Stavba výbehu pre rybičky...



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 06 Feb 2018 16:52 pm

Nove pozorovanie, tak napokon som dnes zrušil rašelinu vo filtri po cca 5 dňoch v 600L, lebo jej účinok na vodu vo väčšej nádrži bol minimálni 0,1-0,2PH a farbil trochu vodu.
Prekvapila ma menšia nadrž (300l s vapenatým substrátom) po vysadení rašeliny a prestáti znižovania PH, samovoľne PH kleslo s 7,8 na 7,5 ... Asi nejak rašelina babrala do vápenatého substrátu a ten zvýšil viac PH, teraz keď je kľud, tak PH išlo dole.
Pomaličky sa začínam poobhliadať po veciach, potrebných na prerobenie akvária. Rozmer mam dosť nevhodný pre krevetarium 100x50 vyška60, tak uvažujem nad terasami, aby som zväčšil plochu dna. Zatiaľ nemám šajnu ako to urobiť aby to držalo, ale azda nejaká inšpirácia príde.
Rozmýšľam nad substrátom, il pre krevetky nie je dobrý ma to odskúšane s manadom rybky super, ale krevetky ho nemajú radi, tie krevetkarske s čiernej hliny by boli dobre, ale 30L celkom pálka. Filtračný piesok 1,6-4 ten by vyšiel celkom lacno, lenže živiny pre rastlinky by bol celkom problém.
Skúsim to nejak vykukať skombinovať a možno niečo sa podarí.
Už ma to CO2 pomali ale isto prestava baviť, každý týždeň máčať ruky vo vode a strihať rastliny. Ešte ho dva týždne nechám a pôjde na odpočinok.
Akva pred zostrihom, rastliny už zakrývali hladinu.
Obrázok
Po zostrihu a zopár rastlín premiestnených.
Obrázok

Plánovaná prerábka tejto nádrže Obrázok
Ani sa mi nechce cele to vyhádzať a nanovo to dávať dokopy, ale čo už.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 13 Feb 2018 19:02 pm

Novinky po týždni, dnes som spozoroval jednu razborku klinovu, že nejak pomalšie plavá, keď sa otočila s druhej strany mala celí bok odratý a skrvavený, ako keby ju niečo napadlo. Obrázok Čo som čítal tak toto robí prisavka thajska keď je hladná, ale nespozoroval som žeby útočila na iné rybky riasi veľa v akvarku nemám, tak som pre istotu pridal svietenie na 15h denne azda trošičku riasi sa mi podarí vytvoriť.
Inak vše postarom tráva sa zelena rybky plavú, koberčeku sa veľmi nechce, ale pomalí sa rozrastá.
Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 21 Feb 2018 18:29 pm

Testovacia nadrž, možno raz tam budú i krevetky :mrgreen:
Postavene je ako ťažká rastlinná nadrž i pre veľmi náročné rastliny.
Dno : 8L substrát pre vodné rastliny, 10L lávová drť, 32L Platinum soil power vzadu to roby 18cm.
To čierne dno strašne pohlcuje svetlo, 2x viac svetla treba ako u svetlého dna, na presvetlenie akva, ale rastlinkám to nebude vadiť.
Voda tak som skúsil tu dažďovu, aj tak budem meniť veľké množstva vody na začiatku, tak že nevadí, a pred vpustením živočíchov ju upravím a prefiltrujem.
Rastlinky sa vysádzať dnes nebudú, lebo momentálne je tam 10°C Počkám deň, nech stupne aspoň na 15-20°C a ide sa na to.
Obrázok
Urobil som ho tak aby mi v tom akva nema čo zdvíhať PH. Sú tam dva kamene testovane v octe na vápnik čo mi držia korienky a lávová drť tiež nešumí. Momentálne mi ukazuje 5,5PH pásik, Elektronicky PH meter sa na to akva veľmi použiť nedá, lebo je tam veľmi malo rozpustných látok vo vode, keď ho tam strčím, tak ukáže 8,2PH :dead: a potom klesá a klesá, že pri 6,6PH ho ťahám s vody. Pásikový test s lekárne ukáže rýchlo a presne, tak že neriešim. Možno keď tam budem mať vodivosť aspoň 200 tak už bude ukazovať normálne.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 22 Feb 2018 21:17 pm

Výsadba rastliniek 22°C už sa to da + chumáč rýchlorastúcich rastliniek, CO2 bubla, nahnojené. Použité dva zabehnuté, filtre jeden interný, ktorý mi rozprašuje CO2 a jeden externý vysávač nečistôt.
Cca 20L vody odkalenej so zabehnutého akvária a zvyšok dažďova. Momentálne PH 6,3 merane PHmetrom. Už je to o čosi lepšie, ale stále mu to trvá, stále malo rozpustných látok vo vode. Sadenie do platinum soil ide pekne, je ťažký nič neplavé, všetko drží, ako do piesku. Len keby to netrvalo 3 hodiny. Prišli mi košicky čo som objednal také maličké, ja že ich nerozsadím ani na 10x10, našťastie po rozobratí sa mi to skoro nevmestilo :D tak že spokojnosť.
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 10 Mar 2018 20:57 pm

Akva po štvrť roku. Už sa to pomalinky rysuje, malo biť celkom zabehnuté, ešte mam dva prázdne miesta v zadu, kde by som chcel nejaké pekne rastlinky zasadiť, len som sa nerozhodol aké. Ešte stále niektoré rastlinky nenarástli podľa predstav, ale azda do leta to dajú, lowtech tak nie je divu, že to rastie pomalinky. Momentálne svietim cca 0,1W bez CO2 a hnojenie len 1/5 dávky, rybičky hnoja celkom slušne. Výmeny vody som teraz mal celkom veľké za týždeň 2x 50%, lebo som dal jelšové šišky za filter a tie mi s vody urobili kávu. PH 7,2 GH 8, KH 4. Konečne mi svetlo dopadá na dno :mrgreen:
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 21 Mar 2018 21:39 pm

Pokus o video, aj keď kvalita a kameraman o ničom, ale azda niečo je tam vidieť :mrgreen: Moja mala akvaristika s 25 druhmi rýb v jednej nádrži.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 28 Mar 2018 13:09 pm

Doplnenie posádky do krevetarka, nech tie razborky tam nie sú samé, tak som na skúšku dokúpil dvoch otikov. Dúfam že nová upratovacia čata na skla za týždeň to vyčisti.
Razborky ten bieli planktón za dva týždne zredukovali na polovicu asi bude to chcieť ich počet zdvojnásobiť. Som zvedaví ako si otikovia poradia s riasou na sklách či sa do nej pustia a či nebude treba zopár ešte dokúpiť, keď stíhať nebudú. Doplnil som i slimáka neridinu, ako sa bude správať k riase, či počet znásobím, alebo vyhodím. Čo som čítal tak otikovia mali biť bojazlivé rybky, ktoré cez deň nevidno, oddychujú a v noci makajú. Moji asi o tom nečítali...
Tiež som čítal že Japonica krevetka by mala žrať štetinovú riasu, moje asi o tom nepočuli a pozerajú na ňu jak bager na tvrdú hlinu. CRS si veselo pobehujú, pekne podrástli, ale zatiaľ ani jedna nenosí.
Voda, trošku som zvýšil GH s 3 na 4 a PH drží na 6,3. Výmeny vody začínam predlžovať teraz na 1/3 týždenne. Voda už je dobre zabehnutá, tak asi bude stačiť aj 1-2x mesačne. CO2 sýtim len tak trošku, aby to nezasahovalo do PH, ale rastlinky pekne bublali a rástli.

Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 27 Apr 2018 20:41 pm

Krevetarko po mesiaci.
Nevedel som ktoré druhy koberčekov budú prosperovať v krevetarku, tak som pre istotu ich posadil viac, veď skoro destilovaná voda PH6,2 GH4 KH0 dusičnany vše 0 len NO3 ledva na 5, slabá vyžíva, slabé svetlo (30W na 300L aj to s výšky 60cm) CO2 len par bubliniek s kvasníc, tak som dúfal, že aspoň jedna či dve to prežijú. Nečakal som, že to zvládnu všetky, teraz na dne mam džungľu, vše pekne zakorenilo i sa rozrastá. Tak čo už budem mať dno strakaté... Mesiac dozadu som hravo spočítal všetky krevetky, teraz bez šance. Dobra sprava je že už mi začali nosiť vajíčka CRS, ale mlade bude problém v tom vidieť keď pomaly ani veľké neviem nájsť. V polovičke Maja možno budú prírastky, neviem sa dočkať :)
Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod matte » 30 Apr 2018 11:20 am

wau! velmi pekna dzungla, prosim ta ako ten rozkatec sadis do dna, mne furt vyplave, podobne egerie mi 50% odhnije a vyplave, mam problem zahustit dno, diki
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 30 Apr 2018 11:40 am

Tak na roskatec mam takú 1cm medzeru medzi sklom a drievkom pri zadnej stene, za ktoré ho len zasuniem. Raz za mesiac ho vytiahnem spodok odtrhnem a do tej spári strčím nove 5-10cm výhonky roskatca. Vo veľkom akva ho dávam pod kamennú škridlu na dno, pod ktorú strčím 5-10cm kúsok, ktorý keď vyrastie k hladine vyberiem, spodok vyhodím a znovu rastie k hladine. Egerie majú koreň tie strihám ako trávu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 10 Máj 2018 20:44 pm

Update po par týždňoch, zatiaľ pokus o spoločenské krevetarko vychádza, žijú si v harmónii a nastavene parametre sa zdá, že znášajú všetky druhy bez problémov, o par týždňov sa uvidí či aj malým krevetkam to bude vyhovovať.
Jediný problém v krevetarku vidím v nezmaroch, zatiaľ nikomu neublížili a sú len na prednom skle, ale čo na to poter? Nerád by som použil niečo čo ničí aj slimáky.
Ryby v akváriu sa zdajú biť v pohode, spokojne si nažívajú. Tvária sa ako jeden veľký húf...

Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 20 Máj 2018 19:09 pm

Teplota v jazierku konečne stúpla nad 20°C Tak som doprial trošku viac voľnosti živorodkam, nech sa chúďatka netlačia v 600L nádržke a pustil som ich cez leto do 8 kubíkového jazierka, tak do septembra. Trošku nech zredukujú počty komárích larv vo vode :) Asi sa zase premnožia na par stovák ako minuli rok :D Minuli rok som tam mal len gupky tie si to náramne pochvaľovali, vyrástli na rozmery +6cm, som zvedavý ako mi narastú tohtoročne mečune, či to dajú len na 10cm či i viac :angel: Som zvedavý koľko tam toho bude plávať v auguste, možno i cez tisícku :mrgreen:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 27 Jún 2018 22:46 pm

Tak že po ďalšom mesiaci, môžem kludne povedať, že rastlinne krevetarko pre CRS a Taiwany je somarina. Aj keď voda je PH6,4 GH4 KH0-1, NO3 5-10 ale čo sa týka živím, zlatý stred rovnováhy pre mlade CRS a náročne rastlinky nie je. Po 5 mesiacoch sa mi nepodarilo odchovať ani jedna mala caridina krevetka do dospelosti. Staršie krevetky si žijú bez problémov lietajú hore dole, skoro bez úhynu. Modré neocaridiny to je iná pesnička tým sa pekne darí. Akva bolo cca pred 3 týždňami preliečene no planaria, nezmarov som sa zbavil a aj 3/4 slimákov pošlo.
Pravidelnú dvojtýždennú nedeľňajšiu údržbu zostrihania rastliniek som zanedbal, tak to vyzerá strašne. Je tam taký bodrel, že i 2L filter sa tam stratí. Čo už, asi to krevetarko prerobím pre ryby, azda niečo vymyslím...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 06 Sep 2018 21:13 pm

Tak leto akvarka úspešne prežili s minimálnou starostlivosťou, o svetlo sa staral časovač, filtre šli len interne, údržba raz mesačne pri tej príležitosti aj výmena náplne kvasníc CO2, výmena 30% vody a trošku prestrihanie buriny. Voda v lete mala 27-28°C krevetarko to dalo bez ujmi, teraz sa mi tam túla kolo 500 neocaridin a cca 100 caridina krevetky.
Obrázok
Obrázok
Ku krevetarku a tej granulovanej čiernej hline, prakticky som vôbec nehnojil, svetlo tak decentne 0,1W/l a CO2 300g cukru a 4g droždia na mesiac to vydrží. Kŕmenie raz do týždňa trošku sparenej pokriví a inak nič a všetkému sa darí až som s toho prekvapený.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 19 Nov 2019 20:38 pm

Ako ten čas letí, ale v akváriách sa nezmenilo skoro nič :) Ľavá nadrž stále slúži pre modré krevetky celkom sa im tam dary, urobil som im ideálne prostredie.
U rýb je to skoro bez zmeny, stále si spokojne plavú, len som doplnil skalare nech je tam zopár väčších rýb. Údržba no človek je tvor lenivý a vymýšľa ako si to uľahčiť, CO2 som ubral na polovicu, teraz jedna naplň mi vydrží 2 mesiace, rastlinky rastu stále pekne zdravo, ale už pomalšie. Nádrže som znova prepojil, voda mi cirkuluje medzi nimi, pre istotu som tam dal aj prekážku aby mi necirkulovali aj ryby, ale krevetky s tým si hlavu nelámu a už mi začali okupovať velku nadrž preto som im vytvoril machový úkryt. Veľké akva nestíhalo odbúravať dusičnany, to bolo asi kôli korytnačke aj slabšej údržbe a samozrejme častejšie vodu sa mi nechcelo meniť :D Po pripojení malej rastlinnej 300-vky ako pridávny filter, dusičnany spadli skoro na 0 a neskôr v lete korytnačka išla do jazierka. Vodu mením raz mesačne cca 20%, odkalujem a čistím filtre raz za štvrť roka. Tak že prakticky bez údržboví chod, tak to mi vyhovuje, lebo čistiť častejšie skoro kubík rastlinnej džungle by sa mi nechcelo :D

IMG_20191119_183721.jpg
Ryby
Prílohy
IMG_20191119_183810.jpg
IMG_20191119_183742.jpg
Krevetarko
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 10 Dec 2019 19:01 pm

Menšia údržba 3 vedra rastlín vystrihane, odkalenie vyčistenie filtrov. Už som sa bal že v krevetarku nemám krevetky ani rybky, ale ešte cca 500 krevetiek a všetke 12 razborky tam plavú, trosku moc som to nechal zarasť :D U rýb konečne svetlo dopadá na dno.
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod matte » 10 Dec 2019 19:13 pm

mas to super, si makac!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 31 Jan 2020 21:44 pm

Dnes som si urobil radosť a doplnil stavy živočíchov v akváriu. Neonky modré, facy red tiger, ráčik CPO a klapavku obecnú.
Neónky modré aj klapavka sú v pohode bez problémov.
Len že už mam testy, tak som si presne pomeral vodu od chovateľa.
U tigrov sa píše že voda od 6 -7,5 PH a vodivosť od 100-200,... chovateľ ma 6,5PH a 65! TDS veľmi nemilé prekvapenie. Ja som mal pripravenú vodu 6,9 PH a 175 TDS- 10dH
U ráčikov píšu od 6-9 PH a vodivosť 140-400 chovateľ ma 7,9 PH a 150TDS – 8,5 dH
A ja blb som to včera s 120 TDS - 7 dH dal na 175 TDS – 10dH, minerály sa ľahko sypú do vody :D tak že pruser jak sviňa a dnes si počkali krevetky kým som ich pustil do nádrže. Vodu som na rychlo upravil na 6,7 PH a 142 TDS- 8dH, 50L Ro vody výmena.
Uvidím čo s toho bude. Podľa stránok píšu že ako tigre aj CPO raky majú ideálne podmienky 6-8 PH a 5-15 dH, s tou vodou u tigroch s 3,5dH ma pekne vystrašil chovateľ :(
https://rybicky.net/atlasostatnich/krev ... blue_tiger
https://rybicky.net/atlasostatnich/rak_mexicky_zakrsly
Prílohy
IMG_20200131_175056.jpg
akva parametre
IMG_20200131_160806.jpg
Raky parametre
IMG_20200131_160619.jpg
Tigre parametre
Naposledy upravil snajprik dňa 31 Jan 2020 21:54 pm, celkovo upravené 4 krát.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 31 Jan 2020 21:46 pm

Prirastok
Prílohy
IMG_20200131_163836.jpg
Tigre
P1110290.jpg
CPO
IMG_20200131_160356.jpg
Klapavka obecna
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 31 Jan 2020 21:53 pm

V akva
Prílohy
P1110277.jpg
IMG_20200131_171611.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod matte » 02 Feb 2020 01:29 am

Parada! Tu travu mas neskutocnu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 02 Feb 2020 10:14 am

Strašne veľa robí CO2, všetke tie koberčeky trávi sú vlastne rastliny žijúce v močariskách zvyknuté na dostatok plynného CO2 a pri záplavách (mesiac) vydržia pod vodou (voda im nevadí), ich problem je nedostatok CO2, ale keď im zabezpečíš prísun CO2 pod vodou, tak rastu ako na súši.
Tu istú trávu mam aj vo vedľajšom akva, tam je malička (1-2cm) uzučká, riedka a ledva prežíva lebo tam to CO2 nemám. V krevetarku kde to CO2 je, je to futbalový trávnik cca 6cm :D
2g droždia, 300g cukru, 2L vody mesačne ma nezruinuje, ročne náklady na CO2 2€, jedine čo sa pri tom da posrať je dávkovanie droždia to musí biť presne (presne na gram), tak bublem cca 5-10mg/L CO2 a je to fakt brutálny rozdiel pri pestovaní rastlín.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 14 Mar 2020 19:09 pm

Krevetarku sa pekne darí, trošku som začal prekrmovať aby slimáky zvýšili populáciu cca 50 týždenne ich háčme do veľkého akva nech sa ma s čim korytnačka hrať, ale všimol som si že ani račikovia nepohrdnú slimáčikom :mrgreen:
Modrým krevetkam sa pekne darí, face taiwany si tiež pobehujú, ale ešte žiadna nenosí, japonica krevetky ako vždy, kde sa ukáže žrádlo už sú tam.
Rybičky bez problémov, modré neonky plavú hore dole a to osmeľuje razborky plávať s nimi celkom krevetárko oživilo s húfikom 35 minirybičiek.
Začala sa mi nejak viac tvoriť riasa na sklách, asi 7000Lux na platinum soil je veľa tak som ubral na 4000Lux akva viditeľne potemneli, ale zase kvôli tomu nebudem azda hnojiť, chcel som aj vymeniť droždiak vo fľaške nová naplň CO2, ale nejak v obchode droždie nemajú tak nabudúce. Teoreticky 4000Lux by akva malo zvládnuť aj bez CO2, tak uvidím či vôbec budem robiť ďalšiu naplň.
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Stavba výbehu pre rybičky...

Odoslaťod snajprik » 14 Mar 2020 19:59 pm

Zabudol som na zvyšok posádky ráčik japonica krevetky a hlavne rybky.
Ráčikov dlho nemám, ale na živej slimačej potrave už sa vypásli na cca 4cm, japonica krevetkam už niektorým ťahá cez 5 rokov.
Na budúce do väčšieho akva ako 50L max 120L krevetarko neurobím, problém je to odfotiť vo väčšej nádrži.
Prílohy
6.jpg
5.jpg
4.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.