14 Sep 2017 11:38 am

Pomaly mi odchádzajú kryptokoryny. Viem že je menej živín vo vode lebo tak veľmi nehnojím, ale dala som tabletové hnojivo do štrku, tak to by im malo stačiť, nie? Dávala som ho cca pred 2-3 týždňami, ale stále prichádzajú o ďalšie listy. K. wendtii tropica má už len pár listov. A tak neviem či tablety ešte nezačali účinkovať, alebo proste nestačia. Použila som Dennerle depoonit nutri balls. A dala som ku každej kryptokoryne.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Mirko1A » 14 Sep 2017 13:35 pm

mam vlastnu skusenost, ze bohuzial, kryptokoryny jednoducho po urcitom case odídu (mne sa to stalo s tou najjednoduchsou, C. affinis), rástla odnožovala ako divá, po 2 rokoch behom mesiaca odchod do večných lovíšť, napriek hnojeniu tabletami.
neviem to vysvetliť
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Luker13 » 14 Sep 2017 15:04 pm

ten filter si preco vybrala a uz ho tam nedala? co sa tyka kryptokoryn, obcas zvyknu zhodit listy pri zmene podmienok, pretoze su z prirody zvyknute na striedanie obdobii a vtedy zhodia listy. uz sa mi stalo, ze raz zhodili listy uplne cele rastliny ale potom to dorastlo. takze pozberaj opadnute listy a zbytok rastliny tam nechaj. koniec koncov, mozno prave rastlina signalizuje nejaku zmenu.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Sep 2017 15:10 pm

Ako píše Luker13, zmena obdobia, oni sa zase pozbierajú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 17 Sep 2017 13:43 pm

Luker13, mala som v akvárku vnútorný filter, ale menila som ho za externý. Takže som chcela nechať nejakú dobu oba v akvárku pre istotu. Lenže po týždni keď som čistila akvárko, tak som vnútorný pri výmene vody vypla a potom som ho zabudla zapnúť. A keď som to zistila, tak som ho už nezapínala a vybrala som ho. Ale mám externý filter.
No takže Amosovi sa fľaky zväčšili a na tom na hlave sa mu vytvoril žltý povlak a pomalinky sa mu rozpadajú plutvy. Tak som mu spravila liečivý kúpeľ podľa návodu čo má Sera pri baktopure direct. V nádobe s 2l akváriovej vody a 1 tabletou som nechala Amosa 30 minút. A potom som ho vrátila späť do akvária. Akože podľa návodu by malo byť menej koncetrované liečivo aj v akváriu, ale nechcem tam dávať baktopur keď sú tam krevetky.
Ale mám 10l akvárium kde chovám slimáky pre helenky. Je tam filter, štrk, veľa machu a pár emerzných rastlín. Kebyže odtiaľ povyberám čo najviac slimákov, pridám ohrievač a vzduchovanie, tak by som tam mohla presunúť Amosa a liečiť Serou tam?
Ešte chcem počkať či kúpeľ spraví nejakú zmenu. Ale premýšľam nad plánom ak by sa Amosov stav stále zhoršoval.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 17 Sep 2017 16:40 pm

michellebebe napísal:Ešte chcem počkať či kúpeľ spraví nejakú zmenu. Ale premýšľam nad plánom ak by sa Amosov stav stále zhoršoval.

ak ho nezastaví tento silný direct,tak ho rovno :( utrať,zase zmena prostredia a bude len horšie,snahu si mala 2x
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Sep 2017 01:02 am

michellebebe napísal:Pomaly mi odchádzajú kryptokoryny. Viem že je menej živín vo vode lebo tak veľmi nehnojím, ale dala som tabletové hnojivo do štrku, tak to by im malo stačiť, nie? Dávala som ho cca pred 2-3 týždňami, ale stále prichádzajú o ďalšie listy. K. wendtii tropica má už len pár listov. A tak neviem či tablety ešte nezačali účinkovať, alebo proste nestačia. Použila som Dennerle depoonit nutri balls. A dala som ku každej kryptokoryne.

Klid. Kryptokoryny zareagovaly na prudkou změnu. Něco jsi udělala jinak, než do té doby. Mohla jsi vyměnit větší množství vody, moc silně přihnojit, jinak, než do té doby (žeby právě to tabletové hnojivo?), nová chemie, atd.
S Amosem ti neporadim, ale s kryptokorynami ano: STABILITA. Pozoruj. Rozpadlo se moc listů? Vyber je a vyměň 20-25% vody. Pokračuje rozpad další den? Vyber je a vyměň 15% vody. Vyměňuj 10-15% klidně obden, když to bude třeba a vybírej rozpadlé listy.

Nedávno jsem zažil v 250l a celou dobu dokumentoval. Trvalo něco přes měsíc, než jsem se z toho dostal a všechny své zásahy zaznamenával v deníku https://rybicky.net/nadrze/24568-akvari ... vnim-stole
Ještě dnes jsem jeden list vytáhl.
Jen trpělivá práce, malé zásahy, klid a víra, že bude líp. U kryptokoryn to funguje.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 19 Sep 2017 12:55 pm

Sera kúpeľ nespravil žiadnu zmenu :( Fľaky sa Amosovi postupne rozširujú. Teraz vyzerá takto:
Obrázok
Obrázok
Ale ešte je stále aktívny, jesť mu chutí a stále ho baví naháňať a otravovať krevetky. Takže aspoň to je pozitívne.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Sep 2017 12:38 pm

Na starobu lieku není, žiaľ, je na tebe či ho necháš tej starobe, alebo sa rozhodneš pre radikálnejšie riešenie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 20 Sep 2017 12:43 pm

Práveže starý by ešte nemal byť. U mňa je 3 mesiace a keď som si ho doniesla, tak potom ešte narástol. Takže asi bol mladý.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Sep 2017 13:08 pm

Možno ti dodám novú informáciu, ale ryby rastú celý život :), takže rast nieje informácia o veku. No netvrdím , že mám pravdu.
Dĺžka života je naozaj individuálna, stres, potrava, podmienky a hlavný je základ po narodení, niektoré chyby sa zvráťiť nedajú.
Ver mi, veľmi rád by som ti písal opak, no určite vám držím palce!
Môj beťak už je bez vitality, nepláva, "stojí" na jednom mieste, takže viem aký je to pocit
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Sep 2017 20:38 pm

........a už to má za sebou :(
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 23 Sep 2017 14:00 pm

To mi je ľúto :(
S Amosom to tiež nevyzerá dobre. Jeden večer už len polehával a ani krevetky ho nezaujímali a bála som sa že na druhý deň ho nájdem mŕtveho. Ale na druhý deň bol aktívny a zas to bol klasický Amos. A včera zas len ležal. Bol sa síce najesť, ale potom si zase ľahol. A dnes je zas aktívnejší a zas naháňa krevetky. Ale už je skoro celý biely, rozpadajú sa mu plutvy a dnes sa mu na boku tela objavila pleseň :(
Určite mi poviete že ho nemám liečiť a mám mu ukončiť trápenie :(
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Sep 2017 16:14 pm

Áno, pomôž mu a nenechaj ho trápiť sa, v prírode je to riešené najlepšie, určite vieš aké
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 09 Okt 2017 11:29 am

No, takže bolo v pláne uspať Amosa, ale na druhý deň už nemal pleseň (ak to bola pleseň) a už bol aktívny a naháňal krevetky. Tak som si povedala, že kým je aktívny tak ho nechám a keď najbližšie bude zase len ležať na dne, tak vtedy zakročím. Lenže odvtedy už vôbec na dne neležal. Každý deň bol aktívny, jedol, pleseň sa znova neobjavila. O niektoré časti plutiev prišiel, ale niektoré časti plutiev mu začali pomaly dorastať :shock: Takže Amos je ešte živý. Ak by zase prišlo obdobie že začne polehávať alebo sa objaví pleseň, alebo niečo iné, tak potom zakročím.
Takto vyzerá teraz:
Obrázok
A ďalšia vec. Mama má beťáka. Ona sa rozhodla, že keď mne ochorejú a umierajú, tak jej bude zdravý a neumrie. Že u nej sa bude mať beťák lepšie. Vraj to je aj preto (podľa nej a jej známeho) lebo ja som dala do akvárka listy a šištičky a také veci.
Takže toto je jej Rambo:
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 14 Okt 2017 10:51 am

Amosove akvárko teraz :)
kryptokoryna wendtii tropica sa už spamätala a už jej neopadávajú listy. Ešte kryptokorynám wendtii green občas odpadne nejaký list, ale už nie tak veľmi ako predtým.
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 19 Nov 2017 13:02 pm

Rozdiel 10 mesiacov :)
Obrázok
Zmena k lepšiemu či horšiemu? Podľa mňa k lepšiemu. Príde mi že teraz vyzerá akvárko viac prirodzenejšie. Akože sú tam rastliny ktoré sa nevyskytujú na tom istom mieste, ale aj tak mi príde že sa akvárko viac priblížilo prírode.
(Dolná fotka je teraz pred preriedením plávajúcich rastlín)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 20 Nov 2017 12:16 pm

No ale to už nie je Amos,si ukradla mame Ramba?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 20 Nov 2017 13:14 pm

Amos ešte je. Vtedy keď som plánovala že to ukončím sa Amos pozbieral a bol zas aktívny, pleseň mu zmizla a plutvy sa prestali rozpadať. Tak som si povedala že to ukončím keď sa mu znovu zhorší stav. Lenže odvtedy zhoršenie neprišlo, čo ma dosť prekvapilo. Každý deň si pláva po akvárku, keď mu nejaká krevetka stojí v ceste tak ju odoženie, nepoleháva na dne ako predtým. Síce farba sa mu nevrátila a plutvy mu veľmi nedorastajú (ak áno tak len veľmi pomaly), ale je aktívny, jesť mu chutí a je zvedavý. Takže zatiaľ ho nechávam plávať v akvárku a ak by malo prísť zhoršenie, tak to s ním budem musieť ukončiť.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 06 Dec 2017 09:43 am

Ani nie o 2 týždne bude burza. Mohla by som k Amosovi pridať pangia? Či by ich mohol niečím nakaziť? Alebo radšej počkať až kým nebude v akvárku Amos? Teraz je Amos aktívny, krevetky naháňa, keď prídem k akvárku tak hneď pripláva, jesť mu chutí. Lenže je žltý a pôvodnú modro-čiernu farbu má len na niektorých miestach. Tak neviem že či mu proste taká farba ostane, alebo je to prejav nejakej nevyliečiteľnej choroby. A taktiež už mu plutvy nedorástli na pôvodnú veľkosť, ale teraz sa mu asi lepšie pláva. Tak neviem že či by bolo v poriadku pridať k nemu pangia :?: Určite by som ich nechcela vystaviť nejakému riziku.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod johny350 » 06 Dec 2017 10:13 am

nato aby mu rástli plutvy rýchlejšie, potrebuje vysokoproteinovú dietu, napr. mrazené patentky u mňa fungujú dobre, môžeš použiť tiež živé krmivo ak máš, farba sa dá tiež ovplyvniť krmivom do určitej miery. Taktiež môžeš pridať fishtamin alebo iný vitamín do akvária na podporu imunity. Ja mám pangiá v akvárku s bettou už rok a je to uplne v poriadku, za 2 týždne ak sa choroba nevráti tak si myslím že by si mohla dokúpiť pangia, navyše ak ich budeš min. 2 týždne karantenovať tak by malo byť všetko v poriadku, ale hneď by som ich nepridával, nie preto aby betta nenakazila pangia, ale skôr naopak, betta po vyliečení má nižšiu obranyschopnosť a lahko podľahne novým chorobám ktoré si môžeš priniesť spolu s pangiami.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Dec 2017 17:32 pm

No ja mám pangia a sú to rybky, ktoré skoro nevidieť :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.