juwel primo 60 led



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matus.galan » 15 Feb 2018 20:19 pm

Obrazok mi nijako nejde otvorit ale ak su to take ako male biele vajicka tak ako su to vajicka Neritiny a mozu byt vsade okrem skla. Na skle som ich videl fakt malo kedy ale kamene, rastliny, korene, filter...vsade mozu byt. Ostanu takto natrvalo, dole ich das z korena pracne, je to ako sekundak :D inac odporucim ti na buduce google, staci zadat Neritina vajicka alebo Neritina eggs a mas tonu obrazkov na porovnanie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Reklama

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Feb 2018 23:33 pm

Sú to vajíčka neritiny na 100%. Preto tie slimáky ja moc nemusím. Pre informáciu, neritiny v zajatí nemožno odchovávať, čiže okrem bodiek nebudeš mať z nich nič.
K tej filtrácií, určite ťa nemiením znechutiť, skôr naopak, snažím sa, aby si si sa neznechutil sám.
Tieto filtre čo máš aj ty. Uzavreté filtre s malou filtračnou plochou majú tú nevýhodu, že sa rýchlo nasýtia dusitanmi. To znamená, že k premene disitanov na dusičnany nestíhne dôjsť. O to viac, že filter má silnejší , rýchlejší prietok. No a teraz po lopate:
Filter nasáva čpavok a ostatné nežiadúce látky a plyny z vody. Tam sa tie spomínané odpadné látky pomocou baktérií majú odburať a niektoré premeniť na živiny pre rastliny.
V tvojom filtri sa toto neudeje. Jednako kvôli malej filtračnej ploche (málo baktérií) a jednako kvôli silnému prúdu, resp. rýchlemu prietoku. Baktérie potrebujú priestor a čas, teda dobu na to, aby to stíhali. Lepšie to už vysvetliť nejde.
Hovoríš, že Juwel je značka kvality a neveríš, žeby dali do setu nevhodný filter. No o tom by sa dalo polemizovať. I Jwel si dáva výrabať komponenty v Chine. Ak by si napríklad zabehával akvárium bez rýb povedzme 5-6 mesiacov, ak by sa rastlinstvo rozrástlo a prosperovalo, tak potom by si tento filter mohol v pohode používať. Po tejto dobe by sa už baktérie rozšírili po celom akváriu, teda boli by i v dne a s pomocou rastlín a ich koreňovej sústavy by dochádzalo úspešne k premene dusitanov na dusičnany, teda dochádzalo by k biologickej filtrácií. Tu už je filter len spolupracovníkom. Ten má za úlohu rozháňať, teda distribuovať vodu i do tkzv. hluchých miest. Teda slúži ako cirkulátor vody a zároveň pomáha s okysličovaním vody v akváriu.
Teraz už rozumieš?
Ďalšou nevýhodou toho filtra je, že najmä v začiatkoch pri jeho čistení musíš namáčať ruky do vody v akváriu. Najlepšie je vkladať ruky do akvária čo najmenej.
Nuž už je to na tebe. Zázračné vodičky, ktoré leješ do akvária ber skôr ako potravu pre baktérie, nie baktérie samotné. Samozrejme tá zázračná vodička obsahuje tuším ešte zeolit, čo je minerál, ktorý viaže na seba nežiadúce látky z vody, teda vo vode. Baktérie k životu potrebujú kyslík, myslíš, že vo fľaštičke a na regále sa im kyslík dostáva? :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod larix » 16 Feb 2018 00:11 am

I.P.Pavlov, naozaj proti tebe nemám nič osobné ale toľko bludov v jednom príspevku som snáď ešte nevidel... :shock:
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 16 Feb 2018 01:54 am

fuu tak zase som dostak nakladaku :(, larix mi ju aspon trocha zmiernil...
vsetkym kamosom co ukazujem fotku akva, hovoria ze vyzera super
a inak ja nemam problem dlho cakat, kym kupim rybky, mozno aspon 3 prisavnikov na zaciatok, ci?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod larix » 16 Feb 2018 02:22 am

No, I.P.Pavlov to určite nemyslel nijako zle...
Aby som napísal aj niečo k téme - ten filter naozaj nebude žiadna výhra, no ako už bolo uvedené, akvárko dokáže fungovať aj úplne bez filtra, takže ak nechceš kupovať nový, nie je to nevyhnutné. V každom prípade by som sa snažil maximálne obmedziť jeho prietok (bojovnica a podmienky vo filtri pre mikroorganizmy). Prísavník do takéhoto malého akvárka nepatrí, traja už vôbec nie. I.P.Pavlov napísal v skoršom príspevku jednu dôležitú vec - snaž sa veľa čítať a zistiť maximum o ekológii akvária, teda o tom, ako fungujú nitrifikačné, heterotrofné baktérie a vlastne celý ekosystém akvária. Postupne to začne do seba zapadať a spolu s vlastnými skúsenosťami si nájdeš tú svoju akvaristickú cestu.
Na štart ti odporúčam toto:
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_n ... ecniku.htm
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_A ... _pojmu.htm
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_r ... ziviny.htm
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 16 Feb 2018 12:29 pm

@matte
V tvojom prípade normálne existuj na tomto filtri.
Keby si mal živorodky,možno chápem predošlé príspevky o malej filtračnej ploche,no Betta,Otocinclus,Corydoras pygmaeus,Tetra ohnivá,krevetky ich minimálnym odpadom vodu neznehodnotia.
Názor,že filter nestíha už teraz,na to protichodný,že filter kvôli silnému prúdu bude nevhodný na biologickú nitrifikáciu sú individuálne názory.Nitrifikácia prebieha v celom akváriu,nielen vo filtri.
Výkon čerpadla 300l/hod.,skutočný prietok s molitanom po zanesení bude niekde cca cez 150l/hod.,ideálne na obmenu 3x objemu vody v 60l nádrži a pri tej druhovej zostave rýb je to pohoda s rezervou.
Základ dostatočne okysličená voda jemným vlnením hladiny budú mať baktérie podmienky pre rozvoj.Tie,čo by aj prúd teoreticky strhol sa usadia niekde v akva,ale molitan má dobrú zrnitosť na osídlenie.
Môžeš rozdrobiť štipku vločiek do vody a nakrmiť baktérie,tým sa treba rozmnožovať a kolonizovať a s rybami počkaj,veď si v nedokončenom druhom týždni zábehu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 16 Feb 2018 14:10 pm

Hora diki moc!
s rybami cakam, inak vcera som si cital velice zaujimavu diskusiu o vymene vody, az som bol prekvapeny, kolko ludi vodu vobec nemeni, alebo iba minimalne, doteraz som myslel, ze menit tyzdenne 30% je povinnost, teraz rozmyslam, ze ak to moje akvarko ma povedzme 60l, ale nie je do plna, cize mozno 57 minus substrat, zariadenie, kolko moze byt cisty objem vody 50l? a mam doma 10l krhlu, tak rozmyslam, ci to nebude v pohode stacit menit 20% tyzdenne
vymena-vody-t357.html

larix
preco myslis, ze tam nemozem mat 3 malych prisavnikov jednopruhych, belemskych alebo stuzkovitych (ten sa mi mozno najviac paci)? Viem, ze by ich malo byt viac, ale chcem minimalizovat celkovy pocet ryb
https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy
https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_belemsky
https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_stuzkovity
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod jarik001 » 16 Feb 2018 14:19 pm

osobne si myslím, že keď "ustáliš" akvárko a všetko bude pracovať tak ako má, biofiltrácia, neprekrmovanie, pomer svetlo= živiny= hnojenie, riasy v norme... úplne bude stačiť výmena tých 10litrov. Ja osobne mením tak 30 až 40 percent vody ale ako som písal pri 20 percentnej výmene budeš v poho... a ešte k tomu filtru, Ja som si nikdy nekúpil zostavu, vždy som si sám vyskladal všetko (už ten krááásny pocit, keď som si to písal na papier a vymýšľal čo a ako) ale určite sám uvidíš a zistíš, či Ti je postačujúci alebo nie je....
Obrázok používateľa
jarik001
 
Príspevky: 117
Obrázky: 0
Založený: 21 Sep 2011 12:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod larix » 16 Feb 2018 14:39 pm

Hora: S celým tvojim príspevko súhlasím, až na toto: "že filter kvôli silnému prúdu bude nevhodný na biologickú nitrifikáciu sú individuálne názory."
To nie sú individuálne názory. Existujú VEDECKÉ štúdie v súvislosti s čistením odpadových vôd (dá sa vyhľadať cez Google Scholar) z ktorých vyplýva, že optimálna rýchlosť prúdenia vody v biologických filtračných médiách je okolo 4 cm/min. Pri nižšej rýchlosti hrozí nedostatočné zásobovanie živinami a kyslíkom, pri vyššej strhávanie baktérií z fixačného média. Na druhej strane je pravda, čo si napísal - dostatok nitrifikačných baktérií je aj na ostatných povrchoch v akváriu. Čo sa týka ostatnej mineralizácie a dekompozície, tam už je ale trochu iná situácia. Moja poznámka o znížení prietoku smerovala (okrem vhodných podmienok pre bojovnicu) k tomu, aby sa možnosti filtra využili, keď už je v akvárku.

matte: Slovenské meno "prísavník" patrí rodu Ancistrus, preto som písal, že do tvojho akva nie je vhodný. Rod Otocinclus (napriek údajom napr. v atlase rybicky.net) nemá platné slovenské meno. Ak si teda myslel ryby tohoto rodu, tie tam pokojne môžeš umiestniť.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 16 Feb 2018 20:31 pm

OK
uz som dal nadstavec a stocil prud do zadnej steny, ono je to teraz aj sirsie, myslim priemer vypustu, tak snad som to spomalil aj ked valisneria je stale ohnuta po prude
neritiny uz ani neopustaju drevo, asi je kvalitne zarastene, nove aj presadene rastliny sa mi zda, ze niektore uz rastu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 16 Feb 2018 21:39 pm

@larix čítal som trochu vyššie parametre 5cm/min.,10cm optimum,do 30cm sú baktérie ešte schopné vstrebávať živiny.
S obmedzením v poriadku,ani ja by som si nenechal točiť vodu rýchlejšie ako treba.
Prečo by ale nemala prebiehať premena NO2-NO3? Teraz je silnejší prúd,o dva,tri mesiace bude nútený žmýkať molitany,lebo sa oslabí viditeľne výtok.
Tvrdiť,že sa cyklus neudeje si dovolí akurát tunajší prorok.
Keď zoberieme Diversa zostavy,tak sú oveľa horšie aj nekvalitnejšie vybavené ako u týchto Juwel.
V Diverse by kúpil Claro 600(600l/hod.) do tohto objemu,lebo ich strkajú už do 54l setov.
A porovnať Claro vs. Bioflow one je markantný rozdiel ako v neprimeranom výkone,tak menšej ploche biomolitanu v Clarách. Claro TN10(pochybný výrobca aj výzor materiálu),Juwel TN30+2 tretiny molitanu naviac,aj preto na úkor zvýšenia objemu náplní zaberá Bioflow väčšiu časť priestoru v akva.
Clara sú ,,regulovateľné",no aj to je minimálna zmena na výtoku.

@matte ten filter bude v pohode,keď tebe osobne nevadí,že ho bude vidno viac ako klasický úzky filtrík s minimom filtračnej vložky.
Ak sa ti zdá,že je silný výtok a máš viac molitanu vyber ohrievač a vyplň ním medzeru,to zaberie určite,alebo
http://www.profiplants.cz/sk/produkt/up ... e-12-16-mm
Treba začať improvizovať,je to len dočasné riešenie.Veď papierovo výkon/objem si poddimenzovaný.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 17 Feb 2018 14:18 pm

je teraz trochu slabsi ten prud, mam vel bordelu na hladine sa mi zda, neexistuju nejake sietky na cistenie hladiny?
vo vode plave dost mikroorganizmov, plavajuce bodky, skakajuce bodky, zvijajuce sa minicervicky, to je verim dobre znamenie
na stonke anubiasu sa mi robi taky velky rosol, zajtra to skusim odsat, ked budem vymienat vodu, furt rozmylsam, ci by mi to ti mali "prisavnici" nevycistili trochu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Seraph » 17 Feb 2018 15:55 pm

Na hladinu existuje tzv skimmer - hladinovy zberac necistot - zapnes a za 3 min hladina ako krystal
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 17 Feb 2018 17:05 pm

Neviem čim to je ale mne sa netvorí mastní film na hladine, ale raz mi kvitnúce rastlinky pri kvitnutí robili mastnú hladinu, tak som zobral litrovú nádobku, strčil ju pod vodu tak aby hladina bola skoro rovná s okrajom nádobky a nechal len jemný prúd vody vtekať do nádobky (cca 30s trvá natečenie 0,5L vody), parádne to pozberá mastný film s hladiny.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod jarik001 » 17 Feb 2018 18:56 pm

Mne sa osvedcili aj klasicke noviny...polozit na hladinu a zotriet..a funguje mi to doteraz, ale pozor papier nesmie byt mastny.
Obrázok používateľa
jarik001
 
Príspevky: 117
Obrázky: 0
Založený: 21 Sep 2011 12:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 17 Feb 2018 21:27 pm

super zajtra vyskusam
pridavam fotku, ta hladina sa zhorsuje od kedy som dal ten nadstavec na filter s stocil prud do zadnej steny
na to, ze nemam ryby tam mam strasne vela, ako to povedat..hovienok, ako sa ich tolko dostalo na listy anubiasu, fakt nechapem, v strede tej fotky vidno aj ten hnedy rosol
Obrázok
Obrázok

dalsia amaterska otazka, ked odsavam vodu, tak sa snazim odsat bordel hlavne, bohuzial mi berie aj piesok, tak skusim cez sitko a potom vymyt a nasaty piesok spat do akvaria, ked idem odsavat, mam vybrat dekoracie, kamen a pripadne to osprchovat?
dalsi problem, ze nic nevidim v akvariu, ked odsavam a mam prec poklop so svetlom, zatial to robim s baterkou v ustach, ale moc to nepomoze, ako si svietite vy, ked odsavate, resp. ako to cele robite, vtatane vycistenia filtra, kto ma vnutorny? :)
vopred diki moc
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matus.galan » 17 Feb 2018 22:29 pm

Moc to komplikujes, bud ti treba sirsiu nasavaciu trubku (netusim co pouzivas) alebo zniz nasavanie stiahnutim hadice alebo si ju prehni ked odsavas. Ja mam piesok ale nejako extra neodsavam, nie je dovod kedze mam black water look.

Dekoracie z akva nevyberaj, naco by si to robil? Co chces tam cistit? Riasa je uplne normalna vec v prirode takze to nechaj tak. Bude sa to casom menit, mozme zmiznut zalezi ako sa o akva budes starat, svietit atd...

Sevtlo, tu nie je co riesit mas setak takze kasnu musis dat dole. Kazdy z nas ma ine osvetlenia ale mozem ti odporucit svetlo na stipec. Stoji par eur, cvaknes na akva alebo niekde bokom a ides.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 17 Feb 2018 23:40 pm

dakujem
posielam este fotku rosolu zboku
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod kocur_82 » 18 Feb 2018 06:58 am

k tomu svetlu pri odkalovaní, skús kryt akvária s osvetlením oprieť o bočnú stenu akvária tak aby doň svietil a máš to vyriešené.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 18 Feb 2018 08:54 am

Tak matte, poviem ti presne ako to robím ja. Dno akvária mam svahovane v predu 4cm v zadu 10cm, filter mam na pravej strane a toči mi vodu proti hodinovým ručičkám, tak že 80% bordelu sa mi ukladá v prednej časti na právo, odsávam to zvonom, ktorý majú v každej akvaristike stoji od 6-15€
Odkaľujem len prednú časť. Nič nevyberám ničím neposúvam.
https://www.google.sk/search?q=odkalova ... wuTygUsvQM:
Nedochádza k žiadnemu odsávaniu jemného piesku.
Moje čistenie filtra, odpustím cca pol vedra s akva vyberiem špongiu s filtra, strčím do vedra a vyžmýkam cca 30s a vrátim naspať do filtra.
K svetlu kryt otočím o 90° a položím na vrch akvária a odkaľujem. Potom ho preložím na druhu stranu a odkalím druhu časť.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Feb 2018 18:13 pm

Koľko ľudí, toľko názorov, koľko akvaristov, toľko skúseností. Pre niekoho je hlúposť to, pre iného to. Každý má tie svoje a prispôsobuje si všetko tak, aby to fungovalo.
Takže toľko k tvojej reakcií @larix :)
Mne to funguje vo viacerých akváriach. Súhlasím, že akvárium dokáže fungovať i bez filtra. Myslím si však, že ak niekto nevie ako to všetko funguje, tak nech filter má a bude to menej "bolieť"

http://www..akvariumonline.sk/content/19 ... -filtracia
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 18 Feb 2018 21:06 pm

snajprik zajtra pojdem podla teba, len si musim ist este kupit noznice, dost listov tam mam poskodenych a poinzetu na vybratie spongii, aby som nevyberal cely filter
anubiasu hnednu listy a vsetky 3 maju ten rosol okolo korenov, cryptocorine hnedne, asi, ze je to brown, ale asi na 4 listoch ma diery akoby bola obzrata, na dreve sa mi dnes vyhodila nejaka plesen a vsade je kopa bordelu na listoch, divne ked nemam ryby, zacinam byt z toho v depke zase :(
na fotke cryptocorine pod kamenom vidno obe neritinky, dnes sa nasli a su pri sebe uz 1/2 dna

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 18 Feb 2018 21:28 pm

Matte asi budeš musieť zvýšiť level :D
A začať študovať hnojenie.
Problém máš ten že dno je čisti kremičitý piesok bez živín a rastlinky začínajú cítiť nedostatok. Živočíchy čo by ti aspoň niečo vyprodukovali nemáš, tak že budeš musieť ich dodať alebo väčšou výmenou vody, alebo inou formou.
Taký návod čo im chyba http://www..akvazahrada.sk/clanky-a-ozna ... edostatok/
PS: Asi najjednoduchšie je kúpiť Profito a raz týždenne dať polovičnú dávku.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 18 Feb 2018 21:31 pm

ale pod pieskom mam vyzivny substrat a daval som pred 10 dnami tetra-plantamin
co pisu, ze az mesiac vydrzi, ale OK diki, zajtra kupujem Profito!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.