Polrocne 40l akvarium potrebuje pomoc



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Polrocne 40l akvarium potrebuje pomoc

Odoslaťod Mally » 17 Nov 2017 15:25 pm

Ahoj,

pred pol rokom sme sa rozhodli založiť si akvárko. Prečítali sme množstvo diskusií, knižiek, poradili sa so skúsenejšími. Nakoniec padla voľba na 40l, napriek informáciám, že malé akva sú problémové. Bohužiaľ, viac sme si z priestorového hľadiska dovoliť nemohli.

Kúpili sme:
Ferplast Capri 50
1x 15W ferplast osvetlenie
Filter Bluwave 3


Substrát:
JBL AquaBasis plus - hnojivo - 5mm až 10mm vrstva
Štrk (Značka tuším orbit - prírodný) hrúbka 3 až 5mm - 20 až 30 mm vrstva

Rastliny:
Rotala Russila - prežila cca 2 mesiace
Staurogyne spec - bojuje dodnes
Vallisneria spiralis - prežila cca 2 mesiace
Vallisneria nana - prežila cca 2 mesiace
Sagittaria subulata - bojuje dodnes
Egeria densa - bojuje dodnes
Cryptocoryna wendti braun - máme asi 2 - 3 mesiace, drží sa

Rybky:
3x corydoras panda - boli 4, jeden sa pravdepodobne zasekol za filter a nedostal sa von
1x ottocinclus affinis - boli 2, jeden zmizol bez stopy - boli sme 2 tyzdne na dovolenke, krmivo bolo automaticke a svetlo tiez
6x razbora klinoskrvna - sú s nami od začiatku - týždeň po založení akva
1x bojovnica - najnovší prírastok, asi 2 mesiace

Akvárku sa od začiatku celkom darilo, raz týždenne sme menili vodu, hnojili sme so Serou Planta min, používali akva safe. Všetky rastlinky, okrem vallisnerii sa nam krásne rozrástli, ale potom začali chradnúť. Pokúsili sme sa používať "tekuté" CO2 od Tetry, bez výraznejšej zmeny. Kúpili sme kufrík s testami od Seri a zistili sme vysoké pH (8). Začali sme riešiť filtrovaním vodovodnej vody cez brita kanvicu (pH 7,5 -> 6). Pomaly sa objavila čierna riasa, ktorá je s nami dodnes. Hodnoty v akva sú v súčasnosti takéto:
pH 7,5
kH 8
gH 10
NH4/NH3 0
NO3 10 mg/l
NO2 0
PO4 0
Fe 0,1 mg/l

Rozmýšlame nad výmenou filtra za menší (tento pokrýva celý bok a myslíme si, že je to trochu naddimenzovaný) a taktiež nad prerobením celého dna akvária - menší štrk a možno bez hnojiva?

Díky za prípadné rady.

Fotky zhora- súčasnosť,2.mesiac,1.mesiac,
Prílohy
pol rok.jpg
druhy mesiac.jpg
prvy mesiac.jpg
Mally
 
Príspevky: 2
Založený: 17 Nov 2017 14:49 pm

Reklama

Re: Polrocne 40l akvarium potrebuje pomoc

Odoslaťod Seraph » 17 Nov 2017 16:46 pm

No problemov moze byt hned niekolko, je potrebne si iste veci nastudovat a nerobit chyby...tu na fore je obrosvke mnosztvo informacii, ktore len a len pomozu, ci uz sa tykaju zabehu akvaria, obtiaznosti rastlin, hnojenia apod.
Podla toho co som precital vidim v tomto pripade niekolko problemov:
- hnojenie moze dopadnut katastrofalne a pre zaciatocnikov este viac...najma ak hnojeniu nie je prisposobene osvetlenie a co2. Navyse je tu moznost nehnojit vobec (ak uz je tam substrat ktory ziviny obsahuje, rastliny to nestihaju spotrebovat, cloveka dolieva cosi dalsie a riasa je na ceste), zaobstarat si krasne nenarocne rastliny a mat krasne prosperujuce akvarium
- automaticke krmitka VZDY prekrmia akvarium, vela krmiva sa nespotrebuje a aj to je jeden z faktorov, ktore mohli sposobit to co sa stalo....ale to zrejme v minimalnej miere
-nerozumiem napr. ako ste mohli dat rybky do akva tyzden po zalozeni...pri nezabehnutom akva su hodnoty NO2 v pryvch dvoch - troch tyzdnoch doslova smrtelne...resp. sa rybky pomaly intoxikuju....nemusia nevyhnutne zomriet ale dobre to nie je....a preto je tu tema o zabehu akvaria
- dalsi problem je podla mna nie najlepsi vyber rastlin....mam pocit ze je to privelmi roznorode
-filter nemusi byt ziadnym problemom....vacsina akvaristov prave naddimenzovat odporuca, po case sa prietok samozrejme znizi....

Podla mna ist cestou hnojenia nemusi byt vyhodou, akva uz mate zabehnute, skusit sa popozerat po nenarocnych rastlinach...nejake krasne anubiasy dokupit, priviazat na dekoracie a k nim nejake rychlo rastuce rastliny (poradia ini) a na ciernu riasu (asi stetinkova sa domnievam) pouzit trosku ale priamo striekackou seachem flourish excel...samozrejme pravidelne menit vodu atd.

Pozrite si napr. moju temu o mojom mini akva, ktore som nedavno nanovo zakladal, nehnojim, neplanujem ani co2, a nemam pocit, ze by to malo dopadnut zle.....
kupit nejake krevetky, nech si popapaju zvysky, mozno dokupit koren (kvoli estetickej stranke a nejak sa vyhrat s layoutom), moja tema tu, aquael-shrimp-start-set-t17160.html alebo kopec dalsich inych najma v sekcii: Vase akvaria, najdes tam aj nedavne temy, kde ludia casto riesia presne to co ty
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Polrocne 40l akvarium potrebuje pomoc

Odoslaťod newsted » 17 Nov 2017 17:15 pm

Ak hnojis tekutym CO2, vallisnerie, egerie, machy a este zopar inych rastlin sa ti postupne rozpadne.
Ak nechces investovat do RO systemu alebo CO2 plynu tak sa na zmenu ph rovno vykasli. Sam mam ph7.5-8 a vsetky ryby a rastliny, ktore mas bez problemov chovam. Straty ryb mozu byt sposobene tym, ze ryby boli v akvariu pocas zabehu akvaria.
Filter by som nechal, jeho vymenou si zarobis na dalsie problemy (dalsi zabhe akvaria).
Valisnerie, egerie, crypta ti budu rast aj bez pridavania co2 a hnojiva. Pokracuj v tyzdennych 20% vymeny vody, filter umyvaj vo vode z akva a casom sa to ustali.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Polrocne 40l akvarium potrebuje pomoc

Odoslaťod Mally » 17 Nov 2017 19:50 pm

Ďakujeme pekne za odpovede.

Ryby ako také nie sú problémom, dve nám síce zomreli - nevieme prečo, ale ostatné vyzerajú, že im je dobre. Ako prvé išli po týždni dnu iba Razbory - áno, je to skoro, ale boli sme netrpezlivý, čo už. Ako vravím, ryby v súčasnosti nie sú problémom, tým sú rastliny.

Hnojenie - Momentálne hnojíme Brutusom od Rataja raz za 3 týždne. Hodnoty železa na základe meraní, boli veľmi nízke - z toho titulu sme začali hnojiť. Máme si teda nevšímať výsledky testov a prestať hnojiť?
Automatické kŕmenie - bolo použité iba pri dovolenke (2x tableta Sera holiday 1x/týždeň)
Čierna riasa - Tu sa chceme zamerať na dôvod vzniku riasy, preto rozmýšlame, čo za tým môže byť. Napadol nás aj ten filter, ktorý možno vytvára prisilné prúdenie v akváriu. Ďalším dôvodom môže byť aj to hnojenie. Pred časom sme mali vyššie hodnoty Fosfátov, to sme odstránili pomocou Sera Phosvec. Použili sme ho raz, asi mesiac dozadu, a odvtedy sú Fosfáty OK.
Svetlo - je 15W dostatočné? Svietime 11 - 12 hodín denne.

Díky.
Mally
 
Príspevky: 2
Založený: 17 Nov 2017 14:49 pm

Re: Polrocne 40l akvarium potrebuje pomoc

Odoslaťod Seraph » 17 Nov 2017 21:38 pm

15 w by mohlo byt pre isty typ rastlin dostatocne, doba svietenia sa mi ale zda osobne pridlha - dost pridlha, este v ziadnom svojom akva som nesvietil tolko hodin, mimochodom pri novom zakladani mojich 2 akva som si nastavil 2 hodinovu pauzu medzi svietenim a zatial v tom vidim len pozitiva (resp. nevidim ziadne negativa) dokopy vsak v akva, ktore bezi asi 2 mesiace svietim max 7 h denne...
To co som odporucil na riasu je samozrejme riesenie dosledkov a spravne je ako pises riesit priciny, o silnom prude som sa kdesi cosi tiez docital, ale pochybujem ze ide o zadadny faktor pre jej vznik...tam je ich viac, raz sa mi zacinala tvorit v tom mojom 30l, aplikoval som striekackou flourish excel a bolo po nej, trosku som tym ale odpalil riasogule (cladophora) ale ak som si dal zalezat na vymenach vody, cuduj sa svete potom sa uz nevratila (moja skusenost)
A este jedna dolezita vec, na ktoru ma tu tiez zdatnejsi ako ja upozornili - akva si vyzaduje stabilitu - ak nieco zmenim, chce to cas , clovek je netrpezlivy, nepocka - zase nieco zmeni a uz sa zacne stracat - takze ak zmeny tak pomaly a postupne.
Hnojenie neporadim - vyhybam sa mu, akurat davam tekuty uhlik kazdy den a raz za tyzden kalium ale stabilne, radsej menej ako viac a dlhodobo, inak nemam skusenost
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov



Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.