Laciho 200l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 07 Jan 2018 22:54 pm

Ahoj,
na bazosi som si nasiel za 100e (celkom fajn si myslim) akvarko znacky JUWEL, k nemu som dostal: stolik, filter, svetlo, topitko, nejake zradlo a zdedil som povodne obyvatelstvo, akvarko sa spustalo az ked som dosiel. Nad akvarkom som uvazoval uz nejaky ten tyzden, pocas strednej som mal akvarko, ale vela veci som robil zle, ako som sa docital za poslednu dobu. Aj z toho dovodu si rad necham poradit od Vas skusenejsich.

Obrázok
Kedze som akvarko prenasal v aute na zadnom sedadle (s par cm vody a dnom), po prichode domov som akvarko (aspon steny) ocistil od rias a dopustal vodu. Ja viem ze by sa to tak robit nemalo, ale bolo problemove vychytat vsetko, hlavne kerevetky. Pol dňa po napusteni som uhyn az na jednu neonku nezaznamenal. Spongiu z filtra sme nevymyvali, a aj z povodnej vody daco ostalo, ozdaj nejake nitrifikačné baktérie tam este budu.

Aktualne osadenstvo tvoria:
3x nenonka cervena
2x cistic (na nete som ho akosi nenasiel, su zlte, tvarom ako klasicka rybka a usta ako prisavnik)
Obrázok
1x Ancistrus samicka
??x krevetky, desiatky a sem tam namatkovo malicky slimak (clovek musi hladat aby ich nasiel)
Obrázok

Akvarko planujem este raz po nejakom case (ako nahle si zakupim vsetko potrebne) spustit, a zalozit od znova. Uvazoval som ci to dno nenechat (povodny majitel tvrdil ze je to ilovite kvalitne dlno, posobil ze sa v tom vyzna a bolo to jeho konickom, ale uz nemal na neho cas tak to predaval), ale aj toje dost zariasene, mozno by som zoskrabal vrch a spodnu cast premyl, co navrhujete?

Rastlinky su s riasami obrastene. Predpokladam, ze z nich asi uz nic, mozno par mladnikov by sa dalo zachranit a pouzit v akvarku.
Obrázok
Obrázok

Moje otazky,
- co s tym dnom, popripade aky substrat konkretne kupit
- ake rastlinky by ste odporucili? Povodne?
- ake rybky aby sa znasali s krevetkami. K existujucim neonkam by som asi dokupil zo 7ks aby ich bolo apson 10.., a co dalsieho?
- co ostatne potrebujem na zaciatok? Co sa tyka chemie do vody, odkalovaca, nejakeho testu na vodu...

Po zabezpeceni spominaneho substratu, rastliniek, nejakeho korena/kamena,... by som teda vychytal rybky, krevetky, umiestnil ich do flias v ktorej by bola voda z akvarka...vytrhal rastlinky, premyl pouzitelny substrat, a zacal zo zakladanym akvarka..

Vopred dakujem za Vase rady a pomoc.
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Reklama

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Jan 2018 23:38 pm

No ja by som to tak nesílil. Nechaj to bežať, mesiac. Sústreď sa na akoby zábeh. Meň tretinu vody 2-3x do týždňa, riasa to nemá rada. Potom frekvenciu výmeny vody zníž na 1x za týždeň a neskôr podľa potreby. Po mesiaci uvidíš. Rastlinky ak majú zdravý koreňový systém, tak zostriháš až ku dnu. Naženú nové zdravé výhonky. Riasu niejakou špajhľou postupne odstraňuj.
Až sa to "vyvrbí", tak potom uvidíš čo dosadiť a čo upraviť. S rybkami tiež ešte počkaj.
Ináč ideš na to výborne! Držím palce! No a doplňuj informácie ako sa to vyvíja. Tá rybka bude pravdepodobne, kli:
https://rybicky.net/atlasryb/prisavka_thajska
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 08 Jan 2018 00:37 am

Dakujem za radu, skusim to. Ta rybka (cistis) je ozaj Prísavka thajská, apson podla fotiek. Este by som mal "pár" otázok:

Rastlinky zostrihat az ked ustupia riasy?
Ked budem menit vodu, medzi tym aj zacat odkalovat dno, ze?
(na to ake kakao bolo v akvarku je teraz voda celkom cista, este potrebuje par dni aby bola uplne ale som necakal ze sa to tak rychlo vycisti)
Doplnenu vodu nijak neupravovat?
Rastlinkam netreba nijako pomoct? Napr. tekutym CO2?
Momentalne nemam nic nakupene, a napr. co sa tyka krmiva mam len SAK 55 granule (aj to s EXP 12.2017).
Krmit 1x do dna za stipku, ci viacej, nemam zatial v tom prehlad?
Staci to aj krevetkam, najdu si to na dne? Na nete som videl aj take mysky na zradlo pre krevetky aby to nespinilo zbytocne dno.

Ja viem, vela otazok :roll:

S rybkami pockam teda, ale aj tak ma to laka aspon tie nenoky dokupit, jednak by tam tie tri nebludili po dne a akvarko by neposobilo tak prazdno. Teraz je tam podstate do kopy len 6ks rybičiek. Syncek (1,5r) s manzelkou by bol radi :angel:

*fotky budem urcite casom pridavat, uz som aj nasiel kde sa da pridat priloha priamo na forum bez pouzitia ext.uloziska ako som daval naposledy.
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 09:26 am

Ohrievač vody netreba krevetky majú radi od 18-23°C max 26°C
Zostrih rastliniek je na estetickom cítení, ako silno to chceš mať zarastene.
Ideál pri výmene vody rovno odsávať bodrel s dna ak sa da.
Ideál vodu napustiť do vedra a nechať cca pol dna odstať, kvôli chlóru a teplote.
Záleží od intenzity a dĺžky osvetlenia, ak máš cca 0,3-0,5W/l, tak 50% dávkami tekutého CO2 nemal by si nič pokaziť. Ideálne to skombinovať s nejakým komerčným hnojivom tretinovým dávkovaním.
Krevetky ak je riasa v akva nemusíš riešiť, oni si pod zub stále niečo nájdu.
Rybičky malé a mierumilovne ku krevetkam, tetry do 4cm sú v pohode i gupky keď sa majú malé krevetky kde schovať.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 08 Jan 2018 16:28 pm

Ahoj Lacino s rodinkou,

más vela otázok a ides na to správne. S tým dnom si hlavu nelám, je to v podstate zabehnuté dno a to je OK. Na tvojom mieste by som sa sústredila na rastliny v akváriu, urcite este nejaké nenárocné dokúp, tak aby bolo posadené celé dno + plávajúce rastlinky, aké zozenies. Tá riasa je celkom brutálna, ale pokús sa mechanicky odstránit co najviac, postihnuté listy by som odtrhla, rastliny vyzenú nové, si myslím, ze tekutým uhlíkom nic nepokazís, len správne nastartujes rastliny v akváriu. Ten filter by som vymenila za cerpaciu hlavu + velká kocka akvacitu. Dá sa to objenat aj na internete. Rybky podla mna mozes pridat, v podstate sa jedná o zebehnuté akvárium, kedze filter a dno je zabehnuté. Neonky doplnís neskor, aby si ich mal okolo 20 az 30. Potom vyniknú. Teraz by som tam dala okolo 5 gupiek a tiez 5 black molly. Tie sa nazerú riasy, takze nepotrebujes ani moc krmit. To krmivo bude asi este v poriadku. Je to minimálna doba spotreby. A slimáciky tam daj okruzákov, alebo akých zozenies. Tie si na riase pochutia. Syncek bude mat radost z gupiek, aj z back molly, to sú velmi zivé ryby. Ak by ti doporucovali prísavníka, tak si to dobre rozmysli, tá potvora fakt narastie a ked sa minú riasy, tak ju treba stále dokrmovat uhorkou, mrkvou, zihlavou a tak. Tá riasa je estetický problém, dá sa to do poriadku, ale chce to cas a stabilitu. Nastuduj vsetko o akvarijných zaciatkoch. Nech sa darí a robí radost.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Jan 2018 22:23 pm

@Janka budem ti oponovať, dno je síce staré, teda zabehnuté, ale pri prevoze sa mohlo s ním hocičo udiať. Preto píšem, netreba nič náhliť, síliť. Ide o to, aby sa to ustálilo. Takže momentálne O.K. není. Proti plávajúcim rastlinkám nemám nič, no môžu tieniť tým, čo potrebujú svetla viac. Rovnako nemám nič proti mechanickému odstráneniu rias.
No a tekutý uhlík? Treba o ňom dobre pouvažovať, viď.:
http://aquarium-fertilizer.eu/glutarald ... article-22
Možno niektorý výrobca ponúka vylepšenú verziu, no určite by som ešte počkal.
Filter treba ešte naozaj ponechať aspoň mesiac a potom môže prísť úvaha o niečom inom, trebars i to, čo navrhuješ.
Pridať ryby by bolo rovnako predčasné, určite by som výber nechal na neho. Tie, čo sa páčia tebe, nemusia jemu. Má tam tri neónky a tie sa lepšie cítia a vynímajú vo väčšom počte-húfiku. Takže ak nastane čas, potom bude treba doplniť tie.
Či slimáky, alebo molly, nakoniec i gupky konzumujú riasu je diskutabilné, vždy dajú prednosť lepšej strave. Určite riasu neodstránia, to by bolo fajn, ale ako hovorím, riasou si spestrujú jedálniček. Ancistrus je rovnako nazývaný čističom a vidíš má tam riasu a určite nečistí sklo. To je len fáma s ktorou ešte dnes radi klamú predajcovia rýb.
V predposlednej vete píšeš: "chce to čas a stabilitu" Presne tak!
Takže "lacino88" teraz sa toho drž!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 09 Jan 2018 02:14 am

Zatial sa zda ze vsetko zije, nezaznamenal som ani k dnesnemu dnu ziaden uhyn :) Dokonca (mozno sa mi to len zda) aj tej riasy ubudlo. Sam byvali majitel mi tvrdil, ze ked zacnem pravidelne svietit tak riasa ustupi. Predpokladam ze ked to dal na bazos uz moc nesvietil.

Behom dneska vymenim 1/3 vody (ako ste mi radili, 2az 3x do tyzdna) a skusim ako tak poodstranovat riasy a uhynute casti rastlin (budem s drobcom sam doma, ale pocas jeho obednej siesty si myslim ze to budem stihat).
Co sa tyka spominanych rybiciek tak som si ich vyhladal a.... viac menej som presvedceny ze chcem rybky co sa budu s krevetkami znasat. Teraz si veselo obyvaju cele dno, a aj ked by sa mozno aj mali kde skryt, nechcem ich odsudit osudu rybacieho zradla (podla netu napr. taka Black molly by ich nesetrila a ani gupky nepohrdnu).

Taktiez ma dost zaskocila ich cena. Dobre som nasiel, ze krevetky idu za cca 2e/ks (na bazosi)? U mna pobehuju daktore cele cervene, daktore priehladne zo sivim, daktore svetle cervenymi flakmi.
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 09 Jan 2018 22:12 pm

:wink: Krevetky mozes chovat aj black mollami a gupkami, dokonca aj s bojovnicami, cichlidkami kakadu, tetrami krvavými. Hovorím ti to z vlastnej skúsenosti a mám okolo 100 krevetiek ak nie viac. Krevetky sa pekne mnozia aj v minícku s gupkami. Treba len rybky dobre krmit :wink:
@Pavlov dno bude urcite zabehnuté, ked spomínal, ze tam bolo vela toho cierneho.
Ano s tým svetlom bude tá riasa súvisiet, tiez som mala chvílu takú podobnú, ked bola uz slabá ziarivka, po výmene ziarivky zacali rastlinky pekne rást a bolo po riase :pivo:
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jan 2018 22:21 pm

lacino88 napísal:Zatial sa zda ze vsetko zije, nezaznamenal som ani k dnesnemu dnu ziaden uhyn :) Dokonca (mozno sa mi to len zda) aj tej riasy ubudlo.

Taktiez ma dost zaskocila ich cena. Dobre som nasiel, ze krevetky idu za cca 2e/ks (na bazosi)? U mna pobehuju daktore cele cervene, daktore priehladne zo sivim, daktore svetle cervenymi flakmi.

Riasa nemá rada pravidelnú výmenu vody, čiže toto pomôže :wink:
Krevetiek je veľa druhov a sú aj drahšie, to by si sa divil :pivo:
Ty musíš hlavne sledovať druhy ake máš, pretože krevetky sa krížia a ak tomu nezabrániš, tak ti časom zosvetlejú všetky.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jan 2018 22:33 pm

Janka112 napísal::wink: Krevetky mozes chovat aj black mollami a gupkami, dokonca aj s bojovnicami, cichlidkami kakadu, tetrami krvavými. Hovorím ti to z vlastnej skúsenosti a mám okolo 100 krevetiek ak nie viac. Krevetky sa pekne mnozia aj v minícku s gupkami. Treba len rybky dobre krmit :wink:
@Pavlov dno bude urcite zabehnuté, ked spomínal, ze tam bolo vela toho cierneho.


Krevetky by som nedoporučoval s rybami, ktoré si vymenovala, nechcem byť zlý, ale čo funguje u teba, nemusí u neho. Uvádzaš ho do omylu. Ja mám betty v jednom akváriu šesť a nažívajú si a v druhom mám jednu, pretože tá by požrala všetky. Mal som i krevetky pri endlérkách a už nemám ani jednu (krevetku) a hádaj prečo? :pivo:
Vrátim sa k tomu starému dnu. Staré dno je substrát, ktorý už absolvoval pobyt pod vodou. Potom bol premytý a s pridaním živín sa balí a predáva.
Staré dno nieje staré vekom, časom, dobou. Navyše u neho ide o použité dno, plné detritu, alebo ak chceš, výkalov, nerozloženého odpadu, zbytku potravy....... Navyše dlhším prevozom boli nitrifikačné (úžitočné) baktérie niejakú dobu bez kyslíka. To znamená, že mohli uhynúť a tým sa dno dostalo do procesu rozkladu. Toto je nebezpečné pre živočíchy. Kým sa celý proces s baktériami rozbehne môže sa stáť všeličo.
Chválabohu ako píše, zatiaľ je všetko v poriadku, opakujem chválabohu!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod radorado » 09 Jan 2018 22:55 pm

To by ma zaujimalo ako mohli byt pri dlhsom prevoze bakterie bez kyslika.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jan 2018 23:23 pm

No máš rozpustený kyslík vo vode, máš kyslík obohatený, kyslík čistý, teda ochudobnený a kyslík atmosféricky, ktorý potrebujú baktérie?
Navyše hnilobný proces spotrebuje najviac kyslíka, ten potom premieňa na plyny, aké? to už neviem, nie som chemik. Myslím, že ak to prežili, tak to mali riadne otrávené a teda sťažené :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Jozef I. » 10 Jan 2018 12:50 pm

No neviem aký kyslík potrebujú tvoje alebo moje baktérie, ale viem, že sa musia uspokojiť s atmosferickým :mrgreen: :pivo:
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 10 Jan 2018 18:55 pm

:wink: Pavlov ides na to moc vedecky, ale pochopila som, ze si asi nikdy neprenásal akvarium aj so dnom. Ja ano, a vobec nic sa nestalo. Dno bolo cierne a mútne nenormálne a plné piskoriek. Filter bol zabehnutý. Akvárium som napustila vodou a rybky isli hned, nemala som ich kam dat. Vsetko v pohode. Vobec nic sa nestalo. Takze podla mna treba pockat 2 az 3 dni, kým sa voda zabehne a je to v poriadku. Nemá ti tam co zhnit pocas prenosu :roll: :angel:
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Jan 2018 22:34 pm

Jozef I. napísal:No neviem aký kyslík potrebujú tvoje alebo moje baktérie, ale viem, že sa musia uspokojiť s atmosferickým :mrgreen: :pivo:

Určite to nebudem rozvádzať, to nie, nieje mojim cieľom rozpútať vášne :mrgreen: beriem to s humorom.
Dovolím si tiež malý úškrnok, tvoje baktérie v akváriu sa chodia nadýchnuť k hladine? No vidíš a včul buc múdry. :pivo:
Pochybujem, že dýchajú atmosférický kyslík :wink:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Jan 2018 22:49 pm

Janka112 napísal::wink: Pavlov ides na to moc vedecky, ale pochopila som, ze si asi nikdy neprenásal akvarium aj so dnom. Ja ano, a vobec nic sa nestalo. Dno bolo cierne a mútne nenormálne a plné piskoriek. Filter bol zabehnutý. Akvárium som napustila vodou a rybky isli hned, nemala som ich kam dat. Vsetko v pohode. Vobec nic sa nestalo. Takze podla mna treba pockat 2 az 3 dni, kým sa voda zabehne a je to v poriadku. Nemá ti tam co zhnit pocas prenosu :roll: :angel:

Ani tebe nebudem oponovať :wink: Koľko akvárií som prenášal? No odpoviem tak, že som ich nepočítal. Dokonca dva akvária som musel zachraňovať, pretože povolili spoje. Mám s tým teda bohaté skúsenosti. Mal som akvária (okrem tých doma) aj v prenajatých priestoroch. Zmluvu na prenájom mi nepredlžili, tak som musel prenášať tri akvária 380L, 200L a 150-tku. Myslím, že nemusím pokračovať...
Ja len chcem, aby si pochopila, že i zabehnutý filter dokážeš preniesť bez ujmy po istú dobu. Proste nemôžeš ho nechať celý deň vypnutý a potom zapnúť. Teda môžeš, ale nevieš, čo sa udeje.
Rovnako sa počas prenášania uvolnia z dna plyny. O to viac, keď je dno čierné, ako píšeš. Niekedy odstavia dodávku el. prúdu na deň dva, niektoré akvária to znesú bez ujmy, iné nie.Preto píšem v rovine, "možno", nemusí" "môže sa stať" Treba však rátať, že nikdy to nieje bez ujmy a tak by sme k tomu mali pristupovať. Od začiatku píšem, že to potrebuje čas a radím, netreba tam hneď nasadiť rybky, teda ak nám na nich záleží, mne áno a na každej :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Jozef I. » 11 Jan 2018 22:52 pm

I.P. Pavlov napísal:... tvoje baktérie v akváriu sa chodia nadýchnuť k hladine? No vidíš a včul buc múdry. :pivo: ...


No neviem. Možno aj áno... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Jan 2018 23:02 pm

Chcem takééé :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 17 Jan 2018 22:45 pm

Aktualny stav:
Obrázok

Vodu menim nadalej ako ste mi radili cca 3-4 den (ako stiham) 1/3 akvarka. Riasa pomalicky ustupuje (nedavno som kupil 3x neritinu zebru). Nejake rastlinky som este dokupil, 2x nizkeho vzrastu (ta trava na lavo a hned na pravo pred kamenom) a sprivatizoval z roboty co maju chlapy na jednom oddeleni vysie rastlinky s podlhovastimi listmi do zadnej casti akvaria.

Objednal som z Aliexpresu aj nejake naradie a odkalovac na baterky. No a kym to dojde, pouzivam mnou vytvoreny odkalovac z hadice a pol litrovej flasky. V podstate ako to odkalujem tak aj tu 1/3 akvarka stiahnem.

Minule som musel aj prezmikat spongiu od filtra (samozrejme vo vedre kde bola voda z akvarka), lebo sa akosi stahovala do seba. Predpokladam ze dovodom bolo zanesenie. Taktiez som kupil nejake bakterie do akvarka v tekutej forme, ktore doplnujem po vymene 1/3 vody (len odhadom, kedze hladinu tekutiny cez cierny plast nie je vydno a odmerka na flaske akosi straca vyznam).

Na tazky natlak :| zo strany ženky mojej (vraj je akvarko prazdne, a sak to mozno aj poznate) som kupil aj par rybiciek. Momentalne osadenstvo akvarka tvoria:
9x neonka cervena
2x prisavnik azijsky
1x ancik
5x panciernicka mala
5x Parmička duhová
3x neritina zebra
+ krevetky
* a to do mne cely cas huci este s nejakou lodkou, potopenym mestom, potapacom a podobnymi serepetickami do akvarka. Ale uz sa zmieruje, ze ozdobou je akvarko a davat dalsie "ozdoby" do ozdoby je blbost.

1. Co sa tyka osvetlenia mam tam teraz 2x toto (od povodneho stavu) + tretiu do rezervy odlozenu:
Obrázok
Ak by som to chcel nahradit LED osvetlenim, tie ledky musia byt nejake specialne? Alebo stacia aj klasicke SMD 5050 (studena biela) z Aliexpresu? ak by som kupil hotovu rampu z Ali, uz by mi asi nesedeli vrchne plastove kryty na akvarku ze?

2. Polovicka sa mi stazuje na hluk z filtra. Podla mna to nie je nic strasne, ale ju to rusi hlavne v noci. Tichy dom a pocut to je trocha. Pozeral som sa po ext.filtroch ale uprimne su dost drahe. Pozeral som sa aj po bazosi, este budem hladat... predpokladam ze potrebujem nieco, co ma v specifikaciach urcenie na viac ako 200l akvarko, napr. JBL 1500..
Co sa ticka hluku su asi o kolko % tichsie ako to co tam mam teraz (vidi foto o akvarku)? Vadilo by velmi akvarku ak by sa na noc aktualny filter vypinal?

3. Kedze sa rybicky zatial drzia, PO CASE by som este nieco doplnil. cca kolko takychto malich rybiciek je optimalnych na taketo akvarko?

4. Krmit staci 1x denne? Poradili by ste nejake rybky do akvarka co zbieraju potravu z hladiny? Tie co mam, to pozbieraju len bud z dna alebo zo stradu akvarka co pada postupne z hladiny. A na hladinu sa ani jednej rybke akosi nechce pozbierat zradlo.

Prikladam este nejake fotky:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

*ja vie, že je tam stale tych rias hodne. Ale pri kazdom spustani sa ich snazim ako tak zbierat, a taktiez odstrihavam aj casti rastlin ktore uz vidno ze nie su zdrave. Najvacsia dzungla je stale v pravom casti akvarka a z casti v strede kde su akesi tahave rastlinky po dne a je mu luto ich vytrhat, tak este cakam ze sa to casom este viac precisti.

Za rady vopred velka vdaka.
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Seraph » 18 Jan 2018 00:17 am

Odpoviem len na veci, na ktore sam viem:
Neviem ako moze byt sucasny vnutorny filter "hlucny" resp. ze ho je pocut....prejde par dni, on sa krasne zanesie a nemoze ho byt pocut....jedine ze by nejak od neho rezonovalo sklo..... Externy filter som si prvykrat kupoval nedavno, zatial spokojnost, strasne som riesil ze aky to bude hluk, ale takmer ho nepocut.....podla mna porovnatelne tiche ako vnutorne (akurat predpokladam, ze tvoj este nie je poriadne zaneseny aby stichol....)

Urcite na noc nevypinat.....

Krmit staci raz denne....

Rybky, ktore si chodia k hladine.....urcite ich je vela....ale mne si po potravu hore chodia aj microrasbora kubotai resp. hypessobrycon amandae
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Loki12 » 18 Jan 2018 13:14 pm

lacino88 napísal:...huci este s nejakou lodkou, potopenym mestom, potapacom a podobnymi serepetickami do akvarka. Ale uz sa zmieruje, ze ozdobou je akvarko a davat dalsie "ozdoby" do ozdoby je blbost.

Na toto pri ženách pomáha (bežná populácia) ak im v prvom kole bežíš naproti a súhlasíš - povyberáš na internete, ukážeš jej tie najdrahšie a nech je toho veľa a pridáš aj kostry, lebky, uplné blbosti až ťa pohladká po hlave s myšlienkou na nové lodičky alebo šaty a povie "A vieš čo drahý, ved to akvarko je vlastne krásne aj takto s rybičkami!"

lacino88 napísal:Ak by som to chcel nahradit LED osvetlenim, tie ledky musia byt nejake specialne? Alebo stacia aj klasicke SMD 5050 (studena biela) z Aliexpresu? ak by som kupil hotovu rampu z Ali, uz by mi asi nesedeli vrchne plastove kryty na akvarku ze?

Nerobiť hlúposti, čitaj tu:
led-osvetlenie-t9837-1584.html#p332179
ak fakt nebudeš vedieť čo ideš robiť, a hlavne prečo a čo chceš dosiahnuť, a aj prečo to chceš dosiahnut a ako, tak toto nerob.

lacino88 napísal:2. Polovicka sa mi stazuje na hluk z filtra. Podla mna to nie je nic strasne, ale ju to rusi hlavne v noci. Tichy dom a pocut to je trocha. Pozeral som sa po ext.filtroch ale uprimne su dost drahe. Pozeral som sa aj po bazosi, este budem hladat... predpokladam ze potrebujem nieco, co ma v specifikaciach urcenie na viac ako 200l akvarko, napr. JBL 1500..
Co sa ticka hluku su asi o kolko % tichsie ako to co tam mam teraz (vidi foto o akvarku)? Vadilo by velmi akvarku ak by sa na noc aktualny filter vypinal?

Interné filtre niekedy zbučia z nasleldovného:
- nevyvážená vrtkulka, krivá oska a staré vyheglané osadenie osky - tu pomoze len kupa nových dielov (občas sa stáva)
- nový/vyčistený filter - chviľku treba počkať, ono sa to zanesie a bude tichšie
- stare stvrdnuté gumičky uchytenia filtra - prenáša sa vybrácia z vrtulky na stenu akvarka, bud nové gumicky alebo sa pohrať so zavesením filtra.
- sú aj bazarové externé filtre - ale tu je to tiež o zvukoch, hlukoch, a vpodstate je to len ina forma hluku.
ale ak je "milovaná" netopierom, tak to budeš mať na stole s mesačnou pravidelnousťou - asi vieš čo myslím. zároveň je to o zvyku, mesiac to vnímaš, potom prestaneš (aj ona). Može tu byť aj tzv: "systém milenky" - ak nie je úplne vyrovnaná z akváriom a len ho toleruje tak existuje priama úmera medzi tvojou pozornosťou voči akváriu a jej mierou "nahnevanosti a hladani chýb, vylepšení,..." A tam ako chlap vieš čo máš robiť :-)

lacino88 napísal:3. Kedze sa rybicky zatial drzia, PO CASE by som este nieco doplnil. cca kolko takychto malich rybiciek je optimalnych na taketo akvarko?

štandardné pravidlo - menej je viac a vzorec čistý objem akvária = počer rýb x veľkosť v cm v dospelosti bez zadej plutvy

lacino88 napísal:4. Krmit staci 1x denne? Poradili by ste nejake rybky do akvarka co zbieraju potravu z hladiny? Tie co mam, to pozbieraju len bud z dna alebo zo stradu akvarka co pada postupne z hladiny. A na hladinu sa ani jednej rybke akosi nechce pozbierat zradlo.

Ak sa im nechce, tak nie su hladné :-)
https://rybicky.net/atlasryb/hledat/
a tam zadaj lokalizáciu: Horná časť akvaria

Inak pekné akvarium.
Drž sa.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 18 Jan 2018 16:00 pm

No vidís, je to pekné, ked sa o to clovek trochu stará. Tú spongiu na tom filtri vymen za nieco takéto https://abc-zoo.sk/688-bioakvacit-filtr ... -tm20.html a bude to podla mna Ok. Táto spongia, co tam más moc dlho nevydrzí a na cerpacích hlavách sa takto scucáva, to znamená, ze je uz zlá a treba ju vymenit. Tieto sú urcené viacej pre vzduchové filtre, tam nie je taký sací tlak. Rybky, co sa krmia u hladiny, je ich vela, ale hlavne zivorodky. Treba si trochu prestudovat nároky rýb. Prísavníka treba dokrmovat salátovou uhorkou, sparenou mrkvou a tak podobne. Vela zdaru. :)
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 30 Jan 2018 22:03 pm

1.Obrázok
2.Obrázok
Nevie niekto nahodou co su to za rastlinky, a ci takto maju vyzerat? Ta s malinkymi listami (1.) sa mi podarilo minule vytiahnut pri udrzbe akvarka.. nema to skoro ziadne korene.
Co sa tyka toho vzadu co ma do fialova listy (2.), tak je po celom obvode samy korienok, a listy neviem ci by mali vyzerat takto. (ten kopcek my tam vytvoril ancik. uz 2x ..hlby dieru pod tu imitaciu dreva)

Zaujimala by ma este jedna vec..ked obcas kliknem na nejake video o akvarku, tak v niektorych je zretelne vydno ako z listov unikaju bublinky... ale u mna som take akosi vobec neregistroval.. je to bezne? Maju rybky dostatocne okyslicenu vodu?

Za odpovede vopred vdaka.

Prikladam zvysne fotky rastlin ktore v akvarku mam:
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok

Ostatne rastlinky sa pekne od rias zväcsa vycistili a aj vidno ze rastu. uz som aj posadil nejake mladnikyz nich v akvarku.
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 30 Jan 2018 23:07 pm

ahoj pozri atlas rastlin to prvé bude https://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens áno má tak yzerat, az na tú riasu, to posledné bude asi toto https://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_aromatica a dalej tam más https://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_corymbosa a https://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma a to bez tých korienkov bude asi toto https://rybicky.net/atlasrostlin/hydrocotyle_tripartita, vsetky rastlinky, co más sú ok, s tým bublinkovaním by som si teraz hlavu nelámala a hlavne ancitrus potrebuje na zivot jaskynu, dodaj mu tam nejaký koren, pod ktorým sa bude moct skryt. Ja som mojho zaniela do akvaristiky, bol uz obrovský a stále zalezený pod korenom, tá ryba vela zere a vyprodukuje vela odpadu.:( Skús pozret clánok https://www.akvarko.cz/clanky.php?str=58 súvisí to s tvojou otázkou, ci majú rybky dost kyslíka. Na to potrebujes poznat parametre tvojej vody.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.