"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Apr 2016 22:35 pm

Costapur je chémia a dosť nevyspytateľná. eSHa je v tomto oveľa lepšia.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod BarRedRose » 24 Apr 2016 16:21 pm

Takze po siestich dnoch to vyzera ze sme konecne za vodou. Rybycky bez krupicky. Ako dlho mam este drzat akvarium na 30°C?? Uz mozem pomalicky postupbe znizovat teplotu? Alebo este preistotu par dni nechat?
BarRedRose
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2016 09:38 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod cipik » 25 Apr 2016 19:58 pm

aspon 10 dni na 30 stupnov ale treba pritom vzduchovat v takej teplej vode sa nedrzi dobre kyslik solit uz netreba prisavnici neznasaju dobre ani chemiu ani sol
cipik
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Feb 2014 18:07 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod BarRedRose » 27 Apr 2016 09:48 am

Ďakujem..... rybky boli už všetky čisté, dnes ráno som našla na jednej zas jednu bielu bodku. Takže ďalej pokračujeme so zvýšenou tepolotou, silnym vzduchopvaním a dala som zas costapur. Čo sa týka prísavníkov, tí už to maju za sebou....
BarRedRose
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2016 09:38 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hryzo » 28 Apr 2016 01:45 am

moj prisavnik prezil snad vsetko vratane otravenia celej ostatnej osadky akvaria ... trochu soli a vyssia teplota by prisavnikov nezabila a krupicku by som tiez nevidel tak nejako drasticky ... neprehanaj to s tym costapurom, ja som si amaterskym narabanim s nim raz odpalil cele akvarium ...

a to prestriedanie lieciva zo dna na den - v jeden den prve a na druhy den druhe liecivo ... bol trochu extrem ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod ja-cub » 02 Máj 2016 21:03 pm

Zdravičko.
Prosím o radu, či sa v mojom prípade jedná o krupičku. Mordujem sa s tým postupne už skoro 3 týždne. Zatiaľ žiadna ryba neuhynula. Tesne po prepuknutí som akurát odlvil a spláchol dve najviac napadnuté ryby. Pre upresnenie, sú tým napadnuté jedine neonky a aj to nie všetky. Guramy, SAE, otikovia, pancierniky nic, teda zatial som nic nepostrehol. Nebadám ani žiadne otieranie, ryby normálne žerú. Teplotu som zatial nezvysoval, pridaval som morsku sol, ale vo vyrazne mensich davkach, ako som sa prave docital, ze by som mal davat. Fakt 1g na 1L? V akvaristike mi odporucili EsHa 2000. Davkoval som podla navodu, + 1 den den naviac. Nastalo malinke zlepsenie a nasledne sa to este viac rozsirilo medzi neonky. Tak teraz davam costapur. Dnes je to treti den. Ale ziadne zlepsenie som zatial nepostrehol.
dakujem
P5025866.JPG

P5025865.JPG

P5025860.JPG
ja-cub
 
Príspevky: 148
Obrázky: 3
Založený: 12 Sep 2011 10:14 am
Bydlisko: Rajecké Teplice

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hryzo » 02 Máj 2016 22:00 pm

ano je to krupicka ...

uz som to pisal viac krat -
ja na krupicku liecivo nepouzivam, doteraz mi stacilo zvysit teplotu na 30 stupnov (postupne v priebehu 2 dni aby nebol velky teplotny skok) a prisolil ... ja nejdem gramy na liter, ja davam cca polievkovu lyzicu na 50 litrov tj do mojho 160L akva davam 3 lyzice pri starte liecby a potom po vymenach (ktore su castejsie) vzdy aspon jednu lyzicu, obcas 2 .... do 2 tyzdnov krupica u mna odide ...

neonky mozu byt chytene, bo mozu byt v strese a mat oslabenu imunitu, pricom ostatne yby nie ...
zda sa mi, ze neonky na fotkach maju osklbane chrbtove plutvy a chvosty ... nerobia im niektore z tvojich ryb zle? napriklad guramy? ... ak ano, mozu byt v strese z toho ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod ja-cub » 02 Máj 2016 22:04 pm

ok, vyskusam teda teplotu a sol.
Praveze v akva sa uz dlhsi dobu nic nezmenilo. Ani osadka, ani pocet ryb a nepostrehol som ziadne vzajomne utoky.
ja-cub
 
Príspevky: 148
Obrázky: 3
Založený: 12 Sep 2011 10:14 am
Bydlisko: Rajecké Teplice

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Máj 2016 23:00 pm

Ja tam žiaľ vidím aj obžraté plutvy, takže krupička nebude jediný parazit, ale bude to kombinácia dvoch. Tá eSHa je dobrá, skús prečítať a porovnať
http://zvery.rodinka.sk/index.php?id=10 ... eVersion=0
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod ja-cub » 03 Máj 2016 21:19 pm

Tak dnes večer, pozorujem celkom zlepšenie. Zatiaľ bolo akva bez soli a zvýšenej teploty, len po liečbe costapurom.
Každopádne, nasypal som 3 polievkové lyžice morskej soli, bolo to 31g na cca 150-160L vody a zvýšil teplotu. Bohužiaľ neviem o koľko, to budem musieť odsledovať. Keďže vôbec nerozumiem, ako sa nastavuje môj ohrievač, lebo má dve páčky a každá ukazuje niečo iné, urobil som to odhadom. Horšie je, že odchádzam na 5 dní mimo republiku a akva ostane bez kazdodennej výmeny vody. Polovička akurát nakŕmi.
V tom článku http://zvery.rodinka.sk/index.php?id=10 ... eVersion=0 uvádzajú že by som mal vypnúť filter a vydezinfikovať filtračné médiá. Nezničím tak potrebné baktérie?
ja-cub
 
Príspevky: 148
Obrázky: 3
Založený: 12 Sep 2011 10:14 am
Bydlisko: Rajecké Teplice

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Máj 2016 22:16 pm

Už pridaním costapuru si ich zničil. Filter teraz plní funkciu okysličovania vody v akváriu, ktoré musí byť maximálne zabezpečené. Takže potom (po liečbe) filter von a poriadne vypláchnúť a znova zabehnúť. Žiaľ liečba prináša obete, my to poznáme ako "vedľajšie účinky" liečby. Môžeš potom použiť (na 48 hodín, nie viac!) aktívne uhlie a po jeho vybratí môžeš nasadiť niektorý prípravok označovaný ako baktérie, či bio, alebo filter štart a pod.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod ja-cub » 03 Máj 2016 22:56 pm

ďakujem za rady.
Stačí ho vypláchnuť ako bežne pri čistení, či ho niečím reálne dezinfikovať?
CO2 môže bežať, alebo ho zatiaľ odstaviť?
ja-cub
 
Príspevky: 148
Obrázky: 3
Založený: 12 Sep 2011 10:14 am
Bydlisko: Rajecké Teplice

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Máj 2016 22:27 pm

CO2 odstav. Filter, či jeho vnútorné časti môžeš opláchnúť v niektorom prípravku z ponuky výrobcov. Kúpiš v akva obchode niečo, čo viaže ťažké kovy a podobný sajrajt :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 16:57 pm

Tak toto chce už radu. 10 dni bojujem s krupičkou a stále nejaká ryba ju ma. Liečil som s eshaexit aj esha2000 podľa návodu 4dni ako zvyčajne nuloví efekt, stále nejaká rybka ju mala, potom som pridal soľ a teplotu som nastavil na 29°C a ani to nepomohlo, stále ju vidím na dvoch neónkach. Ako neuhynula mi žiadna ryba, jedna krevetka to nedala hold 29°C ale zvyšne sa ešte držia, ale tej krupičky sa nie a nie zbaviť. Mali ju zopár neóniek, 3 gupky a ancitrus, momentálne ancitrus čistý gupky tiež, ráno mala len jedna neónka krupičku, teraz ju nemá, ale na ďalších dvoch sa ukázala. Veľmi malachitovú zeleň sa mi do akva liať nechce. Neviem či nechať to tak a držať teplotu na 29°C so soľou a dúfať že to pominie?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod newsted » 08 Jan 2018 17:06 pm

Waterlife a po 2-3 dňoch zmizne bez zvyšovania teploty. Zisti prečo ju dostali? Amoniak, no2, pokles teploty, atd
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 17:35 pm

Čo je Waterlife a kde to kúpim? Ideál v Košiciach, alebo skade sa da objednať?
Tak kupoval som nove rybky cca 32 kúskov a som si dovliekol s nimi, rovno 3 choroby, cudzopasníka rozpad plutiev, taký chumáčik sa vytvoril na plutve a ta odpadla do hodiny, na troch rybkách bola, ako keby odrezal plutvu( vyliečene zahojene), tie dve mam vyliečene, len ta krupička nejak nič. Pozerám na krevetky pri 29°C ako sa trápia a ani soľ v rastlinnom akva nie je žiadna vyhrá, ale malachitová zeleň by bola ešte horšia rana.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod newsted » 08 Jan 2018 18:05 pm

Waterlife je značka ako napr Tetra. Protozin je na krupicu M. Zeleň + ďalšie zložky.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 19:21 pm

Protozin sa u nás vôbec netrepáva, ten ťažko zoženiem, nechám zatiaľ teplotu na 29°C do štvrtku a ak to nepomôže tak skúsim od sera costapur, možno ten zaberie a ak ani ten nie tak 31°C a zbohom krevetky...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod marko65 » 08 Jan 2018 21:53 pm

costapur urcite zaberie, len sa treba striktne drzat navodu.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 10 Jan 2018 18:29 pm

Tak že ako to pokračuje s krupičkov 12 deň, keď nezabral Exit s 2000 (trochu zabralo ale nevyliečilo) tak som prešiel na soľ a 29°C cca 5 dni a ani to nepomohlo, keď som to pred chviľov počítal, tak na 7 neónkach s 22 sa ukázala krupička, ostatne ryby ani bodka. Tak že som prešiel na Costapur. Niet na čo čakať. Trošku som sa zasmial na vlastnej hlúposti, keď som pozrel na zloženie a keď som nalial do vody a aj v návode sa píše zatemnenie akva a vzduchovanie :D = Malachitova zelen, ale nie za 0,8€ ale 6,9€ za hlúposť sa platí :D Na druhej strane jediná vec čo mi vždy zabrala na krupičku. Našťastie som zopár krevetiek prelovil, takže aspoň niečo mi prežije... A keď ani toto nezaberie (keby nahodou), tak už to dám na 33°C, lebo je jasne že malachitovu zeleň neprežije 99% krevietok a ostatne ryby sú s amazonky, tak že im je to šumák a krupička pôjde, potvora jedna bodkatá :D
PS: 20€ vyhodiť peňazí za liečenie krupičky :D A aj tak to liečim prakticky Malachitovou zeleňou čo stoji 0,8€ :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Jan 2018 12:54 pm

Mě se podařilo dostat samičku Girardinus falcatus z krupičky bez jakýchkoli léčiv hygienou a nakonec i hozením do jiné nádrže, ale trvalo to tři měsíce a aktuálně je pohublá. Šlo by to rychleji, kdybych měl jinou prázdnou nádrž s teplejší vodou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hora » 11 Jan 2018 14:35 pm

aspoň prísavníkov prelož,ak je kde,tie malachytku neprežijú
28-29*C skôr by som dvihol na 30-31 so soľou v budúcnu(ak sa niekedy stane),kedy je istota ďalšieho nenapádania istejšia a nemusíš robiť dlhšie pokusy,čo zaberie alebo dezinfekčné prípravky,nad vyššiu teplotu neskúšaj,či zvládnu,ak náhodou áno,je to ďalší stres a budeš úhyn pripisovať následkom krupičky
soľ a teplota má svoje opodstatnenie a zaberá,len nie v pokročilom rozmachu a určitej teplote a aj tu je dôležité mať kvalitný teplomer,lebo tie za 1-2€ ak si porovnáš viac kusov v obchodoch,tak každý ukazuje +- 3 stupne rozdielne,čo je v tomto prípade nutnej zvyšovaní teploty podstatný údaj
to vzduchovanie jednoznačne daj poriadne naplno
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 16:45 pm

Ohrievač je od eihem a bol nastavení na 30°C pri soli, teplomer v akva ukazoval 28°C. Keď som začal s tou malachitovou želenou (costapur) tak som to dal na 26°C aby cyklus krupičky bol čo najrýchlejší a malachitka ho zabíjala, lebo v štádiu bielej guľky naň nezaberá nič. Malachitka ma predpísane 25°C
Nebiť tých neóniek už 10 dni mam po krupičke, neviem čo si to tie chúďatka vytrpeli že sú také náchylne a oslabene, že im nič nepomáha.
Momentálne netuším stav, lebo akva mam zatemnene, vzduchovanie ide na plne pecky. Tak že sa uvidí, zajtra ešte raz nakapkam a sobotu večer skontrolujem výsledok, a ak nič tak to dám cez teplotu.
PS: ancitrusi boli prelovene i gupky a krevetky. Prelovene krevetky už niet, typujem to na parmičky dúhové, lebo po nich neostalo ani tykadlo...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.