Mini/mikro valcove akva - 6L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod djwiktor » 05 Dec 2017 13:04 pm

Tak po case som sa tiez este vratil k akvarkam, a preto som vyuzil moznost zalozit si akva(alebo skor vazu) s objemom 6L.
Bude to lowtech akva, bez techniky, iba svetlo.

Substrat - nejaky pre bylinky, preosiaty a vycisteny od bordelu (drevo a pod) + kamenna drt vraj akvaristicka.
Technika - Ikea led lampa 2x1W.
Flora: Bacopa caroliniana, Hydrocotyle leucocephala a par kuskov Monosolenium tenerum
Rastliny dovlecene z hornbachu, ale v biednej kvalite, tak uvidim co povedia.
Fauna: nejake drobne organizmy, pravdepodobne privlecene s rastlinami z Hornbachu. Zivocichy tam neplanujem, maximalne nejakeho slimaka.

Zalozene: 27.11.2017
Zatial nic moc, uvidime casom.
Obrázok
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Reklama

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod Seraph » 05 Dec 2017 13:15 pm

takychot veci sa osobne bojim - skusil som raz cosi este mensie a po istej dobe tyzden alebo dva, voda zacinala zapachat a hnus
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod Hora » 05 Dec 2017 13:23 pm

djwiktor napísal:Zatial nic moc, uvidime casom.

asi si bol inšpirovaný Jirkovými vázami :) ako by to založil on
určite ide urobiť pekný kúsok,čo potvrdzuje toto Jozefove rovnako objemné akva
mini-5l-t15981-72.html a je neuveriteľné dokázať taký výsledok ako on bez techniky,opticky sa nechce veriť,že pozeráš na 5l objem
neviem,či kruhová nádržka je pre vytvorenie trošku zaujimavejšieho výzoru dobrá voľba,to skôr na malú útechu,že ti niečo rastie :wink:,ale som zvedavý na vývin po čase,aj toho pracovného akvária,neboj,keď sa rastliny rozrastú,bude vyzerať oveľa lepšie
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Dec 2017 15:12 pm

Ja s takým niečím mám bohaté skúsenosti (časom ma to prešlo), no mám ešte jednu takú vázu. Poradím ti preto:
Ak neplánuješ žiadný filtrík, tak použi na zábeh (cca 4,5,6,7,..týždňov) kvetiny (trebars izbové rastliny-kvety) okrasné listom.
Musia mať listy nad hladinou. Počas zábehu ti budú odbúravať všetko zlé z vody, potom ih môžeš vybrať a zasadiť do zeminy
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod djwiktor » 05 Dec 2017 16:37 pm

Diky za infosky, popravde toto nie je moj prvy pocin, este ked som bol v nemecku, mal som par takychto vaz a celkom sa im darilo :) pokusim sa doma este najst fotky dakde. Tejto este pridu plavajuce rastliny hore, len musim pockat az pride objednavka.
A zatial budem menit vodu pravidelnejsie, kazdy tyzden cca liter vymenim.

Kazdopadne diky za rady. A hej, v minulosti ma prave inspiroval Jirka. I.P.Pavlov, vdaka za ten typ ohladom rastlin, akurat tu ziadne ale nemame :D
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar


Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod johny350 » 07 Dec 2017 12:38 pm

zaujímavé vázové a mini akváriá sledujem na youtube na tomto kanáli https://www.youtube.com/channel/UCfk7Z7 ... TL136exnAA
je to nejaký chlapík z new yorku, chová gupky, pestuje rôzne rastliny, častokrát dovlečené z vonku, má zaujímavé nápady a všetko to má v napoly rozrezaných flašiach a dokonca tam ani nemení vodu a funguje mu to, možno by sa tam dala získať užitočná informácia ohľadom udržiavania a starostlivosti o takéto mini “akvárium”
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Dec 2017 16:00 pm

Vyskúšaj si to a zistíš, že to tak nieje, to by bolo proti prírode. Určite to fotí, za ideálnych podmienok, alebo tesne po čistení :)
Ak máš záujem pozri a tu:
https://sk.pinterest.com/search/pins/?q ... &term_meta[]=riparium%7Cautocomplete%7Cundefined&term_meta[]=tanks%7Cautocomplete%7Cundefined&add_refine=water%7Cguide%7Cword%7C7
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod johny350 » 09 Dec 2017 16:42 pm

tak má tam málo rýb, väčšinou nedospelé gupky a pomerne veľa rastlín, tiež som to tak skúšal, mal som v 1l pohári 2 malé gupky, trochu machu, ceratophyllum demersum a malú pistiu, vodu som tam nemenil v podstate celé leto, krmil som raz za čas, lebo inak sa krmili z riasy ktorá sa tam snažila narásť, keďže som to mal na okne a tým ju aj udržiavali na uzde a fungovalo to, myslím si preto že je to možné udržať aj dlhodobo, s tým že raz za čas sa môže odsať dno. Taktiež som mal na balkóne v čiernej plastovej bedni cez leto gupky, na hladine veľké množstvo pistia stratoides a lemna minor, bežal tam malinký filter, skôr na okysličovanie než na filtráciu a vodu som taktiež celé leto iba dolieval, nemenil a kal som z dna neodsával vôbec. Podľa mňa hlavne ide o to udržiavať chemickú rovnováhu, vieme že ryby vyprodukujú amoniak, ten sa vo vode zmení na NO2, ten sa pomocou bakterii mení na NO3 a ten dokážu využiť rastliny k rastu, takže treba udržiavať v rovnováhe pomer tvorby amoniaku a spotreby NO3 rastlinami a mať dostatočné množstvo baktérii a malo by to fungovať. Ostatné živiny a minerály dodávať pri dolievaní odparenej vody alebo hnojením a hotovo. Nie som žiadny profesionál a keď sa pletiem oprav ma, ale mne to takto v lete fungovaloObrázokObrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod djwiktor » 09 Dec 2017 17:04 pm

Ja som mal pred styrmi rokmi "akva" kocku 15*15*15 cm. V nej asi 10cm velku riasovu gulu a par kusov hygrophily ktora v akva mala uz iba korene. Inak bola emerzna.zaroven tam bola od narodenia jedna gupka az do dospelosti. Ziadna technika ,svetlo z okna lebo to bolo na parapete. Krmenie takmer ziadne. Vodu som len dolieval a raz za pol roka vymenil 50%. Vsetko bezproblemov.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Dec 2017 17:16 pm

Johny definoval si takmer ideálnu teoriu, no prax je vo väčšine prípadov iná. Prosím vás nedávajte tam nič živé, snáď slimáka.
Tiež mám vázu páni, ale potrebuje údržbu a to ju mám viac ako rok
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod djwiktor » 09 Dec 2017 18:43 pm

To ano, plne suhlasim s tebou. Kazdopadne ako kolega nadomnou pisal, ak najdes rovnovahu tak mas vyhrate. Ale musia byt stabilne podmienky. Co je asi tak v 5% pripadov. To ze sa to mne darilo neznamena ze dalsim desiatim to pojde tiez. Preto tiez do tejto vazy teraz neplanujem nic, maximalne slimaka ak uvazim ze sa rastlinam dari dobre.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Mini/mikro valcove akva - 6L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Dec 2017 19:46 pm

Nájsť rovnováhu, hmmmm.... Ak ju nájdeš, resp. zvládneš, koľko si myslíš, že potrvá? To je práve nevýhodou, že to malé nieje stabilné
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.