Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Robo1 » 07 Mar 2017 16:31 pm

Zdravim. Nemá niekto z vás skúsenosť so substratom od firmy H.E.L.P. konkrétne Advanced Soil Plants? Google mi vyhadzuje len poľské stranky. Ďakujem.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Reklama

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod patizon » 29 Mar 2017 19:00 pm

*cawte,mam v plane pouziť ,tropica plant substrate-3l a na to amazoniu 9l+jbl manado20l,myslím tým že by som to zmiešal.Jbl koli cene a amazoniu koli zniženiu ph.Plocha dna je 45x90/200l/.Chcem riešiť aj RO,lebo moje hodnoty su strašné GH 21,KH 20 ph 7,4 momentálne mám kremičitý piesok spolu s klasik riečnym a mam obavy zo zahnívania . Rastliny odchádzaju aj pri hnojení aj nehnojení,tak idem skusiť komplet prerábku,mam ešte podozrenie na svetlo je led na zakázku a mam pocit že asi to može byt problem ,takze vymením za 4x30 t5,už som skusil asi vsetko za 2 roky tak to vzdavam. skusim to ešte raz/ az ma zena nezabije :lol: / a uvidím.Ide mi o to či skutočne niečo ušetrím ,alebo je to zbytočné/myslím ten substrát/Dik.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod maros12345 » 29 Mar 2017 20:14 pm

Ahoj, časom ti manado zostane na vrchu a amazonia bude pod ňou. To PH ti určite potiahne nadol, ale tiež to nebude robiť navždy.Ak je dôvod kúpy amazonie kvôli PH a máš RO, tak by som ju nekúpil. Myslím,že s PH by si mohol ísť pod 7 a miešať VV+ RO napríklad na KH,GH 5,alebo 4.

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Hora » 20 Aug 2017 18:56 pm

Rebecca,substrát do 17l akvária ťa nebude stáť veľa(1l necelé1€),preto načo si sťažovať život hľadaním po okolí a je otázne,čo najdeš.Zrnitosť je ideálna 1-3mm pre koreňový systém rastlín,kde je substrát dostatočne ,,prevzdušnený" pre cirkulujúcu vodu a tým dostupná okysličená voda pre baktérie v substráte.Nespotrebované krmivo,čo padne dole je nimi v procese nitrifikácie postupne premenené z dusitanov na dusičnany vhodné pre stavbu rastlín.
Akýkoľvek piesok je jemný a pod jeho vrchnou vrstvou je možnosť udusania,že nastane bez prístupu okysličenej vody tzv.denitrifikácia pri nevhodnej údržbe.Ten by som prenechal skúsenejším :)
Popozeraj prírodný Hagen 1-3,žiadne prifarbované štrky,nech to akvárium vyzerá prírodne.
Ak predsa len chceš svoj nájdený štrk,kameň urob si jednoduchú skúšku poliatím octu a ak šumí,nedával by som ho do akvária,nech nezvyšuje tvrdosť a zásaditosť. :wink:Naša vodovodná voda bohato postačuje aj rastlinám,ktorým sa lepšie darí v tvrdšej vode.

Ak začínaš s prvým akváriom,je však určite lepšia voľba investovať do vačšieho objemu,lebo toto je veľmi malé a ťažko udržateľné na stabilitu celkovo.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod patizon » 11 Okt 2017 10:55 am

Takze idem komplet prerábka:substrát platinum soil+dopredi platinum soil powder,máte niekto skúsenosti s týmto substátom? A ešte jedna(viem že sem nepatrí) chcem do aquascapu použiť "drevennú kôru" je to rula resp.ortorula a netiší ako ovplivní,či vôbec chemizmus vody.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod lubosmihula » 02 Nov 2017 10:03 am

Chcem sa podeliť so skúsenosťou s Terramolom. Po ročných peripetiach s rastlinami rodu Cryptocoryna a Hygrophilla som sa rozhodol vymeniť dno (sinica a pod.) . Pri odstraňovaní terramolu som zistil, že korene v terramole sú doslova zhnité a rastlina púšťala korene až do úplne spodných vrstiev kde som mal profisoil zo starého akvária. Tam boli korene krásne biele, no v terramole len zhnité. Dokonca aj ílové guličky v terrramole si rastlina nevšímala. Boli nedotknuté.
Namiesto terramolu dávam toto: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... strat-10-l
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Nov 2017 14:47 pm

Samozrejme ti oponovať nechcem, ale ja mám teramol už pekných pár rokov a tvoje problémy s rastlinami nepoznám..to kukáááám.
Ja som mal v jednej várke v teramole bielé mini kamienky, tak celá várka išla holubom namiesto gritu. Tie biele kamienky šumeli.
Napíš prosím bol ten teramol tavaru guličiek, alebo bol ostrohranný? Dík
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod adam55 » 02 Nov 2017 23:13 pm

zdravým
Čítal som o pouziti keramzitu ako substrátu ( prevarit a schladit) a ludia co to skusali sa nestazovali. Skusal uz niekto aj Liadrain - je to vlastne drvený keramzit ktori je nasiakavi.
http://www.liapor.cz/produkty/kamenivo/liadrain/
Obrázok používateľa
adam55
 
Príspevky: 8
Založený: 01 Nov 2017 19:40 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Nov 2017 13:04 pm

Prepáč, ale keramzit nieje substrát a rovnako to nieje to isté ako teramol, či liapor. Vynechajme keramzit a bavme sa o teramole a liapore. Teramol pálená hlina, spomínaný vyššie. Ten sa okamžite ponára, nieje problém. Liapor pálený íl, pláva a je nutné ho upravovať, pokým sa ho podarí dostať na dno. Ja som šiel cestou trpezlivosti a máčal som ho v sude s vodou cca rok.
To, čo spomínaš ty je liapor a mletý bude ešte ľahší, takže (môj názor) bude to s ním ešte zložitejšie. On i pod hladinou je veľmi ľahučký a každý pohyb vody v akváriu ho nadnáša a víri

https://rybicky.net/clanky/1157-liapor- ... ch-akvarii
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod lubosmihula » 04 Nov 2017 18:06 pm

I.P. Pavlov napísal:Samozrejme ti oponovať nechcem, ale ja mám teramol už pekných pár rokov a tvoje problémy s rastlinami nepoznám..to kukáááám.
Ja som mal v jednej várke v teramole bielé mini kamienky, tak celá várka išla holubom namiesto gritu. Tie biele kamienky šumeli.
Napíš prosím bol ten teramol tavaru guličiek, alebo bol ostrohranný? Dík


bol v tvare guličiek a už je v kontajneri. Poodsaval som ho v priebehu pár dni hrubou hadicou za chodu. Niektorí budú namietať, ale spolieham na tetratec ex.
No2 - 0.1 sledujem denne a menim vodu.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod lubosmihula » 04 Nov 2017 20:16 pm

po odsati terramolu. Odsaval som hrubou hadicou, denne 3 vedrá a dolial späť čistú vodu. Rastliny čo vyplavali som dal do košíka a zaťažil kamienkami. Teraz čakám na zasielku unisoilu z .akvazahrada. A prerobím to na El nature aquarium. Držte mi palce!
Prílohy
IMG_20171104_191126.jpg
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Nov 2017 15:47 pm

Ty a nebol to Liapor? Teramol hadicou neodsaješ, ten je ťažký :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod lubosmihula » 05 Nov 2017 18:48 pm

na igelitovom vreci bolo napísané terramol. Hadicou to išlo dobre, ale bola hrubá, svetlosť cca 2.5 cm
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Dzumigar » 05 Nov 2017 19:41 pm

Nedá mi reagovať na kermazit alebo iný páleny íl. Keďže tohoto roku som založil akva a ako substrát som použil práve kermazit. Skúsenosť mám pomerne sviežu. A všelijaké.
Poporiadku. Dlho som mal substrát bieli kremiciti piesok o hrúbke 8-9 cm. Ak som nepoužil CO2 došlo k zahnivaniu ale i veľmi pomalému rastu rastlín. No akvarko ako bolo podporené CO2 a masa rastlín sa rozrástla už to nebolo na toľko zložité a šlo to aj bez CO2 s utlmenim svetlom.
Preto som sa rozhodol v novom akva odskúšať opačný koniec úsečky a to pálení íl. Všetky bez CO2. Veď i baktérie produkuju CO2.
Cca od leta fičí akva na pálenom íle.
Prvé dva mesiace nerastlo absolútne nič.
Stagnácia a potrebná častá výmena. Zacala sa objavovať sinica a rôzne riasi. Plus malé prekvapenie nastalo keďže som zistil že môj krásny veľký koreň hnije.
Koreň von z akva. Nastal boj s sinicou bez ohladu na rastlinky a riasi. Tvrdé zakrocenie čistim práškovým acriflavinom.
Po ukončený boja začal som vracať akvárium do stavu vhodného pre život.
Nedoporučujem slabým povaham robiť také zázraky lebo uvidíte ako sa akva zmení len na doslovne nefungujúci systém za to sterilný. Rastlíny dostali tak ďalšiu ránu aj riasi. Žiadne vhodné prostredie.
Na frak dostal aj kemazit. Bola nutná častá výmena vody aj trikrát za deň obsah cca 90% proste vyhlbit dierku do substrátu a ťahať von všetku vodu. A zasa čistú. Íl sa po dobu dvoch týždnov dokázal tak nasat acriflavinom, že rastliny odmietali úplne rast ba dokonca sa tvárili nie stagnovanie ale konzervacia. Tak to šlo týždeň. Až kým som nezbadal maličké zmeny. Vtedy to sa začal vracať život do akva. Ale rástli len anubiasi var. nana. Úspech. Tušil som že som vonku. No začali sa vracať riasi a rastlíny postihla enormna hniloba. Každý jeden list koreň, list zasiahnutý acriflavinom odhnival a ešte aj sem tam odhniva. Pistia absolútne stagnoval. Pokračovala výmena vody ale už len raz za tri dni 50%.
Substrat kermazit sa zachoval tak že začal trocha smrdiet. Hniloba rastlín a koreňov dávala zabrať. Plus zbytky liečiva.
Takto to pokračovali mesiac stým ze som pridal ďalší filter. Šlo mi hlavne o čerpadlo. Aby som vhanal kyslíku a roztočili objem akva ešte viac. Pomohlo, neviem ci substrát nezačal kompostovat za pomoci kyslíka ale riasi zelená prisadla bola všade. A rástli len anubiasi všetko stalo. Až som doniesol hygrophilu najednoduchsiu stonovku a ta vyhnala jeden svetlý list skoro bez zelenej farby. Vtedy som začal meniť vody len raz týždenne 50%.
Potom to zistení som tušil že som na dobrej ceste objavila sa stetinkova čierna riasa a mne odľahlo, dostal som sa von z najhoršieho. Ale ďalšie rastliny teda už len zbytky nemali sa k svetu vôbec. Ale substrát krásne vonal zemisto.
Po zistení s hygrophilu pridal som fosfor a akva sa krásne naštartovalo.
Takže ja nedám dopustiť na kermazit len to chce s nim strašne veľa trpezlivosti na začiatok. A pozorovať a špekulovať nad prostredím. Ja som mal skomplikovanú cestu ale dostal som sa s toho.
Teraz Pistia pekne rastie a keď takto pôjde ďalej tak budem mat plnú hladinu a to ma teší :)) Nie je to pohľad pre bohov, ale na dobrej ceste. Zelená začína naberať na sile PS: rybky neboli vystavené silnému boji proti sinice boli dočasne v súde 90l
Objem akva 210lObrázok
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod lubosmihula » 06 Nov 2017 09:57 am

no možno sa mi to len zdá, ale rastliny vyzerajú nezdravo. Dôkazom je aj vyčínanie riasy. Máš tam viac druhou rias. To je preto, lebo rastlinám sa stále nedarí. Možno aj pomer svetlo/co2.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Hora » 10 Nov 2017 12:19 pm

Dzumigar napísal:Nastal boj s sinicou bez ohladu na rastlinky a riasi. Tvrdé zakrocenie čistim práškovým acriflavinom.
Po ukončený boja začal som vracať akvárium do stavu vhodného pre život.

Dzumigar napísal:Potom to zistení som tušil že som na dobrej ceste objavila sa stetinkova čierna riasa a mne odľahlo, dostal som sa von z najhoršieho.

:shock: asi si prvý,čo takto natešene reaguje,len aby si nerozhádzal tú krehkú biologickú rovnováhu ďalším ,,tvrdým" dezinfekčným atakom,keď ju budeš mať plné zuby a dlhé mesiace v akváriu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Tresk » 18 Nov 2017 16:01 pm

Zdravim....dost rozpisana tema...a nechce sa mi citat 1750 prispevkou :-) v skratke sa chcem opitat....ci je potrebne pre rastlinky nejaky specialny substrat alebo mozem nechat rovno v strku? Dik

Odoslané z Redmi 3 pomocou Tapatalku
Tresk
 
Príspevky: 69
Založený: 09 Nov 2017 23:18 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod matus.galan » 18 Nov 2017 16:34 pm

Tresk napísal:Zdravim....dost rozpisana tema...a nechce sa mi citat 1750 prispevkou :-) v skratke sa chcem opitat....ci je potrebne pre rastlinky nejaky specialny substrat alebo mozem nechat rovno v strku? Dik

Odoslané z Redmi 3 pomocou Tapatalku


Ahoj, zalezi co chces pestovat. Predpokladam,ze ale nejake kobercovky chciet nebudes.

Strk je v pohode ale nie zasa moc hruby a ani jemny.
Pre bezne rastlinky bude uplne stacit len treba aj potrebnu vysku 5-6cm by malo byt v pohode.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Tresk » 18 Nov 2017 16:39 pm

Lebo mam teraz piesk 1-2mm...ale zle sa mi odkaluje lebo mi ho taha...chcem ho vymenit...a menit v 180 l akva je dost roboty tak chcem poriadne

Odoslané z Redmi 3 pomocou Tapatalku
Tresk
 
Príspevky: 69
Založený: 09 Nov 2017 23:18 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Jozef I. » 18 Nov 2017 16:42 pm

Dno môže byť hocjake, Vždy zaleží od toho čo ty chceš mať za akva. Môžeš mať jemný aj hruby štrk, vyživne dno bez bez neho, Aj rašelinu a listie sa dá použiť ako dno. Viem aj o bahne ako forme dna pre akva.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Tresk » 18 Nov 2017 16:55 pm

Chcem nieco vhodne vyzivne pre rastlinky lebo sa im velmi nedary...:-/

Odoslané z Redmi 3 pomocou Tapatalku
Tresk
 
Príspevky: 69
Založený: 09 Nov 2017 23:18 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Srdo » 21 Nov 2017 17:56 pm

Približne na kolko by mi znížila ADA Amazonia ph v akvariu z 7,8?
Srdo
 
Príspevky: 72
Obrázky: 5
Založený: 07 Máj 2017 09:25 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod luko36 » 12 Dec 2017 12:03 pm

prave sa mi naskytlo akvarium 250l, typek predava aj so strkom, zrnitost 4-6mm to predpokladam dost hruby pre rastliny,
bude teda dobra volba mu strk nechat tam a kupit substrat 2-4mm?
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod snajprik » 12 Dec 2017 13:38 pm

Záleží čo tam chceš mať v tom akva... Na koberčeky to chce trosku jemnejšie, na cichlidy tiež, rastlinne väčšie rastlinky v pohode, ryby v pohode...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.