Zmenšujem akvárium poraďte



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 11 Okt 2017 10:12 am

Dobrý deň prajem. Mám doma 300l akvárium s cichlidamy a akvárium mám zariadené ako "Afrika" takže žiadne rastliny. Z dôvodu prestavby domu ho musím zrušiť no chcel by som si založiť nové menšie a s rastlinami. Viem že to nebude jednoduché no dúfam že to zvládnem.
Moja predstava je asi 30-50l s mnoho rastlinami a malìmy rybkamy možno aj zopár krevetiek ak to pojde.
Moja otázka :mohol by som využiť techniku z terajšieho akvária ? Mám tam externý filter NFC 1200 a okyslicovac s prietokom 400l. Alebo je to príliš "silné" na takéto akvárium.
ĎAKUJEM
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Reklama

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Okt 2017 11:53 am

Rostlinné 30-50l dám bez jakékoli techniky, jen se světlem. Takže podle mě z toho nic nepotřebuješ.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 11 Okt 2017 14:34 pm

A pre ryby tam netreba filtráciu a okyslicovanie, prípadne čistota vody?
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Okt 2017 15:28 pm

https://www.facebook.com/groups/1336440 ... 239451400/
Ne, pokud je tam hodně rostlin a ryby vložíš 1,5 měsíce od založení. Doporučuju na úvod jen málo ryb.
U gupek je fajn, že se namnoží do kapacity nádrže, u jiných ryb je třeba to odkoukat.
Video je 60l, původní počet gupek byl 11. Množství, co vidíš, se už drží déle, než rok.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 12 Okt 2017 05:26 am

Zajtra zájdem pre 34l akvárium. Zájdem kúpiť aj substrat (dno). Viete mi poradiť aký bude najvhodnejší pre nejaké kobercove rastliny?
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Stewie » 12 Okt 2017 08:46 am

Pokial chceš mať fungujúce akvárium s prosperujúcimi kobercovými rastlinami tak na akvárium bez techniky zabudni.
Treba si najskôr ujasniť ako to má vyzerať, koľko a aké druhy rastlín, nároky na osvetlenie, výška ... a potom môžeš vyberať substrát.
Ryby majú zatial čas.
Chce to trochu trpezlivosti inak to dopadne tak že vôjdeš do predajne niečo kúpiš, niečo ti poradia a uvaríš nejakú zelenú rybaciu polievku.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 12 Okt 2017 10:10 am

Mne ide o to aby bolo hlavne funkčné takže sa v žiadnom prípade nebránim technike. Na začiatku som sa pýtal či môžem použiť techniku z veľkého akvária ktoré budem rušiť. Vie mi niekto na to odpovedať?
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Okt 2017 10:48 am

Stewie napísal:Pokial chceš mať fungujúce akvárium s prosperujúcimi kobercovými rastlinami tak na akvárium bez techniky zabudni.

Ono to není jen "bez techniky", ale pokud chce kobercovky, potřebuje vyloženě CO2. Bez něj má i s jakoukoli technikou asi jen 15% šanci.
Kobercovky jsou hit, ale tiše se mlčí, že nejsou zdaleka snadné. Spíš docela těžké, zranitelné, vyžadují pravidelnou péči a komplikují akváriu život, protože většinou neobsahují až takové množství rostlinné hmoty, jaké by akva potřebovalo.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Okt 2017 10:50 am

Patrik77 napísal:Mne ide o to aby bolo hlavne funkčné takže sa v žiadnom prípade nebránim technike. Na začiatku som sa pýtal či môžem použiť techniku z veľkého akvária ktoré budem rušiť. Vie mi niekto na to odpovedať?

Nejsem v tom expert, ale laicky si myslím, že budeš mít na malé akva vše naddimenzované, takže ne.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Stewie » 12 Okt 2017 11:17 am

Nemyslím si že všetky kobercovky nutne potrebujú CO2 a pri dostatočnom osvetlení, vhodnom substráte a v neposlednej rade času venovanému starostlivosti pri údržbe akva to môže fungovať.
Toto akvárium prevádzkujem bez pridávania CO2 už nejakú dobu a nemám s ním zatial žiadny problém mini-cube-m-wild-fantasy-t16400-96.html
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Minďo » 12 Okt 2017 11:24 am

Ten filter si môžeš odskúšať v tom akva či ti tam nerobí gejzír, ak sa dá výtok z filtra priškrtiť tak možno by to nemuselo byť tragické. Ale myslím, že najskôr bude do toho akva nepraktický (priveľký). Ohrievač isto nie, záleží od rýb ale ohrievaču sa dá kľudne vyhnúť ak akva nemáš v pivnici. Sám mám akva bez ohrievača síce len s krevetkami, ale kobercovka mi rastie aj bez co2. Len musíš vychytať hnojenie. Skús pozrieť moju tému s miničkom. Hrubý objem je cca 30l. Ak ti môžem poradiť choď do väčšieho, budeš mať na výber viac druhov rýb. Tých 30l je predsa už dosť málo pre ryby ale dá sa vybrať aj do takého...
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 12 Okt 2017 13:17 pm

Filter sa dá priskrtit ale neviem či je to zrovna vhodné. Asi pôjdem do novej techniky... Čo poviete na často spomínaný filter Eheim 2213? Alebo mi tam bude stačiť aj taký ten malý z vonku závesný?
Nad CO2 uvažujem no neviem este či bude stačiť si ho vyrábať (bio fľaše) alebo CO2 Set.
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod vincent van gogh » 12 Okt 2017 13:36 pm

Jirka Scobak napísal:... ale pokud chce kobercovky, potřebuje vyloženě CO2.

....potřebuje vyloženě CO2 ? Ale kdeže...
Patrik77 napísal:Moja otázka :mohol by som využiť techniku z terajšieho akvária ? Mám tam externý filter NFC 1200

Čisto teoreticky môžeš. Ale načo to robit? Závesný filter , kremičitý substrát tak 2-4 mm, pod tým výživný substrát a dobré svetlo . "Okyslišovač" nie je nutný.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 12 Okt 2017 14:39 pm

Asi teda by som išiel do toho nového filtra.
Rastliny som premýšľal pre začiatok eleocharis parvuva, Vietnam mini, Reineckii mini a časom sa ukáže čo ešte.
Rybky asi gupky.
Substrat ešte nevim. Na vrch asi ten štrk ako pise Vincent, a čo konkrétne by sa mohlo hodiť pod to ? Niečo od Ada?
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod vincent van gogh » 12 Okt 2017 15:34 pm

Patrik77 napísal:... a čo konkrétne by sa mohlo hodiť pod to ? Niečo od Ada?

Mne sa osvedčil Dennerle deponitMix , neosvedčil Tetra Complete substr. Ak máš na účte dostatočnú cifru,, tak môžeš rovno do ADA.
Ale bacha, chce to (okrem iného) vyladit rastliny so svetlom a mnoho iných maličkostí .....a to nie je také easy.

No a ryby..... To si ešte dobre premysli.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Okt 2017 15:52 pm

vincent van gogh napísal:....potřebuje vyloženě CO2 ? Ale kdeže...

Dal jsem mu šanci 15%. To zas není tak málo. Ale dobře. Toto platí u úplných začátečníků, které vidím na fórech.

Patrik77 napísal:Asi teda by som išiel do toho nového filtra.
Rastliny som premýšľal pre začiatok eleocharis parvuva, Vietnam mini, Reineckii mini a časom sa ukáže čo ešte.
Rybky asi gupky.

Pokud tam chceš mít toto ... gupky nepotřebují techniku, ale limnophila a althernanthera ... hm. Hodně štěstí!
Osobně bych tyto rostliny bral jako výzvu a byl připraven na balancování na hraně, co se ideálních podmínek pro růst a akvária s řasami týče.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 13 Okt 2017 04:41 am

To sú až také náročné? Musím si to poriadne premyslieť veru. V mojej blízkosti nemajú žiadne špeciálne substraty. Nieje problém objednať ich cez internet? Som z BY a tu aj s rastlinami je problém.
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Seraph » 13 Okt 2017 08:34 am

Patrik77 napísal:To sú až také náročné? Musím si to poriadne premyslieť veru. V mojej blízkosti nemajú žiadne špeciálne substraty. Nieje problém objednať ich cez internet? Som z BY a tu aj s rastlinami je problém.

Patrik ak moze odporucit spolahlivy eshop s ustretovou komunikaciou a super cenami: .akvazahrada.sk
Bral som odtial zatial takmer vsetko...od substratu az po krasne (velke porcie) rastlinky...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod vincent van gogh » 13 Okt 2017 09:20 am

Patrik77 napísal:... Musím si to poriadne premyslieť veru....

S tým sa dá jedine súhlasit.

Na rozdiel od JirkaScobak neviem odhadnút, na kolko % bude tvoja snaha krach, fiasko a nezdar. Že sa ti to na prvú šupu nepodarí, je samozrejme možné. Takých nás je...

Ako prvé by som si položil otázku ,aké akvárium by som vlastne chcel mat doma . .A : Každý den sa pozerat na niečo také, ako tu dal link Stewie.
B:Alebo na retro, aké má Jirka Scobak. Ten sa venuje akvaristike už 31 rokov.( ak dobre počítam. Teraz má 46 a prvé akvarko mal tuším v 15-tich) Výsledok, rsp. len zlomok je tu : https://rybicky.net/profil/39356

V prípade B, je tu ešte šanca na výraznú úsporu financií. Pretože žiadny filter, svetlo len domáca stolová lampička,žiadny substrát,len za hrst zeminy pre tropické rastliny. Akvárium môžeš dat na zem pod stôl, na okno, na skriňu, do kupelne,.... ale praktickejšie bude na skrinku do výšky očí sediaceho človeka.
Jirka Scobak by mohol poskytnut flašu s akvárijnou vodou a možno aj za hrst plávajúcich rastlín. Neviem. Možno. Možno aj nejaké dunajské gupky.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Okt 2017 09:39 am

Důvod, proč dělám retro, je mj. realita. Ať si dáváme předsevzetí jaká chceme, někdy prostě nestíháme. Akvárium, které vyžaduje stálou péči, stálou údržbu, stálou ochranu, je zranitelné a podle mého názoru není ve většině případů dlouhodobě funkční.
Jsem na různých FB fórech, kde lidé stále dokola řeší ty samé problémy. Nejvíc jich vzniká na začátku z přehnaných očekávání a ukvapenosti. Lidem se něco hrozně líbí a neuvědomují si, že to není snadné a krásná akvária na fotkách jsou jen vrchol ledovce. Udržet dlouhodobě například alternantheru bez CO2 je kumšt. Ne, že by to vůbec nešlo, ale je to balancování na hraně. Mě chvíli šla a pak jsem udělal chybu a už to nedokázal spravit (ale jsou lidé, co umí víc, než já a ti by ji bez CO2 dali).

Samozřejmě poskytnu vodu, nitrát, plavající (vzplývající) rostliny a potěr dunajských gupek (potěr je přizpůsobivější a v 1,5 měsíce starém akváriu je tolik nálevníků, že první dobu nebudeš muset ani krmit). Jsem v BA.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod vincent van gogh » 13 Okt 2017 10:13 am

Jirka Scobak napísal:Důvod, proč dělám retro, je mj. realita.....

Dôvody prečo robíš retro nádržky a že si na rôznych FB-forach,........... mi je vcelku jedno.
Chcem len povedat, že dotyčný autor témy má možnost volby. Chce poradit, a to sa myslím, iked obmedzene,ale deje . Načrtol som len dve z x-možností a spôsobov. Je na nom, ako sa rozhodne a akú "cestu" si zvolí..
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Okt 2017 11:25 am

Navázal jsem na tebe, ale v reálu jsem psal víc pro Patrika :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Okt 2017 14:51 pm

Patrik77 napísal:A pre ryby tam netreba filtráciu a okyslicovanie, prípadne čistota vody?

Treba! Pravdu má i Jirka, no prechod od cihlíd na rastlinné akvárium chce viac skúseností, nehovorím zámerne "znalosti".
30-50L nieje veľa a dobré bude poštudovať druhy rybiek, niejaké živorodky, či rado plávajúce tetry to byť nemôžu.
Ja by som ten tvoj filter pomocou inzercie vymenil za dva menšie a máš aj rezervu.
Okysličovanie naozaj netreba, stačí ak vývod filtra bude čeriť hladinu a okysličené to bude až až.
Teraz niečo k akváriam bez techniky. Mám také akvária dve. No v nich nesmú byť prioritou rybky, po dlhšom zábehu áno, no nie veľké druhy a určite nie veľa. Možno sa raz rozhodneš i pre takéto akvárium, no kým nazbieraš skúsenosti, tak maj zo začiatku filter. Nikdy nieje neskoro filter vybrať, neskoro je filter dávať ak už je s osadenstvom zle
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 14 Okt 2017 04:30 am

Máte pravdu že je omnoho náročnejšie ako s cichlidamy, ale v tom vidím tu výzvu. Pre začiatok určite skúsim niečo menej náročné. O filter aj s kompresorom už je záujem u známeho za 50€ a za to kúpim nejaky mini a prípadne som premýšľal nad CO2 komponentami (som začiatočník čo sa týka takéhoto akvárium tak asi jednoduchšie bude pridávať CO2). Mozno neskôr skúsim aj inak. Čo poviete premýšľam dobre alebo nie?
Pre akvárium čo som mal ísť som nakoniec nešiel tak idem ešte premislat aké to akvárium no priestorov nemám veľa tak asi len nejaké mini.
Vaše rady a nápady si cením
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.