Zabeh



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Zabeh

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Dec 2017 12:19 pm

Najprv tú 600-vku napusť vodou, tá bude chlorovaná. Napusti akvárium tak do dvoch tretín. Nechaj odstáť (vyprchať chlór), potom dolej tú tretinu zo zabehnutého akvária a pripoj filtre bez čistenia a spusť. Rybky môžeš prehodiť hneď po tom, čo to urobíš.
Žiaden problém!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Zabeh

Odoslaťod johny350 » 12 Dec 2017 11:34 am

ak som správne pochopil, ty chceš zobrať filter z tej 60tky, vyžmýkať z neho bordel do 250tky a vrátiť ho späť do 60tky? Myslím že staré filtre sa do nového akvária dávajú preto aby baktérie obsiahnuté vo filtri čistili vodu od dusíkatých látok, teda nechávajú sa tam, nie že sa tam len vyžmýkajú. Ak chceš naočkovať baktérie do nového filtra, kúpil by som radšej kultúru bakterii v akvaristike, napr. sera nitrivec, stojí to asi 3€ to neni zas taká investícia, ja by som si bordel z filtra do akvária nežmýkal
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Hora » 12 Dec 2017 12:08 pm

johny350 napísal:ak som správne pochopil, ty chceš zobrať filter z tej 60tky, vyžmýkať z neho bordel do 250tky a vrátiť ho späť do 60tky? Myslím že staré filtre sa do nového akvária dávajú preto aby baktérie obsiahnuté vo filtri čistili vodu od dusíkatých látok, teda nechávajú sa tam, nie že sa tam len vyžmýkajú. Ak chceš naočkovať baktérie do nového filtra, kúpil by som radšej kultúru bakterii v akvaristike, napr. sera nitrivec, stojí to asi 3€ to neni zas taká investícia, ja by som si bordel z filtra do akvária nežmýkal

Zabehnuté filtre,keď chceš tak staré sa dávajú na urýchlenie naštartovania procesu nitrifikácie.
Dobre rozmýšľa vyžmýkaním,ja by som robil urýchlením nového zábehu rovnako.Už bude mať obidva kultúry a nemusí čakať na postupný prírodný vývoj.Nejde o to koľko stojí Nitrivec a podobné výrobky,ale koľko v skutočnosti obsahuje baktérii,práve ten bordel zo zabehnutého akva ich obsahuje tutovo.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zabeh

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Dec 2017 14:27 pm

johny350 napísal:ak som správne pochopil, ty chceš zobrať filter z tej 60tky, vyžmýkať z neho bordel do 250tky a vrátiť ho späť do 60tky? Myslím že staré filtre sa do nového akvária dávajú preto aby baktérie obsiahnuté vo filtri čistili vodu od dusíkatých látok, teda nechávajú sa tam, nie že sa tam len vyžmýkajú. Ak chceš naočkovať baktérie do nového filtra, kúpil by som radšej kultúru bakterii v akvaristike, napr. sera nitrivec, stojí to asi 3€ to neni zas taká investícia, ja by som si bordel z filtra do akvária nežmýkal

Ty mu radíš to, čo naopak nieje najlepším riešením. Tie kultúry (ako si to nazval) sú len akési náhrady, ktoré nikdy neurýchlia zábeh. Slúžia len na rozbeh a ten môže trvať rovnako 4,5,6 a viac týždňov. Povieš si 3€, no i tak je to zbytočná investícia.
Zabehnuté filtre a zabehnuté akvárium je v porovnaní s týmito kultúrami, hotový poklad :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod johny350 » 12 Dec 2017 16:30 pm

v takom prípade sa ospravedlňujem, ja som to vždy robil tak ako som popísal, o takomto postupe som ešte nepočul, ale rád som sa poučil :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Dec 2017 22:12 pm

Nieje to novinka. Urýchli to zábeh, zrejme na to prišli tí, čo im odišlo (prasklo) akvárium a museli konať rýchlo pre záchranu osádky. Ja som pred časom čítal na cz stránkách i prípad urýchlenia zábehu (nieje to tento prípad) použitie vlastného moču, áno čítaš správne. Dokonca som sa tam preklikol i na iné zahraničné fóra, kde som rovnako otváral oči!?
V každom prípade je vždy najlepšie zabehnúť akvárium bez rýb min. 4 týždne. No ak je po ruke zabehnuté akvárium, tak je to obrovská výhoda
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Akva35 » 20 Dec 2017 11:25 am

Ahojte som úplná začiatočníčka :D V zábehu má 112l akvárko už 8mi deň. Chcem sa opýtať že či treba meniť každý týždeň 1/3 vody aj kým tam niesu rybky alebo čakať ten mesiac a nerobiť s vodou nič? Rovnako aj filter? V akva mám rastlinky koreň a jedného slimáka ktorý sa tam prepašoval na niekorej rastline. Na koreni sa objavil biely slitz ale to je vraj bežne pri začínajúcich akva. Do vody som na začiatku pridala chémiu ktorú mi poradili konkrétne sera aquatan, sera bio nitrivec a tekuté CO2. Tú chémiu na viazanie chlóru a tažkých kovov a nitrifikačné baktérie bude potrebné dopĺňať každý týždeň pri výmene 1/3 vody?
Budem vdačná za vaše odpovede :o :o
Akva35
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Dec 2017 11:16 am

Re: Zabeh

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Dec 2017 11:59 am

Výmena 1/3 vody je dosť dôležitá, no nie každý sa to snaží robiť. Týždenne by som doporučoval. Slimáka si ponechaj, je to nedocenený tvor, ktorý pomáha, robí sanitára a určite, opakujem, určite nežerie rastlinky.
Biely sliz je úplne v poriadku, zmizne to. Filter je dobre neumývať pod vodovodom, stačí molitán prepláchnuť vo vode, ktorú so odčerpala z akvária pri výmene.
tu chémiu nedávaj, baktérie sa namnožia i bez toho, je to komerčný ťah na nováčikoch. Ten na viazanie kovov a chlóru už nedávaj určite. Nitrivec nepoškodí, ten pokojne dávaj.Nemusíš ho už ale kupovať.
Tekuté CO2 nedávaj kým nevidíme rastlinstvo. Potom je potrebné opísať aký máš filter a či ide nonstop.
Poď však tu: klik
vase-akvaria.html
Tam pod názvom "vaše akvária" máš kolonku "nová téma", klikni a založ si svoju tému o svojom akváriu, daj jej niejaký názov.
Tam sa ti budeme venovať podrobnejšie O.K.? Držím palce!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod B A R T I S » 25 Jan 2018 19:16 pm

Ahojte, keďže som čítal celú tému a pozeral aj iné a nikde som to nenašiel, chcem sa spýtať či je nejaký optimálny počet rastlín na zabehnutie akvárka (napríklad na 15 l jedna rastlina alebo podobne)
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Zabeh

Odoslaťod Loki12 » 25 Jan 2018 21:05 pm

Hmmm
Zabehnutie = nitrifikacne baktérie začínajú premieňať NO2 na NO3.
Čiže rastliny nie sú to čo zabiehava akvarko v prvom rade. Rastliny sú na to aby spotrebovávali NO3.

Takze zabehnuté akva je ak sa začne diať toho.
A pravidlo pri rastlinných akvariach je take všeobecne, že keď kuknes zvrchu tak cca 80% objemu tvorí zelena plocha. Ale je niečo iné keď tam dva obrie anubiasy a iné keď maloliste ludwigie.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zabeh

Odoslaťod B A R T I S » 25 Jan 2018 21:18 pm

Ja viem, že to niesú rastliny, narážal som len na to, že čím viac rastlín pri zabiehaní - tým menšia šanca pre riasy.. ale tých 80% mi príde pomerne dosť, keď má niekto 300l akva čo tam kúpi rastliny za 150 eur ? (to som asi aj málo povedal)
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Zabeh

Odoslaťod snajprik » 25 Jan 2018 21:33 pm

Úplne fungel nove akva sa musí zabehávať, filter nejaké škodliviny vyplaví plast je plast, substrát detto. Preto je na začiatku nutne aj meniť častejšie vodu, aby si to zredukoval.
Ale da sa to rýchlejšie za par dni, u akva bez dna alebo s filtračným pieskom, ale musíš mať zabehnutí filter v inom akváriu aspoň mesiac, alebo ho naočkovať nitrifikačnými štartovacími baktériami.
Samozrejme to neplatí u hlinených substrátoch, tie majú v sebe toľko svinstva, že kým sa to vyčisti mesiac prejde.
K rastlinám: skús toto Ceratophyllum demersum. Mesiac a pol čo som štartoval nove akvarko, za ten čas som s tej rýchlorastúcej rastlinky vyhodil 2x 10L vedro do koša :) Bezproblémovo odčerpá s akva akékoľvek množstvo živín, za deň mi rástla 5cm.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod B A R T I S » 25 Jan 2018 21:45 pm

snajprik viem viem, všetko čo si napísal už som za posledný dni totálne prečítal, naučil sa aj odzadu pomaly .. ja to moje nechám zabehnúť bez chémie kľudne aj mesiac a pol.. ďakujem za tip na rastlinku idem ju hneď pozrieť
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Zabeh

Odoslaťod Hora » 25 Jan 2018 22:25 pm

B A R T I S napísal:(to som asi aj málo povedal)

Keby clovek vedel,kolko ho bude vsetko stat do chvile,ze si povie ,,tak teraz som spokojny'',poobmiena mnoho rastlin,ryb,filter,svetlo,ine doplnky v technike a ktovie co.Len pre zaujimavost som si uz skor prepocital len jedno akvarium,ktore je z tych obycajnych,lacnejsich,ziadne speci substraty,standard vybava....Nahonobene tri krabice nepouzivanych veci,kamenov,korenov,difuzorov,roznymi hadicami,led svetlami,cerpadlami......vsak to poznate a cena mi vysla,ako by zareagoval nadporucik Boborovsky ,,ze co?ze co?''
Keby som tu cenu povedal žene,tak .....boze ani nerozmyslam :mrgreen: na nasledky takeho činu.
No ta tvoja rozpoctova stovka Bartis je len startovacka :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zabeh

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Jan 2018 23:12 pm

@BARTIS
hodím ti do tvojej témy linky na články, ktoré sa ti určite zídu :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Veve28 » 03 Máj 2018 07:23 am

Janii napísal:Ahoj...
Ja som v utorok zariadila úplne nové 130 l akva. Nový štrk, filter, všetko. Naliala som tam prípravok AquaSafe od firmyTetra a vo štvrtok som nasadila párik mečúňov, párik gupiek a párik Black Molly. Po 24 hodinách sa rybky tvária šťastne a veselo skúmajú svoj nový domov.
Moja otázka znie: môžu mi ešte odplávať hore bruškom? Ďakujem :)


Síce som ešte začiatočník, no niečo podobné sa stalo mne (nehovorím že sa môže aj tebe). Napustila som vodu, dala tam baktérie, po 24 hodinách ryby, po niekoľkých dňoch sa začala voda kaliť a za 2 týždne začali kapať. Možno to aj bolo preto, lebo som použila 30l akvárium, ktoré podľa všetkého ťažko znáša zmeny.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Veve28 » 07 Máj 2018 13:57 pm

Určite 3 týždne, keď nie viac. Ja som na to kašľala a teraz musím začínať úplne odznova.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.