Ferplast 125l Levice



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Koto » 25 Sep 2017 17:45 pm

Dobrý deň
Takže kde začať po 2 týždňoch študovania som sa rozhodol založiť si akvárium. Kúpil som si ročné (aspoň podľa predajcu) akvárium ferplast dubai 80 – 125l. Akvárium bolo u predajcu zabehnuté s rybičkami a rastlinami. Keďže som si ho chcel spraviť podľa seba rybičky som daroval kamarátovi (neonky a gupky) a rastlinky nebolo ich veľa a vyzerali hrozne išli do koša. Akvárium som sa rozhodol založiť komplet na novo. Vyumýval som ho čistou vodou a zbadal som pár nepekných škrabancov zvnútra ale keď je napustená voda nie je ich až tak vidieť. Po umytí som dal na dno substrát a na to štrk. Štrk je celkom svetlý viem že to nie je najlepšie ale dúfam že to nebude až taký veľký problém(odskúšaný za sucha octom). Po napustení som pridal chémiu tetra aquasafe start. Po dvoch dňoch nasadil prvé rastlinky (nomaphyla,hygrophyla,valisneria,cryptocoryne,lobelia cardinalis) . Svetlo tam má 2x24w – 55cm T5 žiarivky. Mám tam koreň na ktorý som po 5 dňoch od založenia pripevnil gumičkou anubias. Akvárium je založené 6 dní. Filter ide non-stop. Svetlom svietim zatiaľ 6h denne. Ohrievač je nastavený na 25C -100W ohrievač. Filter tam je aquael model 3 plus. Mám tam aj umelý kameň namiesto ktorého plánujem dať normálny len ešte zháňam taký akúrát pre mňa ( mám čas kým tam nie sú rybičky). Umelá loďka vložená taktiež len kvôli tomu aby akvárium nepôsobilo prázdno kým tam nie sú rybičky.
Foto 1.jpg
Fotky nie sú najkvalitnejšie, fotené na rýchlo
Foto 2.jpg
foto 3 (2).jpg
Koto
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Sep 2017 11:05 am

Reklama

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Koto » 25 Sep 2017 20:18 pm

Moja otázka znie ako ďalej. Aké chyby som urobil a čomu sa vyvarovať? Chcel by som tam rybky prísavniky a skaláre je to možne ? alebo aké ryby tam odporúčate ? Ako často mám meniť vodu a koľko? zatiaľ menená raz cca 25percent. Aké rastlinky môžem ešte použiť pri tomto svetle ? plus nejaké postrehy a dobré rady ak máte, akvárium mám prvý krát v živote takto nechcem pokaziť.
Koto
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Sep 2017 11:05 am

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Pavligin66 » 25 Sep 2017 21:41 pm

poradim ti skalara amazonska sa do tohoto objemu vody nehodí račej si zaobstarajte napríklad neonky modré . a namiesto prisavnika pre ktorého je toto akvárium male .si zaobstarajte napríklad slimáky vežovky su veľmi užitočné v každom akváriu a ak sa vyhnete prekrmovaniu a budete pravidelne odkalovať nepremnoža sa :D
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Koto » 01 Okt 2017 01:13 am

Ďakujem za odpoveď ale neonky modré sú ryby ktoré sa mi až tak veľmi nepáčia. Sú typy rýb ktoré sú aj vzrastovo väčšie a vhodné do takéhoto akvária? A prečo je prísavnik nevhodný do tohto akvária ? Videl som už prísavníkov aj v menších akváriách a dokonca aj na rybicky.net uvádzajú min. veľkosť akvária 50l. ďalšie nejaké pripomienky sú k akváriu ? čo by som mal vylepšiť alebo zmeniť? Nechcem dopadnúť ako veľa ludi na fóre a riešiť že mi prečo kapú rybičky a čo som urobil zle pri založení .
Koto
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Sep 2017 11:05 am

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod matus.galan » 01 Okt 2017 04:01 am

Ahoj,

Ja sa ta na zaciatok spytam co to ma byt za akva?

Lebo na biotop to nevyzera vobec a ani na klasicke rastline. Mne to skor pride ako detske akva, neber to v zlom ale mas tam pekny umely korab, umelu skalu, biely strk...teraz si daj na nete vyhladat tvoje skalare co chces a daj tam biotop k tomu a uvidis kde ziju. Nemyslim si, ze by sa im v tomto zabavnom parku pacilo.

Do takeho to akva by som dal asi bezne zivorodky. To bude plavat vsade, je to pekne a farebne a neriesia moc ci je podklad biely a ci ta lodicka alebo skala je ozajstna.

Takze sa skus teraz nad tym zamysliet a odpovedat si co od tohto akva vlastne ocakavas, trosku vycackane a zive alebo prirodzene a krasne :)

Z tohto dovodu by som este neriesil co tam dat az kym nebudes rozhodnuty co z toho akva chces mat. Prisavnik moze byt Ok na urcity cas ale vedia pekne vyrast aj do slusnej velkosti, takze si treba premysliet akeho a tiez je otazka preco tam chces Prisavnika? Nejaky konkretny dovod alebo sa ti len paci?

Dno, ten strk je skor taky do zahrady ozdobny ale do akva nie moc vhodny. Ale to je moj nazor. Taktiez mas tam rastlinky ktore budu potrebovat dost zivin, nemas nic pod tym strkom a zda sa mi ta vrstva trosku mala neviem kolko cm toho strku tam mas. Ak a by vyzeralo ovela lepsie ak by tam siel prirodny strk, 2-3 alebo 3-4 zrnitost, pripadne zmiesat aj aj, an to nejake riecne kamene, okruhliaky a tak, medzi to ten koren a vybavene.

No ale uvidis sam, to bol len moj nazor :) a nemusis ho brat ako smerodatny. Mne sa viac paci reprodukcia riek do akva ako zabavny detsky park v akvariu aj napriek tomu,ze to tam je zatial docasne :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Koto » 01 Okt 2017 21:51 pm

Ahoj,
Máš pravdu o tom že ako to vyzerá ale príde mi to že sme sa trošku nepochopili. Ako som písal založil som akvárium kde boli len rastlinky tak som tam šupol kameň aj loďku keďže som ju dostal k akvárku. Ako som už písal loďka a kameň pôjdu preč kým tam prídu rybičky a áno aj mne sa páčia prírodné akvária a nie plné lodiek a plastov.

To že chcem mať prísavníka nemá žiadny konkrétny dôvod jedná sa tu len o to že sa mi páči ako ryba a chcel by som ho mať v akváriu.

To že ten štrk neni najlepší som vedel aj sám ale nemám problém ho presypať iným štrkom.Aj som nad tým rozmýšľal len som nevedel že či to má význam alebo ani nie. Dostal som ho k aváriu tak som ho použil. . Na začiatku som písal že na dno som dal substrát a až potom štrk takže veta že nemám pod tým štrkom nič je nepravdivá. Je tam substrát z takými bielymi guličkamy výrobcu ani meno neviem. Do akvárka išlo 2cm substrátu do zadu a 1cm do predu a na to štrk. Do kopy je dno vzadu 5cm a vpredu 3cm. Neviem či to postačuje a keď nie dokúpim asi aj tak ten prírodný štrk aspoň na prikrytie.Ako ho tam mám potom dať po bokoch odtiahnuť ten biely a dať tam ten prírodný aby to vyzeralo že tam je len ten ?

Prikladám fotku akvária aký sa mi páči a akým sa riadim nechcem presne takýto ale niečo podobné. Aj keď neviem že aké rastlinky použiť ďalej aby to vyzeralo zhruba takto. Neviem či budem mať dostatočne svetlo a ako sa starať o taký porast v akvarku. Ako píšem je to moje prvé akvárium a mám času a času kým ho založím a kúpim ryby.
Koto
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Sep 2017 11:05 am

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Koto » 01 Okt 2017 21:52 pm

podobne si to predstavujem
Prílohy
fot2.jpg
Koto
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Sep 2017 11:05 am

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod Luker13 » 01 Okt 2017 22:59 pm

co sa tyka prisavnikov, nevidim problem tam nejakych mat. nie su to predsa plavci, cize nepitrebuju obriu nadrz.

k tomu strku myslim, ze aj tak sa casom zamiesaju oba druhy, takze by som to riesil asi komplet prerabkou alebo by som to bral ako take prve skusobne akvarium, kde sa nieco naucis a budes moct potom skusit vytvorit aj take akva, ako si predstavujes. pre zaciatocnika je to este velky level, tak skus sa zatial orientovat k tomu aby akvarko fungovalo s rybkami a bez rias.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Ferplast 125l Levice

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Okt 2017 10:59 am

Biely štrk má nevýhodu v tom, že časom buď zhnedne, alebo zozeleneje, naviac je na ňom vidieť všetko i to nechcené. Prisavník je ryba, ktorá má nie celkom dokonalý tráviaci trakt a to by mohol byť problém pre ostatné rybky, naviac svojimi pohybmi vie ostanú osádku dobre stresovať. Ak tam pôjde menší druh rybiek.....No na to prideš časom sám. Skús si napríklad vygoogliť otocinclus afinis.
Ak chceš rastlinstvo prosperujúce tak substrát teba doplniť 3-5cm je málo.
Také akvárium ako si poskytol foto, potrebuje viac, to je už o prihnojovaní, o kvalitnom osvetlení a vyššom obsahu CO2 vo vode.
Navediem ťa na odkazy, ktoré poštuduj a potom sa rozhodneš
osvetlenie-akvaria-prosim-pomoc-t9903.html
https://sk.aqua-fish.net/clanky/osvetle ... e-rastliny
http://planta.aquariana.cz/index.htm
clanky/co2.php
https://www.rostlinna-akvaria.cz/zaklad ... akvariu-40

rastliny-a-hnojenie-do-240l-akvaria-t6813.html



prejav-hnojenia-co2-t10118.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.