potrebujem poradiť, dostal som akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod janiak » 25 Nov 2017 00:00 am

Dobrý deň, dostali sme od známeho akvárium a ani neviem ako, ale starosť o neho ostala na mne. V akvaristike som úplný začiatočník a mám preto dosť problémov s fungovaním, najmä s čistotou vody. Po mesiaci prevádzky som už na veľa vecí prišiel, ale stále neviem ako zlepšiť to čistenie vody, v akvaristike mi neporadili tam robia len predavačky a tak som prišiel po informácie sem, snáď niekto poradí. Ten známy u ktorého akvárium predtým fungovalo problémy nemal, no mne aj po vyčistení filtra za 3 dni zase sa začne špiniť voda, po týždni je už dosť kalná. Akvárium má 25 litrov a filter mám AQUAEL FAN mini Plus. Už som do neho kúpil aj nové penové filtre, ale po 3 dňoch som zase zbadal že mi pomalšie tečie voda a je špinavšia. Bolo treba filter vyčistiť, čo netrvá dlho a voda sa potom vyčistí, ale robiť to každé tri dni je otravné. V čom vidím ja dosť veľký problém a čo som sa dočítal na internete, je že mám asi veľmi veľa rýb. Mám 3 závojnatky, 5 zlatých rybiek, 1 prísavníka a 1 sumčeka. Všetky tieto rybky som dostal už aj s akváriom. Rovnako aj filter som dostal.
Vie mi niekto poradiť ako zlepšiť čistotu vody v akváriu aby som nemusel filter tak často čistiť? Treba kúpiť nejaký silnejší? Ak áno aký konkrétne..Alebo nejaké liečivo na čistenie vody? A ďalej existuje nejaký tichý kompresor na vzduch? A ešte ako často a kedy mám rybkám svietiť aby neboli stresované. Prosím poraďte ak viete, rybky som si po mesiaci obľúbil, pekne sa na ne díva. Ďakujem za všetky rady.
janiak
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Nov 2017 22:57 pm

Reklama

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod maros12345 » 25 Nov 2017 00:18 am

Ahoj, áno veľa rýb a nevhodné. Myslím,že väčšina ľudí ti povie,čo nebudeš chcieť počuť.


Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod kocur_82 » 25 Nov 2017 08:33 am

Ahoj, pýtaš sa na dĺžku doby svietenia ale v Tvojom príspevku som nenašiel nič o rastlinkách v akváriu, ohľadom počtu rýb to bude asi jasné, je ich veľa. Vlož sem nejakú fotku a bude sa radiť lepšie.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod kubko82 » 25 Nov 2017 08:51 am

Ahoj.Mas na 25 litrov 10 rýb.A to ešte k tomu najväčšie prasatá.Zavojnatky a zlaté rybky žerú a seru zároveň.Do 25 litrov bojovnicu alebo nano rybky.Karsy podaruj niekomu do jazierka.Zatial ti neostáva nič iné ako každý druhý deň meniť vodu a čistiť filter.A neprekrmovat.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod newsted » 25 Nov 2017 13:11 pm

1. Filter cisti vo vode z akvaria nie vo vodovodnej vode.
2. Pokial nemas prerybnene akvarium, extra vzduchovanie nepotrebujes.
3. Mas prerybnene akvarium :), tych 25L pre jedneho karasa na kratky cas by bolo ok, 8 karasov je strasne vela.
4. S touto osadkou musis robit denne 20-30% vymeny vody
5. Spytaj sa v akvaristike ci ich vezmu a zober nejake nano ryby (rasbory atd)
6. Zavojnatky ti rastliny zozeru
7. Ak nemas rastliny, svetlo nie je podmienka, ak ho mas tak samozrejme vypinaj na noc. S rastlinami cca 8h denne.
8. Na FB je plno skupin zameranych na akvaristiku a dost casto tam ponukaju akvaria skoro zadarmo. Ich rady ber s rezervou, je tam plno zaciatocnikov s minimalnymi skusenostami.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Nov 2017 23:18 pm

3 závojnatky a 5 zlatých rybek v 25l - tenhle člověk si z nás dělá srandu a testuje, co vydržíme. Upřímně myslím, že recese.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Nov 2017 17:59 pm

Všetky rybky čo najrýchlejšie preč! Darovať, odniesť späť do obchodu, alebo niekde kde majú nádrž aspoň 300L a na jar s nimi do jazierka, to nie sú rybky do akvária. Spomínaný filter nieje filter, ale miešatko vody. No a klikaj na nasledujúce odkazy:
https://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
https://sk.aqua-fish.net/clanky/filtrac ... ch-filtrov
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod janiak » 26 Nov 2017 23:57 pm

Ďakujem za všetky rady a odkazy, preštudujem ich postupne. Žiaľ nerobím si tu z vás srandu, takto som to dostal a teraz neviem čo robiť. Ako som sa začal o akvárko starať, tak som zistil že je niečo zle pretože sa mi rýchlo špiní voda, a keďže predchádzajúci majiteľ s tým problém nemal, tak som myslel že robím niečo ja zle. Takže najrozumnejšie riešenie by bolo vymeniť ryby za menšie, skúsim sa popýtať v okolí či ich niekto nechce, ak nie tak skúsim aj obchody. Dôvod, prečo si známy takéto rybky poriadil bol ten, že sú to jazierné ryby, a preto nenáročné na kvalitu vody. Ešte raz vďaka, a verte že chcem pre rybky len to najlepšie, takže to nejako vyriešim, dovtedy musia vydržať.
Prílohy
Photo 26-11-2017, 12 51 04.jpg
janiak
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Nov 2017 22:57 pm

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Nov 2017 00:52 am

Ryby všechny věnovat. Nevypadají zle, ale věnovat!

Já toto dostat, použiju jedině akvárium samotné, možná kryt a světlo (a to velmi nerad, má akvária jsou bez krytu). Úplně všechno ostatní bych dal ven a založil nanovo.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: potrebujem poradiť, dostal som akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Nov 2017 13:32 pm

@janiak, čaká ťa cesta, ktorá bude úplne iná ako tá, na ktoru si sa vydal. Držím palce! Budem to tu sledovať, poradím.
Najprv však čo najskôr ryby preč
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.