nové 93 L akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 10:42 am

Zdravím všetkých,

tento týždeň by som chcel dať zabiehať moje 93 L akvárium, chcem doňho dať piesok značky Coralit, Sansibar Rock (pár malách kusov) a nejaké dva anubiasy - pre začiatok (nechcem aby bolo akva preplnené).

Zabiehať ho chcem nechať minimálne 3 týždne a potom by som tam dal nejaké rybky.. Tu prichádza na rad otázka a prosba na vás aké ryby by ste odporúčali - predsa len to je 93 L akva a navyše na spodku má piesok čiže možnosti sú obmedzené, ale napriek tomu by som tam mal rád nejaké exotickejšie ryby (tvar napríklad ako terčovci, alebo druh ako štvorzubci), a pomerne jednoduché až stredné čo sa týka levelu starostlivosti.

Dopredu ďakujem za všetky rady
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Seraph » 24 Jan 2018 10:49 am

len moje postrehy:
- cim viac rastlinnej hmoty na zaciatok tym lepsie (a menej rias)
- pri ozaj pravidelnej vymene vody by mohli 3 tyzdne stacit....ale nemusia, obvykle je 2. a 3. tyzden najvyssia koncentracia NO2

rybky poradia ini
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 11:06 am

Seraph napísal:len moje postrehy:
- cim viac rastlinnej hmoty na zaciatok tym lepsie (a menej rias)
- pri ozaj pravidelnej vymene vody by mohli 3 tyzdne stacit....ale nemusia, obvykle je 2. a 3. tyzden najvyssia koncentracia NO2

rybky poradia ini


Seraph ďakujem veľmi pekne, dokúpim teda ešte nejaké iné rastliny, len pozeral som aj na internete čo by mohlo ísť na piesčité dno a moc sa mi to nepozdávalo, ak by niekto mohol poradiť nejakú peknú rastlinku okrem anubiasu.

A aj s tým zabiehaním počkám ešte dlhšie teda. Ale má to jeden háčik ja možno budem po prvom týždni zabiehania odcestovaný a nemal by kto meniť v akva cca 2 týždne vodu, je to veľký problém ?
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod MaceKx » 24 Jan 2018 11:15 am

Bude to problem velky. Prave pri zabehu je nutne menit casto vodu. K rastlinam urcite co najviac a zo zaciatku rychlo rastuce.

Nepises nic o filtracii a osvetleni. Skus este doplnit tieto informacie. Na ryby zatial nemysli.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 11:27 am

Dobre, skúsim to nejako dohodnúť s niekým ďakujem.

Filter mám Fluval U2, ohrievač EHEIM Jäger 75W, osvetlenie Diversa LED intenso 21,6 W.

Prepáčte zabudol som to spomenúť
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Hora » 24 Jan 2018 11:35 am

MaceKx napísal:Bude to problem velky. Prave pri zabehu je nutne menit casto vodu.

ja som nemenil nikdy,rastlinám neuškodilo a ryby som nemal :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Marshall » 24 Jan 2018 12:12 pm

Ten Coralit piesok ti vela moznosti na rastliny fakt nedava. Citujem: "koralový piesok na dno pre morskú vodu a africké chichlidy. Mierne zvyšuje tvrdosť vody."


Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 12:38 pm

Marshall ja viem no :cry: , bral som ho preto lebo vyzerá naživo naozaj pekne kamarát ho má. Ak by bol veľký problém dokúpil by som piesok iný tých pár eur ma už nezabije
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Hora » 24 Jan 2018 12:51 pm

Bartis,prejdi biotopy a povedz,čo by ti vyhovovalo.
https://sk.aqua-fish.net/biotopy/
lebo zbytočne nevhodne nakupuješ a potom urobíš chyby,ktoré budú nákladnejšie odstrániteľné a nebude z toho pár eur.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 12:57 pm

Hora, buď Juhovýchodná Ázia alebo Severný Madagaskar
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Loki12 » 24 Jan 2018 12:59 pm

šefe - BARTIS !!!

ideš na to opačne, sice rovnako ako bežny laik (ja chcem rybičky) ale presne opačne ako by si mal isť.

ešte stále si nič neinvestoval - to čo si zatial do toho dal sú úplne drobné. Takze prave si dostal "v človeče nezlob se!" vyhadzov a ideš späť do domčeka.

a skusime to opäť, a teraz pozor. najskôr si povieme, úprimne, že tvojim limitným faktorom je veľkosť akvaria, to už asi máš. Takže začneme vyplňat hodnoty:

Akvarium: rozmer? litráž? ( rozmer hovorí aj o type rýb - dlhé je vhodné pre iné, vysoké zase pre iné, hlbka zase dačo ine...
Fitrácia: máš? aká? plán? rozpočet?
Svetlo: máš? aké? plán? rozpočet?
low tech/high tech: aké? koľko hodín týždenne/denne sa tomu budeš na 100% venovať?
hnojenie: skúsenosti? chceš sa hrať na chemika alebo radšej komerčné plug-n-play riešenie?

inklinuješ: pozorovateľ - čo najmenšia údržba, sedliak - ruky stále v akva a striháme, okopávame,...
typ akva: vodná džungla, menej rastlín a viac kamena, menej rastlín a viac dreva, potapač a umelá rastlina?

skusenosti: aké knihy si prečítal? aké forum navštevujes? akvaristi v tvojom okolí? rodina akvaristi?
a na záver uplne najdoležitejsie dve otázky: prečo chceš akvárium - čo je tvojim snom, cieľom... A ako si predstavuješ, že to bude u teba vyzerať o cca 3-5 rokov?

A teraz je rad na tebe. Ako si si všimol, nikde tu nie sú ryby. Prečo? lebo ak by si chcel isť od rýb, tak sa skladba otázok začína uplne inak. Teraz by ti mohlo pomoct toto cvičenie a par ludi okolo poradi, nasmeruje,... ale "nebude to lahké drahá" (r.muller)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 13:15 pm

Loki:

akvárko má 80x30x40 cm, filter mám Fluval U2, ohrievač EHEIM Jäger 75W, osvetlenie Diversa LED intenso 21,6 W. - všetko už kúpené.

určite skôr low-tech, denne nie - ešte stále študujem na vysokej a dochádzam čiže budem mať čas sa tomu venovať víkendy 100%, cez týždeň ryby budú kŕmiť rodičia.. s hnojením veľa skúseností nemám doteraz som pridával iba sem tam tablety..

akva určite nechcem také že by som sa o neho musel starať celý víkend a nemal by som čas na nič iné, drevo do akva nechcem po mojej skúsenosti, chcem tam iba kamene a pár rastlín.

knihy som nečítal žiadne, všetko som sa dozvedel na internete - či už toto fórum, alebo nejaké anglické prípadne videá a podobne.

akvárium chcem preto lebo jedno už mám a chcem sa ďalej zdokonalovať a venovať akvaristike pretože ma to neskutočne baví, na otázku že ako to u mňa bude vyzerať o 3-5 rokov sa dá odpovedať všelijako ale myslím si že najlepšia odpoveď bude, že sa chcem ďalej rozvíjať a uvidíme čo príde
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Marshall » 24 Jan 2018 13:18 pm

Ja by som siel do niecoho takeho. Sice nie som nejaky akvaristicky guru, ale ved clovek sa uci cely zivot . Na substrate a rastlinach urcite nesetri. Skus najst piesok, ktory ti nebude zvysovat pH. Plus, asi je ti jasne, ze na nom bude vidiet kazdu omrvinku.
https://youtu.be/-nGPpSJ1_P0

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Marshall » 24 Jan 2018 13:25 pm

@Loki12 well played to you

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Loki12 » 24 Jan 2018 14:59 pm

dobrá odpoved. takže ideme zhrnúť:

Akvarium: 80x30x40 (mne to vychádza 96litrov)
Filter: interny Fluval U2
Ohrievač: 75W
Osvetlenie: Diversa LED 21W (nech sa tu nehrame na matematikov)
Hnojenie: len plug-n-play komerčné, niečo
typ: Low-tech, starostlivosť týždenná, krmenie iný členom rodiny

scape: kamene+rastliny, tu si pomozeme prispevkom od Horu (a dačo vyberieme)
https://sk.aqua-fish.net/biotopy/severny-madagaskar
https://sk.aqua-fish.net/biotopy/zdrze- ... odnej-azie
https://sk.aqua-fish.net/biotopy/rieka- ... odnej-azie
https://sk.aqua-fish.net/biotopy/mangro ... odnej-azie

skúsenosti: nejaké sú (prosim aspon pár fotiek toho povodneho akvaria + jeho opis, čo tam je, ako sa o neho staras - prevádzka, nejake problemy? úspechy - odchov,...)
otazka:
1. chceš/musiš použiť tu korálovú drť a tie sansibar kamene?
2. rozpočet? kolko chceš ešte investovať?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 24 Jan 2018 19:40 pm

Loki v podstate si to všetko zhrnul pekne, a áno je to 96 L neviem prečo som si stále myslel že 93L ale tak to je zanedbateľný detail.. fotky momentálne spraviť neviem pošlem neskôr, v akva sú klasika dva prísavníky nejaké 4 neonky, mám tam aj zopár slimákov a jednu trpasličiu guramu. vodu mením každý týždeň (podľa času +- dva dni), problémy som mal doteraz a v podstate stále ešte trochu mám iba s riasami na skle (preto tí slimáci), ale okrem toho už len asi to že hneď na začiatku mi zomreli dve gupky (pretože som podcenil zabiehanie, ale mal som podozrenie aj na bakteriálny rozpad plutiev..) , korálovú drť som zrušil objednal som miesto toho 0,8mm kremičitý piesok. kamene som zrušil tiež ale chcem použiť kamene bieleho charakteru (k piesku), rozpočet vyslovene obmedzený nemám pretože nerátam že budem musieť dávať ešte nejako veľa peňazí do zvyšných vecí (kamene, rastliny, ryby - rátam všetko spolu do 100 eur)
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Loki12 » 24 Jan 2018 20:30 pm

A jeje.?!

Prosím ťa. Nič neojednavaj.

Opis sem tvoje akva,existuje, tak ako som to spravil ja.
Podstatne sú detaily.

Od toho sa odrazis a začneš hľadať riešenie. Ja ti ho nepoviem. Nepoznám ho. Ale ty áno.

Biely piesok:
1. Najhoršie udržiavateľný "substrát", povedal si že sa tomu nemôžeš veľa venovať, takze ideš opačne
2. Samotný piesok nie je ideálny pre začiatočníkov lebo ma tendenciu "hniť" - buď vieš presne čo máš urobiť alebo to nepoužívaj
3. Biely piesok ma tendenciu farbiť sa - od zelenej, cez hnedú až po... - opäť nie ideálna voľba.

Už som ti raz napísal, ideš na všetko presne opačne. Ak budeš pokračovať takto ako ideš tak ti nebude stačiť ani dvojnásobný rozpočet čo si tu uviedol.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Jan 2018 23:52 pm

Neviem, možno napíšem hlúposť, ale za to nebijú (dúfam). Hovorí sa tu o výmene vody BARTIS, jedná sa o výmenu 1/3 vody nie kompletnej výmene.
Napadlo mi to v súvislosti s tým, že niekoho požiadaš o zastúpenie počas tvojej neprítomnosti. Takže stačí meniť tretinu vody. Ak to vieš, tak to ber ako by som nič nepovedal o.k.?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Marshall » 25 Jan 2018 02:46 am

Viete co je problem? Mne, ako novacikovi nikto nepovedal, kolko tento spas stoji(je to drahe). Az postupom casu som zistil, ze akvarium je len vrchol ladovca. Oh svata prostoto!!! Ak to naozaj myslite vazne, zacnite citat, setrit hlavne vzdelavat sa, lebo cele toto forum mi pride ako Styri gubky a jeden pohreb.
Preboha Vas prosim, citajte, mozno sa vyhneme otazke, preco nemozem mat diskusy v 96L.
Napriklad tema Substráty : druhy/porovnanie/alternatívy ma doteraz 1796 prispevkov. Ja som ich precital vsetky.
Autor temy, nechap ma zle. Ja som diskusy videl len v akvaristike, alebo na obrazovke, ale toto do plena by som sa neodvazil opytat, kym by som to nenastudoval. A potom uz vobec nie..
Chapem, ze toto je forum pre kazdeho, ale mozno by nebolo zle zacat delit zrno od pliev, ako to ktosi uz davno navrhoval v inej teme. Mozno sa tam aj ja raz dostanem...

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod urgy » 25 Jan 2018 08:33 am

On v tej tridsiatke má okrem neoniek, prísavníkov, gurám aj skalára, ten nemá ani šajn o substrátoch a celej problematike okolo toho... Keby si presunul ryby z tridsiatky do 96ky tak aj to im bude malé. A nie tu vymýšlaš somariny, koralovú drť na dno a niečo čo sa podobá na diskusa, takto sa to nerobí...
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 25 Jan 2018 10:43 am

Takže takto.. ja chápem, že ste tu dlho a že ste oveľa skúsenejší a podľa toho ako sa správate si o sebe určite myslíte niečo viac, to ale neznamená že ste majstri sveta a niekto mi tu bude nadávať do pliev alebo bonzovať z inej témy - drvivá väčšina príspevkov, ktorých som dostal buď urážala, ponižovala, preháňala alebo proste iba boli napísané úžasným tónom.. a inak keď už sme pri tom všetky ostatné ryby som ihneď dal kamarátovi do prechodného ale tak vy viete lepšie zas.. ak chcete aby toto fórum naberalo aj nových ľudí určite si premyslite prístup k "nováčikom"
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Loki12 » 25 Jan 2018 11:55 am

ako BARTIS?
ideme dalej?

Nie sú zle a dobré skúsenosti. Su len skúsenosti. Podstatné je čo sa z nich naučíme a ako budeme pokračovať dalej. Tak? Kašlať na minulost, ale je dobre si teraz chvilku este o nej povedat. Verim, ze ti ide o konička, z ktorého maš mať radosť a nie starosť. Kludne mi povedz ak sa na to teraz chces vykaslat. (v podstate po precitani par prispevkov to chapem)

(pre ostatných)
Prosim, toto je tema o BARTISovom akvariu. Takze prosim žiadne egomaniacke vylevy a utoky. Pytajme sa na skusenosti nie preto aby sme mu povedali: "Fuuuuuuj ty debil, zabi sa!" ale aby sme vedeli čo zažil a v čom treba pomocť, prípadne nasmerovať. Mne to potom fakt príde, že tu je vysoká tendencia odsudzovať. Ale tak isto ako idete do neho vy tak by mohol aj on za vaše fajčenie, fastfoody, sedavy život, nešportovanie, prejedanie, vitarianstvo, vysoke skoly, nizke skoly, auta, vychovu deti, starostlivot o rodicov,... Takze fakt, prosim. Venujme sa tomu prečo sem chodime.
BARTIS prejavuje slušnosť, neodmieta napady/rady, ospravedlni sa ak nieco pototo. Ale ved o tom to je. Nie som "nedelno-kostolo-navštevovač" ale pamatajme "Nech hodí kameňom, ten kto je bez viny!"
Mne ozaj pride, ze pre novačikov je asi vhodnejšie sa cez PM spojiť s niekym tam veci riešiť a potom už len vypublikovať vysledok. Toto je cieľ?
Nie neodpovedajte. Toto je BARTISova tema, takze s off-topics končim. Ja už budem pisať len k akva veciam v tejto teme. Šlus-bus-trus-abrakadabra-iks-box-akafukafundaluka-amen.
(/ pre ostatných)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod Marshall » 25 Jan 2018 12:04 pm

Ospravedlnujem sa, ak sa ta to dotklo. Ja tiez nie som omnoho skusenejsi nez ty, len som to zobral z ineho konca. Najdi si na nete fungujuce akva a normalne ho okopiruj. Technika, substrat, rastliny, ryby, hnojenie. Jednoducho vsetko. Mas aspon vyssiu pravdepodobnost, ze bude fungovat a robit ti radost. Naberies skusenosti-jedina vec, ktora sa neda kupit.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: nové 93 L akva

Odoslaťod B A R T I S » 25 Jan 2018 13:26 pm

Loki naozaj ti ďakujem za tvoj prístup a aj za to že si sa ma zastal, veľmi si to vážim, si dobrý človek
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.