hnitie kryptokorýn



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

hnitie kryptokorýn

Odoslaťod francesco » 29 Apr 2005 16:32 pm

Zdravím všetkých, ak mi niekto viete poradiť, budem rád. Začal som pred pár dňami hnojiť CO2, dva dni na to som vyčistil filter (shark)bohužial pod tečúcou vodou z vodovodu a o ďalšie dva dni som našiel všetky kryptokoryny úplne s hnilými listami! ostatné rastliny nedotknuté. Neviete niekto prečo? začo? a čo teraz? (128l, 8dKH, 7,6pH, 0,3Fe, CO2 malo, 0,3W/l)
francesco
 
Príspevky: 18
Obrázky: 2
Založený: 12 Jún 2003 17:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Raviolka » 29 Apr 2005 16:49 pm

francesco, zkus použít vyhledávání než se zeptáš :idea:
Rozpad kryptokoryn je celkem běžná věc a následuje většinou po výměně vody nebo nějaké změně v akváriu, při vysokých teplotách apod. Viz třeba následující témata:
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=2198
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=1798
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=458
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod francesco » 30 Apr 2005 11:48 am

Dakujem Raviolka, našiel som nejaké príspevky, ale nezdalo sa mi to podobné. CO2 som už skúšal viac krát, aj filter občas čistím, ale kryptokoryny sa mi ešte nerozpadli. Meral som vodu po rozpade rastlín, ale parametre sa nezmenili.
francesco
 
Príspevky: 18
Obrázky: 2
Založený: 12 Jún 2003 17:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Raviolka » 02 Máj 2005 11:25 am

Pokud začneš přidávat CO2, parametry se určitě změní. Pokud vyčistíš filtr, taky je to změna (jinak by nemělo smysl to dělat :wink: )... nevadí, že to testy nezachytí, rostlinám to neunikne :idea:
Nemusíš pátrat po nějaké speciální příčině, kryptokoryny takhle prostě reagují. Dokonce se můžou rozpadnout i bez vnějšího zásahu do akvária.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod francesco » 02 Máj 2005 16:55 pm

Pochopil, teraz je len otázka či mám tie zbytky vykopať, alebo je šanca že vyrazia nové listy zo starých koreňov. Vyzerá to tam ako vypálený les.
francesco
 
Príspevky: 18
Obrázky: 2
Založený: 12 Jún 2003 17:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod balky » 03 Máj 2005 08:25 am

francesco napísal:Pochopil, teraz je len otázka či mám tie zbytky vykopať, alebo je šanca že vyrazia nové listy zo starých koreňov. Vyzerá to tam ako vypálený les.

S tymto mam bohate skusenosti. Mal som krasne kryptokoryny, ale z nicoho nic, v priebehu par dni, boli vsetky doslova spalene. ostali len zaklady. A pritom som v tom akvarku nic nemenil-nebol tam ani filter, ani som nemenil vodu. Moj osobny dojem bol, ze to mala na svedomi nejaka susena potrava. Zvysok rastlin som povytahoval, dal do flasky a rastlinky po case vyhnali listky. Tak som sa rozhodol, ze ich zahrabem do dalsieho akva, kde sa kryptok. darilo. No po par dnoch od osudneho zasadenia sa mi udialo presne to iste. Povytahoval som odumrete listy, korenove systemy som nechal zachovane. Rastlinky po case vyhnali nove listky, no uz nie su tak krasne. V kratkom case sa mi to stalo este v 3.akvarku, kde som pouzival to iste krmivo. Zacali odumierat najskor na tom mieste, kde som pravidelne krmil a postupne sa to rozsirovalo na ostatne rastlinky. Aj preto som usudil, ci to nahodou nebola zlozka z tohto krmiva-napr. sol. Alebo sa im nepacilo spolunazivanie s valisneriami.O tom som tiez pocul, ze niektore rastlinky sa neznasaju, ale doteraz som sa s takym "vypalnictvom" nestretol.
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod luBBo » 18 Jún 2005 19:17 pm

mojim Cryptokorynám vadí vysoké pH
Obrázok používateľa
luBBo
 
Príspevky: 95
Obrázky: 33
Založený: 29 Jan 2005 22:48 pm
Bydlisko: BB

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod manoh » 18 Jún 2005 20:29 pm

Mne sa podobným spôsobom rozpadla krásna cryptocoryne balansae zatiaľ čo cryptocoryne affinis veselo rozháňa poplazy po celom dne...
Obrázok používateľa
manoh
 
Príspevky: 17
Obrázky: 15
Založený: 01 Jún 2005 18:57 pm
Bydlisko: Viš?ové pri Žiline

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Benulo » 25 Okt 2005 08:15 am

mam momentalne podobny problem
vid foto
Obrázok Obrázok Obrázok

zial tych zmien bolo v akva viac
po dlhodobejsom svieteni len 18 W som pridal opravenu dalsiu 18 w trubicu (na cca 86 l akva)
asi cca 2,5 tyzdna co2 z kvasnic
a neskor pridana teplota o cca 1,5 st.
a asi dva krat susene dafnie ??
a pridane 2 druhy valisnerii

uz som dnes vysadil co2, dafnie urcite nedam
ako postupovat?
Benulo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 50
Založený: 25 Apr 2005 12:55 pm
Bydlisko: Košice

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Raviolka » 25 Okt 2005 09:58 am

Benulo, CO2 nemusíš vysazovat, lepší je udržovat dál stabilní podmínky - kolísání pH akváriu neprospívá. Jinak nemůžeš dělat nic, za pár dní by se měly dát kryptokoryny zase dohromady. Nic kvůli nim znovu neměň, potřebují klid.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Benulo » 25 Okt 2005 11:20 am

takze len znizit na povodnu teplotu, a vysadit dafnie?
Benulo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 50
Založený: 25 Apr 2005 12:55 pm
Bydlisko: Košice

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod jacik » 25 Okt 2005 12:09 pm

Benulo napísal:takze len znizit na povodnu teplotu, a vysadit dafnie?

zavisi od povodnej teploty. ak je naozaj vysoka tak mohla sposobit problem. v dafniach problem nevidim.

mozno bude problem kvoli nerovnomernemu davkovaniu co2 z flase a tym padom aj ku kolisaniu ph ako ti uz napisala raviolka.

na tvojom mieste by som aspon mesiac pockal ako sa to vyvinie a uz nerobil ziadne dalsie zmeny :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Benulo » 25 Okt 2005 12:25 pm

povodna teplota bola 24 st.
co2 z flase ide cca od 6.30- 20.30 do filtra do vstupu nad vrtulkou a spolu sprudom vody sa vhana do rostrekovacej rampy ktora klesa az na dno a vo vodorovnej casti ma rampa dierky
v noci presmerovane co2 mimo akva - do nadoby s vodou
svetlo 10.00-21.30
Benulo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 50
Založený: 25 Apr 2005 12:55 pm
Bydlisko: Košice

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod Raviolka » 25 Okt 2005 17:50 pm

Benulo napísal:takze len znizit na povodnu teplotu, a vysadit dafnie?
Tak jsem to ale nemyslela - kryptokoryny se (někdy) rozpadají, když provedeš nějakou změnu. Neznamená to, že nové podmínky jsou horší. Je to reakce na změnu, byť by byla i k lepšímu, prostě byla pro rostliny moc velká. Nemá smysl se vracet ke starému stavu a nemá smysl moc zkoumat, co z tvých zásahů bylo příčinou rozpadu. Spraví se to samo.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnitie kryptokorýn

Odoslaťod wild » 04 Dec 2005 14:23 pm

presne tento problem mam aj ja....momentalne to bolo zapricinene zmenou ph,ked do spominaneho akvarka som nasadil tetry.
ale mam aj inu skusenost...
hnitie moze zapricinit aj zvyseny podiel dusicnanov,pripravoval som si parik prisavnikov na vyter takze tyzden pred prenesenim do vytieraciej nadrzky som im trosku doprial krmiva naviac(pretoze samec pocas strazenia ikier nezere)
ked som na rastlinach objavil prvy priznak hnitia,tak som zmeral ph a ostatne faktory aby som zistil co v tom je a dusicnany boli nadpriemer :x
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.