Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod kulo108 » 08 Dec 2017 10:14 am

Ahojte.
S kočkou zakladáme 320 L akvárium 177 x36x výška50, kedže sme začiatočníci budeme potrebovať od vás pár rád ako na to.
už to tu čítam pár dní ale je tu toho strašné kvantum , a mám pocit že čím viac to tu čítam tým mam viac otázok :)
Ale k veci.
Akvárko už máme doma. v sobotu ked príde namieru vyrobený stolík tak ideme na to .
Pôvodne sme chceli chovať Malawi ale včera sme sa dozvedeli o existencii amerických cichlíd ktoré nás zaujali tak sa pôjdeme na ne popýtať u nás v akvaristike v Lučenci. Chceli by sme ešte do akvária kraba Panthera alebo white caw craba. Sú to sladkovodné kraby ktoré nepotrebujú súš . Poradili nám ich v akvaristike že tieto by teoreticky s cichlidmy mohli fungovať. Ak máte niekto skúsenosti s chovom cichlidy +krab uvítam rady . Niekde som sa dočítal že by kraby a ryby mali byť velkostne rovnaké aby to fungovalo.
Na dno akvária pôjde biely piesok vraj to majú cichlidy radi( aj ked zvažujeme niečo iné kedže sme sa dočítali že sa to zle čistí) a po stranách pôjde substrát kvôli pár anubiasom. Akvarko bude skalnaté aby tam bolo dostatok skrýš aj pre kraba :)
Do filtra nám poradili dva rôzne biomolitany a uhlie. Čerpadlo by malo zvládnuť 320 L.
Pripájam fotky akvarka čerpadla a ohrievača.
24324081_1900631086617695_700028916_o.jpg
24740776_1903568086323995_1414146282_n.jpg
24463195_1900631093284361_1563753861_o.jpg
kulo108
 
Príspevky: 6
Založený: 30 Nov 2017 10:18 am

Reklama

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod Miloš » 08 Dec 2017 12:12 pm

zvazil by som ci das cichlidy 320l je sice fajn objem ale cichlidy potrebuju dno a ty mas akvárium dost uzke. Samozrejme bude zalezat od toho ake cichlidy vyberies napr. Apistogramy by boli vpohode k nim vies nakombinovat nejake tetricky. Kraba by som asi radcej nedaval a ak budes robit akvarko pre juhoamericke cichlidy tak by som skor pouzil drevo ako kamene. kamene idu viac k afrike. ohrievac 100w je na 320l akva malo ak vodu naozaj potrebujes ohrievat.
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod snajprik » 09 Dec 2017 00:23 am

Cichlidi sú teritoriálne tak že pri tých 177cm si niekde kútik na dne nájdu, ich problém je ten že na výživové dno rovno zabudni, tie potvorky dokážu urobiť dieru i do 10cm substrátu a kamene do 4cm prenášajú jak nič. Koľko raz som sa ráno zobudil toľko raz mali cele dno prerobene.
Preto sa odporúča len piesok a rastlinky ktoré nepotrebujú mať korene, alebo ich majú poriadne.
Rybičky k nim: znesú skoro všetko (malé zblajznu) čo sa pohybuje stredný, alebo horný stĺpec, ale to čo chodí po zemi ohrozuje ich hniezdo a to je problém, môj ancitrus koľko raz schytal od cichlid keď náhodou sa ukázal pri hniezde. Rybky čo plávali hore ako gurami skalare neonky tie trošku odohnali keď sa moc priblížili, ale inak si ich nevšímali. Tak že bitka kraba verzus cichlidy ak sa priblíži k ich hniezdu bude celkom funy :D
Inak tie americké cichlidi sa dobre chovajú a ani niesu náročne teplota vody 20°+ tvrdosť 7-8 Ph sú to nenáročne rybky.
K tomu filtru, máš nejaký návod na použitie, tiež rozmýšľam o niečom podobnom, ale chcel by som aby dokázal sosať bordel i zdna aj hladiny :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod kvietik » 09 Dec 2017 16:00 pm

Neviem čo tam máš za čerpadlo, ale vyzera to skor ako nejaka čerpacia hlavica. Ty potrebuješ čerpadlo, aby utiahlo aspoň 1000l za hodinu. Ohrievač podľa toho čo budeš chovať a ako maš teplo doma, mne 100w utiahne v 500l akvarku na 28.,ale určite lepšie 300w.
Americke cichlidy sú široký pojem(akurát snajprik asi vie čo mysliš,lebo už radi aj PH aj teplotu aj spravanie cichlid :) nič v zlom , ale nedalo mi- jedine, že som prehliadol nejaky odkaz či fotku na ne :shock: ). Takže skús špecifikovať.
Krab a ryby- nemám skusenosti, nešiel by som do toho.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Dec 2017 16:10 pm

Veru to čerpadlo nieje nič moc, rovnako ohrievač.
@kulo ak si dáš do googla "biotop južná Amerika"
https://www.google.sk/search?biw=1680&b ... zjbaJJgIoc

Môžeš a podrobnejší popis a vyberieš si
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod snajprik » 09 Dec 2017 19:20 pm

Písal cichlidy amerika a určite nemyslel tie veľké 30cm, takže dedukciou mysli tie malé farebne (8-16cm) a tých kančikov nieje veľa. Ja som kančikov choval asi 6 druhov. Teplotne rozpätie pre kančikov je cca 18-30°C, Ph znašanu od 6 až 8,5.
U nich som teplotu neriešil klasicka izbova v zime 24°C v lete 26°C im stačila, ani na tvrdosť, Ph si tiež nepotrpia.
Jediný problém bolo ich umelecké cítenie na usporiadaní dna. Moja najoblubenejšia cichlidka (kančik) https://www.laboutiquedelacuario.com/We ... sajica.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod Minďo » 09 Dec 2017 20:47 pm

Snajprik nechcem sa tu hádať a byť za múdraka ale Ameriky sú väčšinou veľké ryby... Kancikov 8cm v dospelosti som ešte nevidel,stačí si vyhľadať napr heros severum.... Príspevok pred tým píšeš že majú radi pH 7-8 teraz píšeš 6 až 8,5... Prepáč ale podla mojich poznatkov väčšina amerických cichlid pochádza z amazonky a jej pritokov tam by si pH 8,5 hľadal márne. Teplota... príspevok predtým píšeš 20 stupňov teraz 24 až 26... No ja neviem čo si o tom máme myslieť :pivo:
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod matus.galan » 10 Dec 2017 00:11 am

Suhlasim s kazdym okrem Snajprika...ty mu rovno vsugeruvavas svoju volbu. On ani netusi co este chce a ani netusi ake prostredie a pre tu konkretnu osadku pripravit, technicke vybavenie a ty uz mu pises co presne.

Chalan si najprv musi nastudovat rozne druhy a potom sa rozhodne co chce. Nasledne bude riesit co bude potrebovat aby to bolo pre dany druh co najlepsie.

Takze obcas spomal a skus premyslat predtym ako nieco napises.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod snajprik » 10 Dec 2017 11:33 am

matus.galan napísal:Suhlasim s kazdym okrem Snajprika...ty mu rovno vsugeruvavas svoju volbu. On ani netusi co este chce a ani netusi ake prostredie a pre tu konkretnu osadku pripravit, technicke vybavenie a ty uz mu pises co presne.

Chalan si najprv musi nastudovat rozne druhy a potom sa rozhodne co chce. Nasledne bude riesit co bude potrebovat aby to bolo pre dany druh co najlepsie.

Takze obcas spomal a skus premyslat predtym ako nieco napises.


Čo som zase také strašne napísal?
Chce kraba to je PH +- 8, tvrdosť kolo 30, to s kombinovať s amazonkou?... Mňa toto fakt nenapadlo :)
Americké cichlidy stredná (Mexiko) a severná amerika nemajú problém, tie žijú v takej istej vode ako kraby čo chce.
To že je začiatočník mu verím toľko, ako nášmu premiérovi :D Niekto kto si kupuje skoro 2m akva na mieru s premyslením zabudovaním vnútorným filtrom a stojanom na mieru... to je fakt začiatočník :D Oproti nemu my sme ťažký amatéri...
Ja som choval 10 rokov cichlidy (nie amazonka) a napísal som mu moje skúsenosti s nimi, odchoval som s nich cca 500 kúskov, či si s toho niečo vezme, alebo nie je jeho vec.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod kulo108 » 10 Dec 2017 16:00 pm

áno sme začiatočníci. ja som v detstve choval nejaké živorodky prísavníky sumca v jednom akváriu.ale už si na to dobre nepamatám.
K tomu akváriu s vybaveným sme sa dopracovali iba náhodou od známeho . Ten stolík pod akvárko je logické dať si spraviť na mieru kedže tam bude skoro pol tony. Na hocičo by som to nepoložil.
čo sa týka toho piesku a substrátu. Jedna časť bude piesok a druhá substrát. ale budú predelené väčšími kameňmi .Aj tak si to cichlidy premiešajú?
K rybám.
S kočkou nás najviac oslovili americké cichlidy tak pozeráme kde sa vôbec dajú zohnať a aké druhy. Popýtame sa ešte dnes u nás v akvaristike . Na slovenských stránkach som ich nenašiel iba v čechách na http://www.gigaexotic.eu s dopravou .Posielať ryby kurierom ? máte skúsenosti ? Napadlo nás zbehnúť do Budapešti (sme z Lučenca)myslíme že tam by boli ľahšie dostupné, radšej by som bol za osobný odber.
Kde zvyknete kupovať ryby ? kde zohnať tie americké?
Nie tie velké , max do 15cm.
Do toho kraba by som šiel . Bude velkostne rovnako velký dúfam že ich nebude cichlidy loviť , alebo opačne že oni nebudú napádať jeho.Asi by som sa mal hlavne zamerať na nemäsožravé cichlidy.
Nazačiatok kúpim asi iba pár rýb jedného druhu aby som videl ako budú s krabom fungovať. Súžitie kraba a cichlíd som na fóre nenašiel tak vám sem potom napíšem ako to dopadlo. A kto bol prvá obeť :)
A čo sa týka filtra pravdepodobne tam pôjdu dva druhy biomolitanu a uhlie. uvidím čo nám poradia.
kulo108
 
Príspevky: 6
Založený: 30 Nov 2017 10:18 am

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod zdenok » 10 Dec 2017 17:20 pm

ak chceš len anubias substrát nepotrebuješ
Obrázok používateľa
zdenok
 
Príspevky: 159
Obrázky: 23
Založený: 04 Feb 2010 14:12 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod kubko82 » 10 Dec 2017 17:59 pm

Môžeš sa popýtať aj na www.cichlidklub.sk
Je tam dosť ľudí s americkými cichlidami.Budu vedieť kde zohnať.Pozri aj bazos.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod Minďo » 10 Dec 2017 19:20 pm

kulo108 napísal:A čo sa týka filtra pravdepodobne tam pôjdu dva druhy biomolitanu a uhlie. uvidím čo nám poradia.

Aktívne uhlie nedávaj je to zbytočné... Dáva sa väčšinou po nejakej liečbe rýb na odstránenie zbytku liečiv a po čase svoju schopnosť viazať nechcené látky z vody stráca. Miesto toho by som šiel do nejakého porézneho filtračného materiálu napríklad siporax alebo niečo podobné výber je veľký :)
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Dec 2017 20:11 pm

snajprik napísal: takže dedukciou mysli tie malé farebne (8-16cm) a


To hovorí za všetko, 16cm to už je riadný maco :wink:
@snajprík-vieš, že aj skaláre sú cihlidy, resp. cichlidy

Všímam si tu, že čoraz častejšie sa tu objavujú české názvy rýb (@snajprík ty ich používaš pravideľne) mrzí ma to, lebo to škodí rodnému jazyku :oops:
Lepšie je v takom prípade používať radšej názvy latinské

Kančík= cichlida/cichlazoma i tu treba hľadať pozornejšie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod kulo108 » 12 Dec 2017 10:53 am

Ahojte.
tak včera sme boli pre stolík pod akvárium.
Je robené na mieru. Čo poviete udrží to ? na vrchu je doska zo smreku a na to chceme dať ešte taký ten modrý polystyrén .
čerpadlo sme nakoniec objednali toto http://www..akvariumonline.sk/hagen-powe ... 05651.html
Dnes príde piesok a kamene.
Pre ryby ešte niesme úplne rozhodnutý že ktoré. Rozhodne nás najviac oslovili americké, Všetky ameriky ktoré sa nám páčili boli kolo 30 cm velké, nemyslíme že by sa v našom 36cm úzkom akváriu cítili dobre. Aké sú vaše skúsenosti ,názory ? po prípade pojdeme do malawi.
CHceli by sme ho dnes naplniť a nechať zabehnúť . Dúfam že piesok a kameňe budú vhodné pre akýkoľvek typ cichlíd .či to bude amerika alebo afrika. kým sa uplne rozhodneme a naštudujeme aké druhy rýb tam dať. Čo máte na dne akvária vy ? štrk piesok substrát? Co sa týka rastlín dáme tam iba anubias. vraj všetko ostatné ničia.
IMG_4387.jpg

IMG_4388.jpg
kulo108
 
Príspevky: 6
Založený: 30 Nov 2017 10:18 am

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Dec 2017 14:20 pm

No musíš si naštudovať aké pH je dané pre daný druh. Podľa toho vybrať substrát, piesok. Bielý piesok a biele kamene zvyčajne obsahujú vápenec=tvrdá voda. To je vhodné pre africké druhy. Juhoamerické naopak potrebujú mäkkú vodu. Takže kým začneš, tak si to poriadne naštuduj
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod newsted » 12 Dec 2017 18:13 pm

Pozri este skupinu Cichlidy (Amerika, amazonka, madagaskar) na FB, bohuzial FB skupiny su v dnesnej dobe aktivnejsie ako vacsina for.
Osobne by som v takomto akvariu najradsej videl apistogramy a tetry alebo ine hufovyte ryby.
Na velke Americke cichlidy a Malawi ten filter/cerpadlo nebude stacit.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Dec 2017 22:19 pm

K tomu by som sa priklonil :) tiež, no nech sa rozhodne. Chápem, že v začiatkoch väčšina túži po veľkých rybách z čo najmenšími nárokmi na starostlivosť o akvárium.
Potom tie veľké cihlidy končia na inzertných stránkách
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zakladáme 320L akvárium pre cihlidy a možno kraba :)

Odoslaťod j » 13 Dec 2017 08:46 am

Sú predsa aj menšie "ameriky". Záleží aj na tom z ktorej Ameriky.
Pokial by si išiel do oblasti amazonie tak sa dá namyxovať celkom zaujímavá zostava pomerne kludných rýb ktoré by pekne obsadili celý stĺpec:
https://rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska
https://rybicky.net/atlasryb/akara_hneda
https://rybicky.net/atlasryb/cichlidka_vysokoploutva
K tomu húfik neóniek (alebo iných väčších tetier - napríklad hokejok) nech je to pestrejšie.
Pri týchto môžeš ísť cestou "blackwater" - menej šutrov, viac dreva, čosi rastlín. Netreba tolko svietiť.
Tu si pozri nejaké ukážky: https://www.google.sk/search?q=blackwat ... 57#imgrc=_
Aj na tomto fóre sa ich nájde niekolko.

Prípadne môžeš čerpať z vôd stredoamerických - tam je napríklad vcelku bezproblémová a pomerne lahko zohnatelná ryba c. červenohrdlá: https://rybicky.net/atlasryb/kancik_cervenohrdly
Drží sa viac pri dne, tak by to chcelo k nemu ešte niečo na oživenie hornej časti.
Alebo: https://rybicky.net/atlasryb/cichlidka_mnohotrnna

Ak by si chcel ísť do "afriky" - tu by okrem klasiky mohlo byť pre teba zaujímavé akvárko s niekolkými druhmi aulonokár.
Sú to pestré ryby ( https://www.google.sk/search?biw=1680&b ... gIIrq6Kp4M ) plávajúce v priestore - nevyžadujú tolko šutrov ako "útesové" afriky. Samičky sú nenápadnejšie.
Ja som mal niekedy Baenschi - https://rybicky.net/atlasryb/tlamovec_a ... a_baenschi .

Tých možností je vela.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostí.