Moje 54 litrove akvarium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 14 Jan 2018 14:24 pm

Takze rastliny su zasadene, uz sa aj pekne uchytili. Trubici necham teda iba jednu. No a CO2 je objednane buduci tyzden by malo prist.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Reklama

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Jan 2018 22:53 pm

Tak ak bude CO2, bude treba aj druhú trubicu :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 15 Jan 2018 03:40 am

I.P. Pavlov napísal:Tak ak bude CO2, bude treba aj druhú trubicu :)

treba? tak napíš prečo treba,znova ho skopávaš,odkiaľ vyliezol,toto sú také tutovky od teba,že :x nevyjadrujem

@akvarko :idea: prečítaj si tento článok pozorne,ak ho preletíš,nepochopíš
https://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-za ... ni-co2-128
hoci si mal problém so silnejšou cirkuláciou z filtra,tak nie je zaručené,že plyn rozpustíš dostatočne a okysličíš vodu všade,neostanú zašité miesta bez nižšej hodnoty mg/l a sme u kolísania CO2,čo má za následok riasy a znovu chradnutie rastlín ruka v ruke.A to platí,keď dokážeš udržať bubliny vo vode až do rozpustenia.
V prvom rade ďalšiu 24-ku nepridávaj,máš stále dostatočne silné osvetlenie!
Najprv si vysleduj behom pár dní reakciu náplne v DC a daj ho niekde na stenu s filtrom,na opačnú stranu k zemi,aby si zistil,či aj dole máš dostatočnú hodnotu a aj dobré premiešanie nie je dôvod na extrémnejšie svetlo v tvojom prípade.
V článku sa píše o hrubom určení sily W/l,ale u T5 nie je uletený údaj ku skutočnosti a 24x2 vychádza 0,9W/l,ak máš reflektor alebo niečo odrazové ešte viac,také svetlo nedáš bez vedomosti hodnôt chemizmu vody a micro-macro prvkov a zosúladiť ich.
Ja som nevydržal na 0,7W/l ani 1/2 roka a to som hnojil zvlášť,testoval,CO2 mi strážil pH kontroler,filter naddimenzovaný cez rampu,takže všetkého všade dosť a plné akvárium rýchlych rastlín,tak nedaj na pisálkov s 10 príspevkami za 20minút,lebo zbytočne budeš platiť výkonnejšiu techniku,keď ju zatiaľ nedokážeš využiť a znova to doje...š obyčajným zapnutím trubice,lebo veď ju máš a nech nestojí zbytočne.

Čím budeš cočkovať? Zo začiatku pôjde z čokoľvek nového mikrohmla,no po pár dňoch sa zanesie a bubliny vyletia von bez úžitku.Lepšie sa udržuje-vydrží Bazooka ako sklenený difúzor.
Budeš mať aj elktrmg. ventil?
Náplň do DC si akú kúpil? Na spoľahlivosť výsledku tu netreba šetriť a mať kvalitnú.
Vieš nastaviť zapnutie/vypnutie plynu s ohľadom na zapnutie/vypnutie svetla?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod snajprik » 15 Jan 2018 11:43 am

Tak že kým ti dôjde CO2 set odporúčam čas stráviť čítaním. http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_r ... ziviny.htm
Chalani ti vysvetľujú že niečo robíš zle, ale nepovedali prečo.
Ak budeš mať trošku času, potom si naštuduj aj Svetlo-CO2-živiny (google niečo nájde). Potom pochopíš prečo vo tvojom akváriu bolo nainštalované stredne svetlo 18W = 0,3W/l a prečo ti rastlinky ktoré potrebovali CO2 odchádzali a nedarilo sa im.
Potom si naštuduj výmenu vody. Výmena vody je dobra vec, ale týždenne vymeniť polovicu vody za chlórovanú s kohútika nie je veľmi ideálne, ale nebudem ti všetko dopredu prezrádzať, keby si všetko vedela, potom čítanie o tom možno by ťa až tak nebavilo :)
PS: všetci sme si tým prešli i ten najskúsenejší akvarista, len niektorý mame náskok v čítaní :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 17 Jan 2018 15:57 pm

Nechapem preco treba druhu trubicu, uvidim ako to budr fungovat s jednou. No takze CO2 flasa mi uz prisla, ano mam aj elektromagneticky ventil, takze cez noc budem vypinat. Este musim nastudovat ako presne budem zapinat, ale myslim ze tak 1,5 hodiny prrd zapnutim svetla, 4 hodiny svietit, potom pauza 1,5 hod a zasa svietit 5 hodin, po vypnuti svetla vypnem aj co2. Test mam nejaky od JBL niaka kvapalina sa naleje do takej hovadinky a ma to vydrzat cca 2 mesiace pisu. A vodu menim kazdy tyzdren 20 litrov ktora je odstata 1 den. A mam skleneny difuzor, nreviem co myslis tym bazooka?
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 17 Jan 2018 15:59 pm

No a este tolko ze spustim to az cez vikend lebo momentalne nemam cas kvoli praci. A samozrejne ze este si musim nastudovat kolko bublin priblizne a take veci.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 17 Jan 2018 17:59 pm

akvarko166 napísal:Nechapem preco treba druhu trubicu

To sme dvaja,ale keď svoje filozofické rady nevysvetľuje.

Fajn rozmýšľaš,najprv si všetko nastav a sleduj reakciu/farbu náplne DC,či vôbec dokážeš okysličiť vodu.
Zapnutie setu jeden a pol hodiny,dve pred svetlom je dobré,ale nechaj ho vkuse aj cez obedné prerušenie svetla.Práve preto sa robí,že sa znova dvihne hladina mg/l a pri druhom svietení bude dostatok CO2 pre rastliny.Len sleduj farbu DC,aby nešla do žlta,v tom prípade uberieš menej plynu,ak bude modrá,tak opačne.Najlepšie dosiahnúť zelenú-slabozelenú reakciu náplne.JBL je kvalita a môžeš sa na test spoľahnúť.

Nezapínaš už vzduchovací kamienok,vieš tie následky pri CO2? Zatiaľ ho nechaj(samozrejme nepustený :wink: ).Ak by si náhodou prehnal okysličenie(ryby budú plávať u hladiny,DC žltý),tak ako prvá pomoc bude potrebný.

Stanovený počet bublín za sekundu nevyčítaš nikde,ani neskúšaj hľadať taký text.Nemôžeš nastavovať podľa niekoho doporučenia cca 3-4-5-6 b/sec.Všetko musíš nastaviť na tvoje podmienky a pomaly.Zo začiatku pusť na ihlovom len jemne a podľa sfarbenia DC pridávaj v minimálnom pootočení ihlového ventila.Aj tak sa ti to rozhodí,keď za pár dní sa keramika v skle postupne upchá a začne tvoriť väčšie bubliny(vyletia hore bez využitia), po vymočení v Save difúzor opäť pôjde ako má.Takto po niekoľkých čisteniach bude treba občas aj mechanicky obrúsiť tabletu zvonku a obnoviť jej pôrovitosť.
Mal by si doložiť aj rýchlorastúce rastliny a nespoliehať na rozrastenie tých pár terajších.

Bazooka je toto: https://www.youtube.com/watch?v=73_rRis7U3I a pri výmene difúzora v budúcnu si kúp radšej tento vnútorný atomizér.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod snajprik » 17 Jan 2018 21:18 pm

Nie je dôležite koľko bubliniek pustíš, ale koľko % s toho dokážeš rozpustiť a udržať vo vode. CO2 sa 80x rýchlejšie rozpúšťa (unika) vo vode ako kyslík. Preto keď vzduchuješ akvárium, tak na 1 gram kyslíku čo dostaneš do vody, ti tie stúpajúce bublinky vyhodia 80 gramov CO2 s vody. Preto väčšinou stačí pri slabšom osvetlení len nevzduchovať a obsah CO2 je dostatočný vo vode. Pri silne zarastených akváriách a silnom osvetlení to neplatí a musí sa dodávať.

Ja používam lipové drievko 100% spokojnosť so 100% rozpustením CO2 vo vode, s drievka cca 55cm pod vodou stúpajú miktobublinky (0,01mm) za hamburgerom, ktoré pod vrchom nasáva čerpadlo a to čo sa cestou hore nerozpustilo ešte, zmelie a naženie do akvaria. Tu je fotka ako to vyzerá na vstupe do čerpadla https://postimg.org/image/vlcdhm3p7/ , na výstupe s čerpadla už vôbec nie je nič vidieť... 100% rozpustenie.
Kutil s.r.o. nevidieť nič vše schovane za hamburgerom, je to až za nitrifikačnymi baktériami, bez ovplyvňovania a krásne je to bez strát rozpustené v celom akva rovnomerne.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Jan 2018 23:11 pm

akvarko166 napísal:Nechapem preco treba druhu trubicu, uvidim ako to budr fungovat s jednou.

Takto, pri pridávaní CO2 sa zvýšia nároky na živiny, presnejšie nastane rýchlejšie "spaľovanie" živín. Rovnako rastliny porastú rýchlejšie.
Fotosyntéza zvýši "obrátky". Tým vznikajú vyššie nároky na osvetlenie, teda predpokladám, že ak máš CO2, tak pôjdeš do náročnejších rastlín.
Nechcem sa tu o tom rozpisovať, je tu o tom toho dosť. Základná poučka je "svetlo-živiny-CO2 musia byť v rovnováhe.
Toto nedochádza ani skúseným akvaristom ako to tu pozorujem, takže toho sa drž! :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Jan 2018 23:23 pm

akvarko166 napísal:No a este tolko ze spustim to az cez vikend lebo momentalne nemam cas kvoli praci. A samozrejne ze este si musim nastudovat kolko bublin priblizne a take veci.

Máš pravdu, cez víkend. Ak nemáš skúsenosti, radšej to odsleduj, máš tam tú kvapalinu. Niečo na začiatok:
urob-si-sam-permanentny-co2-test-t9915.html
clanky/co2.php
https://www.rostlinna-akvaria.cz/zaklad ... akvariu-40
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Jan 2018 23:51 pm

Hora napísal:To sme dvaja,ale keď svoje filozofické rady nevysvetľuje.

Fajn rozmýšľaš,najprv si všetko nastav a sleduj reakciu/farbu náplne DC,či vôbec dokážeš okysličiť vodu.


Nezapínaš už vzduchovací kamienok,vieš tie následky pri CO2? Zatiaľ ho nechaj(samozrejme nepustený :wink: ).Ak by si náhodou prehnal okysličenie(ryby budú plávať u hladiny,DC žltý),tak ako prvá pomoc bude potrebný.

Ale vysvetľuje, len treba tomu rozumieť a čomu nerozumiem, tak si doštudujem :P
Môj oponent radí ako na CO2 a pletie si pojmy, alebo nevie? O sýtení vody CO2-jkou hovorí , že okysličiť vodu :shock:
Ak by si náhodou prehnal okysličenie ?!?! tak si nechaj ešte vzduchovací kamienok na to, aby si pustil kyslík?!?!
Správne je: Nastav a sleduj reakciu/farbu náplne DC, resp. zafarbenie, mala by byť zelená až svetlo zelená/ ako a za ako dlho sa začne voda nasýcovať CO2-jkou. Správnejšie by bolo napísať: CO2 sa vo vode rozpúšťa a podľa zafarbenia DC (zelená, resp.svetlá zelená) ti ukáže za akú dobu a koľko CO2 sa vo vode rozpustí.

Ďalej," ak by si prehnal okysličenie :shock: ........
Správne je: Ak by si prehnal dávkovanie, resp. sýtenie CO2-jkou (DC sa bude zafarbovať do žlta), zistíš to i podľa správania rýb (ryby sa budú tlačiť k hladine, budú dýchavičné), tak na ihlovom ventile ubereš, alebo ho jednoducho zavrieš.
Najlepším a najrýchlejším spôsobom ako vytesniť čo najrýchlejšie CO2 z vody je zabezpečiť silnejšie vlnenie, čerenie hladiny pomocou filtra. Jeho vývod nastavíme tak, aby hladinu čeril. Vzduchovacím kameňom-kamienkom si môžeme rovnako pomôcť trvá to však dlhšie.

Myslím si, že to ďaľší komentár nepotrebuje.
Ak by niečo, tak rád zrozumiteľne vysvetlím a nebude treba na to ísť ani fylozoficky
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Jozef I. » 18 Jan 2018 10:40 am

Ja som to z tou druhou trubicou pochopil hneď. Ak niekto ide do CO2 je nezmysel mať slabe svetlo, lebo to co2 potom vlastne ani nevyužiješ, len do malej miery. A aby si využil to CO2 dostatočne musíš pridať na svetle a rastlinky následne budu toho CO2 potrebovať viac a začnú si ho "brať" a začnú rýchlejšie rásť a o to ide. Btw: To že začnú rastlinky rýchlo rásť neznamená automaticky že budu zdravo rásť. ja som tu ešte nikde nevidel, že by sa riešilo hnojenie a to je pri CO2 veľmi dôležite a nie je to práve jednoduchá problematika na porozumenie.
Ale toto všetko zaleží aj od toho koľko má rastlín v akva. Ak to akvárko vizerá ako na foto na prvej strane alebo je tam tých rastliniek len o malo viac tak cele CO2 je úplne k ničomu, lebo ho nie je pre koho dodávať. A vyhodiť kopu peňazí za CO2 pre pár stoniek je ozaj veľmi neefektivne. TO by som radšej nakúpil plno rastlín ktoré nie sú tak náročne a mal by som pekne zelené akvarečko. nemusel by som ladiť CO2 nemusel by som prepočítavať hnojenie cez kalkulačky na hnojivo a každý deň hnojiť a upravovať hnojenie... a CO2 a svetlo.
Ale nepochopil som jednu vec. Ak mám v akvarku 2x24w a akvárko ma objem 54l, tak priemer na liter je po zaokrúhlení 0,9w/L. Je to v podstate ideálna a maximálna hodnota ktorú by sme dosiahli ak by všetko svetlo išlo do akva ale ako vieme tam nejde. Pri použití reflektorov sa k tejto hodnote o kúsok priblížime ale aby sme ju prekročili? To sa ako dá? Hora? A takýchto vecí ty tu púšťaš viac a pak útočíš bezdôvodne na druhých. Ale možno som ťa len zle pochopil.

Ja osobne som sa na cele CO vykašlal. mal som aj PH controller, pekne všetko ako ma bzť a všetko som to tak aj predal a teraz čo mám doma rastlinné akvárka sú nabúchané rastlinami do prasknutia a nepotrebujem žiadne CO. Raz týždenne tam šupnem zelenú tropicu a mám rastlinky vybavene. A reči že človek je obmedzovaný výberom rastlín ak nejde do CO2 je taká hlúposť že až. To možno platilo pred 20 rokmi, ale teraz určite nie. :) Aj je tu na nete pár nádrží ktoré dokazujú, že aj náročnejšie rastlinky sa dajú pestovať za nižších nárokov.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 18 Jan 2018 12:36 pm

a pridam k "bolehlavu" ešte aj ja trošku
8 rokov prevádzkujem 54L akvarium (starší obyvatelia akva.sk vedia) - akvarko166 pokojne si prejdi moje témy, aby si videl čo dokáže spôsobiť prístup ako prave projektuješ. Skúšal som od low-tech až po EI metódu. 8 rokov šéfe, nie je to však stále dosť (ale priznávam nie som uplne prepadnutý akvaristike) aby som prezentoval finalne riešenia a pravdy.

Ale poviem rovno: "všetko pod 160L litrov by v akaristikách nemali predávať ľudom čo im neukážu preukaz skúseného akvaristu 4.stupňa!"

a teraz pár mojich pozorovaní a mojich poznatkov. Ono to tu už všetko na fore je napísané, ale čo už.
Vzťah: svetlo - hnojenie - CO2
Vieme, že je to dôležité uržiavať v rovnováhe. Ale Svetlo je obmedzujúci faktor ak mám obe dalsie v rovnovažnom "prebytku". To je aj podstata EI metódy. A zároven vieme, že svetlo vieme najrýchlejšie ovplyvnovať. A moj laický názor je taký, ze rastliny (zelene) reagujú na svetlo (prisposobením sa) najlepšie, podľa mňa to ma súvis s fungovaním prírody. (ak pride na 2 týždne burková činnosť, tak máme hned svela v prirode ovela menej, ale ostatné podmienky sú stabilnejšie. Takto to chápem, a takto to riešim.
Zameriavam sa na dobré hnojenie a CO2 a následne sa hrajem so svetlom.

2x24W a 54L akva
Toto je pre začiatočníka totálna zhovadilost. Sorry za uprimnosť. Je to ako bicyklovať s lyžičkou vody tak aby sa nevyliala, ale oni ta kreténi pustili dole po downhille na Kamzíku. Nie nadarmo je setová (hobby prístup) 54L osadená 18W T8. Ak však začne akvarista vymýslať tak sa aj predpokladá, že má skúsenosti - a čím menšie akvárium tým vaščie skúsenosti. A 54L akvarium, je proste malinké akvarium. (moju teoriu o správnom pomenovaní akvarií niektorí poznajú, iný si ju tu nájdu).
Aktuálne mám v akváriu 1x24W 865 (13:00-21:00) - mal som aj kombináciu:
1x24W 865 + 1x14WGrow - zelená prachová
2x24W 865 840 - zelená prachová
1x14W 865 - stagnacia zelenej hmoty
3x5W COB LED - zelená prachová
2x5W COB LED - stagnácia zelenej hmoty
1x24W 865 - pomalší rast

CO2
vyskúšal som všetko (aktuálna CO2+EMV+phControler), po tom ako som 2x otrávil osádku som si povedal, že žiadne blbosti už nebudem vymýšlať. CO2 ide, ph nastavený na 6,65), DC slabo zelený. Raz ked objednám vačšie akva, tak pojdem do BW alebo Tanganiky a cele CO2 pojde z domu. Moja rada, zabudnite na CO2. A ak niekto chce isť do CO2, tak opať akvaristiský preukaz, teraz už 6. úrovne. :-).

Výber rastlín.
"... lebo táto sa mi páči" je ten najhorší dôvod na kúpu. To je ti rastlina nevie vynadať alebo ti štekať za dverami ešte nezamená že máme právo robiť blbé rozhodnutia hrať sa na pánov prírody. Všetko má svoje pravidlá. Ak ich porušujeme, má to dôsledky. Zlý rast, riasy, smutný pohľad do akvária a prazdnu penaženku. Mne sa tiež páčia určité rastliny, ale vieš čo som zistil po 8 rokoch, že aj egeria je paradna, ak vidíš ako rastie tak ako ty chceš. Že krypty vedia urobiť praradny koberec (ok, pokryvku). Je to len o premýšlaní a hladaní.

A na záver: Somozrejme možeš absolvovať všetky chyby, ktoré už pred tebou urobili iní (mudry sa učí na chybach druhých, hlupy na vlastných). Môžeš si klamať. Môžeš skúsať o....bať systém. Môžes. Máš na to plné právo. Je to predsa len tvoj čas a tvoje peniaze. Ale čítaniu - pozor tu sa myslí aktívne čítanie s porozumenim - sa nevyhneš, ak to nechceš do roka zabaliť.
A ešte jedna poznámka: nikto z nás tu nemá pravdu, sú to len naše pozorovania a naše skúsenosti. :-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Jozef I. » 18 Jan 2018 13:34 pm

Ja mám pekný koberec z c. parvy a videl som už aj parádny koberec z unubiasov. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 18 Jan 2018 14:00 pm

Jozef I. napísal:Ja mám pekný koberec z c. parvy a videl som už aj parádny koberec z unubiasov. :)

pri kryptach som myslel prave na teba :-) a anubiasovy koberec som dokonca mal sám.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod kocur_82 » 18 Jan 2018 15:54 pm

Loki svätá pravda prešiel som si podobným vývojom a skončil ako Jozef. Toto by sa malo zaramovat a dať na stenu.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2018 17:03 pm

Jozef I. napísal:Ja som to z tou druhou trubicou pochopil hneď. Ak niekto ide do CO2 je nezmysel mať slabe svetlo, lebo to co2 potom vlastne ani nevyužiješ, len do malej miery. A aby si využil to CO2 dostatočne musíš pridať na svetle a rastlinky následne budu toho CO2 potrebovať viac a začnú si ho "brať" a začnú rýchlejšie rásť a o to ide. Btw: To že začnú rastlinky rýchlo rásť neznamená automaticky že budu zdravo rásť. ja som tu ešte nikde nevidel, že by sa riešilo hnojenie a to je pri CO2 veľmi dôležite a nie je to práve jednoduchá problematika na porozumenie.

Ak to berieš z pohľadu silnejšie svetlo=nutnosť CO2,svetlo je dôležité,lenže minca má dve strany.Ako píše Loki,najpv nastaviť CO2 a hnojenie a až potom ísť so svetlom vyššie,keď chce.Načo bude svietiť 48W/54l,keď efektivita rozpustenia CO2 bude minimálna a budú tam faktory,čo ho vytlačia z vody von a to svetlo bude zneužité riasami.
V tomto akváriu je málo rastlín a s rôznymi požiadavkami na podmienky.
Len preto,že jeden druh vyžaduje extrémne silné svetlo,tak nenastaví celé akvárium bez základných vedomostí v hnojení a to sám uznávaš,že to nie je jednoduché a bude potrebovať ďalšiu dovýbavu v testoch,keď sa nechá ovplyvniť a pustí druhú T5.Minimálne k zeleným druhom rias pri hladine by sa dopracoval rýchlo a to práve tá najnáročnejšia Cabomba(mimochodom,ešte ani nezačne poriadne rásť a už ju treba strihať) nebude tolerovať zariasenie,alebo napr.Kryptokoryna bude naopak stagnovať pri 48W v 25cm stlpci.Odskúšané na crispatule var.balansae pri silnejšej intenzite svetla.
24W T5 mu osvetlí aj náročné aj nenáročné druhy v tej hĺbke.To,že kúpil set neznamená rovno pridať ďalšiu trubicu,to môžeš písať niekomu,kto chápe,čo sa bude diať a čo bude treba nutne urobiť na margo takého kroku.
Cočkovaním,keď už má však nepokazí nič,svetlo je niekde na strednej intenzite a všetky jeho rastliny potrebujú pH do 7,čo vodovodná nemá a plynom to dosiahne.
Najprv musí nastaviť najlepšie rozpúšťanie a sám vieš,že to nejde behom pár dní.Treba improvizovať cirkuláciou,množstvom plynu a to po nejakej krátkej dobe,keď rastliny vyrastú k hladine znova skúšať inak.Keď toto urobí,pre mňa za mňa ak chce náročnejšiu akvaristiku je na ňom,pridá druhú T5,ale hnojenie je veda nastaviť a sú potrebné znalosti čoho,koľko a prečo.Od začiatku som tvrdil,že bez setu to ide lepšie a jednoduchšie.

Reflektor vytvára svetelný kužeľ v menšom uhle sa dostáva na dno viac svetla ako bez neho a znižuje sa väčší rozdiel svetla pri hladine a dne.Skôr než zapnúť druhú trubicu je možno menšie zlo pri pocite ,,slabého" svetla použitie reflektoru a ním nasmerovať/zvýšiť osvietenie akvária ako pri rozptyle svetla na všetky strany.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2018 17:33 pm

I.P. Pavlov napísal:
akvarko166 napísal:Nechapem preco treba druhu trubicu, uvidim ako to budr fungovat s jednou.

Takto, pri pridávaní CO2 sa zvýšia nároky na živiny, presnejšie nastane rýchlejšie "spaľovanie" živín. Rovnako rastliny porastú rýchlejšie.

Trubice sú náhradné slnko a rastliny budú rásť podľa dodávanej intenzity,čomu sa prispôsobí aj hnojenie.Ako vysvetlíš podmienky tiež pri pridávaní CO2:
0,3W/l,v stlpci 50cm,svietenie 5-2-5, jediné hnojenie 1xtýždenne K,pH stabilné 6,8,neprerybnené,husto zarastené(aj náročné druhy) zdravé akvárium a strihanie raz mesačne? Aký rýchlejší rast?Ten by nastal pridaním svetla.
Ako bolo písané bez servítky,pridanie trubice v podmienkách tohoto 54l akvária je totálna zhovadilosť,lebo terajšie svetlo postačuje na ten objem a pridaním urobí viac škody ako úžitku pri terajších vedomostiach(nemyslené zle akvarko166).
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Jan 2018 22:12 pm

I.P. Pavlov napísal:No k veci, ak by si zostal pri rovnakom svetle (2 trubice) a venoval sa náročnejším druhom rastlín vyžadujúcim dostatočné osvetlenie, tak bude rozumné pridávať CO2. Nakoniec kúpa CO2 je výlučne tvoja vec.
Kým sa však s rastlinstvom oboznámiš a vytvoríš si predstavu akým by si venoval svoj čas, tak so setom počkaj. Možno budeš mať rastliny, ktoré nebudú na CO2 (myslím pridávanie) odkázané a potom s jednou trubicou a bez CO2 by to naozaj šlo bez väčších starostí a nákladov.

Loki12, Jozef I.
Súhlasím s vami úplne vo všetkom :pivo:
Dovolím si ešte raz sám seba citovať, aby som to ešte raz upresnil, čiže CO2 nedoporučujem priamo, hovorím o možnosti :roll:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Jozef I. » 19 Jan 2018 12:53 pm

Hora ja ti tie podmienky vysvetlím jednoducho: To akva neexistuje.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 20 Jan 2018 12:45 pm

Jozef I. napísal:Hora ja ti tie podmienky vysvetlím jednoducho: To akva neexistuje.

existuje podľa Liebigovho zákona minima
a neberiem v úvahu akva tejto témy ale všeobecne
preto,že začnem dodávať CO2 nie je určite nutné pridávať svetlo,nechcem zvyšovať rýchlosť rastu bujnením rastlín,ale z dôvodu napr. potreby rýb na nižšie pH ako má zdrojová voda a svetlo ostane limitujúci faktor,teda ani prihnojovanie nemusím upravovať.Napr. aj PPS pro,dokonca EI sa dá prevádzkovať aj s 0,4W/l a CO2 je potrebné,lenže všetko je o zosúladení tej intenzity so živinami+CO2 a je tvoj názor,že to je nezmysel CO2 a slabé svetlo,len každý máme individuálne ciele.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod snajprik » 20 Jan 2018 17:59 pm

Ja takto fungujem dlhé roky, že u mňa je limitujúci faktor svetlo, ktoré je 0,1W/L a to dodávam i CO2 i hnojím a rastlinky si nesťažujú pekne rastu, po riase ani stopy, jak hnedej, tak zelenej. Horšie je keď limitujúcim faktorom je CO2 to už stredne náročne rastlinky stagnujú a pri jeho dlhšom nedodaní až odumrú.
Pri CO2 rastlinkám sa darilo či som svietil 8 hodín, alebo 16 hodín/deň po riase ani stopa, bez CO2 som musel ísť na 7 hodín, lebo pri dlhšom svetle sa začala ukazovať riasa a 4 druhy rastlín náročnejších na CO2 sa odporúčali do večných lovišť.
Podľa mňa je najlepšie keď limitujúcim faktorom je svetlo, lebo nitrifikažným baktériám ho netreba, a rastlinky si vystačia i zo slabším svetlom, hlavne keď majú dostatok živín. To neplatí u veľmi náročných cca 10% druhov na trhu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 22 Jan 2018 16:50 pm

Caute, takze CO2 uz bezi, co mam test od jbl na co2 tak mam farbu nieco medzi silno az svetlo zelenou, necham to uz tak radsej, bojim sa o rybky. Svetlo mi bezi od 9:30-13:30 a 14:30-19:30. CO2 som pustil od 8:30 do 19:15. Uvidim ako sa bude akvarku a rastlinkam darit, zatial necham jednu trubicu a potom uvidim. Prikladam foto.
Prílohy
IMG_20180122_145729.jpg
IMG_20180122_145705.jpg
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 22 Jan 2018 18:11 pm

fotografie dost skreslujú.
aky mas teraz setup?

svetlo: - ake? kolko W? aky typ? lux/lm?
co2: cez co pusťaš? za DC si daj pri kontrole niečo biele, inak to velmi skresluje
hnojenie: ake? čo? kolko?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.