54 l (iwagumi pokus)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 13 Sep 2017 16:27 pm

Dakujem chlapi,
tie Tetra Filterrings su na mechanic filtraciu a teda vyzeraju tak ako tie na obrazku vlavo...

Nasavat ustami som planoval, ale celkom dobre nerozumiem, kde mam potom doliat vodu....do tej, z ktorej som tahal, kedze isto voda nedokaze vyjst az k mojim ustam....tak?

Tu kefu na cistenie hadic mam, ked to bude aktualne budem sa pytat ako tie hadice cistit - alebo teraz :D vypnut filter, oddelit hadice od tych plastovych casti a pchat, tak?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod matus.galan » 13 Sep 2017 23:28 pm

Odu dolejes do akva :) ktora sa ti pri nasati dostane do filtra a tym padom ti ubudne v akva.

Hadice budes cistitk az ked budes vidiet,ze su zanesene. Odpojis, zoberies do kupelne a precistis. Kedze mas dvojkohuty tak ich vies vycistit kedy treba bez cistenia filtra.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 14 Sep 2017 10:36 am

Ok, este k tomu cisteniu:
vypnem filter, odpojim hadice a kedze su spojene s tymi umelymi vystupmi a vstupmi spojene tymi paskami, tak to beriem spolu, vycistim a zapojim naspat a len spustim filter...? ako dostanem vodu do hadic ak uz vo (vypnutom) filtri bude bez toho aby som ho zbytocne pri kazdom cisteni brutalne zavzdusnil vzduchom, ktory bude v prazdnej hadici.....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod matus.galan » 14 Sep 2017 20:46 pm

Ja som toto nikdy neriesil.

Ak som cistil len filter tak som:

1. Vypol filter
2. Zavrel kohuty
3. odpojil filter a vycistil
4. Pripojil filter spat
5. Otvoril kohuty a voda sa zacala liat do filtra :)

Prakticky ty ked vypnes filter a zavries kohuty tak tam mas v hadiciach vodu a podtlak. Ked ho napojis spat a otvoris kohuty vsetko sa zacne tlacit do filtra a pockas az kym neprestane voda tiect. Ked skonci spustis.

Ano budes tam mat mensiu vzduchovu bublinu ale ta po par min bude prec :)

Aspon ja som to tak riesil stale. Hlavne bacha aby si mal obe hadice vo vode a plne akva ked budes pripajat prazdny filter. Odporucam preto necistit filter spolu s vymenou vody.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 14 Sep 2017 21:20 pm

Rozumiem a dakujem za strucny navod.
mam stale milion priblblych otazok: akoze ked cistim filter tak tu vodu z neho totalne vylejem prec a pod tecucou vodou umyjem napr. tu biologicku filtraciu v sietke, pripadne vymenim vatu apod.......toto mi nejde do hlavy, typek na youtube to totalne cistil a pritom ked som doteraz mal trapny vnutorny filter, tak cistit ho pod tecucou vodou bol najvacsi "akvaristicky hriech" a zabijanie bakterii....

takze ak cistim filter tak po vycisteni je vlastne bez vody a pripajam ho naspat akoby prazdny? mam pocit ze na youtube su casto blbe amaterske videa.....


a este jedna vec: ak cistim hadice, tak ako po ich vycisteni do nich dostanem vodu (ak napr. cistim len hadice a vo filtri vodu nechavam)

ci teda cisti hadice len vtedy ked sa cisti filter??
akoze uz som z toho totalny debil.....uplne ze sa hanbim....nerozumiem nico, daco poseriem...a to to este nemam ani poskladane, jemine.....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod matus.galan » 14 Sep 2017 23:19 pm

V pohode sak na to tu sme :)

Naplne cisti vo vode z akva, ja vylejem vodu z filtra do vedra a cistim v tom. Potom vylejem, odsajem z dakva este trochu cistej a preplachnem vsetko do cista v tej. Ziadna voda z vodovodu. To max na obal filtra ale nie naplne.

Ano po cisteni je filter prazdny (bez vody) a pripojas ho napsat a po otvoreni dvojkohutov sa zacne naplnat kedze v hadiciach mas vodu. Sa to spusti presne tak isto ako ked cucnes z hadice pri odkalovani :)

Ak budes cistit len hadice tak mas zasa filter uzavrety dvojkohutmi, to je mas ho plny vody a trosku aj na tom kusku hadice co budes mat pripojene k hlave a dole. Takze staci ak zapnes a malo by to pretlacit a zacat tahat. Ak nie tak jednoducho das trubku na vstup do akva do ust a potiahnes :) aby si nasal vodu do vstupnej hadice do filtra.

Ja cistim hadice ked treba, nie spolu s filtrom..ale uz som dlho necistil zatial su OK.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Hora » 15 Sep 2017 07:41 am

Seraph napísal:akoze uz som z toho totalny debil.....uplne ze sa hanbim....nerozumiem nico, daco poseriem...a to to este nemam ani poskladane, jemine.....

:mrgreen: no nestresuj tak,maximálne na podlahu vytečie nejakých 50l vody,čo nie je veľa,akurát napučia špáry v plávajúcej podlahe a trošku nábytok.

Žiadna veda zapojenie nie je,len sa pusti dnes bez trasľavých rúk a zrýchleného tepu do toho.Nerieš teraz interval výmen,čistenie.
Spustíš ho bezproblému určite,aj keď nie si nejaký technický človek.Zbytočne obavy a stres,filter máš najjednoduchší vonkajší Eheim,aký asi existuje,roky spoľahlivý,dvojkohúty výborný pomocný doplnok na uľahčenie pri údržbe.
Najprv ho zavodni ako bolo písané,zapni až potom.Nezapájaš nič,čo ti odtrhne ruky :arrow: jedine ak vážne niečo poserieš ti odtrhne žena hlavu :?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 15 Sep 2017 11:09 am

Diky chlapi,
matus: zacinam tomu rozumiet, i ked samozrejme ako pise Hora, este je skoro toto riesit.
Mam isty navod na hnojenie a vymeny vody, tu Vam ho skopirujem, ak by ste vedeli, kludne sa k nemu vyjadrite:
1 tyden: pouze K, a neco na podporu rustu korenu (ADA Green Gain, nemusi byt) CO2 na polovine predpokladaneho vykonu, svetlo: 5-6 hodin., denne menim vodu (40-50procent)
2 tyden: K + mikroprvky + podpora, svetlo 5-6 hodin, menim vodu 1x za dva dny (40-50procent), CO2 na polovine predpokladaneho vykonu
3 tyden: K + mikroprvky + podpora + velmi slabe zelezo (mnoho komercnich hnojiv uz ho ma v sobe), 5-6 hodin svitim, menime 1x za 3 dny vodu (40-50procent), CO2 na plny vykon
4 tyden: K + mikroprvky + podpora + velmi slabe zelezo (mnoho komercnich hnojiv uz ho ma v sobe), 5-6 hodin svitim, menime 1x za tyden vodu (40-50procent), CO2 na plny vykon
1 mesic - 3 mesic: K + mikro + zelezo (mnoho komercnich hnojiv uz ho ma v sobe) 6-8 hodin svitim, menime 1x za tyden vodu (30-40 procent), CO2 na plny vykon
Plne hnojeni zelezem zahajime cca v pul roce zivota akvaria, stejne tak prihnojovani makrem (ovsem pouze tehdy, pozorujeme-li, ze v akvariu je jeho nedostatek). V pul roce zacneme svitit 8-10 hodin a pozorujeme co se bude dit.

Mam kupene Carbo, kallium, profito a nitro - vsetko od EASY LIFE.
Je samozrejme, ze nebudem mat az tak vela CO2, takze asi by som to nemal prehnat s hnojenim...
nejake napady na prve dni, to skopirovane vyssie by mohlo byt allright?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Ela » 15 Sep 2017 19:03 pm

Uz netrpezlivo vyčkávam kedy to naplnis a spustis.... Teorie uz musis mat vyse hlavy :)
Obrázok používateľa
Ela
 
Príspevky: 125
Založený: 17 Aug 2017 07:40 am
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Hora » 15 Sep 2017 20:43 pm

Seraph,nevieš podľa niekoho návodu silu jeho osvetlenia W/l,ani čo je myslené polovičný-plný výkon CO2 resp. koľko mg/l,na akú hodnotu pH stlačené,aké rastliny dopoval týmto hnojením,koľko ml.
Je dobre,že si uvedomuješ,že tvoj spôsob dodávania CO2 sa nemôže merať s tlakovými fľašami,preto radšej hamuj ako potom banuj ako so silnejším svetlom,tak prehnojením.S tekutým uhlíkom nedokážeš to,čo s klasickým plynom.
Máš problém napojiť filter a ideš do hnojenia,kde bude testovanie nutnosť,aby si vedel udržať pomery prvkov v norme :arrow: to od brucha alebo nejakého návodu napr. 2ml na 50l vody je začiatok konca,sorry ale nemáš snahu investovať do lepšej filtrácie,CO2 setu,kvalitných testov.
Nie je problém nakúpiť Carba,Profita,Nitra,Lifa ale je veda to nadávkovať akurát podľa výsledkov testov.
Môžeš mať drahé značkové osvetlenie ale to je len časť úspechu,nemáš zatiaľ znalosti v takej alchýmii.Nielen naliať pár ml do vody ale aj poznať jej chemizmus,či prvok dokáže rastlina vstrebať,iný budeš dupľovať a aj tak bude nemerateľný.
Zbytočne tu budem písať,lebo už si kúpil ale tresneš s tým skôr neskôr a pôjdeš cestou ľahšej akvaristiky.No sám som zvedavý,čo z tým dokážeš urobiť,ale prajem ti úspech :pivo:

Pozri fazylovu tému,niečo podobné tvojmu vysnívanému ako sa mu vyvíjalo a MACHER Stewie tam na 2str. sám priznáva,že ,,len" kobercovka je veľmi náročné akvárium.
green-hope-follower-t16619.html
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 15 Sep 2017 21:01 pm

Rozumiem Hora co chces povedat a cuduj sa svete aj si vsetko uvedomujem, nechcem to prepisknut, ale uz som videl niekolko akva, ktore ludom "slapalo" a nie su to high tech zalezitosti a navyse tam mali este narocnejsie rastliny ako ja....
kupu tych veci, beriem ako moznu investiciu do buducna - urcite neplanujem liat jeden den toto, druhy den hento apod. - to by veru nedopadlo dobre a nastastie si uvedomujem aj to.....
Znalosti v alchymii nemam a zrejme ani nikdy nebudem mat - ide mi o to odsledovat iste procesy, prisposobit svetlo, sem tam trosku prihnojit co treba ( s mierou), mat zapnuty chihiros doctor ako prevenciu (nie ako represiu) a uvidime co z toho bude.

Idem si ja teraz pomaly poskladat ten filter, este musim vydumat, kde, resp. medzi ake tie moje vrstvy (budu vlastne 4) dat tie plastove kruzky, ktore akoby oddeluju tie jednotlive kose....mam ich tam asi 2ks o priemere filtra.

Hora viem ze chces pomoct a velmi si to cenim a beriem si z toho vsetkeho len pozitiva - lebo ak by som si Tvoj prispevok precital asi este raz, tak akva ani radsej nenapustam :o
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Hora » 15 Sep 2017 21:19 pm

no ja som myslel,že už máš hotovo,čo si plánoval na dnes
tie plastové krúžky zelené??? to nie sú oddeľovacie,musia ísť jeden na spodok nožičkami dole a na to postupne média a druhý navrch nožičkami hore a na to hlava,počuj,tebe to bude treba servírovať fotodokumentovo :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 15 Sep 2017 21:23 pm

Hora napísal:no ja som myslel,že už máš hotovo,čo si plánoval na dnes
tie plastové krúžky zelené??? to nie sú oddeľovacie,musia ísť jeden na spodok nožičkami dole a na to postupne média a druhý navrch nožičkami hore a na to hlava,počuj,tebe to bude treba servírovať fotodokumentovo :wink:

aha , OK su zelene, je to ono....kokos jaka hanba :shock:
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Sep 2017 16:00 pm

Ja žasnem koľko si ľudia dokážu vymyslieť problémov ešte pred tým ako začnú vôbec niečo robiť :)
Nieje to veda ak ti nieje cudzie pravidlo spojených nádob
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 20 Sep 2017 14:23 pm

Netreba privelmi zasnut, niektore ludske povahy su skratka viac opatrne a prilis chcu predvidat mozne problemy (co je samozrejme niekedy na skodu)
UPDATE:
Akva je este vo faze "dry start" - niektorym rastlinam najma na lavej strane som este dozicil par dni, pretoze tie vlavo az nedavno zacali vypustat "poplazy"
Filter je prichystany - odspodu takto- 1 rovnako vysoka rovna vrstva kruzkov na mechanicku filtraciu, modry molitan, 2x mensia sietka po dlzke filtra naplnene EHEIm substrat PRO a prazdne miesta este vysypane tymto substratom, vata
Kedze popri 2 detoch a zacinajucom semestri je casu menej, preto to trva takto dlho, potrebujem este vzadu v skrinke zvacsit otvor, aby som prepchal obe hadice, kabel apod. - vyrezem nozom raz-dva. Kupil som si aj plastovu misku do ktorej polozim filter - kvoli moznym presakom ale ak by to malo vadit a byt hlucnejsie, tak dam prec (na podstavec pre dany filer som prilepil omnoho hrubsie "filce"(podlozky) ako su v baleni....
Coskoro napustavam a menim dobu svietenia (momentalne svietim cca 10-11h) - teda snad coskoro.
Foto pridam samozrejme

mam ale otazku: je potrebne tu plastovu rurku na nasavanie v tvare U skracovat, alebo radsej nedoporucujete a radsej to ucko trosku dvihnut vyssie (co sice esteticky velmi neukaze pekne): asi lepsie ak to U "sadne" na hranu akva ze? len pripadne zmeny jeho polohy potom budu znamenat, ze to odrezane moze chybat...ak to budem chciet mat co najviac dole
Prílohy
nasavanie.png
nasavanie.png (6.16 KiB) Zobrazená 10141 krát
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Hora » 20 Sep 2017 15:16 pm

prisposob,odrez si ju k vyske akvaria,naco ma trcat tak velmi von,nasavaci kos nech je co najviac pri dne
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 25 Sep 2017 12:29 pm

Dnes nastal den D pre moje akva a po 7,5 tyzdnoch som ho napustil vodou - pekne pomalicky pomocou novin a celofanu (pre istotu)
Eheim 2211 som spojazdnil a kedze som cakal hlucnu vec - velmi som sa potesil - takmer ho nie je pocut.
Po napusteni som tam dal aj Chihiros doctor - nastavil a pustil a aj ten CO 512 ista set zo spreja :) - uvidime - zatial som nepridal ziadne hnojivo nic....zrejme pomalicky zacnem K od zajtra a hned pozajtra menim vodu...
FOTKY:
Prílohy
IMG_1691.JPG
IMG_1695.JPG
IMG_1697.JPG
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 25 Sep 2017 12:35 pm

dalsie
Prílohy
IMG_1693.JPG
IMG_1698.JPG
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 25 Sep 2017 12:46 pm

Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Sep 2017 10:05 am

Si pedant :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod vincent van gogh » 26 Sep 2017 11:52 am

Že máš v akva tak nešikovne trubky, má nejaký špeciálny dôvod? A mohol by si to konečne nafotiť . Nech je niečo poriadne vidieť.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Seraph » 26 Sep 2017 12:31 pm

Vincent zvazoval som lily pipes kvoli estetike, ale kedze oni podla mojich informacii znizuju prietok a moja investicia bola navyse zatial dostatocna, a vacsina lusi vravela, ze eheim 2211 je na toto dost malo, tak si nechcem znizovat prietok, usetrit a uvidime.
Co sa fotiek tyka, skusim nejake este pridat a mas na mysli, aby boli kvalitnejsie? Ci trosku viac pofotit detaily apod.?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod vincent van gogh » 26 Sep 2017 16:37 pm

Seraph napísal:.... kvoli estetike....

No práve. Kedže tie nové eheimovské trubky sú také výrazné a nešiel si do lily pipes (nota bene pri Iwagumi), a nie je ich čím zakamuflovať, ja by som vymenil pozície nasávanie / výpusť.
Aspon nech je tá celá trubka s košom čo najdalej od "pozorovatela" a nebije tak do oka. A dal by som si to celé nalavo. Ale je to tvoje akva.

Seraph napísal:....Co sa fotiek tyka...

Kvalitnejšie.Jasné.Hlavne ostré. Ked už fotíš mobilom z ruky, tak aspon v úplnej tme. Hrany rovnobežné. Dobre orezať. Bez bubliniek.... a tak

Takto čerstvé akva je dobre si kvalitne zdokumentovať.A nie len kvôli časozberným dôvodom.

Kamene si umiestnil vcelku fajn. Škoda, že nie sú - okrem toho jedného - trochu vačšie.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54 l (iwagumi pokus)

Odoslaťod Hora » 26 Sep 2017 20:19 pm

Je pravda,že tá sacia trubka tam dosť ruší a obe naľavo by boli fajn.
Výtok z filtra sa ti ako pozdáva?
Ideš podľa tvojho skopírovaného návodu od p.Trčky ?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.