Hidden Nature



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Hora » 08 Sep 2017 18:32 pm

Pštros napísal:Zacinam pripustat, ze ked teraz situaciu pomaly, postupne nedostanem pod kontrolu, skusim prejst na LOW TECH pristup, s minimalnym hnojenim, bez CO2 a slabym osvetlenim...

podobne som nastavil ale so žiadným minimálnym hnojením,0,3W/l,CO2 pH 6,9
presne toto mám urobené pár mesiacov,rastliny sú v poriadku (nie je to logické ale naozaj,možno na pár sklovitých listov Hydrocotyly) aj napriek asi minimálnym živinám od rybiek,CO2 držím hlavne kvôli rybám ale určite ho rastliny využívajú,naozaj som dlho netestoval,no môžem NO3,PO4...Fe asi nemerateľné.
Rastlín mám oveľa viac,dal som do mojich fotiek aktuálnu.Nežiari to akvárium ako so 138W ale je zdravé a vyžaduje minimálny čas údržby.Tvoje krásne Crinum by trpelo pravdepodobne na podobný režim.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 08 Sep 2017 19:49 pm

Tvoje akva vyzera skvelo... bral by som.
Ja som robil svetlo s Cree diodami, spolu skoro 100W lediek, ide mi tak na 20%, oproti 360W T5 super...len vyladit vykon a spektrum...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 27 Sep 2017 20:44 pm

Takze, momentalne takto...
2a.jpg

1a.jpg

Riasy sa podarilo dostat pod kontrolu, stetka ostala na par korenoch a mam pocit, ze sa nesiri, zelena prachova este mierne porasta skla, ale vyrazne pomalsie... Necham ju asi zakapat, ako sa mi to uz raz podarilo.

Rybky rybkuju, aj ked razboriek je isto o par kuskov menej...no porataj ich :o

Slimaky ostali 3 zive, zvysok posiel...nechapm preco.

Svetlo sme s kamosom merali a spolu ide na cca 38W, takze obrovsky skok z 320W...
CO2 ide, controller nastaveny na 6,9 a spotreba vyrazne klesla. Hnojenie ako tak ide, ale asi skusim prejst na zelenu tropicu, s ktorou ficim v Dream-e a krasne to ide. budem merat a pripadne doplnim, co bude chybat.

Slimaky slimakuju uz len 3, ostatne postupne posli...nechapem...
Krevety som tam hodil z Dreamu zlte neocaridiny, asi 20ks a vidiet ich, aj ked sa zatial asi nemnozia...

Momentalne je to ok, este mozno doplnim nejaku rastlinku...

CusBus :pivo: :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod prasan » 27 Sep 2017 22:40 pm

Pekné to máš,pekné.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Hidden Nature

Odoslaťod lev_ica » 28 Sep 2017 08:06 am

Veľmi pekné, veľmi. :mrgreen:
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod vincent van gogh » 28 Sep 2017 11:38 am

Óoo. Prekvapenie.
Velmi dobré. Dobre nafotené. (si rozobral kus schodiska ? :) ) LED čipy super.(!) Tisíc razboriek ,super.
podla mna len trochu viac zelenej hmoty dolu a je to mňamka.

Inak k machu , si sa niekde pýtal. Toho sa človek nezbaví.Po odstránení som mal stále a furt niekde úlomky, až do konca života akvária.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 28 Sep 2017 19:34 pm

Vdaka za pochvaly, konecne sa aj ja pozeram na akvarium s radostou...
Vincent, kamos mi pozical 14-24mm objektiv a to uz je ina parada :mrgreen: . Ale len kvoli akva asi nebudem vrazat 2,5 litra za sklo. :? Tak sem-tam poziciam, nafotim...

Snad uz tiez mam ako-tak stabilnu situaciu a budem sa viac moct tesit ako trapit...

:pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 16:22 pm

Pštros napísal:Hmm, neviem, ide o klasicke vlocky, tusim Vipan... niektory kusok by mohol byt vacsi... ae to vyzeralo inak... rybka vystartovala prudko k hladine pre susto, okamzite tanec v krcoch, prevratenie hore bruchom, klesnutie na dno... stale dychala... a prebratie...
Skusim dat den, dva dietu a potom tie iste vlocky podrvim na mensie a mozno skusim natocit video mobilom, uvidime...
Pštros, ja som riesila toto isté nedávno, prvý krát to nastalo po prvom kŕmeni krmivom z akvaristiky ktoré dávaju na váhu.. tiež presne rybka vystrelila ako šialená a následne ju pretocilo, padala, no potom sa zdvihla a plavala ďalej.. natáčala som sem aj videá.. jedna umrela hneď po tom kŕmeni, ďalsej ostali taketo prejavy dlhšie, nakoniec som ju utratila.. jej sa toto dialo opakovane vždy po tom ako som zapálila svetlo že tak odpadávala. niekoľko dni boli rybky také čudné, poplašene plavali ale našťastie takto dopadli len dve. Krmivo som vyhodila a začala používať iné. Ty si aký záver z toho vyvodil?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 16:23 pm

https://youtu.be/ysdMWNM-n1M

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 16:25 pm

https://youtu.be/9kRc9IZetyA tu detailnejšie vidieť spravanie rybky.. bolo to asi po 3 dňoch natočene ako sa tento problem objavil

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 06 Feb 2019 16:58 pm

No, mne zo stada cca 90ks to robilo pravidelne asi 15 ryb. Nezaregistroval som ale ani jedno umrtie, aspon sa mi vidi.
Po par dnoch to same od seba preslo a dodnes ryby vpohode funguju. Krmim stale rovnako, striedam viacero suchych krmiv, sem-tam mrazene...
Uzavrete u mna bez najdenia viditelnej priciny.
Ked som to riešil, nasiel som tu este jedneho cloveka ktory mal rovnaky problem, ale ani jemu sa nepodarilo objasnit toto divne spravanie. Na tvojom prvom videu je presne to, co som mal, len si predstav naraz 15, mozno aj 25 ryb takto...
Snad sa to aj u teba same tak do stratena vyriesi.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod jarkabarka » 08 Feb 2019 00:14 am

Fúha, no toľko rýb no to muselo byť hrozné.. tiež si myslím písal ten súvis so svetlom aj keď som nečítala celú diskusiu.. mne to rybka robila výlučne po zasvietení svetla.. pozorovala som ju potme a nič také sa nedialo.. teda keď sa zotavili to vylučuje to poškodenie mechúra predpokladám.. no ja som ich mala 5.deň keď toto začali robiť a dala som predtým večer tekuté co2 ale ešte som aj menila vodu a zasadila rastlinu tak žeby to bol stres? Zaujímavé že práve razborky.. mne to pripadalo ako kŕče tak som si myslela že sa trápi, preto som ju utratila a jedna sama uhynula po prvom raze

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Feb 2019 10:41 am

Pštros: Když se ti to dělo, měl jsi ty rybky čerstvě koupené?
Hypotéza: Někteří parazité ovlivňují chování hostitele. Konkrétně existují rybí parazité, kteří ovlivňují rybí chování, aby se ryby vystavovaly na místě, kde mohou být uloveny ptáky (a vykonávaly tam pohyby, které by normálně nedělaly - nebo dokonce vyskočily z vody na list). Ryba je totiž jen mezihostitel a parazit se potřebuje pro dokončení vývoje dostat do ptáka.
To, že ryba na světlém, slunečném místě vyrazí k hladině a začne se tam pomalu otáčet, přičemž je zhora vidět její světlé břicho, by mohlo takové chování být. Pokud se z toho tvé ryby časem dostaly, pak možná proto, že parazité nenašli dalšího hostitele a uhynuli.
Do ryb by se tito parazité mohli dostat například s živou potravou nalovenou v přírodě.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 08 Feb 2019 12:09 pm

Vdaka, Jirko...
Celkom nové rybky neboli, ale je pravda, že sa to dialo nie dlho po ich nasťahovaní. Od toho času už vôbec a ani keď som sedel pri akváriu, nikdy som nenašiel jedinú, ktorá by to nerozplávala...
Oni veľmi prudko vyštartovali po potrave (vačšinou suchej, prípadne mrazenej) a potom akoby vkŕči klesli ku dnu... tam pobudli pár desiatok sekúnd a odplávali akoby nič...
Živú potravu z prírody tieto ryby nemali nikdy (moja hanba).
Ale určite majú už dva roky a z pôvodných 87 vypustených (som musel hľadať v téme) je ich tam odhadom 75-80, čo je super, nakoľko niekoľkým sa podarilo utiecť z akvária...

Jeden update je, že som sem vpustil 8ks tetier ohnivých, ktoré v malom akva utiahnuté sedeli za rastlinkami a vôbec som ich tam nevidel. Navyše "nakazili" aj rasbory barmské... Teraz sa pridali k húfu a nádherne si to užívajú. Do mini sli Kubotaiky, ktoré sú stále hore a ešte 5 som ich doobjednal.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Feb 2019 13:50 pm

Se živou potravou jsem to myslel tak, že ji mohly mít v akvaristice, kdes je koupil.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Feb 2019 13:17 pm

Všetky rybky sú v permanentnom strese. Akvárium by bolo vhodné umiestniť niekam do kúta, na pokojnejšie miesto. Alebo ho z troch strán olepiť tmavou fóliou. Filter pôsobí ako práčka. Dodatočne by som akvárium doplnil niejakým slabším svetlom. Dal by som ho na spínacie hodiny a nastavil "predzapal" 15 min. pred zapnutím hlavného svetla.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 09 Feb 2019 14:23 pm

I.p. vdaka za zastavenie...
Akva je total zastrcene pod schodmi a nemyslim, ze je okolo jeho nejaky extra ruch. Jasne, ze okolo prechadzame, ale naco by bolo akvarium, keby k nemu nik nechodil. Z dvoch stran je kryte a z dvoch otvorene. Svetlo pol hodinu postupne rozsvecuje a pol hodinu stmieva. Ryby sa zdaju byt fit.
Jedno, v com mas asi pravdu je prudenie... to je niekde na urovni tecucej rieky, ale stale si vedia najst miesta, kde je klud. To son tam mal este aj prudove cerpadlo kvoli distribucii co2, ale to som dal von. Tak mozno skusim vymenit lily pipe za taku gulatu, co nefuka vodu tak dopredu... pravdou je, ze sa mi robi slepa hladina, tak ten prud to ciastocne rozbijal.
Celkovo by som ryby neoznacil za vystresovane, s tymi krcmi to bol problem davno dozadu, ktory sa uz nezopakoval.
Čus
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Feb 2019 18:41 pm

Ja nemám na mysli to, že to má byť na stálo :) Pri kúpe rybiek asi nikto nevie dopredu, kde boli odchované, takže za ich plachosť nemôže kupujúci. Tieto boli možno odchované v tmavom prostredí a toto nové im nevyhovuje.Snaž sa im aspoň zmierniť stres. Možno doplniť kľudnejším druhom
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod jarkabarka » 28 Feb 2019 21:36 pm

U mňa razborky zle reagovali na intenzívnejšie svetlo a ako som sa dočítala majú radšej zatienenejšie.. ja ako začiatočník som robila chybu lebo som si to zle interpretovala keďže po prvom zhasnuti sa velmi vyplasili tak som si myslela, ze sa boja tmy a nechala som im strasne dlhe intervaly svietenia.. tie šokove stavy sa začali na 4.al.5.deň co som ich mala a boli po zasvietení a nasypaní krmiva.. chyba bola asi aj v tom že hneď ako zažili šok z náhleho zasvietenia sa im sypalo krmivo a ako leteli za ním, 2 hneď kolabovali, jedna tak umrela, druhej sa to opakovalo niekoľko dní no bolo to len počas rozsvieteného svetla, pozorovala som ju aj pri zhasnutom a bola uplne bez prejavov..ju som utratila lebo som sa nezvládala na to pozerať.. celkovo v tom období boli rybky strašne splašené a veľmi chaoticky plávali.. teraz sa to nedá s tým porovnať no stmavila som im prostredie ceratophylom na hladine aj aquatanom blackwater...pôvodne som si myslela že to bola otrava pokazeným krmivom a od prvých prejavov som im dala dietu 5dní! no pokračovalo to ďalej a vždy v zavislosti od svetla ale prejavovalo sa to len u jednej rybky, mala stiahnutú hornú plutvu teda som ju vedela ľahko rozoznať. Chystám sa pridať od vtedy konečne ďalší druh rýb, teda dúfam, že sa tie stavy nebudú opakovať u nich
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Mar 2019 13:30 pm

Pridaním druhu, ktorý nieje plachý sa mnohé porieši :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 02 Mar 2019 16:10 pm

No, ja riešim iný problém. Začínam si byť istý, že mám v akva vraha...
O zmiznutí kreviet som si myslel, že je to chybou parametrov vody, aj ked všetko, čo dokážem merať je v norme. Ale pred pár dňami som si všimol, že jedna ohnivka nemá časť chvosta a jedna panda chvost nemá vôbec. Navyše počet pánd, ktoré dokážem vidieť maraz klesol zo 7 na 3...

Podozriví:
SAE... stará, cca 5 rokov, 12cm, samotár, pozostatok bývalého akvária
Botia macracantha... stará, cca 5 a viac rokov, dedičstvo po otcovi. 99% času zachovaná, pár mesiacov som si bol istý, že nežije. V poslednom čase sa ukazuje.
Alebo huf cca 70 rasbora espei... by som nikdy nepovedal, ale minule som ich načapal, ako uháňajú krevetu, ako puk na hokeji...

Skúste dať tip... jasné že mám svoj, len si ho chcem potvrdiť. Vďaka. :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod jarkabarka » 02 Mar 2019 17:03 pm

I.P. Pavlov napísal:Pridaním druhu, ktorý nieje plachý sa mnohé porieši :)
Ďakujem veľmi pekne, dnes idem po panciernikov tak verím, ze sa to nebude opakovať..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Mar 2019 21:27 pm

No ak dáš preč SAE a Botiu, upokojí sa to. Tiieto dva druhy sú mrenky a mrenky-mreny sú húfovité rybky. Navia im ja akurát nádrž o objeme 500 a viac litrov.
Správanie razboriek súvisí práve so stresom, ale oni nie sú priama príčina
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hidden Nature

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Mar 2019 21:27 pm

jarkabarka napísal:
I.P. Pavlov napísal:Pridaním druhu, ktorý nieje plachý sa mnohé porieši :)
Ďakujem veľmi pekne, dnes idem po panciernikov tak verím, ze sa to nebude opakovať..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku

Držím palce! :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.