Yuchtovych 60l rastlin



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 31 Okt 2017 16:58 pm

Ahojte osadenstvo,

rad by som sa podelil s mojim pokusom, zatial sa nemam moc cim chvalit, skor by som prijal radu dve, ako situaciu kus zlepsit.
Obrázok

Vychodiska:
60l, bezi asi 1 a stvrt roka.
substrat je z Aquatic Nature DEKOLINE NERO; pod tym dno... nepamatam si ake :(
filter: jbl e701 cristalprofi
svetlo: chihiros 27W A451 (na 60% vykonu @7hod) + dyi 3.6m cca 40W (nejdu naplno, skor take tonovanie rano na zlto, a vecer do modra)
co2 z flase, vypinanie na noc, skusam menit podla dropcheckeru, difuzer do vodu. mam objednany reaktor.
ohrev ignorujte, je vypnuty, pojde von. teplota sa drzi okolo 26°C.
udrzba: cistenie dna, vymena 30% vody kazdy vikend (alebo kazde 2, podla stavu)
hnojenie: npk podla testov (F, P) raz za tyzden.

Ryby: 8x tetra medena

Rastliny: (toto asi budete lepsie vediet vy, nasadil som vselico, nieco prezilo, ine menej)
Micranthemum callitrichoides 'Cuba'
Anubiasy
Cryptocoryne wendtii Tropica a aj nejake ine
Alternanthera Splendida
Echinodorus Jan Harbich
blyxa japonica
Lilaeopsis mauritiana
Lobelia cardinalis small form
Utricularia graminifolia

Chemizmus: (proscan jbl) neviem nakolko su tieto cisla spolahlive, spravim este par pokusov v nasledujucich dnoch.
NO3:30mg/l - 40 mg/l
NO2:0mg/l
GH:20°d
KH:10°d
pH:7.6
CL2:0mg/l
CO2:20mg/l
NH3/NH4:0mg/l
P:< 0.2 podla rataja :(
Fe:cca 0.2 podla rataja :(

No a potom som pestoval riasu stetinkatu (cervenu, ruduchu, ci kiu mordu), zelene vlaknite, a potom vselijake sinice a zelene povlaky. podla fotky vidite co tam je teraz.

Problemy ktore vidim ja a velmi by som ocenil, ak by mi niekto ucelene poradil, ci dobre rozmyslam, alebo cele zle..

1. stagnujuce rastliny, prevladajuce riasy, ci uz v minulosti cervena alebo teraz zelena.
2. davkovanie CO2 - podla dropcheckeru, ak mam CO2 na urovni, nedosiahol som presytenie pri sucasnom davkovani, ale rano klesnu hodnoty na nedostatocne. ryby sa po celom dni s CO2 zacnu zdrziavat na hladine. po vypnuti co2 sa daju do normalu. fotka je robena pocas vymeny vody.

Naplanovane zmeny/riesenia :
pridavanie osmotickej vody na znizenie GH.
co2 reaktor, pustanie non stop, mensie davky.
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Reklama

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Okt 2017 18:59 pm

Prečo nieje voda po vrch? :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 31 Okt 2017 19:25 pm

Ahoj.
Na Utriculariu si trúfne málokto :shock: v súlade s Anubiasom a Cryptocorynou.Kvoli nej musíš svietiť,okysličovať,hnojiť a neviem,či to stojí za výsledný efekt.Poviem z vlastnej skúsenosti,že práve v takých podmienkách mi prosperovala štetinka.Tá tvoja na kameni je hnusne hnusná :cry: Škoda,že nejde zvačšiť fotku,aspoň ja ju nedokážem.
NO3 je vysoké ak beriem rastlinnú masu a ich potreby na živiny.
PRO scen som uvažoval tiež v minulosti,vyzeralo to zaujímavo,ale neviem ako je spoľahlivý v meraní chemizmu a CO2.Viem,že ho používal pštros,možno by vedel zhodnotiť za tú dobu on.Ak zoberieš hodnotu fosforečnanov je nepomer.Zbytočne ich tak dvíhaš.
Tvojím cieľom je ale asi štetinka.Ja by som vykefoval všetko,čo ide,prestal hnojiť,CO2 ale nechal,no primerane,je hlúposť tlačiť do stavu rýb lapajúcich vzduch na hladine,týždenne menil aspoň terajších 30% vody,neviem zhruba vypočítať aj pri prídavných led silu svetla na liter,ale hlavné svetlo máš kvalitné aj pri tých 60% výkonu.Pri čiernej riase je dobre čistiť aj molitany vo filtri.Na mojom som mal vonkajší štetinkový obal,ten povrch sa jej páči a ani nejde dole,to som močil od Sava cez Domestos a neviem čo,po vyschnutí bola vyschnutá a nešla aj tak dole.Obstrihal som napadnutý obvod molitanu a po čase zas bola na vrchu.Mne pomohla výmena za Siporax,jedine prvotná náplň vo vnútri filtra ostal molitan na mechanickú filtráciu.
S týmto ochudobneným postupom by ti ale pošli ešte niektoré rastliny určite Micranthemum,Blyxa,Alternanthera,Utricularia graminifolia.Všetko sa dá ale nahradiť nenáročnejšími druhmi,pri zníženej náročnosti na hnojenie,svetlo a hodnotu CO2.Rozhodnutie je na tebe,či si až tak znechutený z trvania štetinky.Mne podobné kroky pomohli,chce to čas.Máš dobrú techniku,musí to ísť.
I.P. Pavlov napísal:Prečo nieje voda po vrch? :)

lebo fotil počas výmeny :pivo:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 31 Okt 2017 19:48 pm

A som zabudol,nepíšeš aké čistenie dna,ak nejaké silnejšie odkaľovanie s prerývaním dna,tak s tým prestaň,tie vypustené rozkladajúce živiny zo substrátu sú ideálne pre riasy.Podobne vyťahovanie,presádzanie rastlín,jednoducho posadiť a nerušať spodok.Jedine ak by si mal znova náznaky sinice,tak tu stiahnúť von aj s napadnutým štrkom,podobne aj napadnutý štetinkou.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 31 Okt 2017 20:08 pm

Dakujem velmi pekne za uvahy:

presadzanie rastlin - budem minimalizovat. mal som teraz obdobie, kedy som dno viac narusil.
sinicu som zlikvidoval, akonahle som pridal co2 a pomenil trochu svetlo, s nou teraz problem nie je. akonahle ustupila, tak prisla stetinatka. znovu som zmenil parametre, zacal hnojit NPK + tak trochu random P a Fe. stetinatka ustupila toz nastupila zelena vlaknita.
tu utriculariu som isto kupil, ale neviem ci este niekde preziva, mozno aj uz nie. vravim, s istotou povedat neviem co presne tam zije :)
povodna fotka je blivajz, pridavam 2 lepsie, snad lepsie objasni stav.

yucht2_1.jpg

yucht3_1.jpg
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 31 Okt 2017 20:11 pm

este som zabudol. filter som cistil tyzden dozadu a nic v nom nebolo. teda myslim, ziadna stetinatka, iba standardny detrit..
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Stewie » 31 Okt 2017 20:22 pm

Uf :shock:
Komplexnu radu z veľkou pravdepodobnosťou na žiadnom fore zrejme nedostaneš.
Osobne by som to vyčistil odstránil najviac napadnuté rastliny a na nejaký čas prestal s akýmkoľvek hnojením vrátane CO2, to akvárium je úplne rozhodené.
Osvetlenie je kvalitné a tie prídavné Led pásiky by som tiež dal preč.
Osmoza je dobrý nápad, ale bolo by dobré overiť tie kamene či neovplyvnujú tvrdosť vody. ( skúška octom )
Pridávanie NPK sa zdá jednoduché ale chce to skúsenosti a vzhľadom na velkosť akvária by som prešiel na nejaké osvedčené komerčné hnojivo.
Ja vidím problém hlavne v hygiene a neuváženom hnojení v nezabehnutom akváriu.
Mám akváriá z väčším množstvom rastlinnej hmoty a čistím externý filter vrátane hadíc v intervale 5-7týždnov, v prvých 6 mesiacoch si spravidla nedovolím pri výmene vody väčší interval ako 1 týžden ( píšeš ze meníš raz za 1-2 tyzdne podla stavu )
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 31 Okt 2017 20:43 pm

No je to riadne napadnuté,keby si mal odstrániť všetky napadnuté listy,tak by asi nič zeleného neostalo.Tie zmeny farby svetla budú dobré pre rastliny?Máš Chichiros a jeho farba bude určite prirodzenejšia rastlinám na fotosyntézu ako spodná ledková varianta.
Podľa mňa pri hnojení je treba aj rýchlorastúce rastliny,ktoré dodané živiny využívajú,tebe stagnujú aj tie pomalé druhy.Veľa ľudí si myslí,že hnojiť treba pre pekný vzhľad ale ten docielíš aj bez dodávania prvkov.Isto so mnou nesúhlasí mnoho hnojičov,no vidím teraz u seba,že aj jedna z najnáročnejších rastlín v akváriách (Aponogeton madagascariensis) rastie,hoci pomalšie,no konečne neobalená čiernou pavučinou,kde radosť z každého nového výhonku za krátky čas vystriedal smútok z jeho potrebného odstrihnutia z dovodu čiernej pavučiny.Akonáhle som sa snažil po dlhšej dobe prilepšiť rastlinám minimálnym prihnojením PPS pro,do týždňa mala Valisnéria na ležiacich hladinových listoch zárodky štetinky.Keď som prestal,znova pohoda.
Už som to pred troma,štyrmi dňami písal v inej téme,že štetinka ma stála niekoľko stoviek eur do techniky,no ty ju už máš a to by som sa snažil využiť.V tvojom prípade radikálny zásah,tento stav je na relax u akvária neuspokojujúci.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 31 Okt 2017 21:49 pm

Ok, chlapi. Toz, radikalny zasah, nemam problem to prerezat, pripadne dokupit nove rastliny. Skusim dat prec to co je napadnuté.

Vypnem ledky, prestanem pridavat hnojivo akekolvek hnojivo, Co2 vypnem na cas tiez.

Kamene ocistim vymacham v save, ale tych by bola mozno skoda. Su z hornbach akvaristiky, jedno bridlica druhe dragon stone. (viem nehodia sa kompozicne moc spolu)

Uvidime o mesiac, budem sa snazit davT vediet progres priebezne.

Ďakujem este raz vsetkym za odpovede.
Po pravde cakal som ze mi viac vynadate :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Okt 2017 21:59 pm

CO2 by som nevypínal, to riadne naruší rovnováhu. Savo už tobôž nie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Seraph » 31 Okt 2017 22:08 pm

Ide o to nemenit veci prilis casto, t.j. ak teraz spravis radikalny zasah, tak si to vyzaduje dlhsiu dobu na zmenu...
takze po tejto zmene....dlhsie nic nemenit.....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 31 Okt 2017 23:15 pm

Stewie povie,že bez CO2 ale dovolím si oponovať,lebo 15mesačné akvárium s výživným substrátom je už dostatočne vyzreté s detritom a odumretými korienkami bývalých rastlín,tzn.je z čoho čerpať na určitú dobu koreňmi.Svetlo je fajn a omedzovať prísun uhlíka bude horšia voľba ako s CO2,len ako som písal v rozumnej koncentrácii,ani žlto ani modro v DC.
Skús dať trebárs šancu ten mesiac,ale ver mi,že to bude pekných pár naviac.
Ja som myslel radikálne od piky podľa posledných dvoch fotiek.Toto je dosť pokročilá situácia a štetinku vidno všade.Potlačovanie ,,za jazdy" bude dlhodobejšie a bez zaručeného výsledku.

Radikálne som nemal na mysli prestať hnojiť,odstrániť napadnuté časti rastlín a podobné akože zmeny podmienok.
Mne by bolo niekedy neprijateľné začať od piky,no mizerný stav ma donútil,nepomohla ani chémia,naopak.Problém som mal prerybnenie,burčiak,silnú cirkuláciu.
Total som vypustil,očistil strašne zariasené zadné sklo,s kreditkou šla štetka ťažko,tak som ju mal prilepenú,premyl som štrk od starého výživného substrátu,už po rokoch neaktívny,vykefoval kamene,dreva,nový zábeh,ale kratší,lebo filter bol naočkovaný.Rastliny zdravé skoro tie isté druhy,čo som mal,žiadne prihnojovanie tabletami ani tekutým,po čase znova CO2,no už nie na 6,5,len jemne pod 7.Začal som znova dávkovať prvky,no už som mal narobené zvlášť,nie kompletka v jednej fľaši,vydržalo to pár slabých mesiacov a znova náznaky štetky.Prestal som hnojiť a čuduj sa,never,že to pomohlo.Dve T5 som odstavil,CO2 mám teraz na 6,9,raz týždenne tam kydnem 5ml Tensa a 5ml K.Nie je to High ale určite nie Low tech.Veď si pozri v mojom albume,či je nutné ešte prihnojovať.
Zosumarizujem to bľabotanie,tvoje príjemné plus je málo rýb,nemáš ciele na náročnejšie rastliny,tebe myslím stačí zdravé rastlinné akvárium s rastlinami nenáročnými,kde netreba veľmi vedieť popri základoch údržby a chemizmu niečo naviac.Stewie povie osvedčené komerčné hnojivo,je tam návod na koĺko litrov toľko ml,no nie je to tiež jednoznačné.Dokáže to biomasa a záleží aká,aj jej množstvo využiť úplne, ak nie,medzi výmenami sa začne niečo hromadiť a sme spať u možných vhodných podmienkách pre riasy.Budeš sa točiť dookola ,ako keď si pes chytá vlastný chvost.
Drvivá vačšina tu založených akvárii sa tlačí rýchlo do hnojenia s očakávaním neviem čoho.Hoci je riasa normálna vec súvisiaca s prírodou a úplne isto ju má každý a ako spomínal dnes Pavlov,že akvaristika sa začína meniť na sústavný boj s riasou sa nedá diviť,keď google je presýtený hnojením.

Ten výtok z filtra nie je rampa,lebo nevidno navrtané dierky ale púšťaš to cez posledné kolienko von,hejže?len chceš nejako znížiť silnejší prúd z filtra a rovno smeruje na kameň,či nie???
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 31 Okt 2017 23:53 pm

yucht napísal:Kamene ocistim vymacham v save,

I.P. Pavlov napísal:Savo už tobôž nie

akože prečo,veď to urobí mimo akvária a opláchne,totálne zanedbateĺné množstvo aj keby neopláchol,bridlica aj dragon nenasajú do seba nič
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 01 Nov 2017 09:17 am

mal som tam rampu, ale co2 sa nerozpustalo (zdalo sa mi), tak som to vymenil za henten vytok. co2 difuzor je pod nim.
celkom laborujem s umiestnenim... ked dojde reaktor planoval som to vymenit za to ...

a ano, ciele. ryb chcem malo, ale aby to bolo prosperujuce zelene rastlinne akva.
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Nov 2017 11:24 am

Podla mna je tam až príliš velký mix rastlín s rôznymi nárokmi. Niekedy to vyjde, niekedy nie.
- čomu sa evidentne nedarí preč a doplnit tým, čo sa zdá, že "ide".
- Aký je substrát?
- Vypol by som CO2 a znížil hnojenie.
- osobný postreh : Ked budeš čistit kamene ( v save kludne) tak by som prehodnotil ,či ich tam vôbec dat naspät.( Bez toho velkého kolmého šutra, by sa akvárium značne opticky odlahčilo.) Keby to bolo na mne,radšej by som použil dobrý koren.....naviazat rastliny, mach a podobne.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 01 Nov 2017 12:29 pm

večer tu dal do dvoch tém surpan linky,no už sú stiahnuté z obehu,ktovie prečo,keď sa trošku v tých jeho stránkach zamotáš,dajú sa nájsť informácie pri výbere rastlín s dobrými obrázkami,už by som medzi tie Cryptocoryny pozeral niečo nenáročné a hlavne rýchlejšie na odber živín ako Hygrophilu,Sagitáriu,Valisnériu,z plávajúcich Ceratophylum,,naviazaním Riccie trebárs na kúsok obkladačky sa dá urobiť pekný koberček,ak ťa k nemu stále ťahá
http://surpanblog.cz/rubriky/akvarium-rady-a-tipy

tvoj nastavený výtok má tiež svoju vinu na osídlení bridlice riasou
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Nov 2017 13:32 pm

:D Jasné! Vypni CO2 so savom nešetri, môžeš ešte použiť ocot, soľ a vodu by som vysterilizoval :lol: Ach bože :oops:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 01 Nov 2017 13:54 pm

ja naozaj neviem,čo je zlé na čistením Savom,veď to napíš ináč nijak nepochopím tvoje modlenie
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Nov 2017 14:42 pm

I.P. Pavlov napísal::D Jasné! Vypni CO2 so savom nešetri, môžeš ešte použiť ocot, soľ a vodu by som vysterilizoval :lol: Ach bože :oops:

Akvaristický Hujer zas nesklamal. :lol:
Ano, Savom. Bežne sa používa. Ale nie, že to budeš liat do akva! S ocotom tiež opatrne, na tvojom mieste radšej ani neskúšaj. A ked nerozumieš, nevieš, radšej sa opýtaj. Nie je hanba nevediet. A "vysterilizovat" vodu, to je tiež dobré.... :lol:

trochu OT:
Inak, to je len další príklad toho ,ako tento človek, momentálne v poradí už s tretím nickom : I.P.Pavlov, nechápe a nevie viest diskusiu. Prepadá falošnej ilúzii - čo sa v internetových diskusiávh stáva často-o svojej jedinečnosti a neomylnosti .Ved len ten jeho názor je pravda. A čo som letmo zachytil ,teraz sa pasuje aj do roly samozvaného moderátora. Čo je úplný paradox..... :lol:. Pre čerstvo registrovaných :V minulosti už na tomto fore dostal BAN ,ne jednom českom fóre je na smiech. No ale poznáme to. Vyhodíš ho dverami, prilezie oknom. :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Stewie » 01 Nov 2017 15:14 pm

Zábavné :)
Tie predsudky voči Savu vôbec nie sú opodstatnené, savom sa dá mimo iného odstrániť riasa aj na rastlinách. ( osobne odskúšané na anubias nana, savo nariedené v pomere 1:10, rastlina ponorená na 30s po oplachnutí čistou vodou bez problemu rastie dalej )
CO2 difuzer, Lily pipe, rotor hlavy filtra cistim len savom.
Stačí si prečítať návod a budeš prekvapený na čo všetko sa to dá použiť.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 01 Nov 2017 15:30 pm

Velky kamen je fuc, akva si polepsilo. povodne tam tej bridlice bolo viac, ale ta statinata riasa ju vyhnala. teraz je na balkone v kochlikoch.
kazdopadne, to vyriesilo problem ci savo ano alebo nie :)

dakujem za tipy na rastliny, ja som ich doteraz vyberal skor podla toho ci sa mi pacili. zrejme bude treba viac dbat na kompatibilitu.

substrat je neznamy. nejake vyzivne dno (nie som si isty ale mozno nieco od dennerle) a na tom Aquatic Nature DEKOLINE NERO.

teraz tomu dam mesiac bez hnojenia, bez DYI led, ale s co2 a uvidime.
tyzdenne vymena 50% vody za VV+RO(1:1).

ohladne hadic, pozeral som a na 50% povrchu je povlak. treba to nejak riesit? prietok sa zda byt ok.

fotku dam o chvilu, osmoze to dlho trva...

dakujem velmi pekne vsetkym!
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod yucht » 01 Nov 2017 16:47 pm

no2 0
no3 18
gh 7
kh 10
ph 7.2
cl 0
co2 - 15

po vymene vody, zda sa ok.
Prílohy
20171101_153627.jpg
yucht
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2010 14:45 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Nov 2017 14:35 pm

yucht napísal:
teraz tomu dam mesiac bez hnojenia, bez DYI led, ale s co2 a uvidime.
tyzdenne vymena 50% vody za VV+RO(1:1).

ohladne hadic, pozeral som a na 50% povrchu je povlak. treba to nejak riesit? prietok sa zda byt ok.

Teraz to je riešenie, nerieš chémiu, che to zmeniť postup a hlavne čas. To čo vyriešíš bez chémie sa už nezopakuje, je to prírodzená cesta. To, čo budeš riešiť chémiou (savom), je dočasné i keď rýchle riešenie, no vráti sa to späť. Je to riešenie následkov, nie príčiny, a páni predo mnou by to už počas doby ktorej venujú akvariám mohli pochopiť. Túto poučku poznajú dnes už aj deti. :)

Na tie hadice ti rovnako poradia savo. Riešil by som to kefkou (kuk link)
https://www.ebay.com/itm/Aquarium-Water ... SwhvFZBwV2
Savom to pôjde určite rýchlejšie, no vedz, že sú to kolónie baktérií, ktoré sa časom objavia znova.
Mám reaktor CO2, tam sa mi to zanášalo pravideľne, no bez zásahu to neskôr zmizlo samo a už sa to neobjavuje.

Poznámky vzššie ignoruj, je to závisť :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Yuchtovych 60l rastlin

Odoslaťod Hora » 02 Nov 2017 15:35 pm

Keď už začínaš s nápravami,prekefoval by som tie hadice od bordelu.Hoci obsahuje aj nitrifikačné baktérie,ale je to nepodstatné,necielené,nebudeš ich kvôli tomu nečistiť a 50% je už zanesené,stále je to maglajz,čo z nich vyjde :? . Nechal si v akváriu zopár zariasených listov,to by som sa snažil obtrhať.
Nemôžeš čakať,že rastliny sa budú množiť alebo nie.Kúpil by som zopár rýchlorastúcich.Cryptocoryna,Echinodorus,Proserpinaca,Anubias a zbytok ťa nevytrhnú z problému.Na 30cm výšku popozeraj na zadnú stenu Valisnériu spiralis,Hygrophilu polysperma/corymbosa/diformis,do stredu medzi terajšie Sagitáriu subulatu, Microsorum pteropus(využi naviazaním na ten kameň),nech ostatní doplnia,čo asi ešte.Niekto si do akva nemieni dať plávajúce rastliny,no ak vložíš spomínané Ceratophylum jednu lianu alebo Najas,tak neprídeš o veľa svetla u týchto a vedia sťahovať prebytočné živiny,čo uvidíš na rýchlom raste.Tipoval som,že si vyberal,čo sa páčilo podľa zloženia rastlín.Hovorím ,skús miesto náročnejších kobercových rastlín tiež spomínanú Ricciu (daj do googlu koberec z Riccie a v obrázkoch pozri,čo sa dá dokázať) dosiahneš nenáročný zelený spodok.Ale menší kus jej daruj,lebo teraz skoro 1/3 dna je veľa a tebe treba pomoc rastlín. Micranthemum je nahnedlý,zaberá dosť miesta,ktoré by išlo využiť rastlinami vhodnejšie.
Popozeraj v blízkych akvaristikách,burzy(aj tu na Akve) alebo lacnejšie zohnáš ešte Bazoš.

Nevidno ako si dal výtokovú trubku po zmene,ale ak ti rampa nedokázala podržať dosť dlho bublinky CO2,tak boli väčšie.Napriek tomu je asi lepšia verzia s rampou a minimom hluchých miest.Preventívne by si nevypúšťal silnejší prúd jedným smerom,čo sa označuje ako jeden z dôvodov tejto riasy.Skús dať zatiaľ difuzor pod nasávací kôš a filter si niečo cucne.V ňom sa plyn rozpustí úplne a čo to okysličí vodu kým nenapojíš reaktor.Tabletu na difúzore trochu oškrab zvonku,je zariasená a aj to bráni tvoriť ľahšie mikrobubliny,lebo máš zbytočné nevyužité straty CO2.
Hodnoty vody zmeraj aj tesne pred výmenou vody a porovnáš,čo sa deje s chemizmom behom výmen.

OT:Mne ide priamo hadička do nasávacieho koša,kde plyn prechádza celým objemom a náplňami.Takto je nebojím sa napísať 100% účinnosť využitého CO2 a nemám žiadne zavzdušňovanie vo filtri.Záleží od druhu filtra.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.