Laciho 200l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Reklama

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Jan 2018 23:14 pm

Janka ma predbehla, ale asi sa v prvých dvoch pomýlila
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 03 Feb 2018 00:59 am

Dakujem za info.. dnes som skusil test na kvalitu vody s vysledkom:
Cl2 0
PH 7,6
KH 8
GH 8
NO2 1
NO3 10
- hodnoty su podla farebnej legendy v poriadku. Ale dnes uhynula dalsia rybyicka, tento krat som ju nasiel...minule zasa som ratal ako ratal ale stale ich bolo menej ako by malo byt... nejake neonky a panciernicky male (postupne z 5ks ostali 2, dnes som videl len jednu)...prv som si myslel ze su len niekde schvovane, ale ani dalsie dni sa nenasli (nic hromadneho, tu rybka o niekolko dni dalsia).. a taktiez som mrtvolky nevidel nikde po akvarku, az dnes (predpokladam ze krevetky sa o ne postarali)...Teplota sa drzi na cca 26C (termostat je nastaveny na 25C, ale nezapina skoro nikdy, to neonove osvetlenie citelne hreje vzduch nad vodou). Od zaciatku pravidelne menim 1/3vody (po vimene pridavam aj bakterie), aktualne kazdy vikend.
Nemam skusit pridat vzduchovanie? Kde by mohol byt problem?
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod majtan.miso » 03 Feb 2018 04:03 am

Ze by v No2? Ma byt cista 0. Zmeraj aj cpavok (Nh3/4). Pri Ph na 7.0 je omnoho toxickejsi. Neonky su vseobecne dost citlive

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2018 10:48 am

Ak NO2 nie je 0 tak je to v hajzlu a filtrácia nestíha. Chce to častejšiu výmenu vody a zväčšiť filtrační molitan napríklad https://abc-zoo.sk/16362-bioakvacit-fil ... -tm30.html ,alebo väčšie, lebo ta špongia čo máš tam teraz je očividne nedostatočná.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 03 Feb 2018 11:10 am

podľa rozpisu hodnôt určite používaš pásiky,tak práve u NO2 sa tým neriaď,že tam ukáže časom 0,si vo štvrtom týždni po založení a to si tam mal baktérie osídlené(aj keď si premýval,niečo ostalo snáď),už by dusitany nemali byť v takej hodnote,ale zafarbilo pásik a budú okolo tej jednotky isto
vzduchovanie nepomôže,na zníženie NO2 treba meniť vodu častejšie ako 1x týždenne,práve pri takých toxických hodnotách pre ryby je lepšie denne,jednoducho zriediť dusitany na menšie hodnoty,kým nenastane plnohodnotná nitrifikácia
rybky môžu odchádzať aj po tomto menení,lebo imunitu už majú narušenú,ale neskôr :!: dokúpiš nové a budú v poriadku
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 03 Feb 2018 16:25 pm

Tu spongiu som uz vymenil, asi tyzden aj nieco do zadu (aj ked sa mi zda ze tamta spongaia lepsie/rychlejsie odfiltrovavala tie jemnejsie necistoty):
Obrázok

Hodnoty som meral s pasikom, vcera vecer. Dnes som vymenil zasa 1/3 vody. Skusim zajtra, ked sa to ustali otestovat tentokrat cez bieleho dna. Vcera sa mi zdalo ze to jemne ruzove sfarbenie tam je a zodpoveda hodnotam ktore som tu uviedol.

Ak menim 1/3 vody, to je u mna shruba 50l (5 vedra) vody , nemam to do coho uskladnit aby to odstalo. Nebude vadit, ked sa bude ta voda menit castejsie priamo z kohutika? (akvarko nie je uplne 200l, ked odratam tie skosenia a realnu vysku hladiny tak okolo 150l. V inzerate skade som ho kupil udaval predavajuci 200l)

*na to vzduchovanie som sa pytal, lebo som nevedel, ze ta hodnoty NO2/3 su zle. Podla legendy na obale boli ok. Neocakaval som ze vzduchovanie znizi hodnoty NO2/3. Hladal som problem inde.
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 03 Feb 2018 18:16 pm

ahoj, ten nový molitan vyzerá uz aj trochu zabehnutý. Ak merás pásikom, je dobré ten pásik po namocení trochu oklepat, ja to robím na papierovej vreckovke, ak je vela vody, tak moze zafarbit aj vedlajsie polícko. Vodu z vodovodu myslím, ze tu dáva vela akvaristov, ak nemáte chlórovú vodu, tak nie je problém dat aj vodu priamo z vodovodu. Pre istotu daj aqua safe. Vzduchovanie mozes kludne zapnút, kým je akvárium v zábehu, aj baktérie vo filtri potrebujú kyslík, neuskodí to. Dobré by bolo kúpit kvapkový test na NO2, ak sa ti ten zafarbí, tak to más zvýsené, ale ja osobne si to nemyslím. Ryby ti mozu dochnút aj na iné. Nie vsetky ryby sa adaptujú na tvoje podmienky. Panciernicky nezdochnú na zvýsené NO2, chodia sa nadychovat k hladine. Ak to robia velmi casto, tak to bude zvýsené. Ty si zrejme myslel otocinclusov. Tak tie zdochli aj mne, az na jedného... Dovoz z Azie a neadaptujú sa.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 03 Feb 2018 22:49 pm

Janka112 napísal: Panciernicky nezdochnú na zvýsené NO2, chodia sa nadychovat k hladine.

Práveže tieto ryby potrebujú stabilné hodnoty vody a na dusíkaté látky sú viac citlivejšie.To,že chodia sosnúť vzduch nad hladinu,nie je nutnosť alebo pravidlo ako pri klasických labyrintkách. Ak to berieš tak,že dýcha atmosferický vzduch a podľa teba je zvýšené NO2 nepodstatné viac nepíš nikomu,pretože v tej vode žijú, filtrujú žiabrami a zvýšené hodnoty sú rovnako toxické aj pre ne,čo má za následok prepuknutie rôznych chorôb až úhyn.
V tom akváriu nie je veľa rýb,teplota v norme,použiť vzduchovanie je horšie ako lepšie kvôli rastlinám a baktérie budú mať dostatok okysličenej vody,keď je pohyb hladiny od filtra,čo snáď je Laci,hm?

@Laci.Ak používaš vodovodnú,nie studničnú vodu,nemaj strach o následky chlóru na stabilitu pri tretinovom množstve,odstatá voda je fajn,no nie nutnosť a sú iné veci vo vode,ktoré by mohli byť pre ryby horšie ako obavy z chlóru,ktorý si ani nenameral.Určite je nutnosť dodržať približnú teplotu menenej vody,lebo výkyvy sú škodlivé pre rybky.
Pri rôznych metódach hnojenia sa mení 50% vody týždenne a väčšina to robí rovno z kohútika,hoci v zabehnutých akva.Ešte raz napíšem,zafarbilo NO2 na 1mg/l,tak tam bude toľko,len tak nezružovelo.Je ale lepšie mať poistenie v kvapkách,lebo dusitany už mali byť na minime.Pozri expiráciu testu,zmeraj aj rovno napustenú vodu z vodovodu a porovnaj reakciu.Podľa opisu používaš Tetru,určite nie Sera(tá nemerá chlór),JBL(nemá hodnotu 1mg/l).Ak budeš chcieť dokupovať po vypotrebení týchto,tak prejdi na JBL pásik.Ten namerá zvýšené NO2 už okolo 0,5mg/l.
Tie neonky červené,ak neberiem zvýšené dusitany,sú náchylnejšie(žijú kratšie) na vyššie pH,pozri si podobnú Tetru neonovú,tá vydrží tvoje hodnoty vody lepšie.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 03 Feb 2018 23:11 pm

Hora ty sa ako necítis? Podla mna je ako zvýsené NO2 nepodstatné? To ako si na to prisiel? Ty tu nepís také bludy a blbosti, co si jednoducho vymyslís a nepís to tu prosim ta uz nikomu, lebo to je kus od veci. Panciernickov chovám uz 10 rokov a urcite ti na zvýsené hodnoty NO2 nezdochnú. Viem to na 100 percent. Ako som uz písala chodia sa potom nadychovat k hladine a to velmi casto. Podla mna tam nemá mat z coho zvýsené NO2 a treba to zistit kvapkovými testami. Hora prosím ta uz sem nepís na moju adresu a neprekrúcaj tu slová druhých dobre.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 03 Feb 2018 23:26 pm

Janka112 napísal:Hora ty sa ako necítis? Podla mna je ako zvýsené NO2 nepodstatné? To ako si na to prisiel?

Janka112 napísal: Panciernicky nezdochnú na zvýsené NO2, chodia sa nadychovat k hladine.

sa ukľudni,tak si to napísala
hocikto si založí zajtra akvárium a vloží v ten deň aj tieto ryby,lebo prečíta tvoje akvaristické bludy
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 03 Feb 2018 23:33 pm

len mne nevydochlo celé akváriu ako tebe... Kazdý si má nastudovat akvarijné zaciatky. Toto je iná téma sa zobud. Blázon si...
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 03 Feb 2018 23:47 pm

ja ťa neurazím nadávkou,za ban mi nestojíš
mne ,,nevydochlo" akvárium na vodu ale na spadnutú trubicu do nej s následkom ovplyvnenia pH sondy
a tvoje opisované skúsenosti si viem zvážiť,keď tu píšeš o bohatých skúsenostiach s liečivami
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 03 Feb 2018 23:56 pm

Hora len neviem, co si sa tu do mna obul, ked ty tu píses úplne od veci a od témy, takze na vine si asi ty. A nebudeme tu radsej rozoberat tvoje skúsenosti. Stáva sa, ze aj choroba ti príde do akvária a ani nevies ako. A je dobrá prevencia proti tomu. Tých lieciv mám doma okolo 10 na prevenciu. A ked ti spadla trubica do akva, tak si nieco dochumelil poriadne a to nie je choroba, ktorú neovplivnís.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 04 Feb 2018 00:23 am

Ak si si uľavila poukazaním na moju nehodu a pomohlo ti,dobre.Neviem,kde píšem od veci alebo od témy.
Každý chová niečo a Corydoras je bežná ryba,konkrétne aj pygmaeusov ako Laci mám v 30l akváriu a nechodia na výlety po vzduch ako napr. trinidadský,ktorý každú chvíľu potreboval čouda.
Záleží od druhu.Tvrdiť ale,že na zvýšené NO2 cit. nezdochnú nie je ok.Tieto látky so čpavkom spôsobuje rybám vážny stres,poškodzuje žiabre,poruchy dýchania, zapríčiňuje väčšiu náchylnosť k chorobám,či smrť.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod lacino88 » 04 Feb 2018 14:03 pm

Tak dnes som to zase otestoval a je tam vidno jemne sfarbenie pri NO2 1 a NO3 ostava na 10. NO2 nie je uplna 1, ale sfarbenie tam je. Skusil som aj z kohutika otestovat a NO2 ostalo biele - na nule. Tak si necham poradit a budem menit vodu castejsie ako 1x/tyzden. Popripade si zaobstaram este spominany kvapkovy test na NO2 pre istotu.

Co sa tyka tej panciernicky malej tak sa jenalo o tuto rybku (uz je tam iba jedna z povodnych 5) :
https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_maly

Hora: Vyrenie hladiny tam je, ale vyvod z filtra mam tesne pod hladinou aby to nevydavalo ten zblnkami zvuk (polovicka sa uz ako tak zmierila s filtron, ale proti potociku v kuchyni by asi protestovala). Dufam ze takyto pohyb hladiny je postacujuci.

Este otazka, ako casto odkalujete dno? Robite to stale ked sa meni voda?
lacino88
 
Príspevky: 31
Založený: 02 Jan 2018 20:50 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 05 Feb 2018 10:12 am

lacino88 napísal:ako casto odkalujete dno? Robite to stale ked sa meni voda?

Ako kto,niekto vôbec,niekto raz za čas alebo vždy,no záleží aj na druhoch rastlín,počte,druhoch rýb,anomálii ako bublinkujúce dno alebo pokryté trebárs sinicou....
Ak máš dole výživný substrát,napichané tablety,tak len jemne sťahovať zvrchu nános,aby si tie živiny zbytočne neuvolnil do vody,dôkladné prehrabávanie je skôr na škodu v tvojom akváriu s toľkými rybami.
Nedočítal som sa,či si premýval substrát alebo nie,len si chcel.Ak ostal neporušený,ako si ho previezol,tak 4týždne je dosť,že ti ukazuje prítomnosť NO2.Vymenil si molitan.Neostáva nič,len čakať,čo z toho bude.Podľa poslednej fotky nevidno nič zlé vo vnútri.
Nepoužíval si nejaký dezinfekčný prípravok pri čistení?
Kvapkový test iný ako JBL ti neporadím,to sú najspoľahlivejšie na trhu,ak sa rozhodneš pre niečo lacnejšie je na tebe,ale vyskúšal som viac značiek a pozri si aj témy s testami.Je to v rozpore,čo niektorý vychvaľuje,druhý zavrhuje.Určite je lákavé mať test za 4€,ako za 10,12€,len som sa poučil,že nemám vyhadzovať zbytočne € za lacnejšie značky.
Vodu musíš meniť určite častejšie tým rybkám,ak tam máš okolo mg na liter.
Nedokupuj žiadne,kým sa nestabilizuje nitrifikácia a potom by som obmenil niektoré rybky.Pancierníkov malých za nejaké škvrnité,pandy,zelených,lebo tá výška 50cm je pre ne vysoká.Je to predsa len rybka do menších akvárii s nižším stlpcom vody a tie neonky červené za Tetry neonové,to už som spomínal.
Filter je nastavený dobre pod hladinou,počuteľné žblnkanie nemá byť :wink:
A ešte dôležité,keď nepôjdeš do tých led alebo iného hotového osvetlenia.Trubice nevieš životnosť a máš tam T8 30W.Kúp,objednaj obyčajné v obchode T8 865 30W a vymeň.Trubica svieti aj niekoľko rokov,ale svetlo pre rastliny je už nedostatočné.Najlepšie ich meniť po roku pravidelne(zdá sa ako zbytočnosť,no nie je),niekde si to znač,lebo budeš hľadať rôzne príčiny,prečo sa rastlinám nedarí,bezhlavo hnojiť,používať hocijaké cočkovanie a pritom je na vine stará trubka.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Feb 2018 12:19 pm

Ja sa nechcem do nikoho navážať, tak sa vopred ospravedlňujem.
@Janka112 neber prosím v zlom :) Máš síce pravdu, že pancierníčky (rovnako betty, colisy, rajovce......) sa chodia nadýchnuť k hladine, teda dýchajú ten istý vzduch ako my, ale oni v tej vode žijú, vodu konzumujú, rovnako pri konzumácií potravy ju pomocou vody v ktorej žijú, prefiltrovávajú. Takže voda, ktorá obsahuje NO2 sa do ich organizmu dostane a dostáva.
Určite ich dokáže paralizovať a otráviť.
Píšem to preto, aby lacino88 mal pravdivú informáciu a mohol konať. Ak by bol presvedčený, že NO2 rybkám, ktoré dýchajú vzduch nad hladinou neublíži, tak by o ne určite prišiel.
Ešte raz, sory
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 06 Feb 2018 16:02 pm

neberem nic v zlom, len Hora sa tu zacal navázat. Vy ste to nejako zle pochopili. Urcite zvýsené NO2 je pre akvárium jedovaté a nedoporucuje sa vobec. Hned, ako sa takýto stav zistí je treba menit vodu, kludne aj polovicu z nádrze. Ja som len chcela vyjadrit nároz, ze ako sa panciernicky chovajú pri zvýsených dusitanoch. Ak to netrvá dlho, tak to dokázu ustát, tým ze sa chodia casto nadychovat k hladine. Stalo sa mi, ze ked som si kúpila ten Tetra externý, dala som tam ten predfilter a to som zrejme nemala robit. Sa to upchalo na noc a do rána boli zvýsené dusitany. Hned som zistila prícinu a vymenila vacsiu cast vody v nádrzi. Nastastie rybky to ustáli cez tú jednu noc vsetky. Takýto dlhodobý stav sa urcite nedoporucuje pre ziadne ryby. Mohli by zahynút bez výnimky. Lacino spravil niekde chybu, zrejme nevyzmýkal dobre to cierne zo starého molitanu do akvária. Urcite by to velmi urýchlilo zábeh nového molitanu. Tie prípravky s baktériami, no neviem. Mala som kedysi sera nitrivec, celkom to bolo úcenné, tie ostatné nepoznám, co vsetko uz predávajú dnes na kseft. Bola som minule v akvaristike, bol tam starsí pán, ze ide zakladat akvárium. Predavac mu hned vnútil minimálne 10 flasticiek, no ja som len krútila hlavou, ze na co to vsetko... Najlepsie je to cierne z filtra a pekne to naliat do akvária, urýchluje to zábeh a este som s tým problém nemala. Dala som to aj druhým a hovorili mi, ze akvárium v pohode, pekne sa zabehlo bez problémov.
Lacino odkalovat ti nedoporucujem zatial, ked uvidís, ze más nejaký kal na piesku, tak vtedy len zlahka z vrchu odkal, prípadne trochu jemne prhrábni dno. Na to sú dobrý panciernickovia a slimáci piskorky. Akvária mám rastlnné, kde nie je ziadna plocha dna volná a mám vonkajsie filtre, akvária neodkalujem vobec. Nie je co u mna. Za to filter je pekne plný. :o
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Feb 2018 16:38 pm

Tak teraz úplny súhlas!
Ešte mi prosím napíš čo je to čierné z filtra? Ja som najprv myslel, že aktívne uhlie, ale ty píšeš, že sa to leje do akvária ?
Díky!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Hora » 06 Feb 2018 19:53 pm

Janka112 napísal:Hora sa tu zacal navázat.

do nikoho som sa nenavážal,nerob zo seba chuderku a nabudúce si odpusti tie hysterické reakcie
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 06 Feb 2018 22:16 pm

@Pavlov to cierne z filtra som myslela to blatícko, alebo ked zoberes ten biomolitan a vymackás to do kýbla, tak je z toho pekná cierna voda aspon u mna áno :mrgreen: a tú potom naliat do akvária, tak som to myslela a tak to aj robím v prípade nových akvárii
@Hora je mi to lúto, nebudeme sa tu predsa hádat, zabudni na to :pivo: :angel:
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Feb 2018 23:08 pm

To bude na báze aktívného uhlia
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Laciho 200l

Odoslaťod Janka112 » 06 Feb 2018 23:32 pm

I.P. Pavlov napísal:To bude na báze aktívného uhlia

myslela som nitrifakacné baktérie z filtra, cierne uhlie nepouzívam
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.