54l akvárium zaciatocnik



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 19 Dec 2017 21:14 pm

Čaute, tak som sa odvážila založiť tému svojho prveho akvária. Trochu sa bojím keďže vidím že začiatočníci tu často dostanú za chyby od skúsenejších po nose. Ale veď aspoň sa niečo naucime.

Mám 54l akvárium Diversa 60 set. Rozmery: 60 x 30 x 30 cm. Hrubka skla 4 mm.Osvetľovací kryt s 1 x 15 W ziarovkou (viem 120l by bolo ideálnejšie pre začiatočníka ale tak začínam radšej v mensom). Plastu na spodku akvária som sa zbavila, akvarko je podložené podložkou pod akvarium.

Po založení trvalo asi 24h kým sa mutná voda prečistila ale teraz je už číra. Svetlo je zatiaľ pôvodne, nastavené na 12h svetla na časovači v zastrcke.

Cez víkend som ho založila, premyvala štrk, rastliny (asi nie dosť) keďže dnes som objavila dvoch slimacikov. :evil: A až potom som niekde čítala že je možné rastlinky ponoriť do slanej vody na 15 min na zabitie vajíčok. Tak teda nabuduce...
Rastlín som nakúpila viac
- Dve anubiasy na koreni
- egeria najas
- egeria densa
- cryptocoryne balansae 2x
- pistia stratiotes
- Microsorium pteropus
- Marino moss ball 2x

Snažila som sa vybrať rastliny vhodné pre začiatočníkov, nie príliš náročné na CO2 a hnojenie.
Hnojivo som dala florapol, zamiešame medzi štrk na začiatku. Mám aj tekuté CO2 easycarbo, ešte som to nepridala. Avšak pridala som hned na začiatok už 10ml easystart, nejaké baktérie na dobrý začiatok? Ďalej pridám 10ml po 7 a 14 dňoch.

Filter vnútorný aquael filter mini, do 60l. Pôvodnému Claro 600 sa včera pokazila zastrckova časť. Avšak tento aquael je oveľa tichší, zatiaľ ho vôbec nepočuť. Pôvodný molitan som vymenila za hubku na riad, keďže som niekde na fóre čítala že ten pôvodný molitan nič moc, aj sa mi zdal trochu riedky.

Teplomer čo prišiel so setom - thermoplus 50w, mám na 27 stupňoch, nalepovaci teplomer (časom asi vymením) ukazuje cca 24-26C.

Ryby až tak o mesiac plánujem pridať, po meraní všetkých tých parametrov (pH, No, chlór atď.) A nechcem vela, keďže je to predsa malé akvárium. Ale chcela by som asi
3x napr. Corydoras panda (niečo na ten štýl) alebo ancistrus?
Neviem koľko (5x) modrých neoniek (kde ich kúpim??)
A možno ešte 3x niečo ine, alebo nie kedze už to je asi veľa.
Čo by bolo vhodné keby som napr chcela aspoň 3 druhy ryb vrátane corydoras? Nemusia tam byť žiadne neonky, len som videla viac krát na fóre že modré neonky sa odporúčajú do menších akvárií.
A možno ešte nejaké krevetky by som tam dala ak je to vhodne?

Fotka momentálneho stavu:
IMG_20171219_200137_1513710178758.jpg
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Reklama

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod Andrejamazonia » 19 Dec 2017 21:58 pm

Ahoj.Na akvaria su tu iny machri ale ja len v rychlosti vyhod tie stlpy či čo to je moja priatelka si myslela že to je kosť na tom koreni :) nehodi sa to tam určite ak chceš mat take prirodnejšie akvarium.Na moj vkus je ten štrk dost hruby no ale keď sa ti pači sama uvidiš či v nom pojdu rastlinky.Ten filter by som dal na bok niekam do rohu ale zda sa mi maly na toto akva neviem uvidiš čo ti povedia ostatny.Ďalšia vec daj ten filter tak aby trochu čeril hladinu myslim že ho maš hlboko či sa mi to zdá?Ešte trochu poštuduj tu na fore popozeraj kym tam pustiš nejake rybky.Aj ja som všeliako začinal neboj sa :) aj 50 litrova nadrž može byt pekna.Držim palce.
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Dec 2017 22:08 pm

Si zlatá... Nemusíš sa obávať :)
Takže poporiadku: Tie dva stlpy, Atény? Rímska ríša?, neviem, voči gustu žiaden dišputát, je to však gýčovité. Keby si namiesto nich dala prírodné drevo, koreň, to by bolo pre osádku, vodu a rastlinstvo prínosom. Skús nad tým pouvažovať. Je jednoduchá pomôcka, akváriom sa snažíme suplovať riečné dno, nie more.
Microssorum a anubias vytiahni zo substrátu-piesku, potrebujú mať korene nad ním a tu sa práve črtá riešenie, oni chcú prave priviazať na drevo, koreň.
To čo nazývaš teplomerom, to je ohrievač s termostatom :), ale to sa stáva, veľa ľudí to takto pomenuje.
Svetlo bude časom slabé, to posúdiš potom, rastlinky ti to dajú vedieť. Uznávam, že microssorum a anubias sú na svetlo nenáročné. Skráť dobu svietenia, v začiatkoch sa svieti málo, teda kratšie, radil by som 6-8 hodín.
Filter? Nechaj pracovať čas, uvidíš. Možno neskôr zakúpiš lepší. Tu hubku na riad vyber, to si len zachytila nesprávnu informáciu, je jemnejší no na filtráciu nevhodný. Popýtaj sa u vás v obchode a kúp si kocku "biomolitanu", malú, aby vošla do toho filtra. Filter daj na bočnú stenu, to preto, aby voda cirkulovala z jednej strany akvária na druhú, o.k.?
Ohrievač môžeš položiť vodorovne-na ležato a ku dnu. Schováš ho a nebude ho vidieť.
Čo sa týka meraní, sústreď sa na NO2, to je to, čo rybky ničí.
O rybkách uvažuješ správne, klobúk dole!
Sú druhy ako neónka modrá, ktorá by tam mohla byť, ale húfik, borarasky, alebo tetry žiarivé a corydorasy rovnako, sú druhy vhodné do tvojho akvária, ti však neskôr.
Veľa zdaru a radosti!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 19 Dec 2017 22:23 pm

Dakujem za rady. Filter dám vyššie a na silnejšie nastavenie nech sa hladina viac hýbe. Filter predtym viac ceril hladinu to je pravda.
Tento nový by mal byt filter do 60l, tak dúfam, že to zvládne...takže mám tam zatiaľ dať pôvodný molitan?

Vedela som že stlpy alá Rímska ríša sa budú zdať gycove, časom ich možno dám preč, ta 'kost' na koreni :mrgreen: zatiaľ slúži ako tazitko koreňa, keďže sa bez neho nadnasa, aj keď som ten koreň mala tyzden vopred ponorený vo vedre.

Anubiasy sú zaviazane na koreni, takže korene maju voľné, to som ani nevedela že je to tak ako to má byť, vytiahnem Microsorium.

Myslela som ohrievač áno, nie teplomer...v hlave sa mi zamenili slová :)

Skratim svietenie, niekde som čítala že 12h je dobré, ale jasne na začiatok rastliny nechcem pripiect.
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Dec 2017 22:45 pm

Filter to zvládne, no ide o to, aby si mala biologickú filtráciu, klikni tu:
https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
Áno, vráť tam ten molitán, pôvodný, svietenie skráť
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod matus.galan » 19 Dec 2017 22:58 pm

Ahoj, pekne ta tu vitam, ako uz bolo napisane ta rimska risa je taka mno :) vselijaka ale je to tvoje akva.

Ako bolo napisane filtre dat na pravu alebo lavu stenu to znamena ze filter bude fukat z prava do lava alebo opacne. Takto na stred to nie je dobre.

Pre panciernikov panda nemas uplne idealne podmienky a taktiez ich mnozstvo 3 je malo. Najprv budu potrebovat zopar miest na schovanie pred svetlom (korene a viac rastlin a taktiez zboznuju piesok) tu by som skor odporucil mensie panciernicky Nanus alebo habrosus aspon 5 kusov. Vzdy si treba nastudovat co dana ryba potrebuje a aky je idealny minimalny pocet inac ich neuvidis a budu sa skryvat stale, su to hufove ryby. K tomu by bolo fajn tiez zopar otikov tiez skupinku aby boli v pohode a potom zopar slimakov napr Clithon ktore nekladu vajicka a nerozmnozuju sa v akva a paradne cistia riasu.

Urcite si pockaj aj viac ako mesiac, s akva sa mas cas hrat, upravit co treba a ked si budes ista,ze uz to tak chces a rastlinky sa uchytia tak premeras vsetko a postupne sa rozhodnes co chces pridat za osadku.

Drzim palce.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 19 Dec 2017 23:19 pm

I.P. Pavlov napísal:Filter to zvládne, no ide o to, aby si mala biologickú filtráciu, klikni tu:
https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
Áno, vráť tam ten molitán, pôvodný, svietenie skráť


Hm...podla toho článku by som v akvariu rastliny na zaciatku ešte ani nemala mať? Ale dakujem, dobre je tam opísaný ten kolobeh, ešte si to viac krát prečítam. Ináč o tej hubke na riad do filtra som čítala tu
aquael-fan-mini-plus-filter-t15943.html
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 20 Dec 2017 00:07 am

Ináč ked ten filter začal viac čerit vodu, pistie (water lettuce) začali behať do kolecka po hladine, prečítala som si tu: https://aquariumtidings.com/water-lettuce-care/
že nemajú veľmi radi behanie po hladine, aspoň kým ich nieje dosť, tak som to vyriešila nateraz použitím zvyšnej hadičky z filtra a vyčlenila som im časť hladiny aby držali pokope. Hadička nieje nijako pripevnená,
vcelku sa zakvacila sama, uvidíme či to tam ešte bude držať ráno.
IMG_20171219_225449_1513720521100.jpg

IMG_20171219_225457_1513720538475.jpg
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod matus.galan » 20 Dec 2017 00:52 am

V pohode si to poriesila :) mozes dat na koniec hadiciek prisavky a prychytit na sklo. Uvidis ako sa im bude darit, u mna moc neficali :)

Cim viac rastliniek v akva rychlo rastucich tym lepsie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod robeno27 » 20 Dec 2017 01:10 am

Ja im pridávam KNO3 a je podstatne viditelny rozdiel ze sa im ovela viac dari ak ho pridavam ako ked nie. za tyzden sa nazbieraju tak ze ich musim redukovat z hladiny
Obrázok používateľa
robeno27
 
Príspevky: 117
Obrázky: 10
Založený: 26 Máj 2011 21:45 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 20 Dec 2017 09:18 am

Ináč včera som objavila dvoch mini slimacikov v akvarku, s mierne priehľadnou ulitou, asi pricestovali na nových rastlinách...radíte ich odstraňovať alebo nie? Čítam že je mnoho prírodných spôsobov ako ich dať preč, avsak ešte nejaký čas potrvá kým do akvária pridám nejaké iné živočíchy...jedného slimáka som už dala preč, ale jeden sa mi stratil, a určite ich tam bude viac niekde...mám pocit že už stihli poobhrizat niektoré rastliny... :evil:
Ze vraj sa dajú odstraňovať tak že pridám list šalátu a ich to cez noc priláka...avšak čím sú šalátové listy lákavejšie než akvárijne rastliny?
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 20 Dec 2017 09:33 am

I.P. Pavlov napísal:Takže poporiadku: Tie dva stlpy, Atény? Rímska ríša?, neviem, voči gustu žiaden dišputát, je to však gýčovité. Keby si namiesto nich dala prírodné drevo, koreň, to by bolo pre osádku, vodu a rastlinstvo prínosom. Skús nad tým pouvažovať. Je jednoduchá pomôcka, akváriom sa snažíme suplovať riečné dno, nie more.

Dneska ma napadlo, že v istom zmysle replikujem moderne riečne dno, vrátane odpadkov :mrgreen: stĺpy časom odstránim...asi, vidím že su veľmi nepopulárne :).
Jeden momentálne ťaží koreň, ale nahradím ich možno prirodzenejšie vyzerajúcim niečím, čo môže slúžiť aj ako úkryt.
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Dec 2017 10:21 am

O tých filtroch aquael bolo popísané strašne veľa, nie sú zle, no hlavne nie sú úžitočné, snáď toto by ešte šlo
clanky/stary_filter.php
Zabúdol som, slimákov si váž, myslím to úprimne a vážne. To nieje voš, či blcha a ani cudzopasník. Je to užitočný sanitár.Rastlinky na 1000% nežerie, skôr odstráňuje ich odhnité časti, čo je tiež veľmi užitočné, neskôr to ohodnotíš
No a čudovala by si sa, ale akvaristi už také akvárium s odpadom vytvorili, ak nájdem foto, hodím ti to sem
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 20 Dec 2017 20:15 pm

Akvárium je cca po 3 dňoch od založenia, približne 24 hodín s toho bolo bez filtra, lebo sa prvý zlomil...zdá sa mi že vo vode plávajú rôzne čiastky, a aj na rastlinách, koreňoch sa ukladá taký sivasty sajrajt...rastlinky sa mi zdajú mierne nešťastne. Zopár listov v rozklade možno...niektoré korene odpadli...a stmavli. .zdá sa mi že nový filter je o niečo slabší. Doliala som kúsok easystart, pomôže pridanie easycarbo? Ešte som nepridala. Priznám sa že som poriadne a pravidelne zatiaľ nesvietila, keďže nedôverujem prehrievajucemu sa časovaču v mojej neprítomnosti, a najbližši tyždeň bude svetlo vypnuté(nechcem to nechať týždeň samo z ohrievajucim sa časovačom) viem nieje to ideálne ale lepšie to než poziar..ale filter nechám bežať aj ohrievač. Ďalší problém mohlo byť že z vnútornej casti krytu sa do vody zosmyklo znečistenie (nejaké lepidlo?) ktoré nešlo vobec zmyť predtym z húbkou, ale asi vodná para to uvoľnila do akvaria...vznášalo sa to ako mastné fľaky na hladine tak som nejakú vodu z povrchu odstránila a dodala novú....
Alebo je sivasty sajrajt/prach na rastlinách normálny v tomto štádiu?
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Dec 2017 22:08 pm

Je to normálne, chce to čas, rastliny bez svetla odídu celkom. Čo to máš za časovač, že sa prehrieva?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod matus.galan » 21 Dec 2017 00:09 am

Kup si digitalny casovat v obi alebo hornbach cena tusim nieco okolo 10€ a funguje skvele. Mam ich dva a spokojnost. Skor si treba dat pozor na pretazenie zasuvky :) vela krat maju ludia do jednej predlzovacky do jednej zasuvky kopec veci a to je vacsi problem.

Svetlo urcite nemoze byt tyzden vypnute...

To co vidis je zabeh akva, to neries postupne to zmizne a mastne flaky na hladine tiez teraz nemusis riesit.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 21 Dec 2017 09:55 am

I.P. Pavlov napísal:Je to normálne, chce to čas, rastliny bez svetla odídu celkom. Čo to máš za časovač, že sa prehrieva?


Solight 24h časovač z Datartu...včera som sa išla opýtať či je normálne že sa prehrieva, oni že áno, to sa mi nezdá, dneska ho vymením za niečo iné...
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod phasian » 21 Dec 2017 18:40 pm

Parádna Atlantída. Aj Žbirka by sa potešil...
phasian
 
Príspevky: 27
Založený: 19 Aug 2015 10:22 am

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Dec 2017 21:57 pm

Ja mám tých časovačov viac a všetky sú na max 3000 W, tak neverím, že sa môže prehrievať, vymeniť.

Ktorý z týchto?
https://www.google.sk/search?q=Solight+ ... 80&bih=919
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 03 Jan 2018 10:58 am

Takze maly update, a aj nejake otazky.

Ako aj sucast experimentu, a tym, ze zatial nemam este ryby som to riskla a nechala vsetko vypnute v akvariu na 13 dni (viem ze je to zly napad a uz to nebudem robit), ale z casti z opatrnosti, a z casti zo svedavosti som chcela vediet co sa vlastne stane.

No a nevyzera to prilis zle, po prichode domov som vymenila asi 3/4 vody. Na povrchu bol sajrajt, a aj steny mali trochu hnedych rias, okrem toho, rastliny vyzeraju vseobecne ok. Anubiasy a Microsorum vyzeraju uplne jak predtym a egeria densa a moss balls tiez. Egeria Najas, cryptocoryne a pistie nevyzeraju uplne stastne...ale inac v pohode..

Takze, dalsia vec co mi teraz ostava je vlastne odkalit dno, kedze okrem zvyskov rastlin, nejakej tej hniloby je aj kal od slimacikov, ktorym sa vcelku darilo v mojej nepritomnosti.
Taktiez chcem kupit tie veci na meranie amoniakov etc. aby som zistila ako sa dari vode.

Co sa tyka odkalenia, aky pristroj (v rozumnej cene), a postup by ste doporucili? Idealne by som chcela len odsavat veci z povrchu dna, hoc som videla aj videa kde ľudia nasajú cele casti strku/piesku a premývajú to, avsak neberie to potom substrat a nenarusa rastlinam korene? Uvazujem napr nad tymto - https://www.aquariumparadise.eu/aquariu ... -Cleaner-L
A co sa tyka merania hodnot vody je toto ok? - https://www.aquariumparadise.eu/aquariu ... est-6-in-1

vopred vdaka za rady!
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod lubosmihula » 03 Jan 2018 13:25 pm

Tento test https://www.aquariumparadise.eu/aquariu ... est-6-in-1 som mal a stroskotal som na dusiku. Ukazoval mi nulu, no vskutočnosti som ho tam mal cez 30 mg/l. A ja sypal a sypal a potom som mal štetinu a hnedú riasu. Nevedel som čo robiť. Ratajov test ukázal niečo iné. Prehnojené skoro až na 100 mg/l.
Lepšie testy samostatné. Teda podľa mojich skúseností.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 03 Jan 2018 13:47 pm

phasian napísal:Parádna Atlantída. Aj Žbirka by sa potešil...


Pod hladinou spí kameň s tvárou naveky
v nehybnom tieni rias....

Žbirku mam celkom rada :wink:

Uz som aj seriozne zvazovala odstranenie stlpov, ale toto prirovnanie s Atlantidou...no budem ich tam asi musiet nechat

Aspon kym nepridu rybky :D
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod snajprik » 03 Jan 2018 14:22 pm

Kým tie stĺpy nepúšťajú nežiaduce veci do akva, tak nieje problém. K testom, najlepší test sú rastlinky, tie ukážu čo im chyba najlepšie, je o tom aj pekný popis, čo im chyba a ak vyskočí riasa, tak to je niečoho príliš veľa. Ja som toho názoru, že riasa musí biť, čo by žrali slimáky s krevetkami :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 54l akvárium zaciatocnik

Odoslaťod texlah » 03 Jan 2018 14:29 pm

lubosmihula napísal:Tento test https://www.aquariumparadise.eu/aquariu ... est-6-in-1 som mal a stroskotal som na dusiku. Ukazoval mi nulu, no vskutočnosti som ho tam mal cez 30 mg/l. A ja sypal a sypal a potom som mal štetinu a hnedú riasu. Nevedel som čo robiť. Ratajov test ukázal niečo iné. Prehnojené skoro až na 100 mg/l.
Lepšie testy samostatné. Teda podľa mojich skúseností.


No a kebyze, si mam kupit len zopar konkretnych testov...tak ktore by to mali byt?
Obrázok používateľa
texlah
 
Príspevky: 54
Obrázky: 0
Založený: 12 Dec 2017 22:25 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.