Zmenšujem akvárium poraďte



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Hora » 14 Okt 2017 07:56 am

Patrik77 napísal:prípadne som premýšľal nad CO2 komponentami (som začiatočník čo sa týka takéhoto akvárium tak asi jednoduchšie bude pridávať CO2). Mozno neskôr skúsim aj inak. Čo poviete premýšľam dobre alebo nie?

Nerozmýšľaš dobre.
Práveže,keď chceš jednoduchosť,tak bez CO2 s nenáročnými rastlinami a rybami vhodnými do tvojej vodovodnej vody(pH,tvrdosť).Nie kvoli investovaniu do setu ale vedomostiam o zmene chemizmu a akvárium bude malé,tzn.horšie udržateľné vlastnosti vody.Veľa sa dočítaš,že s plynom rastie všetko lepšie,stabilnejšie hodnoty vody,menšia možnosť rias ale aby si dosiahol tieto veci,tak musíš mať aj ďalšie súvisiace faktory,aby to prosperovalo.Dostatočné svetlo,čo nie je problém ale o prihnojovaní prvkami to je zložitejšie.
Ja by som ako úplný laik v tomto smere neskúšal,či sa to podarí alebo nie,hoci si mal predtým akva ale cočkovanie je už vyšší level,do ktorého je dobré vyzrieť.
CO2 voda obsahuje,niečo vyprodukujú ryby,v noci samé rastliny a pri nastavení podmienok bez vzduchovania,nadmerného pohybu hladiny bude nenáročným rastlinám postačovať.Existuje aj tekutý uhlík,slabšia náhrada plynného,ale neviem,či vhodná metoda v začiatku prechodu.Burčiak ani neskúšaj,to je o ničom,keď ale naozaj chceš,tak jedine fľaškové cočkovanie s elektromagnetickým vypínaním a ak máš veľa love,hladinu množstva CO2 dobre postráži pH controler,s ním to už je dokonalosť a rozmaznanosť.

Rastlinné akvárium je fajn,nenechaj sa ovplyvniť,že musí byť CO2 aby bolo vzhľadné,nevyberieš si náročné rastliny a ryby,ktoré potrebujú kyslejšiu vodu.Dá sa zosúladiť s minimálnymi nákladmi ,s minimálnou údržbou.Tie minimálne náklady nemyslím v štýle Jirkových nádrží,ale výživný substrát,kvalitný,dobre primeraný,lepšie externý filter,svetlo,rastliny do tej veľkosti akvária,rozumný!!! počet a druh rybiek,nenáročné krevetky.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Hora » 14 Okt 2017 12:01 pm

Patrik77 napísal:Rybky asi gupky.

Som zabudol k prvému príspevku,že toto nie,ak si už rozhodnutý na tých 34l.
Neviem,prečo sa aj na akvaristických stránkach doporučujú živorodky ako ryby pre začiatočníkov,áno sú nenáročné,ľahko rozmnožiteľné ale ak si prečítaš trebárs nedávno založenú tému,čo s malými rybkami,ktoré sa ti namnožia za pár týždňov niekoľkokrát,máš zanedlho podobný problém.Akvaristiky,nikto ich nechce a čo s nimi? Jedine oddeľovanie len samcov,ale aj tak si vybral malý objem akvária,kde sa budú ,,nudiť".Sú to aktívne ryby,ktoré sú všade a v malom priestore je pravdepodobnosť vzájomného okusovania,krok k infekciám.
Druhá vec je zaťažovanie kvality vody pri týchto druhoch,kde je potrebná častejšia,poctivejšia údržba akvária ako napr. pri minirybkách(Razbora galaxy,Borarasky,Neonky modré....).
Ja by som popozeral iné druhy.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 14 Okt 2017 14:38 pm

Ake druhy sú vhodnejšie a nenáročné? U nás v akva obchode veľký výber nemajú no skúsil by som poháňať
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 14 Okt 2017 15:08 pm

V tuto chvíli to není, jestli přemýšlíš dobře, ale jestli to dobře uděláš :). Cest je víc, každá se dá zvládnout i pohnojit.

Otázka, kterou bych si kladl, je, co všechno doopravdy při jednodušších rostlinách potřebuješ. Je blbost kupovat věci, které nejsou nutné. Můj názor.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 14 Okt 2017 16:29 pm

Hora napísal: Neviem,prečo sa aj na akvaristických stránkach doporučujú živorodky ako ryby pre začiatočníkov,áno sú nenáročné,ľahko rozmnožiteľné ale ak si prečítaš trebárs nedávno založenú tému,čo s malými rybkami,ktoré sa ti namnožia za pár týždňov niekoľkokrát,máš zanedlho podobný problém.Akvaristiky,nikto ich nechce a čo s nimi? Jedine oddeľovanie len samcov,ale aj tak si vybral malý objem akvária,kde sa budú ,,nudiť".Sú to aktívne ryby,ktoré sú všade a v malom priestore je pravdepodobnosť vzájomného okusovania,krok k infekciám.

Nemáš pravdu, Hora. Pokud se bavíme o živorodkách, které se vejdou do 50l, pak, tuším, mezi nimi není druh, který by se přemnožil nad kapacitu nádrže. Gupky určitě ne.

Nejlepší, co jsem k tomu kdy četl: http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium28.pdf Od strany 24.
Má osobní zkušenost je identická: Nikdy se nepřemnoží nad kapacitu nádrže. Za určitého počtu přestanou mladé dorůstat.

Dunajské gupky a prolifiky mám déle než rok stále stejně velké hejnko. Ze skupiny obecně nedoporučuju odebírat dospělé ryby, ale potěr je v pohodě (odebrání množství velkých ryb by způsobilo stres a rychlé dorůstání potěru). Před pár týdny jsem věnoval třicet kusů potěru gupek a už to zase není vidět. Včera osm kusů potěru prolifik. Blbé na tom je jen, že toto nebude fungovat jako komerční přístup. Za potěr dostávám maximálně čokoládu :).

Není od věci, jaké živorodky zvolíš. Pokud obyčejné gupky z akvaristiky, ano. Pokud máš ryby něčím zajímavé, zájemci se vždy najdou. Například divoké živorodky Poeciliopsis prolifica, které mám, málokdo množí a zájemci o potěr se vždy najdou (včera se ten kluk ozval sám od sebe). Do podobného stavu se asi brzy dostanu s Xenotoca doadrioi, které má v BA mimo Milana Murka jen málokdo. Atd. Zrovna dnes mi samička Phalloceros caudimaculatus reticulatus auratus vrhla osm mladých. Pokud náhodou přežijí a budou se dál množit - nebude problém je udat. To samé Poeciliopsis obscura, které mám čtyři týdny - pokud se mi náhodou rozmnoží a budu mít zaplněné akvárium, jedná se o takovou zajímavost, že nebude problém je šířit dál.

Shrnu: Nekupuj si obyčejné mixované živorodky, ale porozhlídni se po zajímavých rybách.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 14 Okt 2017 17:05 pm

Oprava: Poecilia obscura
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod vincent van gogh » 14 Okt 2017 21:12 pm

Patrik77 napísal: Pre začiatok určite skúsim niečo menej náročné...

Jeden tip na menej náročné 54-litrové akvárium. Moje prvé akva ,bez akýchkolvek skuseností.
Nebola to žiadna sláva, ale v podstate to fungovalo. CO2 som tiež skúšal. Myslel som si, že bez neho to nepôjde. Chyba. Ide... :)
Možno ti to v niečom pomôže. Ked nie, ignoruj.

Svetlo 24-w trubica T5.
Filter Aquael Fan-1.
1. Pogostemon helferi
2. Microsorum pteropus
3. Microsorum pteropus windelov
4,5,7, : Anubias, 9. Anubias barteri gold
6. Hygrophila corymbosa
8. Didiplis diandra
10. Starogyne repens.
11. Eleocharis acicularis.
Prílohy
DSCN0149....JPG
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Hora » 14 Okt 2017 21:23 pm

Jirka Scobak napísal:Nekupuj si obyčejné mixované živorodky, ale porozhlídni se po zajímavých rybách.

Chcem gupky je široký pojem,ktorý ukazuje na neznalosť druhov,preto jeho plánom nebude chovať ,,zaujímavé“ druhy,ktoré bude ako ty distribuovať za Milku ďalej ,ale práve obyčajné gupky z jeho akvaristiky,v ktorej nemajú veľký výber.
Je lepšie mať niečo typu Microrazbor aj z pohľadu kobercových rastlín a opakujem sa,na udržanie kvalitnejšej vody.Stále tam je zvýšené množstvo výkalov,nech to je akákoľvek gupka,hoci z tých menších,no aj tie sa nakotia po čase v súrodeneckom sparovaní do kapacity nádrže.Keďže už padlo aj 37l a bude to nejaké mini z dôvodu malého priestoru,snažím sa mu takto pomôcť k zdravej vode a osádke.
Nechcem byť ako odporca gupiek,vyrastali sme s bratom na pávych očkách.Mali sme :oops: :oops: :arrow: :oops: veľké zaváraninové fľaše doma niekoľko s neustále sa množiacimi rybami,kde nebol žiaden štrk a na čistom dne vidno denný prírastok detritu,ale starali sme sa a žili :angel: .
Ako máte svoje dunajské gupky,my máme možno hornadské,keď prežili.
Patrik77 napísal:Ake druhy sú vhodnejšie a nenáročné? U nás v akva obchode veľký výber nemajú no skúsil by som poháňať

Ak beriem čo najodolnejšie druhy s rozpätím pH a tvrdosti,tak trebárs:
Boraras urophthalmoides
Danio margaritatus
Na burzách,Akvaterách,Bazoši určite kúpiš.Keď trváš na Gupkách,tak Poecilia wingei je zaujímavá(pred časom som nad nimi rozmýšľal),ale len vyfarbení samci.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Okt 2017 01:04 am

Patrik77: Hora docela dobře popsal tvoji pravděpodobnou realitu. Můj návrh: Jdi do 50-60l. Pokud 37, zvaž akvárium pro Poeciliopsis prolifica nebo Neoheterandria elegans.
Z Bytče to máš 90 km do Ostravy, kde je kvalitní burza každý měsíc http://ostravske.faunatrhy.cz/terminy.htm Jednak tam nakoupíš rostliny, jednak můžeš v budoucnu i ryby. Zvaž, pokud živorodky, zda nekoupit takové, které se ti v budoucnu budou dobře "udávat". Pokud v tvé akvaristice doopravdy nemají velký výběr, mohla by to být naopak do budoucna výhoda.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 15 Okt 2017 09:09 am

Netrval som na gupkach, ja len že ku čomu mám dobrý prístup.
Asi pôjdem racej pozrieť do tej Ostravy pre rastliny a uvidí sa ako mi to pôjde.
Vincent ďakujem za foto s popisom takto niečo sa mne ako laikovi zide.
Akvárium som nakoniec to male nevzal. Keď tak čítam fórum tak asi lepšie bude to klasické 54l je to asi kompromis čo sa týka rozmerov a menej skúseným ako som ja. Len musím premisliet kam ho dám lebo to sa mi nejak nevojde do pracovne.
Máte niekto akva aj v spálni ? Nebude má zvuk filtra rušiť pri spánku(asi pôjdem do filtra aj keď mi asi veľa ľudí poradí že ho nemusim mať)
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Okt 2017 10:47 am

Mám v ložnici, ale bez filtru :).
Super, že půjdeš do Ostravy a do většího akva! :pivo:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Hora » 15 Okt 2017 12:15 pm

JBLe401 je super tichy,nizka spotreba,dobry objem naplni.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod vincent van gogh » 15 Okt 2017 14:11 pm

Patrik77 napísal:..(asi pôjdem do filtra aj keď mi asi veľa ľudí poradí že ho nemusim mať)

- Myslíš ? Ja ti poradím, že pre začínajúceho laika, určite s filtrom.
- Neviem, aký silný máš spánok, ale zvuková kulisa filtra je zanedbatelná.
- s rýb , čo sa osvedčili napr. : Razbora espei, Kardinálka vietnamska.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod Patrik77 » 15 Okt 2017 15:49 pm

Dovoľte mi trochu odbočiť nemá niekto zaujem o mojho prisavnika? ma cca 30 cm
zajtra si pride pan pre akvarium a rybky musim dat niekomu
Prílohy
0101.jpg
moj prisavnik
Patrik77
 
Príspevky: 11
Založený: 11 Okt 2017 09:44 am

Re: Zmenšujem akvárium poraďte

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Okt 2017 17:48 pm

Vonkajší-externý filter osvedčenej značky počuť nieje, najtichší filter na trhu je TetraTec, potom JBL. Vnútornému filtru značky Tetra by som sa naopak vyhol a rovnako Aquaelu, tie počuť budeš. Ja mám pri posteli 2x TetraTec a ani neviem, že tam sú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.