Začiatok akvária a rady



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Začiatok akvária a rady

Odoslaťod badam » 03 Dec 2017 18:48 pm

Prajem všetkým pekný podvečer, rozmýšlam že si kúpim akvárium presnejšie to bude zrejme (https://www.mall.sk/akvaria/catgato-akv ... c-60x30x30).. Voľakedy som už mal akvárium ale menšie. Chcel by som sa spýtať na niektoré veci napr. že či to vybavenie v akva vyhovuje? + dokúpim nejaké rastlinky, štrk (napr. http://akvaland.sk/1263-akvarijny-strk-hagen-1-2mm.html).. Chcel by som tam mať približne 10 rybiek (zopár neoniek, gupky a možno ešte niečo maličké a jednoduché na chov..) Akvárium by som cca mesiac zabehol s rastlinkami, čistil filter len v akva vode a kontroloval by som ph. Budem rád ak mi napíšete či so všetkým súhlasíte čo som tu spomenul a ak som na niečo zabudol tak by som bol rád keby ste mi napísali, som začiatočník.

Vďaka.
badam
 
Príspevky: 1
Založený: 03 Dec 2017 18:39 pm

Reklama

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Dzumigar » 03 Dec 2017 19:04 pm

Sevas, super ze sa pýtaš.
https://rybicky.net/clanky/536-zaciname ... ni-akvaria
Dnes mám dobrú náladu, použil som Google za druhého.
Budem ironický :
Ideme do tohto akva aspoň 50ks Neoniek.
Keď pri meraní zistíš stav pH.
Čo s tým plánujem robiť?
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Dec 2017 21:54 pm

Ja nechcem byť ironický, skôr realista. Pre gupky malé a rovnako pre neónky. Skús si tému premenovať, lebo na výraz " začiatok" je tu tém habadej. Potom sa môžme pustiť do rád.
Využi googla a sústreď sa na rybky "microrasbora", "rasbora", Namiesto "klasických neoniek radšej tento druh:
https://rybicky.net/atlasryb/neonka_modra
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod vincent van gogh » 04 Dec 2017 19:55 pm

badam napísal:... Voľakedy som už mal akvárium ale menšie. Chcel by som sa spýtať na niektoré veci napr. že či to vybavenie v akva vyhovuje? ...

Radit ti nechcem, ale poviem ti svoj názor, pretože som mal presne tento set. No, presne nie, lebo ten moj mal iba 11watovu T8 trubicu. Další rozdiel je v tom, /ako píšeš/, že ty už si nejaké akva mal.

Ja som to dostal a nevedel nič. Prvé som vyhodil tapetu, potom /najprv nalepil,potom pracne zoškrabal/ ten nalepovací teplomer. Potom som vyhodil ten nevkusný kryt a zobral 24w T5 trubicové svetlo. Potom som vymenil filter a vyhodil ohrievač. Nakoniec ten nezmyselný spodný rámik. To všetko tak po pol roku ,čiže ostalo len akvarium s otrasným čiernym silikonom a sieťka.

Ale to už sa mi v hlave rysovala pomerne jasnejšia predstava , že čo by som asi tak chcel.....vačšie,rastlinné akvarium.

Tie ryby by som na tvojom mieste ešte prehodnotil a pozrel sa pozornejšie na rastliny.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod monika040 » 17 Feb 2018 19:21 pm

Ahojte, kúpila som si 74l akvárium. Prosím Vás o radu, čo vňom chovať? Úplne najviac by sa mi páčila kombinácia bojovnica 1ks mečune 4ks prisavnik 1ks ale neviem či je toto reálne :) Prosím poraďte mi niečo ;) Hlavne sa bojím toho, aby som to neprerybnila.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Loki12 » 17 Feb 2018 19:37 pm

Ok, takze sme (Monika) opäť začali od nesprávneho konca.

Ale čo už.
Zivorodky skús vynechať.
Prisavnik? Nápis sem latinské meno, lebo prisavnikov je veľa a niektorých radšej nie a niektorých možno aj áno.
Bojovnicu (betta) - prečo ho chceš?

A keď si toto vyriešime tak pôjdeme znovu. A toto sú otázky ktoré sem je potrebné uviesť.

1. Koľko času v hodinách sa budeš týždenne určite venovať akváriu?
2. Aký máš finančný rozpočet na najbližší rok ohľadom akvária?
3. Aký typ akvária sa ti páči - uveď linky.
4. Akú budeš používať vodu?
5. Chceš ísť cestou hnojim-striham-rastlinkujem alebo kamene-sú-kul-a-rastliny-nemusím-ani-v-šaláte?
6. Prečo chceš mat akvárium?
7. Ako si predstavuješ tvoje spolužitie s akváriom o rok?

Aspoň toto na začiatok a potom pôjdeme ďalej.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod monika040 » 17 Feb 2018 20:02 pm

No bojovnica sa mi páči :) no a chcem určite viac druhov rýb. Nie len jeden. Tak dva :D No a teraz otázky.
1. 2hodiny
2. To netuším , kúpim krmivo nejaké pásiky na zistenie ph vody...3. páči sa mi toto akvárium:
download/file.php?id=18055&mode=view
Tiež sa mi páčia akvária s machom , či čo to je :)
6. Chcem akvárium, aby som si mohla vytvoriť svoj malý svet a pozorovať pekne rybky.
4. Voda z vodovodu odstata, prípadne aj stuďňova .
5. Chcem kamene a tak 2ks rastlín .
6. O rok by som chcela aby žili všetky rybky ktoré tam nasadim. ;)
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Loki12 » 17 Feb 2018 20:23 pm

1. OK - to je celkom slušne
2. Tu musis mať jasno, lebo... len na rastliny si priprav cca 50-60EUR (cez obchody) a tak 40-50EUR cez "bazos", alebo si najdeš dobrodinca. je dolezite maximalizovat zelenú hmotu, nie čakať na rozrastanie. toto je fakt klucove pre zaciatocnika. Ziadne pasiky, ziadne chemikalie, ak budes premyslat a nerobit hluposti, tak toto nebudes potrebovat
3. to akvarium je a/ uplne nove, b/ čista katastrofa čo sa tyka osadky vs. velkost, litraz, c/nevhodny substrat, d/ nevhodne rastliny pre zaciatocnika,... - toto nieje idealne z pohladu starostlivosti a ani prevazdky - z pohladu "estetiky" ok. Prosim čo sa ti na nom páči, prečo si ti ho vybrala?
4. vodovodna - tu mas vačšiu istotu ako studna, studna - pitna? tvrdost? parametre? (ak to nemas, alebo sused akvarista nepotvrdi, ja by som to neriskoval)
5. plati pravidlo (take zjednodusenie, aj ked nie uplna pravda) čim menej rastlin, tym nárocnejsia akvarium a menej vhodne pre zaciatocnika, rastliny = stabilita akvaria/pomoc rastlin pri starostlivosti o akvarium/lepsie parametre vody/mensie nároky na filtraciu,...
6. Skor ide o to, ako si predstavujes ze bude vyzerat to akvarium - rovnako, bude zmene vo vyzore, tie iste ryby ako tam das?,...

Da sa to robit komplikovane, ale vtedy budes vela musiet študovať, sama zistovat, často sa aj trapiť. Alebo pojdes optimalnym modelom. Moj názor je že mas veľmi male akvarium pre začiatočníka. Začiatočník by ozaj nemal isť pod 200litrov (ale mozno nebude kazdy suhlasit)

Aku mas techniku/výbavu?
filter, svetlo,...
čo už más kupené? substrat? aky? drevo? fotka....
Následne si potom založiť svoju vlastnu tému vo fóre: Vaše akvária
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod monika040 » 17 Feb 2018 20:50 pm

Ďakujem za info. No akvárium je nejaké komplet. Ja som v minulosti niečo mala, ale tak to nebolo moc na chvalenie. Vonku chovam v jazere jednu zavojnatku. Žije bude mať rok. No a do izbového akvária nemám ešte nič , žiaden substrát , páči sa mi taký jemnejší , svetlejší a skaly , tie chcem asi z prírody. Medzi to si kúpim rastliny. Zatiaľ mám objednané len to akvarko. Väčšie mať nemôžem , nemáme to ani kde dať :)
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Loki12 » 17 Feb 2018 22:14 pm

väčšie nemozes - OK, akceptovane :-)
nejake komplet - žial tu musis byt konkretnejsia, neboj budeme hladat čo bude vyhovovat
substrat - jemnejší - to nie je veľmi idealne pomenovanie, ale na zaciatok ok, piesok nie, to nebude ok, ale zase nie to čo si ukazala na obrazku, to je peklo. svetlejsí - hmmm, no... s tymto to bude tažšie, bud pojdes do niečoho čomu vyhovuje svetlejší substra (ryby) alebo zistime čo je u teba svetlejší. preto by fakt pomohlo, keby si pokukala internet a prezrela si akvaria. zadaj do googlu litraz tvojho akvaria a pozeraj obrazky, nechaj sa inspirovat.
skaly - pozor na tie čo ovplyvnuju tvrdost vody (pohladaj čo by tie skaly nemali obsahovat, neboj sa, najdes to, je to trivialne)

zatial NIC nekupuj, neobjednavaj. Rastliny ti budu velmi pomahat alebo ti budu robit problemy. je dolezite dobre vyberat a treba tomu dat cas.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod monika040 » 17 Feb 2018 22:34 pm

No uvažujem o tom substrate , dáva sa aj nejaká hlina , či len štrk. Ja totižto doma ešte mám substrát pre jazierkove rastliny, ale asi by odtoho bola špinavá voda a nebolo by to moc poużiteľne.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Loki12 » 17 Feb 2018 22:45 pm

slub mi prosim, ze si toto precitas:
http://maniakva.cz/casopis/akvarium01.pdf - od strany 27.
http://maniakva.cz/casopis/akvarium02.pdf - od strany 31.

najskor toto, dobre? a potom pojdeme na dalsie otazky.
ako substrat ludia pouzivaju rozvne veci od "zadarmo" az po "100eurove fajnovosti". Cize nie je mozne len tak od buka odpovedat. Preto som ti dal hore otazky, na ktore si stale nedala odpoved. Vyhybas sa im. Ale oni su fest podstatne.
Pokojne si ich premysli. Nevytvoris akvarium za jeden den. Za jeden den vytvoris nadrz z vodou bez zivota. Na akvarium treba cas. Vela casu. Hore si napisala, ze sa budes akvariu venovat 2hodiny/tyzden. Investuj teraz tie 2 hodiny do studovania.
A ked budes mat to hore, tak pokracuj este tu:
http://www.horacovoakvarium.cz/
fajn chlapik, vela dobry info, aj zaciatocnickych, aj pokrocilych (ak nebude rozumiet, nevadi, ono to pride).
Prebehni tuto forum. Pozri galeriu. Vyhladaj si prispevky o zakladani akvaria (najdes aj vela balastu, lebo... lebo...) ale citaj.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Loki12 » 17 Feb 2018 23:11 pm

a este jedno citanie:
http://maniakva.cz/casopis/akvarium17.pdf - od str. 30.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod monika040 » 18 Feb 2018 10:32 am

Áno , všetko prečítam a potom niečo vytvorím , keď porozumieť tým článkom. Ďakujem.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Robo1 » 18 Feb 2018 10:43 am

Monika trochu by som to upravil. Najprv všetko prečítaj a potom sa sem vráť. Zaloz si svoju tému v sekcii vlastne akvária a tam popis aký máš plán. Tam ti potom poradia či na to ideš dobre alebo nie. Ušetris si nervy a kopec penazi.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Feb 2018 01:33 am

Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod snajprik » 19 Feb 2018 02:38 am

Ale nikto ti nedal odkaz na toto strana 12-24 http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium04.pdf
Všetko je to o dusíku, či filtre, či rastliny, či substrát, či vymení vody, či ryby, všetko ma s tým súvis . Zvoľ si svoj spôsob ako sa zbavíš dusitanov dusičnanov. A je úplne jedno či to bude, že raz-dvakrát za týždeň vymeníš 50% vody a vykašleš sa na rastliny či filtre, alebo budeš mať nonstop zapnutý veľký filter a budeš meniť raz týždenne 30% vody aby si sa zbavila NO3, alebo budeš mať veľa prosperujúcich rastlín s filtrom či bez a budeš im dodávať živiny, aby pekne a zdravo vyzerali a rástli.
Akvária sa delia na tri druhy, rastlinne kde filter je dekorácia čo sa stará o pohyb vody, aby sa živiny dostali ľahšie k rastlinám.
Zmiešane, kde sú rastliny, ale je ich malo na to aby to zvládli sami a potrebujú menšiu pomoc od filtra.
Posledné akvária bez rastlín, kde všetku prácu musí zabezpečiť filter.
Kto by to povedal, že za všetkými starosťami a problémami je taká sprostosť, ako je dusík :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod monika040 » 19 Feb 2018 13:23 pm

No študujem a študujem a pomaly sa mi rozjasňuje, ale pomaly, založím tu tému a tam napíšem, čo plánujem. Prvý krok, čo som už urobila bol, že som zrušila objednávku akvarka. Našťastie sa to dalo. Lebo som sa osr...ala. Cenovo a aj všetkým. Ešte sa Vám chcem poďakovať za rady, ako som,čo to počítala, tak ma to chytá ešte viac. No dúfam, že neurobím žiadny veľký prúser, ak aj áno, tak len v texte, lebo chcem každý krok prekonzultovať aj tu. Venujem sa už chovu psov a tiež som si našťastie vždy nechala poradiť od profíkov a nedopadlo to ako prúser po 10tich rokoch, som stále amatér no bez prúserov :D
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Začiatok akvária a rady

Odoslaťod Loki12 » 19 Feb 2018 13:48 pm

monika040 napísal:No študujem a študujem a pomaly sa mi rozjasňuje

A aké to je? Strašidelné a zároveň objavné, že? Ten stav kedy sa zrazu v mozgu udeje tá zázračná vec pochopenia je ako droga. Ja tu milujem. Uplne :-)
monika040 napísal:založím tu tému a tam napíšem, čo plánujem.

Výborný postup. Pekný názov, žiadne všeobecné,... je dobré dať tvoje meno, nejaký sexi názov, veľkosť akvaria, typ akvaria - nech sa to potom lahko hladá a identifikuje
monika040 napísal:Prvý krok, čo som už urobila bol, že som zrušila objednávku akvarka. Našťastie sa to dalo. Lebo som sa osr...ala. Cenovo a aj všetkým.

Najlepšia vec čo si teraz mohla urobiť. Ešteže sa dalo. Vyriešili by sme to aj tak, keby sa nedolo, ale takto je to lepšie. Sama uvidiš.
monika040 napísal:Ešte sa Vám chcem poďakovať za rady, ako som,čo to počítala, tak ma to chytá ešte viac. No dúfam, že neurobím žiadny veľký prúser, ak aj áno, tak len v texte, lebo chcem každý krok prekonzultovať aj tu.

Prúserov bude dosť, neboj sa. Užiješ si ich :-). Ale podstatné je, že sa do ničoho neženieš. Pri akvaristike je doležitý pokoj. Možno si už počula alebo sama zažila, že ludia pri akváriach hovoria, že ich to ukludnuje. To je dovod prečo na akvarko musis ist pomaličky. Koľko pokoja a rozvahy do neho dáš, toľko sa ti vráti.
monika040 napísal:Venujem sa už chovu psov a tiež som si našťastie vždy nechala poradiť od profíkov a nedopadlo to ako prúser po 10tich rokoch, som stále amatér no bez prúserov :D

Skúsenosť na nezaplatenie. A teraz si predstav čo cítiš, ked počuješ tie nerozvážne vety: "Mamááá, kúúúp mi psííííka", alebo "Miláčik čo keby sme si kupili na skúšku psíka", alebo "Jééééj, ten havko v tom filme bol taký milučkýýýýýý, kúpime si, že? ", alebo "Som tlstý a potrebujem psa aby som chodil von a schudol". Viem si predstaviť čo máš teraz v hlave a aké máš zážitky. A my to máme s akvariami :-)

Vitaj medzi nami Monika.
:pivo: :D
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.