Dosadenie rastlin



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Dosadenie rastlin

Odoslaťod misco » 01 Feb 2018 12:35 pm

Ahojte,
v novozalozenom akvariu (125 litrov) som vysadil rastliny a cast z nich sa rozpadla kvoli nedostatku zeleza (moja chyba ze som ho neskontroloval skor). Cast by som chcel ponechat a chybajuce miesto vyplnit novymi. Ako dno mam substrat Platinum Soil. Napadli ma dve moznosti ako to zrealizovat:

1. zasadit ich pri napustenej vode a po skonceni spravit vymenu vody (30 - 50 %) a skontrolovat parametre.
2. odsat vodu do cistych kanistrov, zasadit, zvysok vody odsat prec, doplnit vodu z kanistrov a zvysok z vodovodu.

Ten substrat ma zatial dobre vlasnosti, NH4, NO2, NO3 mam v norme aj bez dennej vymeny vody.

Akvarium je zatial osadene iba rastlinami.

Oplati sa ten druhy postup? Pripadne iny napad?

Vdaka.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Reklama

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Feb 2018 22:43 pm

misco
treba použiť vyhľadávač, píš už v téme, ktorú si vyberieš z týchto:
ako-spravne-sadit-t7596.html
akvarijne-rastliny.html
o.k.? nezakladaj hneď novú tému....
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod misco » 02 Feb 2018 10:10 am

Samozrejme som vyhladavac pouzil, ale vsade sa riesi ako sadit, akym sposobom pichnut rastlinu do substratu, nie to co sa pytam ja.

A trochu OT: Jedna z veci ktora sa mi nepaci na tomto fore je ze sa tu presadzuje politika pisat otazky do sirokych tem. Ovela lepsie by bolo pisat specifickejsie nazvy tem a udrziavat ich kratsie. Nemam nic proti diskusii, a vymene nazorov, vedie to k zaujimavym a casto krat aj nesuvisiacim obohacujucim nazorom. Ale ak ma tema napr. CO2 16 rokov a 137 stran a pride novacik a zacne to citat tak kym sa prehryzie od burciaku k tomu co je moderne a efektivne tak ho aj chut prejde.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod luko36 » 02 Feb 2018 10:51 am

presne s tým CO2 som to pred týždnom vzdal po prečítany 50tich stran..... ale tažko to riešiť
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Feb 2018 12:12 pm

Chlapi, veď môžte položiť otázku i novú (nemusíte čítať všetko, to je na každom z vás :pivo: ) ide však o to, aby ste svoje otázky kládli v príslušných témach.
Ide o to, že sa na jeden problém vytvorí X-tém a potom je ťažko niečo nájsť. To už aj google má chaos :shock: :lol:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod vincent van gogh » 02 Feb 2018 14:12 pm

@misco :
Skôr by bolo lepšie vedieť (a vidieť) o aké rozpadnuté rastliny , o akú velkú "časť rastlín " sa jedná a čo mohlo spôsobiť rozpad....okrem spomenutej absencii Fe. Častokrát je to viac možností (príčin) a súbehov vecí, v čerstvom akvariu obzvlášť....(.aby si predišiel recidíve.)

K tvojmu dotazu. Ja sa s tým extra nepáram. Dosadím, obmením, presuniem za plnej prevádzky. Ale aby si mal pokoj v duši,, tak kludne stiahni povedzme 1/4 vody,(prípadne stíš filter)..... vysadiť,.... doplniť čerstvú vodu.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod misco » 02 Feb 2018 14:40 pm

Tak najviac si to odnieslo

Hemianthus callitrichoides Cuba, to sa prebudza najpomalsie zo vsetkych.
Niektore mensie rastliny z pogosteron erectus, na niektorych vacsich odumreli len vrcholky, ine zostali bez ujmy
Hottonia inflata, vacsie nastartovali po doplneni Fe
Ludwigia sp. Mini Super Red, vacsie rastlinky sa po doplneni Fe chytili a uz maju aj korene.
Java moss, na nom sa chytila aj riasa pravdepodobne stetinkova.

Fotky doplnim vecer, teraz mam pri sebe len celkovy pohlad kde nie je vidiet ten rozpad. Celkovo to vyzeralo tak ze vsetko zozltlo a kym som zohnal zelezo tak cuba, pogosteron chytili taku sklovitu farbu a zacalo to odpadavat.

Hodnoty vody:
K: 13 mg/l
Fe: pravidelnym pridavanim ho mam na 0,2-0,3 mg/l
PH: 6.8
NH4: 0,3 mg/l
NO2: 0,025-0,05 mg/l
NO3: 20-30 mg/l
PO4: 0, dnes pride fosfor tak ho zdvihnem na pozadovanu uroven
KH: 4 dKH
GH: 5-6


Denne pridavam Seachem Flourish Advance, zelezo a Seachem Flourish na tyzdennej baze. Pridavanie CO2 riadim PH controllerom.

Celkovy stav tesne pred rozpadnutim rastlin.

akva.jpeg
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod MaceKx » 02 Feb 2018 15:09 pm

Odkial si bral rastlinky prisli ti postou alebo odkial ?

Mne sa podobne stalo pri minickach ze zmrzli ked isly kuriérom. Stratili farbu a rozpadli sa.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod misco » 02 Feb 2018 15:21 pm

ano kurierom vsetko islo, invitro a boli vtedy minusove teploty, hoci v baliku bol vyhrevny pas. Avsak ked som ich sadil boli v dobrej kondicii.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod misco » 02 Feb 2018 15:34 pm

Prikladam detailnejsiu fotku.

Stav rastlin
94f7498f-8703-418d-b565-512bd018c7f2.jpg


Riasa
ac41eb8f-c923-4a8e-acd2-de7cbf9eb0a7.jpg
Naposledy upravil misco dňa 02 Feb 2018 15:36 pm, celkovo upravené 1 krát.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod vincent van gogh » 02 Feb 2018 15:35 pm

No, ako dosadiť rastliny-tvoja pôvodná otázka........ to je ,zdá sa mi, to najmenej.

Hottonia inflata je v akváriu problémová......chce to čas, ostatne ako celé tvoje akvárium. Hemianthus "cuba" mne napr.rástol aj bez pridávania železa a merania hodnôt. Tým chcem povedať, že každé akva je špecifické a možno by stálo za úvahu založit si vlastnú tému. Experti na rastliny sa možno vyjadria.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod MaceKx » 03 Feb 2018 14:50 pm

Presne ja som tiez mal invito, tiez som mal vyhrevny sacok a tiez pri kladani do akva boli v poho. Za par dni sa rozpadli ako som pisal. Myslim ze nerobis nic zle, len to proste pomrzlo.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod Marshall » 04 Feb 2018 00:07 am

Nepises, ktore rastliny chces nechat, a ktore vybrat. Ja som svojho casu robil DSM s Monte Carlo. Najlepsia alternativa pre tieto kobercove salaty.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Dosadenie rastlin

Odoslaťod misco » 05 Feb 2018 10:34 am

Tazko povedat co bola pricina, rastlinky mi prisli v stredu a zakladal som az v sobotu, medzi tym som ich mal pri izbovej teplote. Ale kvalitativne boli na tom ovela lepsie tie ktore mi prisli teraz v druhej varke, vyzivneho gelu bolo viac, rastlinky boli pekne zafixovane v nom, nic s naznakom rozteceneho gelu.
V podstate mojim cielom nebolo vyhodit ziadny druh, iba vyhodit to co sa rozpadlo a to miesto zaplnit novou rastlinkou toho isteho druhu. Nakoniec to nebolo az take zle, vyhodil som asi 6 rastliniek, a plochu dna som este lepsie pokryl. Zmeral hodnoty vsetkeho co som vedel a doplnal to co chybalo. Myslim ze hlavny dovod stagnacie bolo Fe a P. Fe sa ustalilo viac menej a neklesa tak drasticky ako P. Rano zmeram P, zdvihnem o 0.1mg/l a o par hodin ho znovu nenameram. Trochu som mal obavy z toho ci test meria spravne, tak som spravil meranie pred doplnenim a po doplneni. Po doplneni ukazoval presne take hodnoty, kolko P som doplnil. Dovod ze P tak rychlo klesa bol ten ze rastliny ho rychlo vycerpali. Zmysel tychto vikendovych experimentov sa mi osvedcil vcera vecer, ked vsetky rastlinky krasne bublali. Na cube sa tvorili take velke bubliny, ze mi to jeden trs az vytrhlo zo substratu. :mrgreen:
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.