Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva



Ak mate doma výrobok o ktorom chcete napísať recenziu

Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pštros » 11 Mar 2016 10:14 am

dp4 1 510.jpg


Zdravím vás.

Zakladám tému, ktorá možno niekomu pomôže rozhodnúť sa ohľadom automatického hnojenia akvária.
Pred nedávnom som nabehol na hnojenie vlastnými roztokmi, ktoré si pripravujem pod odborným vedením Chnura a dávkovanie je momentálne vo fáze dolaďovania. Snažíme sa dostať do akva všetky makro a mikro prvky v merateľnom množstve.

Keďže sa mi niekoľkokrát ročne naskytne šanca stráviť pár dní mimo domova (niekedy je to aj 2-3 týždne) s rodinkou, potrebujem tieto obdobia vykryť hnojenie, aby nedochádzalo k zhoršeniu stavu celého akvária.
Ide konkrétne o nádrž http://www.akva.sk/hidden-nature-t16213.html.

Čerpadlo som objednal nakoniec u českých bratov, nakoľko oproti číne tam bol zanebdateľný rozdiel.
Na trhu existujú aj omnoho kvalitnejšie značky, ale cenový rozdiel je niekoľkonásobný, tak som to riskol.
Cena sa pohybovala na úrovni 100€.

Zásielka bola doručená vporiadku ale po pokuse o kalibráciu som mal hlavu v smútku, nakoľko 3 zo 4 čerpadiel vôbec nepresúvali tekutinu.

Riešenie som dostal ako odpoveď na dotaz od predajcu s tým, že ide o lacný čínsky výrobok príslušnej kvality. Nakoniec to však nebolo zložité. Problém spočíval v tom, že vnútri hlavy čerpadla bola hadička na jednom mieste stlačená a akoby zaschnutá, čo sa po rozobratí a potlačení prstami povolilo.

Momentálne čakám na dodanie stabilizátora roztokov, čerpadlá sú nakalibrované a skúšobne naprogramované.

Narazil som na problém, že tekutina po vypustení dávky do akvária voda z hadičky gravitáciou "cúva" a nasledujúca dávka je potom menšia o objem hadičiek. To skúsim vyriešiť obyčajným sp. ventilom.

Budem samozrejme informovať o priebehu testovacej prevádzky, prípadných zádrheľoch.

Inak, kalibrovanie, programovanie je dosť jednoduché, aj napriek tomu, že po prvom prečítaní manuálu sa to také nejavilo.
Pridám aj nejaký obrázok mojej DYI hnojacej poličky, ktorú už mám zavesenú na boku akvária.

Pekný deň vám. :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Peterka » 12 Mar 2016 13:02 pm

Ja pouzivam "Ratajove":
http://shop.rataj-spk.cz/?menuid=630&op ... page=zbozi
Zlepene hadicky som mal po rozbaleni tiez :-)
Hnojim Invital Ferox NPK complete, trochu je problem s usadzovanim hnojiva, chcelo by to pred davkovanim premiesat, rozmyslam do zasobnej nadrzky pustit pocas davkovania "vzduchovanie" az budem mat viac casu...
Peterka
 
Príspevky: 60
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2005 20:50 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Patrox » 14 Mar 2016 13:19 pm

Rozmyslam aj ja nad automatickym davkovanim. Chcem sa opytat. Kde mate umiestneny davkovac a kde zasobniky s hnojivom?
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod marlo » 14 Mar 2016 16:20 pm

Len pre doplnenie info. Existuju aj davkovace prvkov ktore vam premixuju podla nastavenia naplne ako potrebujete.
Cenova kategoria je ale vyssie ako tu recenzovane Jebao.

Osobne mam dobré skúsenosti s dávkovacími čerpadlami od nemeckej firmy Grotech.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Caiman » 14 Mar 2016 16:57 pm

Okrem DP4 so styrmi cerpadlami existuje este verzia DP2 - dve cerpadla a DP6 so siestimi cerpadlami. Cenovy rozdiel medzi jednotlivymi variantami nie je velky. Predava sa aj pod znackou ATI.

Verziu DP6 mam moznost prave testovat doma.
Problem so zlepenymi hadickami som nemal,vsetky cerpadla fungovali spravne.
Ovladanie je velmi jednoduche a az na kalibraciu clovek ani nepotrebuje navod na nastavenie.
Horsie je na tom presnost davkovania. Aj po dvojitej kalibracii pri nastavenych napr. 3ml nadavkuje 4ml, cim vyssia davka tym vacsia odchyla. Plus vyrobca odporuca kazde dva az tri tyzdne opakovat kalibraciu co moze byt trosku otravne. Takze ako bolo spominane, kvalita zodpoveda cene.
Urcite neodporucam do mensich akvarii kde moze byt problem uz aj mensi rozdiel v davkovani.

Ako pisal Marlo, ak treba nieco presnejsie tak radsej davkovace Grotech ktore su velmi presne,vyuzivaju kvalitnejsie motorceky,netreba ziadnu kalibraciu atd. ale samozrejme cena je podstatne vyssia.
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod danielt » 14 Mar 2016 18:26 pm

Dávkovač Jebao DP4 používam už viac ako rok. Zatiaľ funguje bez nedostatkov. Kalibráciu robím cca každý mesiac. Odchýlka dávkovaného hnojiva oproti nastavenému sa pohybuje okolo 0,5 ml. Keďže dávkujem hnojivá do 250l akvária a v dvoch cykloch denne, táto odchýlka pri mojom dávkovaní v jednom cykle 12, 8, 5 a 5 ml, je zanedbateľná. Tento rok som dokúpil aj slave jednotu DP4S, ktorá nemá riadiacu jednotku, ale iba sa pripája o hlavnú priloženým káblom. Takže celkovo mám k dispozícii 8 čerpadiel riadených hlavnou jednotkou. Z tých celkových 8, zatiaľ používam 6 čerpadiel so zvlášť rozriedenými hnojivami. Hnojivá mám rozriedené v 0,5l fľaškách napojených na hadičky cez jednocestné sp. ventily, kvôli možnému "padaniu" hnojiva späť do zásobnej fľaše, nakoľko čerpadlá tlačia do akvária hnojivo do výšky cca jeden meter.
Obrázok používateľa
danielt
 
Príspevky: 84
Obrázky: 27
Založený: 27 Máj 2005 19:11 pm
Bydlisko: Prešov, Trenčín

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pštros » 15 Mar 2016 14:52 pm

Zdravím.
Vďaka za spätnú väzbu.
Pravdupovediac som sa dočítal aj tých negatívnych stránkach, ako je ne-presnosť davkovania.
Ja mam cca 500l akva a mililitrova odchylka je asi prijateľná. Išlo o vstupnú cenu prístroja. Verím, že si nebudem trieskať hlavu o stenu...
Mám ti celé zavesené na boku akvaria a hadicky vedu do poslednej filtracnej komory s cerpadlom.
Aj napriek sp. Ventilom na hadickach sa mi, nevedno odkial dostava do hadiciek vzduch, aj ked v nevelkom mnozstve. Zatial budem používať 2 čerpadlá, časom asi 3.
Všetka technika bude schovana v skrinke, preto ma velmi vzhlad netrápi. Snazil som sa minimalizovať dĺžku hadiciek aj vyskovy rozdiel.
Vanilin stale nedošiel, tak ostrá prevádzka odložená na neurčito.
Prílohy
2016-03-15-13-35-34.jpg
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pufli » 15 Mar 2016 16:16 pm

Základom fungovania su kvalitné pracovné hadičky a dostatočný prítlak kladiek, aby peristaltika fungovala tak ako má a nepadala kvapalina. Mne čerpadlo čerpa skoro cez 1.4 m a vsetko je o.k.
Obrázok používateľa
Pufli
 
Príspevky: 160
Obrázky: 84
Založený: 05 Nov 2009 03:31 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pštros » 15 Mar 2016 23:01 pm

A ešte jeden pohľad na DYI poličku...
Žiaden hliník, ani LED podsvietenie :? ale drží... zatiaľ.
Z haraburdia nájdeného v pivnici... :mrgreen:
Prílohy
policka1.jpg
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pštros » 31 Mar 2016 21:31 pm

No, takže už šlape, nakoniec som sa rozhodol pre dávkovanie každej chemikálie zvlášť.
Kalibrácia bola vpohode, aj programovanie je jednoduché.

Pri skúšobnom meraní denne nadávkovaného hnojiva som nameral cca 0,5-0,8ml hnojiva viac v každej dávke.
Ako u 2ml denne tak aj 12 ml denne. To znamená, že pri väčších dávkach je odchýlka zanedbateľná.

Tak si myslím, že je to akceptovateľná odchýlka, s ktorou sa dá aj počítať pri nastavovaní dávok.
Uvidíme. Cca o 2 týždne zopakujem kontrolu objemu dávok a dám vedieť, či sa niečo zásadné zmenilo.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pštros » 24 Apr 2016 21:35 pm

Tak cca 3 týždne po spustení musím konštatovať úplnú spokojnosť.
Denne každé čerpadlo nadávkuje nastavené množstvo... pri teste presnosti mi vyšlo, že čerpadlo č. 1 a 2 dávkujú presne nastavené množstvo hnojiva, 3 a 4 cca o 0,5ml viac v každej dávke. Teda je to rovnaké ako pri spustení.
UVidíme, dúfam, že bude dlho a dobre slúžiť.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Jebao DP4 - automatické dávkovanie hnojiva

Odoslaťod Pštros » 18 Okt 2017 21:23 pm

Dneska som po viac ako roku kalibroval a vyslo to uplne skvelo, jedna pumpa potrebovala zvysit pocet otacok o 3 pri celkovom pocte cca 180 na 100ml. Zatial to fici paradne... nechcem zakriknut.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok


Naspäť na Recenzie výrobkov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.