PaliS 240-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 13 Jan 2018 14:03 pm

Zdravim Vas...

Po rokoch chcem rozbehnut projekt trocha na vyssej urovni ako doposial. Doteraz som mal 112-ku kde to bolo viac menej chaoticke, myslim hlavne s usporiadanim rastlin, nie je v tom akva bohvie ake dno a je male.. :mrgreen: V neposlednom rade musim priznat ze nemam zrovna dar od boha na ,,layouty" takze aj preto sa obraciam na toto forum z touto temou. Samozrejme tych otazok budem mat viac :angel:

Rozmery:
DxŠxV 100x40x60, 8 mm sklo, 240 l

Pozadie:
Čierna samolepiaca tapeta

Stojan:
Komoda vyrobena na mieru u stolarov (tiež akvarista), ta komoda je vsak primarne robena pre tu 112 l nadrz. Tu nie som si uplne isty ci tych zhruba 360 kg zvladne. Je spevnena, planujem tam pridat este nejake Lka do rohov (joklovinu). Prikladam foto komody, a prosim o Vas nazor ci to vydrzi :?: Zozadu je samozrejme sololit, kde je vyrez na hadice od filtra

Filtrácia a ohrev :
JBL Cristalprofi e901 greenline, ohrievač Eheim 150 W . Tu sa chcem spýtať - potrebujem nové hadice na filter, kedze stare su kratke. Na asi vsetky externe filtre sa daju kupit nove, avsak na tento moj typ sa mi ich akosi nedari zohnat po internete. Ak by ste mali niekto nejaky zdroj kde sa daju zohnat tak sem s nim :)

Osvetlenie:
Chichiros LED 100 cm

Substrát:
Spodnu vrstvu chcem dat JBL Aquabasis, vrchnu JBL Manado. Tu sa chcem spytat na vase skusenosti s tymyto substratmi. Ako sa Vam s nimi pracuje, ako sa v nich dari rastlinkam. A takisto na mnozsztvo, pisu ze 1 liter manada je na 10 l objemu, cize vychadza mi ze potrebujem 25 l balenie, a Aquabasis plus asi 5 L balenie... Pisu ze 2,5 L na max 200 L akva, pri tom mojom objeme teda bude asi lepsie poriesit to 5L balenie ?

Hnojenie:
PMDD, Zatial bez CO2 ale do buducnosti nevylucujem....

Rastliny:
Nic narocne, na zaciatok zo stareho akva... Valisinerie, Cryptocoriny, Anubiasy... Postupne by som chcel do popredia zohnat Marsiela Hirsuta. Uz som sa ju niekedy zohnat pokusal, ale neuspesne... Tu beriem tiez kazdu radu, co este z by sa hodilo k tejto skladbe, rastlin, nejake dalsie druhy... Mam aj niekolko korenov, ktore urcite pouzijem, mozno pokukam a poriesim nejaky novy vacsi, ako dominantu akva... Nevylucujem aj nejake okrasne kamene ako dotvorenie layoutu :D

Osadka:
Tak to zatial vobec neriesim. V buducnosti mozno nejaky parik skalarov, alebo opacne, hufik neoniek a podobne. Skor mam problem co s rybami s predosleho akva, vsetko zivorodky, hlavne omladina, este nedorastene. Asi ich niekde darujem, nieco pouzijem asi pri zabehu, viem ze si to trosku asi odse....u... No ale tak.... Najviac ma trapi ale odrasteny samec Ancistrus sp. a dva kusy mladych zlatych zavojovych foriem ancistrus... S tymi neviem co... Pravdepodobne pouzijem trocha stareho dna, urcite aj vodu zo stareho akva koli zabehu. Nevynimajuc filter, ktory je tiez zabehnuty s predchadzajucej 112ky. Neviem vsak ako zareaguju na to spominani prisavnici... Nemam ich kam docasne umiestnit. Je mi jasne ze to akva bude potrebovat more casu na zabeh, preto sa s osadkou vobec neponahlam, a sam neviem co tam bude. Len neviem co s tymi prisavnikmi, myslite ze by to zvladli taky prechod ? Moj nazor je ze nie.

PS:Viem ze je to vela citania, tak dakujem kazdemu co si tuto temu precita, a zvlast velka vdaka Vam co zareagujete a poradite :)
Vopred sa ospravedlnujem ak pokladam hlupe otazky, viem ze je tu toho strasne vela a vsetko sa da nacitat. Za tu dobu som uz aj nacital... Ja chcem vsak trocha pomoct od Vas nech ten vysledok stoji aspon trocha za to... Prilozim aj foto stareho akva do albumu.
PS2: Fotky komody mi hodilo naspodok, neviem ako to dat pod odsek so stojanom :)
Prílohy
komoda 2.jpg
Pohlad z vnutornej strany ako je spevnena vrchna doska
komoda.jpg
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Reklama

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2018 21:31 pm

Ak neplánuješ žiadne krevetky či račiky, alebo iné bezstavovce tak manado s PMDD je dobra voľba.
Hnojiť bez CO2 je blbosť, hlavne s výživovým dnom. CO2 keď sa dáva, rastlinky 5x rýchlejšie rastu a 5x viac potrebujú živín, ktoré väčšinou nie sú vo vode, preto sa hnoji, ty ten problem bez CO2 určite mať nebudeš.
Ty by si tomu dal s výživovým dnom + hnojením PMDD a to vše bez CO2 :)
Ak neplánuješ CO2 a dáš tam 5L výživového dna, tak nerieš žiadne hnojivo, skôr nejaké tekuté carbo si kúp.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 13 Jan 2018 23:09 pm

Raciky, krevetky vobec nie :) Jasne rozumiem. Len zo zaujimavosti - zeby bolo vyzivove dno, plus PMDD (striedmo, ziadne mega davky) s pravidelnou vymenou vody... Nepojde to ? :?
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2018 23:59 pm

Taký výpočet, výživové dno ti dodá 2x viac živín rastlinkám ako dokážu spotrebovať bez CO2, už len toto ti môže robiť šarapatu, pri nadmernom uvoľňovaní živín.
Ty máš akva čistý objem vody cca 180L, to je 9ml denne PMDD, ale to je dávkovanie nastavene na CO2 zo silným svetlom a veľa rastlinami. Bez CO2 toho akvárium potrebuje 7x menej živín, to vychádza na 1,2ml denne, takže jeden PMDD rozrobený politrak by ti vystačil na 1,2 roka ... to by ti pomalí aj ta plastová fľaška zhnila :)
PS: každá voda obsahuje určite množstvo živín, keď meníš vodu, ako keby si jemne hnojil a výmenou vody nielen odoberáš nadbytočne latky s akva, ale i pridávaš latky ktoré chýbajú. Ak nemáš silne svetlo a CO2, tak zbytočne riešiš hnojenie.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 14 Jan 2018 08:03 am

Jasne, nebudem to silit :o Poriesim to asi s tym AquaBasis plus a k tomu nejake to carbo.. :roll:
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 20 Jan 2018 15:12 pm

Zdravicko priatelia. Mam otazku, co poviete na Seachem flourish ako hnojivo ? PMDD vylucujem pre substraty ktore mam nachystane a kedze co2 zatial neplanujem. Podstate mam uz vsetko nachystane, chyba len to najdolezitejsie a sice akvarium :D Dufam ze po vikende bude doma...
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod snajprik » 20 Jan 2018 17:33 pm

Keď som si ho porovnal s profitom, tak to vyzerá zaujímavo, 2,5x viac železa, ale K ma zase 2x menej, Mg trošku viac.
Zloženie profit:
Fe (2 +): 0,12%
K: 0,7%
Mg: 0,09%
Me: 0,04%
I: 0,02%
B: 0,008%
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002%
Ni, Co, AI, Sn, a F:% 0,001
V, So: 0,0005%
Seachem Flourish
http://www..akvazahrada.sk/kategoria/hno ... ove-prvky/
K CO2 ono sa da použiť i tekuté http://www..akvazahrada.sk/kategoria/hno ... easycarbo/
Ak si zoženieš pumpičku, ktorá dáva 1ml pri strašení, tak cca 3 stlačenia denne a máš to v cajku, 1L easyCarbo by ti mal vydržať rok, žiadne hadičky, žiadne bombičky :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 21 Jan 2018 12:56 pm

Poriesim asi ten Seachem Flourish, a mozno k tomu to carbo, aj ked som uz cital vselico, ci ma ten tekuty uhlik vobec az taky vyznam a naozaj vplyva na to rastlinstvo tak ako sa hovori :) A dalsi problem je u mna pravidelne dennodenne davkovanie, bud zabudnem, alebo chodim domov z prace neskoro vecer ked je uz akva zhasnute... Hadam sa k tomu uz nejak dokopem :D
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 21 Jan 2018 17:14 pm

Tak nakoniec som sa rozhodol takto:

Tekuty uhlik - https://www..akvaobchod.sk/easy-life-eas ... 53_335_237

Komplexne hnojivo - https://www..akvaobchod.sk/seachem-flourish-250ml-p-3792.html
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Jan 2018 23:34 pm

Tekutý uhlík vynechaj, úplne zbytočné to bude
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 25 Jan 2018 22:27 pm

Mam ho uz doma. Ak sa Ta mozem spytat, z akeho dovodu uplne zbytocne ? Ja som kedysi pouzival CO2 Vital od Rataja, a nejake vysledky boli, aj ked netvrdim ze to robi zazraky :) Je mi jasne ze COcko z bomby nenahradim nicim, ale o to mi ani nejde :) Ono popravde pravdepodobne velmi skoro si zadovazim CO2 set ale aspon na zaciatok....
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Jan 2018 23:18 pm

Takto: Ak budeš mať nenáročné rastliny, čo aj spomínaš, tak je zbytočné tam dávať tekutý uhlík. Ono CO2 v malom množstve sa nachádza v každom akváriu. Pokiaľ nebudeš nejako zvlášť vzduchovať. Kyslík totiž vytesňuje CO2-jku z vody. Prečítaj si toto a posúď:
http://akvarijni-hnojivo.cz/glutaraldeh ... -clanek-22
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 26 Jan 2018 08:19 am

Ziadne vzduchovanie nechystam, viem ze to robi s tym CO sarapatu :) Clanok zaujimavy, dakujem. Kamarat mi dodal dalsie rastlinky, uz cakaju na nove akvarko....

Limnophila sessiliflora, Rotala Rotundifolia, Hygrophila pinnatifida, Hygrophila Corymbosa.

Zatial ich mam v starom, hnojim len PMDD tak snad z nich nieco bude.
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod Seraph » 26 Jan 2018 11:43 am

V obidvoch akva co mam davam easycarbo denne a neviem mozno ze zbytocne ako sa tu niekedy zvykne pisat, kazdopadne myslim ze nikomu neskodim, krevetky sa mi mnozia...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 26 Jan 2018 12:31 pm

Ja si tiez myslim ze ked tym nepomozem, tak neuskodim. Samozrejme pri normalnom davkovani :o A snad ked uz nic, tak snad to aspon obmedzi rozmahanie rias pri zabehu... Nie ze by som si ju chcel privolat a mat ju tam, ale myslim ze uplne sa jej nevyhnem.
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 28 Jan 2018 20:09 pm

Tak este pohlad na ,,salat", po vikende uz dufam bude vypustene a poriesene nove :) Rotala sa celkom zacina chytat, Limnophila zatial ani nestagnuje, ani nerastie, snad sa v novom chyti :) V utorok by mal prist christmas moss a Erect moss na korene, a do popredia sa mi konecne podarilo zohnat nezohnatelnu Marsielu Hirsutu :o Mate s Marsielkou niekto skusenosti ? Je schopna ist slusne aj bez CO2 ? Pri mojich parametroch ? :angel:
Prílohy
IMG_20180128_182949560.jpg
Salat, v novom to uz bude dufam podla predstav, a lepsie usporiadane vsetko :) Z nudze som sadil darovane rastlinky vsade kde sa len trocha dalo :D
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Jan 2018 22:25 pm

Myslím, že častejšia výmena 1/3 vody je omnoho účinejšia (proti riasam) metóda. Mnoho akvaristov toto podceňuje, ale je to tak
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 03 Feb 2018 23:06 pm

Akvarko sa uz podarilo zalozit, musim doplnit vela vela rastlin :) Marsiela mi nakoniec neprisla, nahradil som to Monte Carlom, co z neho bude je otazne :) Akva ma teraz 24 h. zacina sa tvorit nalevnik. Komoda drzi, aj ked nebolo mi vsetko jedno :D
Urcite budem v najblizsom case riesit tu Marsielu, plus dopredu este pogostemon. Co z menej narocnych nizkorastucich rastlin by som este mohol doplnit ?
Samozrejmostou je casta vymena vody, prve tyzdne sa chystam 1/3 vody kazde cca 4 dni. Svietim t.c. 6 hodin denne, ale na najslabsej intenzite. Nehnojim zatial, nachystane mam Seachem flourish, a Easy Carbo, kedy by som mohol zacat ?
Pouzity je zabehnuty filter, dokupil som do neho Seachem Matrix. Zo stareho akva som pouzil cca 60 litrov starej vody.
Hned od zaciatku som pridal cca 5 mladych Black Molly, ostali mi zo stareho akva, takze na rychlejsi zabeh, zatial sa drzia ale ci to preziju neviem. Ak ano samozrejme pojdu po par tyzdnoch prec. Ostatne ryby uz maju novych majitelov.

Predbezne som premyslal nad osadkou.. Chcel by som 10x Otocinclus affinis, 15x Razbora galaxy a 4-5 kusov Pterophyllum Rio Manacapuru, alebo Rio Nanay. Tu som si vsak nie som isty poctom, a neviem kolko kusov by bolo vhodnych, rad si necham poradit.

Takze zatial asi tolko, priebezne budem aktualizovat a pridam sem tam aj nejake to foto. Fotit mi vsak moc nejde, takze vopred sa ospravedlnujem za kvalitu.
Prílohy
IMG_20180202_203342495.jpg
Tesne po zalozeni, pohare na korenoch samozreme len docasne :) Neviem ci maju vyznam, ale mozno to drzia a bojim sa ze tie korene vyplavaju ked ich dam prec..
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 04 Feb 2018 17:12 pm

Dnes vymena cca 60 litrov vody. Doobjednavam Elocharis Parvula, Hedyotis salzmannii a este 1 kosik Pogostemon Helferi.
Voda je uz menej kalna, aj ked to chce urcite viac casu a vymen vody :) Black Molly si ziju akokeby nic...
Fotka opat nic moc no...
Prílohy
2.jpg
Dnes tesne po ciastocnej vymene vody...
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2018 19:09 pm

Manado je strašne prašne, usadzuje sa dlho, ale to je problém všetkých ílov. Zo začiatku nemusíš hnojiť, lebo voda obsahuje toho dosť, rastlinky idu len na pol plynu kým sa zakorenia, cca mesiac. Zo začiatku sú častejšie výmeny vody, takže živín bude dosť, aj kvôli manadu treba častejšie meniť vodu, kým sa ten sajrajt s manada vyplaví. Chyba mi tam niečo rýchlorastúce, čo dokáže odčerpať živiny riase.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 04 Feb 2018 20:28 pm

Neviem no myslim ze Rotala Rotundifolia, Valisineria, Hygrophila Corymbosa su rychlorastuce, ale je tam toho malo no :) A nie je to ani vidiet lebo ich prekryvaju korene s Cryptocorinami. Zajtra skusim ist pozret do kamenneho obchodu a pozrem nieco rychlorastuce, co by bolo docasne v akva kym sa to tam vsetko ako tak zrovna.
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2018 20:53 pm

Mne sa najviac osvedčila pri zábehov tato pliaga https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
To dokáže za deň i 5cm vyrasť. Ako veľmi dobra rastlinka na odčerpanie živín ak nie najlepšia, netreba ju zakoreňovať stačí len niekam prichytiť, dokonca dokáže prežiť aj v jazierku. Kým som zabehol akvarko som tejto rastlinný vyhodil 2x 10L vedro s nadrže. Lenže ja som sa nebabral, lebo mal som výživové dno, rovno som začal dodávať i CO2 a svetlom som nešetril, lebo som sa bal že tých 20L výživového dna mi urobí nejaký pruser, nič sa nestalo. Teraz už rastie podstatne pomalšie len 1cm za deň a zredukoval som ju na 1/3 do mesiaca bude komplet preč.
Tato rastlinka riase nedá šancu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 04 Feb 2018 21:53 pm

Pozrem ju :) Len mam obavy ked ju budem vyhadzovat ze preperem cele dno. Ale ked ju zozenem skusim ju len nejak naviazat na koren alebo necham na hladine a uvidim co bude robit :) Ja som ten Chichiros stlmil takmer na minimum, na 6 hodin denne. Rozmyslam ze to svietenie skratim este na 5 hodin denne, a postupne budem pridavat aj na intenzite aj na dlzke osvetlenia.
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: PaliS 240-ka

Odoslaťod PableS » 06 Feb 2018 20:20 pm

Dnes pridana Eleocharis Parvula (nie je ju takmer vidno, bieda..), Hedyotis Salzmanni. Vcera pridana Hydrocotyle Japan, Bacopa Caroliana.
Zacinaju odhnivat listy Cryptocoryny, verim ze virasi nove, a je to sposobene zmenou prostredia.
Svietim stale 6 hodin denne, pridal som intenzitu o jeden stupen. Planujem dokupit Draslik a zelezo. Voda sa uz pomaly stabilizuje, nie je tak kalna.
Mozem zacat hnojit draslikom uz v zabehu ?
Prílohy
3.jpg
27785907_10208492327904718_1780419326_o.jpg
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.