Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod Adhara » 14 Júl 2016 18:03 pm

Zdravím akvaristov. Potrebujem poradiť s dlhoročným problémom. Som akvaristkou väčšinu svojho života a skoro po celú dobu chovám samcov bojovnice pestrej. Problém je v tom, že nijaký nežil dlhšie ako 14 mesiacov, pričom priemerná dĺžka života tohto druhu je 4-5 rokov. Deň pred úhynom prestal žrať, inak nikdy nejavil nijaké známky ochorenia.
V posledných siedmich rokoch boli tieto bojovnice chované v takmer rovnakých podmienkach:

Veľkosť nádrže: 32 litrov
Založenie: pred 7 rokmi premiestnením materiálu z menšieho zabehnutého miniakvária
Filtrácia: Malý filter, neprestajná počas života ryby
Údržba: V prvých dvoch rokoch výmena týždenne tretine nádrže s odkaľovaním. V posledných rokoch výmena raz za 2 týždne asi 2/5 nádrže s odkaľovaním. Náplň filtra vyčistená vo vypustenej vode. Nová voda pred napustením vždy stála vo vedre min 2 hodiny kvôli vyprchaniu chlóru. Po výmene bol použitý prípravok na zníženie pH (bez merania pH, len podľa množstva vody). V prvých rokoch sa pH neupravovalo.
Rastliny: živé, vitálne (môžem skúsiť vyhľadať názvy, ale myslíte, že je to fakt potrebné?)
Živočíchy: iba slimáky kotúľky, inak bol samec sám. V prvých rokoch som skúšala pridať mu jednu či viac samíc, ale kvôli neznášanlivosti som s tým prestala, nemám ich totiž kam odloviť.
Kŕmenie: vločky pre bojovnice striedané s bežnými vločkami, raz denne. V minulosti aj iné druhy krmiva, už si žiaľ nepamätám aké, ale vždy sušené.

Teplotu som pri jednotlivých jedincoch menila od 25 po 28 stupňov, bez vplyvu na ich úhyn.

Zdroj vody bol rôzny, počas chovu bojovníc som akvárium mala v Banskej bystrici, Žiari nad Hronom aj v Bratislave – bez vplyvu na úhyn.

Nový jedinec bol vždy šetrne prenesený do vyčisteného akvária, dobre sa aklimatizoval, rýchlo sa naučil na žrádlo. Do akvária sa po jeho kúpe nič nepridávalo, žiadne nové zariadenie ani živé tvory. Po 5 až 14 mesiacoch samec zakaždým záhadne uhynul. Jediným symptómom bolo, ako som spomínala, odmietnutie žrádla deň predtým. Len v jedinom prípade smrti predchádzalo zranenie – napadnutie inou rybou dočasne premiestnenou do akvária – no aj vtedy úhyn nastal až o pár týždňov a potom, ako sa zdalo, že sa ryba zotavuje, rany sa zaceľovali, neplesneli, žrala. Každopádne, minimálne 8 úhynov prebehlo bez akéhokoľvek predošlého kontaktu s inými rybami.

A takto vyzeral posledný samec (ale asi to sotva pomôže, je to fotené celé mesiace pred smrťou).
Prílohy
betusko osmy.jpg
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod newsted » 15 Júl 2016 11:40 am

Betty maju cca 3-4 mesiace ked sa dostanu do akvaristiky. Myslim, ze tvoj odhad dlzky zivota 4-5 rokov je optimisticky. Jedine co ma este napada, ci mas zakryte akva, kvoli ich pomocnemu dychaniu (teplota vzduchu by nemala byt nizsia ako teplota vody)
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod Adhara » 15 Júl 2016 12:48 pm

newsted napísal:Betty maju cca 3-4 mesiace ked sa dostanu do akvaristiky. Myslim, ze tvoj odhad dlzky zivota 4-5 rokov je optimisticky. Jedine co ma este napada, ci mas zakryte akva, kvoli ich pomocnemu dychaniu (teplota vzduchu by nemala byt nizsia ako teplota vody)


Tá dĺžka života nie je môj odhad, píše sa to v literatúre a potvrdil mi to aj skúsený akvarista. Je pravda, že neviem, aké sú staré, keď ich kúpim, ale vzhľadom na drastické podmienky (v plastových pohárikoch), v akých sú držané, by som nepovedala, že v akvaristike budú nejako dlho.

Akvárium je zakryté, ale s otvormi pre výmenu vzduchu. S tou teplotou vzduchu ma to prekvapuje, je to neudržateľné (mať nad 25 v byte aj v noci sa jednoducho nedá), ale vzhľadom na fakt, že bojovnica je sama v akváriu prekypujúcom rastlinami, by som povedala, že nemá dôvod používať labyrint.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Júl 2016 13:28 pm

Takto, bojovnica musí "používať labyrint" , alebo ináč povedané, bety dýchajú atmosferický vzduch. To jest, že dýchajú ten istý vzduch čo my. Ak sa v miestnosti, kde sa nachádza akvárko s ním používajú rôzné vonné látky, deodoranty, spreje, alebo sa tam prípadne varí, tak to mu skracuje život a poriadne. Správne sa tu spomína zakrytie hladiny. Ide o to, aby vzduch, ktorý betta dýcha nad hladinou nebol omnoho chladnejší ako je teplota vody. Teplotný šok zabíja a ak nie, tak skracuje život.
Je dobre mať v akváriu rastlinstvo aj keď kyslík, ktorý rastlinky "vyrábajú" on nevyužíva, nedýcha. Rastlinstvo napomáha udržiavať kvalitu vody, ktorú on určite konzumuje.
No a nakoniec, v obchode v kelímku sú betty tesne pred smrťou. To sú tie, ktoré boli využité k maximalnému množeniu a vysílené, chovu neschopné treba ešte speňažiť!!
Radil by som kupovať betky mladé a od chovateľa u ktorého bol prísun i živej potravy. Takto sa betty dožijú aj 5-tich rokov, no musíš i ty mať pripravené niečo živé ako potrava. Je to dravec a potrebuje k životu živú potravu. Teplota vody rovnako skracuje život. Vyššia teplota=vyšší výkon organizmu a rýchlejší výkon. Takže hnať teplotu vody do 28-29°C je myslím zbytočné. Toto by som robil pri odchove. Bežne som mal betty pri 24-25°C a nižšie.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod Adhara » 15 Júl 2016 16:39 pm

Čiže ak to chápem správne, hladina má byť zakrytá?
V predošlom miniakváriu boli chované s odkrytou, v tomto 32-litrovom so zakrytou (inak, tu je obrázok zmieneného akvárka). Akvárium je posledné tri roky v spálni, kde sa aj kvôli sebe snažím udržiavať kvalitný vzduch. Jediný problém môže byť ak v tom, že ten vzduch je chladný. Spávam pri otvorenom okne aj pri teplotách blížiacich sa k nule. Myslela som, že pri vyhrievanom akváriu to nemá byť prečo problém...
V súvislosti so vzduchom mi napadá, nemôže byť problémom aj cigaretový dym? Na moju veľkú zlosť podo mnou žijú fajčiari a niekedy, keď sa snažím vyvetrať, mám z toho v spálni smrad...
No a k bettám v kelímku: chceš povedať, že sú to staré, viacročné jedince? Kupujem ich práve preto, že mi je ich ľúto. Ale nie všetky spomínané uhynuté jedince boli z kelímkov, minimálne dve, ako si spomínam, boli chované v poriadnych nádržiach.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod newsted » 15 Júl 2016 20:14 pm

Tak si si odpovedala. Aj studeny vzduch aj cigarety mozu sposobovat uhyn.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod Adhara » 15 Júl 2016 21:49 pm

newsted napísal:Tak si si odpovedala. Aj studeny vzduch aj cigarety mozu sposobovat uhyn.


To áno, ale úhyny nastávali aj pri chove nie až v takom chladnom vzduchu a úplne bez cigariet.

Zaujala ma ešte možnosť I.P. Pavlova, že v akvaristikách predávajú staré ryby. Je to možné? Ja som bola doteraz v tom, že ryby idú do predaja hneď po dosiahnutí atraktívneho (skoro dospelého) vzhľadu.

To by na situácii síce nič nemenilo, úbohé bojovnice z kelímkov budem kupovať aj naďalej, ale aspoň budem spokojná, že chyba nie je na mojej strane a že som tým chúďatkám umožnila prežiť aspoň dôstojnú starobu.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Júl 2016 22:10 pm

Pozor! Nie hladina má byť zakrytá! Akvárium má byť zakryté, aby sa nad hladinou ten vzduch príliš neochladzoval, dá sa to pochopiť?
No sused určite rybkám nepomáha, ale to nebude ten hlavný problém. Pozor na deodoranty, lakovanie nechtov, odlakovač..... to zabíja aj mňa doma :)
Ak budeš kupovať tie chúdence z kelímkov, tak im dopraj pestrú a hlavne živú potravu a hlavne kľud. Nepotrebuje v akváriu konkurenciu, či už svojho druhu, alebo aj iného druhu. Ináč im utrpenie predlžuješ, viem nieje to ideálne. Poznáš ale vetu: Kým budeme kupovať, tak ich budú stále týrať a predávať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod Adhara » 04 Jan 2018 19:45 pm

Hlásenie po roku a pol. Postupovala som podľa rád, čo sa týka ochrany pred podchladením vzduchu nad hladinou a pred cigaretovým dymom (iné chemikálie sa v tej izbe nevyskytujú). U novozakúpeného samčeka som dosiahla zatiaľ najdlhšiu dĺžku života – asi šestnásť mesiacov. Ale aj tak je to málo. A tento posledný neuhynul na starobu, to je isté. Asi dva mesiace pred smrťou začal mať poničené plutvy. Vyzerali doslova ako obhryzené. Absolútne to nechápem. V akváriu je jedinou rybou a kotúľky to snáď spraviť nemohli! Bakteriálny rozpad plutiev sa tam nemal odkiaľ vziať (do akvária od jeho kúpy nič nepribudlo) a keby aj, začala som intenzívnejšie vymieňať vodu, no jeho stav sa nezlepšil. V posledných týždňoch mu zbledlo telo, polihoval po dne, ale bojoval ešte celkom dlho, kým uhynul. Tuší niekto, čo sa stalo?
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Jan 2018 22:33 pm

Tak baktérie sú všade a dostanú sa všade, veď to poznáš podľa seba. Dokonca sa vyskytujú v krmive. Tu nejde o to či sa tam dostali baktérie (vírusy), otázka je kedy a akú imunitu má dotyčný živočích.
Vek nikdy neuhádneš rybkám, ktoré kúpiš, vieš o veku rybiek, ktoré si sama odchováš. Rozumieš.
Betta má životnosť 3 a viac rokov
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod Adhara » 04 Jan 2018 23:05 pm

Dobre, ale pokiaľ vyzeral niekoľko týždňov pred smrťou ako dohryzený, ťažko predpokladať smrť starobou.

Za seba som rada, že som sa v dĺžke dožitia bojovníc zlepšila, ale stále nie som spokojná, posledný úhyn tiež vyzeral ako predčasný. Už pár dní mám nového samca, tak premýšľam hneď na začiatku chovu, čo by sa dalo spraviť, aby toho predošlého dĺžkou života ešte prekonal.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Záhadný úhyn bojovníc po niekoľkých mesiacoch

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Jan 2018 23:07 pm

Veď vravím, imunita zlyhávala. No mohlo to byť zlou kvalitou vody, nedostatočná filtrácia, hygiena.......
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.