Rybky čo prežijú



Všetko okolo akvarijných rýb

Rybky čo prežijú

Odoslaťod lacino88 » 02 Jan 2018 21:13 pm

Ahoj, chcel by som Vas poprosit o pomoc ohladom akvarka co vlastni svagor.
Akvarko ma cca 70l, bez topitka (umiestnene je na chodbe medzi prizemim a poschodim, teplota mozno 20C, citelne chladnejsie ako v beznej izbe), bez zivej rastliny. Momentalne je v nom 2x zavojnatka (su tam nieco viac ako pol roka).
Akvarko ma 2x filter, jeden je iba spongia s kamenom co vhana vduch (ten uplne najlacnejsi, asi viete aky mam na mysli) a druhy taky uz co ma vlastny motorcek na vzduch (presny typ netusim)...Svetlo je urobene vlastnorucne z LED pasikov SMD 5050 . Voda nebola nijak upravovana, bola napustena a akurat pockal nejaky ten den aby kusok odstala (mestska voda).

Chcem sa spytat, co by v takom akvarku prezilo zo spominanymi zavojnatkami. + hlavne by potreboval poradit ako bojovat s riasami co sa mu tvoria dost vyrazne v akvarku. Existuje nejaky cistic (nie ancistrus) co tam prezije?

Ja som mu aj radil, aby to skusil s nejakymi rastlinkami, ale to by musel spodok akvarka vymenit (teraz tam ma par okruhliakov a lastur). A to nechce.

Za odpoved vopred vdaka.

(spominane filtre a osvetlenie pridal len dnes, doteraz tam bola len voda, rybky a kamene)
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Reklama

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod kubko82 » 02 Jan 2018 22:34 pm

Odkaz švagrovi nech karasy podaruje do jazierka akvárium vypustí a dá do neho orchideí.Ked nechce nič meniť.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod matus.galan » 02 Jan 2018 22:55 pm

Ja by som mu kupil knihu o akvaristike a ked mu to nedojde tak by som to neriesil...


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod michellebebe » 02 Jan 2018 23:45 pm

70l je pre závojnatky málo. Tu na obrázku sú v 150l. A závojnatky hore a dole sú 2 tie isté v tom istom akvárku. Hore sú keď boli malé a dole sú po roku a pol keď vyrástli. No a majiteľ ich potom zo 150l dal do väčšieho. Ale tak na fotke vidno že aj 150l je pre závojnatky málo keď narastú, lebo veľa si tam nezaplávajú. Keď sa predávajú, tak sú maličké, ale oni ešte potom dosť narastú.
Obrázok
Tu je k tomu celý článok a zdroj fotky (ale v angličtine): http://injaf.org/aquarium-fish/the-gold ... -goldfish/
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod atrigon » 02 Jan 2018 23:55 pm

Dost bizarna tema.
Odpoved na tvoju otazku ze co by mohlo prezit je panciernicek. Ale do spominanych podmienok by som ho neodporucil.....
Ak to svagor mysli s akvaristikou seriozne tak nech da do akvarka rastlinky napr. Anubias ten nepotrebuje mat korienky v strku, skor naopak prichitit na kamienok... mozno este jawsky mach. Skratka potrebuje tam nieco co bude spracovavat dusicnany z vykalov ktore produkuju tie zavojnatky a urcite su tam aj prebytky potravy. Riasy su nasledkom nerovnovahy ktoru tam ryby maju a dalsie ryby naviac by to este zhorsili. Ak nechce rastlinky, da sa to aj bez toho, ale bude musiet pouzit vykonny filter najlepsie externy, no ak nekupi ani len ohrievac....

Inak to bude tak ze voda bude zakalena detritom spinava, vela rias a ryby budu trpiet.

Svagor, nech si zvazi ci chce rybky chovat, alebo mucit
Obrázok používateľa
atrigon
 
Príspevky: 3
Založený: 01 Jan 2018 17:21 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Jan 2018 15:21 pm

Žiadný mach, žiadné ryby!! Žiadné rastliny. Akvárium treba jemne zatemniť, urobiť tieň. Filtre pravidelne čistiť a občas vymeniť tretinu vody.
Pomaly koncom februára vodu ešte viac ochladzovať a na jar rybky do jazierka. Ďaľšie otázky sem:
karas-zlaty-t195.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod vilo » 03 Jan 2018 20:11 pm

ja by som v prvom rade odporučil účinnejší filter (zároveň súhlasím s tým, že do 70 L akvária závojnatky /karasy/ dlhodobo nepatria). Čo sa týka rias, asi veľa akvaristov popudím, ale riasy nie sú často zlo, ak ich človek akceptuje - sú to predsa tiež rastliny, odburávajú dusíkaté látky, fotosyntetizujú, atď, nie ? ... je to skôr estetická otázka, a to je vec dosť subjektívna... pre dobrý pohľad do akvária stačí čelné sklo pravidelne stierať

vhodné nenáročné rybky do chladnejšieho 70 l akvária sú napr. kardinálky, prípadne moja srdcovka sú mrenky ružové :) chladnejšiu vodu mierne pod 20°C v zime "dá" aj pancierníček Corydoras paleatus, iné druhy corydorasov by som nedával
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Rybky čo prežijú

Odoslaťod lacino88 » 03 Jan 2018 20:43 pm

Pochybujem ze by tie zavojnatky posunul dalej, bud tam vydrzia dalej ako doteraz :?: , alebo to bude ich hrob :dead: , moj odhad (potom mozno si da poradit). Len som chcel nejaky typ co by mu tie riasy stamad zlikvidovalo..
Ja si tiez planujem zalozit akvarko (este cakam ako sa ista vec vyvrbi). Mne osobne sa velmi pacia prirodne akvarko, krasne zarastene rastlinkami, nejaky koren a kamene...nieco okolo 150l (ako som sa docital, sety sa moc neoplatia a lepsei je vyskladat si z vlatnych dielov, co su spravne nadymenzovane na dane akvarko, ale vela zavisi aj od financii a aky rozdiel to bude tvorit set vs vlastna zostava), rybky vybrate nemam, ale najskor nejaky hufik z cca10 rybyciek :pivo: a nieco na cistenie (mozno este daco, ak to nebude prerybkovane).. pacia sa mi aj krevetky, alebo som dakde nasiel alternativu - nejakeho raka zakrsleho..Ked to bude aktualne, isto si zalozim vlastne vlakno a necham si poradit. Niekolko diskusii uz mam precitanych, a je to ozaj o niecom inom ako ked som bol mensi a (ako som sa podozvedal) robil kopu veci zle.

*a ak sa to podari a svagor uvidi moj vytvor, necha si poradit a urobi par zmien :D
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.