Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 01 Feb 2017 08:59 am

Platinum sa mi viac páčia ako red devil,no to je zrejme len vecou vkusu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Reklama

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod relaxo » 01 Aug 2017 13:29 pm

precital som si celu temu a aj ine na inych forach ale neako som sa nedopatral odpovede na moju otazku. chel by som v akvariu okolo 50 ks razboriek hengelovych a ku nim 4 - 5 skalare. chel by som najprv do akvaria dat razborky a potom po neakom case ked si zvyknu tam dat malych nedospelych skalarov. myslite ze ked dorastu pojedia razborky? niekto pise ze v pohode niekto ze to bude drahe krvmivo pre skalare. mate niekto tieto dva druhy spolu v akvariu? viem ze s neonkami si plavaju v pohode a tiez som cital ze pisali ze ich pojedia le aj ze je to v pohode ked su spolu. alebo aku inu zaujimavu hufovitu rybu okrem neoniek by som tam mmohol dat?
relaxo
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Feb 2016 19:02 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod Pavligin66 » 01 Aug 2017 15:35 pm

Tetra červeno usta tetra krvava tetra čierna moja skúsenosť v pohode s skalara amazonska :angel:
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 05 Dec 2017 00:16 am

Dobrý deň, mám možnosť dostať sa ku skalárom altum peruensis, z informácii tu i inde na nete dostupných som sa dozvedel, že sa nejedná o pravé pterophyllum altum, ale o pterophyllum scalare, avšak stavba tela a úst je podobná ako pravé altum. Verzia pterophyllum scalare, ktorá je vysoká a má ohnutý zobák ako altum sa je známa ako rio nanay. Rád by som vedel, či je altum peruensis a rio nanay tá istá ryba s dvoma označeniami, alebo sa jedná o odlišné druhy. Ďakujem za odpoveď :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod kvietik » 05 Dec 2017 09:50 am

Bez fotky ťažko poradiť. Už som sa stetol s tým, že pod označením altum peruansis a nanay bola tá ista ryba, ale nie je to pravidlo. Bežne sa predavajú skalare peru altum a je to kasicky prírodna forma skalara. Pýtaj si fotky ...odkiaľ kupuješ ak to nie je tajne:)
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod torm66 » 05 Dec 2017 11:29 am

Tiez som o tom hladal informacie a pravda je taka ze nanay a zopar dalsich divokych foriem bola dovazana pod oznacenym altum peruansis aj skalarov nanay je viacej foriem su odlisnosti z vrchneho toku rieky a spodneho. Podobne ako manacapuru na rieke nasli 3 rozne populacie.Mal som zakupene ryby od petra aqua ktore boli ponukane ako altum peruansis a ryby sfarbene ako bezne ponukane skalare rozdiel len v konecnej velkosti a stavbe tela
torm66
 
Príspevky: 27
Založený: 29 Apr 2011 21:04 pm
Bydlisko: HLOHOVEC

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 05 Dec 2017 17:38 pm

ahojte, ďakujem za rady, práve to, miestna akvaristika objednáva z petra aqua a vedúca hovorila že majú v ponuke altum peruensis, najskôr som myslel že je to pravý altum, ale po chvíly googlenia som zistil že to pravý altum nie je, avšak rio nanay sú krásne a menej náročné, čo by mi vyhovovalo ešte viac, aj farebne sú podarené, ak by to boli rio nanay tak by som do toho išiel, ale keď @torm66 vravíš že sú to obyčajné skaláre len sú vyššie, tak sa asi poohliadnem po skutočných nanayoch :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 05 Dec 2017 18:51 pm

Ako peruansky skalár resp.Altum Peru sa predáva ledačo - ba i bežná štvorpruhá forma.V podstate ide len o obchodne používaný názov pre ,,vyššie štvorpruhé skaláre,,
Len tak laicky:
Rio Itaya:mne prídu ako obyčajné - také nemastné,neslané.
Rio Nanay sú vyššie také modrasto strieborné,neraz s hnedo hrdzavými škvrnkami.Nanay-ky majú tlamku trocha nahor.
Rio Manacapuru sú také ,,tmavšie,, hlavne hlava a chrbtová časť(skoro až červená).Ako bolo napísané tak i tu existujú odchylky v rámci populácií.
Rio Belém(tie mám i doma) sú svetlejšie ako Manacapuru,no i tak majú hnedý chrbát.Modrasté lúče prsných plutiev.Pruhy sú dostatočne tmavé i keď je ryba v strese,ak porovnám bežného P.scalare,tak i širšie.Samce čo mám nemajú taký ten tipický hrb na hlave,vlastne ho nemajú skoro vôbec.Samce a samice sa u mňa líšia len veľkosťou.
Ešte by som spomenul,že jedince ponúkané ako altum peru majú tlamku podobnú altumom.No asi by som sa na tvojom mieste poradil s odborníkom na skaláre,skôr než kúpiš dáku miešaninu.
Skalár ponúkaný vo veľkochovoch ako Altum Peru je obyčajný P.scalare.Ak by si chcel originál,tak si priplatíš a názov je jednoznačný Pterophyllum altum.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 05 Dec 2017 19:09 pm

PS:Dosť podobné Altumom sú P.scalare Rio Cuiuni
https://www.youtube.com/watch?v=9gXVgWLbZ-g

A zase podobné ako P.scalare Rio Nanay sa ponúkajú vyššie ryby označované tiež P.scalare sp.dantume alebo sp.Santa Isabel.Dokonca sa tieto pomenovania rôzne miešajú a hlavne pre predajnosť napr. sp.Altum Santa Isabel.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 05 Dec 2017 22:35 pm

ďakujem za pekné vysvetlenie :) určite to mnohým vrátane mňa pomôže :) bol som v akvaristike ( v inej ako tej o ktorej som vyššie písal) a mali tam nanaye, vyzerajú že sú pravé, či nejaký mix?
https://youtu.be/J6jZYxjH-mE
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod kvietik » 06 Dec 2017 07:17 am

je tam mix hocicoho, ale zazrel som tam aj nanayky
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 06 Dec 2017 16:36 pm

Pterophyllum scalare Rio Belém u mňa.Tie na pravo čo odháňajú majú práve ikry.
https://www.youtube.com/watch?v=2kTtP_y2AT0
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 07 Dec 2017 15:57 pm

prasan krásne ryby, o rio belém počujem prvý raz, ďakujem za info :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod torm66 » 07 Dec 2017 18:28 pm

johny350 do skalarek nanay veselo chod od petry aqua ozaj pridu nanay. Zalezi co teda objednas ak objednas altum peruansis budu to obycajne skalare len o nieco vacsieho vzrastu ale ked objednas nanay pridu nanay. Z nanay som mal 2 x uspesny aj odchov pomerne skoro sa zacali triet a krasna hnedo zlatava farba z modrym leskom prehnuty pisk ako pri altumoch. mlade zo zaciatku ozaj bol problem rozbehnut pomali to rastlo ale potom to uz islo ako po masle. Ja som si terza zakupil manacapury od pana novaka z pezinka

japura,surynam, santa isabel,quayana red spot,belem ,tocantinesrio negro su dalsie dovoke odchytove populacie nie estemoc zname ale pomalicky sa pretlacaju

santa isabel f1 v 5,5 cm v tele je v ponuke na gigaexotic za 45e
quayana red spot odchovava v nemecku simon forkel
torm66
 
Príspevky: 27
Založený: 29 Apr 2011 21:04 pm
Bydlisko: HLOHOVEC

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 07 Dec 2017 19:05 pm

Ja u Rio Belém a i obyčajných nebadám problém pri raste.Do pol roka mám ryby takmer identicky veľké ako dospelé.Akurát,že mám viac rýb v jednej nádrži a tie divoké sú fakt žravé pokiaľ ide o znášku konkurenčného páru.Často ak to neodsledujem a nedal by som von ikry alebo pár pred trením,tak tam v húfe tak bleskovo nabehnú,že to neubráni ani temperamentná samica či statný samec.No a momentálne som v práci niekedy i 2 týždne v jednom kuse (pracujem i soboty a niekedy nedele) - takže to často nechávam na prírodu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Dec 2017 03:37 am

Ahojte, píšem tento raz s prosbou o pomoc /radu, v 230l nádrži s rozmermi 110x35x60(výška) cm mám 5 skalárov, 3 asi 10cm vysoké, dva 5-6cm vysoké, okrem toho tam sú 3 zlaté guramy a jedna samica rajovca, hodnoty vody som nemeral, akvárium bolo nanovo založené pred 2 mesiacmi, zhruba pred mesiacom som tam dal tých troch väčších skalárov, pred dvoma týždňami tých menších. Týždenne mením vodu cca 50l, neodkalujem (zatial), dno je riečny štrk. Avšak zdalo sa mi, že tí menší skalári sú odháňaní a utláčaní tými väčšími, preto som sa pred 3 dňami rohodol zobrať tých dvoch menších do menšieho akvária 110l, rozmery 80x35x40(výška) cm, aby mohli bez stresu rásť a keď budú väčšie skúsim ich dať naspäť, v akváriu mám 25 tetier neonových, 2 ancistrusov asi 4-5cm veľkých, 2 gupky, panciernička, pangio, žabku hymenochirus boetgeri a 3 ampulárie. Akvárium je zabehnuté rok s pravidelnou údržbou, parametre dlhšiu dobu ( 3-4mesiace)nemerané, týždenne mením okolo 20l vody + odsávam dno. Problém je ten, že jeden skalár má ako keby zašednuté oko, pred 2 týždňami to nemal, spozoroval som to po prenose do menšieho akvária. Rovnaký problém má jeden z tých väčších skalárov už od prvého dňa čo som ho priniesol z obchodu, avšak ostatné 2 skaláre ktoré som kúpil naraz s ním to od neho nechytili a on s tým nemá žiadne ťažkosti, je vitálny a jeho stav sa nemení. Čo je však zvláštne je, že na tomto malom skalárovi sa mi zdá, ako keby sa mu to zašednutie z oka odliepalo a pod tým má oko čisté, ako keby to bola zašednutá šupina, inak je vitálny a prijíma potravu. Nemá s tým niekto skúsenosti? Na internete som našiel viaceré články o zašednutí oka ryby, že môže ísť o problém s kvalitou vody alebo o parazita, ale zvláštne mi príde to, že sa to ako keby odliepa a pod tým je oko zdravé. Mohlo by ísť o poranenie, preto sa chcem spýtať vás skúsenejších, či s tým máte nejakú skúsenosť a či by bolo vhodné rybu izolovať a liečiť alebo čakať či sa mu to odlupne a bude všetko v poriadku alebo čo s ním. Prikladám foto a odkaz na youtube, fotky sú screenshoty z videa v odkaze. ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
https://youtu.be/0dO8iqbzBX4
Ospravedlňujem sa za video na výšku
Vopred ďakujem za vaše rady a želám príjemné prežitie sviatkov :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Dec 2017 12:00 pm

Zakalené oko je z 90% pri skalároch zo studenej vody.Zapni im ohrievač na 28C.Toto sa im stáva ak majiteľ resp.chovateľ nedbal na otužovanie ryby za mlada.Tento stav potom ľahko privodíš jednoduchou výmenou vody za chladnejšiu.Musím napísať,že u mňa ak ryba od malička mala rôznorodé podmienky,tak tento problém vôbec nemávam.Dalšia vec kedy môže dôjsť k zakaleniu oka sú vysoké dusíkaté látky.Ak by sa jednalo o parazita,tak je oko poškodené viac a ryba oň príde.
Myslím,že to bude spomenutá teplota vody.Odlupuje sa mu pravdepodobne poškodená časť oko,pod ňou má nové zdravé tkanivo.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Dec 2017 13:15 pm

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, momentálne je teplota 25C, idem mu hneď prikúriť :)


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Dec 2017 16:57 pm

Skaláre ako cichlida sa večne navzájom štorcujú.Hlavne ak sa niektoré chystajú vytierať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 07 Jan 2018 12:24 pm

Dobrý deň, opäť mám jednu otázku, dnes na burze som kúpil skaláre, nechcel som kupovať obyčajné šlachtené formy, tieto sa mi zdali ako nejaká divá forma najmä kvôli nažltnutému zobáku, možno trochu viac zahnutému zobáku a viacfarebnými koncami plutiev, možno sú to obyčajné štvorpruhé, možno nejaký mix obyčajného s nejakou divou formou ( napr s rio nanay), mix kde čoho, alebo nejaká bližšie nešpecifikovaná divá forma, či dokonca špecifikovaná o ktorej neviem? Ďakujem za radu :) ObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 07 Jan 2018 12:40 pm

Mal si sa opýtať priamo na burze chovatela čo sú zač a odkiaľ pochádzajú.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 07 Jan 2018 12:46 pm

pýtal som sa, tvrdil že je to divá forma, tá najdivšia :D viac som sa nedozvedel, zrejme ani pán nevedel presne čo to je zač, ale páčia sa mi a ani cena nebola zlá tak som ich zobral
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 07 Jan 2018 13:07 pm

A to tam nemal ani latinský názov?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 07 Jan 2018 14:36 pm

Predajca len s cenou a bez pomenovania rýb nepôsobí na mňa dosť seriózne.Možno by sa trebalo opýtať niekoho kto tiež bol na tej burze a uviesť kde sa konkrétny predajca nachádzal,možno ho niekto pozná - možno i tie ryby.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.