Moje 54 litrove akvarium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 25 Dec 2017 22:28 pm

Caute. Takze zacnem popisom, ma 54 litrov, je zabehnute uz asi 6 mesiacov, bolo kupene ako set kde bola 15 wattova ziarovka T8, ta sa mi zdala slaba lebo sa mi nedarilo rastlinkam tak som tam supol dve 24 watt ziarivky T5 asi 3 tyzdne dozadu. Stale som mal nejaky problem s rastlinami tak som teraz 23 decembra vyhodil stare rastliny lebo som mal na nich niaku ciernu riasu, take cierne bodky az cierny povlak s ktorym som mal dlhodobo problem, preto som sa rozhodol pre tento krok. Odkalil som dno a s tym vymenil polovicu vody. Vodu menim raz za dva tyzdne polovicu. Kupil som rastliny bacopa monieri, althernathera reineckii, cabomba aquatica a cryptocoryne nevilli. Strk je nejaky riecny kupeny v akva shope, hrubka 1 az 3 milimetre. Mam filter eheim vnutorny, ktoremu sa mi konecne podarilo velmi zoslabit vytokovy prud vody, konecne, co som tiez povazoval za jednu z priciny ze sa mi nedarilo rastlinkam. Mam ohrievac nastaveny na 24 stupnov, kupil som CO2 set bio od znacky dennerle, dufam ze pomoze. Svietim osem hodin denne, teplota vody sa mi pohybuje okolo 26 az 27 stupnov, ziarovky vyhrievaju. Osadka: 2 panciernickovia, 2 prisavnici, 3 mrenky siamske este male a 16 tetier neonovych, viem ze je prerybnene. Moj ciel je aby sa mi darilo mojim rastlinkam a nie aby som kazdy mesiac kupoval nove. Pridavam 1 mililiter zakladneho hnojiva od znacky sera. Takze to ze sa mi nedarilo rastlinam som daval za vinu tymto veciam: silny filter, to je uz vyriesene, nespravne a nepravidelne hnojenie a pridavanie tekuteho co2, prerybnene akvarium, ak bude stale nejaky problem zredukujem pocet a doteraz som neodkaloval dno ale to uz je tiez vyriesene. Uvidim co bude dalej, prikladam foto novo prerobeneho akva.
Prílohy
akva 01.jpg
akva 02.jpg
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Reklama

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Janka112 » 26 Dec 2017 22:37 pm

Ahoj, kazdý zaciatok je tazký, ale mozem ti povedat, ze tam más velmi málo rastlín. 80 percent zo dna má byt pokryté rastlinami. Ja týzdenne vyhadzujem za kýbel rastlín a niekomu by sa mozno zisli... K posádke tvojho akva, 3 mrenky siamské je úplne nevhodná volba, tá rybka dorastá do 12 cm, 2 prísavníci je nevhodná volba, prísavník vie narást tiez okolo 10 cm, panciernici sa chovajú v skupinke 8+ no a na neonky je to dost malé akva. Cistý objem to má mozno 40 litrov. Ten filter je tiez nic moc, také prehánadlo vody, uz lepsí je takzvaný bublifuk. Ja som si z takéhoto akvária urobila krevetkárium. Na dne mám okolo 10 panciernickov a pláva tam pár endleriek. Tie gýcové dekorácie by som dala prec, namiesto nich daj nejaký koren a chce to naozaj trochu viac rastliniek. Prajem ti vela zdaru, aby sa to dobre zabehlo a hlavne nech ta to baví. Riasy si nevsímaj, budú hlavne prvý polrok, kým sa akvárium nestabilizuje.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 27 Dec 2017 11:28 am

Ahoj,ako Janka píše,málo rastlín a ešte nevhodné,náročné.Nebude dobre prosperovať Alternathera a Cabomba.K tomu daj počet rýb a objem v skutočných litroch.Ja ťa nechcem znechucovať,no smeruješ,kde si bol pred týmto reštartom.
PVC skala a loďka zaberajú miesto drevu,ktoré by ohlodávali prísavníci,drevo je nutnosť u týchto rýb a rôzne poprekladané poskytne rybám aj potrebné úkryty.
Hnojivo nie je zázrak rastu,to ak chceš mať zelené rastlinné akvárium je nutné posadiť viac nenáročných rastlín.Štrk je dobrý pre korene,ale nehnoj do vody a použi výživné tablety ku koreňom.Tak sa ti nebudú hromadiť živiny a rastliny si zoberú svoje koreňmi.Samozrejme tvrdé odkaľovanie je nevhodné,to už som písal v tamtej téme,že ním uvolňuješ z dna živiny z odpadu rýb,ktoré by využili rastliny.stačí sťahovať z povrchu jemný bordel a neryť do štrku.
CO2 týmto spôsobom neviem ohodnotiť účinnosť,no nejaký DC by bol na kontrolu vhodný.Nech ťa neuspokojuje to,že si tam dal tento gelový systém,ale snaž sa ho aj využiť primerane a to bez kontroly okysličenia nebudeš vedieť.Môže to byť zbytočná investícia,keď ten set aj bublinkuje,no plyn sa nerozpustí,nevydrží do rozpustenia vo vode a unikne von.DC kúpiš za 1€ sklenený z Ali a náplň daj kvalitnú Denerle alebo JBL,žiadne miešanie s akvarijnou vodou ako u lacnejších a nespoľahlivejších reagmentov.
Svetlo je extra silné 58w na 54l,toto dlho nevydrží,je škoda,že ešte nechápeš potreby rastlín,hnojenie,svetlo,CO2 musí byť nastavené správne a je to na dlhší čas improvizovania.Ty ale neskúšaš nastaviť nič,rovno si urobil,čo si urobil a nebudeš mať radosť z toho akvária,prepáč,je to tak.
Ak máš snahu na rastlinné akva,napíšeme ti postup,počítaj,že by si musel zmeniť veľa inak(svetlo,rastliny,ryby,dekorácie,údržba) a to záleží na tebe.Dovtedy nemá cenu rozpisovať a strácať čas.
Väčšina z nás podobne v začiatkoch neznalo investovala do ,,lepších" zariadení v globále a mnoho vecí bola zbytočná,čo vidím na svojich plných krabiciach s akvaristickým tovarom. :|
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Andrejamazonia » 27 Dec 2017 12:02 pm

Ahoj.Čo k tomu dodat Hora to napisal pekne inak aj mne už rastú prebytky v krabici :) ja len že si nemožem pomoct ked vidim tu techniku kolo akva trošku to poskrývat mno nejaku tapetu čiernu si nerozmýšlal lebo to vyzera jak nejaka vyskumna nadrz ale zatial by si sa mal aj tak sustredit na to co ti pisal Hora.Akvarium je nekonečne učenie a trpezlivost preto milujem tento koniček :) Nech sa dari.
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod newsted » 27 Dec 2017 15:28 pm

Hod tam tapetu a bude to vyzerat lepsie.
Filter je na toto akvarium ok a filter pohanany vzduchom by lepsi nebol. Casom sa ten eheim zanesie a prietok sa znizi.
Ako pisali hore, prisavnik sa ti o riasi nepostara, svojimi vykalmi este viac prispieva k ich rastu. Otocinclus by bol vhodnejsi alebo aj amano krevetky. Mrenky vyrastu prilis velke.
Mne sa lode a potapaci tiez nepacia, ale proti vkusu...
Crytpa, valisnerie, anubias, Java fern a pod by boli vhodnejsie do povodneho setupu (s tekutym co2 bez valisnerie).
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Dec 2017 15:54 pm

Janka112
mrenka siamská narastie aj 20 cm a prisavník má neobmedzený rast.
Píšem to preto, aby mal zakladateľ témy prehľad :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod newsted » 27 Dec 2017 16:49 pm

Zakladatel temy ma podla obrazku ancistrusa nie klasiku gibbiceps takze az tak nevyratsie, ale dost velky na 50L akva,
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Dec 2017 17:03 pm

Vieš to určite? Ja som presvedčený o jeho raste a oveľa väčších rozmeroch. Práve preto ja ich už nemôžem ani "cítiť". Keď som ich odchytával a padol mi na koberec, tak som gúľal očami, to mi ver :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod newsted » 27 Dec 2017 18:01 pm

Tak najvacsieho som videl okolo 15cm, aj zdroje vravia, ze vacsie nevyrastu, ale mozem sa mylit. Tie vacsie byvaju ine druhy.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 27 Dec 2017 18:39 pm

Ako citam tak sama kritika. Svetlo som dal silnejsie preto lebo sa mi nedarilo rastlinam ktore maju vacsie naroky na svetlo. Takze aj ked sa vam to nepaci tak ho tam necham na skusku a podla toho sa rozhodnem. A rastliny si este idem dokupit aspon tri chcem este. Filter eheim mi vadil ale ako som prisiel na fintu ako mu znizit silu prudu tak teraz si myslim ze je fajn. Hento co2 som kupil na skusku rozmyslam o tom ze si kupim normalny klasicky set co sa doplna aj ked je to dost penazi ale co uz. A ako som napisal ked mi moc narastu tie rybky tqknich donesiem tatkovi.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 27 Dec 2017 19:06 pm

akvarko166 napísal:Ako citam tak sama kritika.

to nie je kritika,prišiel si sem,lebo si mal začínajúce riasy,nanovo si založil akvárium a to,že opäť nevhodne a chceš čo počuť/čítať??? ak neznesieš názor druhých,s ktorým očividne nie si stotožnený a robíš podľa seba,tak rovno napíš,že chceš len príjemné,chváliteľné reakcie.Budeš si prikladať len fotky vývoja,nikto ti nenapíše,čo je lepšie-horšie a uvidíš,kde to dopracuješ samostatne.To nie je kritika,sme ti chceli pomôcť.
akvarko166 napísal:Svetlo-aj ked sa vam to nepaci tak ho tam necham na skusku a podla toho sa rozhodnem.

jasné,skúšaj,uvidíme sa v riasovej téme :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 27 Dec 2017 20:20 pm

Ja kritiku znesiem a nepotrbujem ziadne chvaly, len som necakal toho tolko, a Hora dakujem ti aj za tvoj prispevok, som vdacny kazdemu co mi sem nieco napise aj keby to mala byt iba kritika, na zaklade toho si robim v hlave predstavu ako by malo vyzerat moje akvarium, no a vypada ze s nim bude len problem ale som svojsky a dam na seba a ak to bude zle tak budrem robit zmeny podla vas.No a chcem to tak vyskusat aj s tym svetlom, ak to bude zle tak nainstalujem ine. Uvidim casom.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Dec 2017 21:19 pm

Všetko je pozitívna kritika. Ty musíš pochopiť, čo je zábeh a čo všetko prináša. Akvárium nieje byt, ktorý povysávame, poumývame a bordel vyhodíme.
Akvárium sa čistí za pochodu a tvoj problém (môj názor, neber v zlom) je netrpezlivosť. Základom je akvárium doslova "prepchať" rastlinami počas zábehu, presýtiť ho. Po zábehu rastlinky zostrihneme, niečo povyťahujeme..... Jedine rastliny zabránia možným "nehodám" ak je svetlo silné, tak sú to zase rastliny, ktoré svojou hustotou vytvoria tieň....Toto je základ, tu začni a nechaj to na vývoj.
Či sa lúky, rieky nevyčistia samé po záplavách? Či les nezarastie po víchrici? Tak aj akvárium po kalamitách nájde rovnováhu a vyčistí sa, zbaví sa rias.....Takže rastliny, rastliny a rastliny. To druhé je nemenej dôležité, častá výmena 1/3 vody
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 07 Jan 2018 22:26 pm

Caute, takze po 2 tyzdnoch rastliny celkom rychlo a pekne rastu. Jediny problem je s althernathera reineckii a to ze sa jej starsie listy rychlo pokryli zelenou riasou. Takze som dnes spravil zmenu a to taku ze som jednu 24 w trubicu dal prec a druhu som tam nechal. Uvidim zasa casom a dam vediet.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Jan 2018 23:27 pm

Mal si trubicu nechať, teraz bude mať z toho "chaos" celé akvárium a ostatné rastlinky. Radil by som skrátiť dobu svietenia a meniť častejšie tretinu vody. trubicu vráť. :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 08 Jan 2018 10:52 am

Napis jeden rozumny dovod,preco ma mat zapnute obidve T5 24W v jeho podmienkach.Uplne by si vystacil so setovou T8 pri rozumnom vybere rastlin.Cabomba aj Alternathera potrebuje dostatok co2 k rastu pri silnom svetle a nepoznas ani jeho druh hnojenia,len ze je to Sera hnojivo.
Je to extrem tolko watov v tom objeme na zaciatocnika,ktory ma problemy od zaciatku.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 08 Jan 2018 16:08 pm

akvarko166 napísal: Stale som mal nejaky problem s rastlinami .


Vyberal si žensky,podľa vzhľadu a kúpil náročné druhy,nepočítam Bacopu a Kryptokorynu,ale tie ostatné a neviem aké si ešte vyhodil.
Nenabudíš rast len pridaním silného svetla a živín,je nutnosť pri gradovaní fotosyntézy dať aj dostatok uhlíka a to niečim ako náhrada burčiaku nedosiahneš a je otázne koľko sa tých vyprodukovaných bublín naozaj rozpustilo vo vode.Ja som rôzne formy dodávky,nastavenia a spôsoby najlepšej rozpustnosti skúšal zo dva roky,kým som bol spokojný.
Rastlina bude rásť do doby,kým má pre svoju stavbu a naberanie hmoty potrebné podmienky.Akonáhle sa niečo vyčerpá,ostane stáť/stagnovať a živiny z hnojív a rýb využije riasa.Riasy boli,sú a budú,len záleží na podmienkách prečo, aké,koľko.
So silou 58W vs. 54l si už pri podmienkách EI,kde je všetkých prvkov prebytok,nevynímajúc nutný základ vysoké množstvo CO2.
Asi ti je ľúto,že tvoja investícia do prídavného osvetlenia jeho vypnutím bude nevyužitá.Ak už nechceš zapnúť tú podľa teba slabú 15W,tak stačí naozaj jedna 24-rka a urobíš pár zmien.Veď tu majú ľudia parádne akvária pri oveľa slabšom svetle.
:idea:
Základ rastliny,podosádzaj nejakú Valisnériu spiralis,Sagitáriu subulatu, Hygrophilu polyspermu,prípadne namiesto Cabomby vzhľadovo podobnú Limnophilu sessilifloru,na hladinu Ceratophyllum demersum na odburanie nadbytku živín alebo si pohľadaj niečo iné nenáročné na podmienky ale rýchlorastúce a rozrastajúce po dne.
S jednou 24W trubicou bude svetla ažaž pre tieto rastliny,s terajším systémom CO2 nepokazíš nič,nechaj kľudne a máš dosť rybiek,ktoré vyprodukujú ďalšie pre rastliny.Svetlo nastav(príklad 4+2+5) s prestávkou cez obed,kedy sa po prvom svietení nanovo naakumuluje CO2 vo vode a rastliny budú mať v druhej časti svietenia znova dostatok uhlíka na rast.Výhoda je aj v tom,že si to akvárium takto na etapové svietenie užiješ aj doobeda aj večer.Dve hodiny pauza je optimálna na nabitie vody CO2,budeš môcť časovo dlhšie svietiť pri ,,slabšom" svetle ako silné svetlo=kratšia doba svietenia a zo zhasnutého akvária je minimálna radosť.Samozrejme,ten okysličovač v štrku nesmieš mať zapnutý nikdy,lebo z vody rýchlejšie vyháňa CO2,dôležité pre rastliny.Ten využiješ pri nejakej chorobe,kde bude nutné dvihnúť teplotu vody a zníži sa okysličenie vody.
Do vysadenia spomínaných rastlín už nehnoj ničím,živín je veľa z rybieho odpadu a rastlín úboho málo na to využitie.Vodu by som menil minimálne 1/3 5-6 dní na zrieďovanie živín v slpci.Keď sa rastliny chytia,potom sa dá oddialiť výmena o niečo.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 08 Jan 2018 17:49 pm

Hora tak mam novinku objednal som si od rataja bacopa monieri 5 kusov a lobelia cardinalis small form 3 kusy. Pridu pravdepodobne zajtra. Althernatheru reinecki asi vyhodim a namiesto nej nasadim bacopu monieri. Potom dalsia vec je ze som prerobil moje co2 od dennerle a to tak ze bublinky isli crez taky rebrik, ten som vyhodil a miesto neho napojil na hadicku vzduchovaci kamienok, teraz robi uplne malicke bublinky co2 a od vtedy sa mi tetry neonove chodia sem tam naddychnut k hladine, pytam sa je to mozne, ze by sa dusili? A dalsia vec chcem si kupit normalny set CO2 len neviem s nim robit, neviem ako to nastavit, ale tento tyzden ho chcrem ist kupit.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 08 Jan 2018 18:05 pm

ty si tvrdá hlava :D silou mocou chceš cočkovať :roll: a chceš viac,na čo máš
naozaj netreba,radšej sa snaž urobiť stabilné podmienky,nevyhadzuj zbytočne € na set,možno neskôr,
prečo si nepozrieš požiadavky rastliny,ktorú chceš a zistíš náročnosť
Lobelka,zase pomalý rast,náročná,pH do 7,ani nevieš hodnoty vody,hnojenie je zložitejšie,než naliať x ml na y l vody
set spustiť nie je veda,no základy treba a skúsenosť reagovať na zmeny
niektorý kamienok zo začiatku urobí micro bubliny a je možné,že sa presýtila voda,na zistenie je najlepšie DC s náplňou,nech si nepritráviš ryby
rebrík ti pomaly pusúval bublinu do strán až do rozpustenia,postačoval k rastlinám,čo som písal
prejdi naše akvária a popozeraj si niektoré podobné veľkosťou tvojmu,že aj jednoducho sa dá
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Seraph » 08 Jan 2018 21:40 pm

Suhlasim s Horou :)
Ja sa napriklad co2 uz vyse roka branim a velakrat ma napadla myslienka, ze si to kupim a uz som to mal pomal v kosiku, ale nakoniec som od tej myslienky (nastastie) upustil a dobre som spravil. Musim poklopat, ale mojim dvom akva sa celkom dari, idem bez co2 a nemam tam len rychlorastuce nenarocne rastliny (v iwagumi mam monte carlo apod)
Lobelia cardinalis mini je krasna a aj mi rastie v 30l akva bez co2, bez hnojenia (len easy carbo davam) a bez toho aby som vedel ake mam ph....
Po 3 rokoch mam pocit som sa z mnoheho poucil a zatial sa dari...ide to krasne aj bez co2...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Jan 2018 22:40 pm

akvarko166 napísal: tetry neonove chodia sem tam naddychnut k hladine, pytam sa je to mozne, ze by sa dusili? A dalsia vec chcem si kupit normalny set CO2 len neviem s nim robit, neviem ako to nastavit, ale tento tyzden ho chcrem ist kupit.

Určite sa nemusia dusiť z toho.
No k veci, ak by si zostal pri rovnakom svetle (2 trubice) a venoval sa náročnejším druhom rastlín vyžadujúcim dostatočné osvetlenie, tak bude rozumné pridávať CO2. Nakoniec kúpa CO2 je výlučne tvoja vec.
Kým sa však s rastlinstvom oboznámiš a vytvoríš si predstavu akým by si venoval svoj čas, tak so setom počkaj. Možno budeš mať rastliny, ktoré nebudú na CO2 (myslím pridávanie) odkázané a potom s jednou trubicou a bez CO2 by to naozaj šlo bez väčších starostí a nákladov. Časom uvidíš.
Pre predstavu si hoď do googla "holandské akvárium" a poštuduj, pomôže ti to v orientácií. Rovnako môžeš navštíviť YouTube, tam je toho dosť a rovnako veľa o pridávaní (a spôsobe) CO2
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 10 Jan 2018 18:04 pm

No tak mne sa velmi paci bacopa monieri, myslite ze sa jej bude darit pri jednej trhbici 24 watt ci mam vratit tu druhu spat? Opakujem akvarium je 54 litrove, ale myslim si ze cisty objem vody mam max 45 litrov.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Jan 2018 22:59 pm

Bacopa monieri je okrem iného i liečivá bylinka :) je naozaj nenáročná, ale zaručiť sa to nedá, viď.
https://rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_monnieri
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 11 Jan 2018 14:53 pm

pri 24W si zhruba na 0,44W/l a to je stredné,pre ňu dostačujúce svetlo,ak pridáš druhú trubku ,,pôjdeš dole vodou"
https://www.rostlinna-akvaria.cz/bible- ... akvarii-35
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.