juwel primo 60 led



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 20 Feb 2018 15:56 pm

uff Loki12 dakujem za sancu...
presne pred tyzdnom som presadil vacsinu rastlin a prisadil valisneriu a egeriu, vtedy som mal skoro vsetky rastliny vybrane z akvarka, aj drevo aj kamen, aj dekoraciu - vtedy som oblial ten zenim drahy koberec..
potom pred 4 dnami som dal nadstavec na filter a stocil prud dozadu, v tom case som aj znizil svietenie z 12 na 10 hodin
inak uz nic, vcera som sa snazil odkalovat bordel z listov a tak som zistil, ze listy anubiasu boli odhnite
popritom som aj cital, hladal, studoval a potom si spatne spomenul, ze ked som anubias sadil, kupil som jeden velky a v ruke som ho lamal a na tri krat ledva ledva privazoval silonom, fakt to bolo pre mna trapenie, potom som ich casto este posuval
vcera po vyhodeni anubiasov vyzeralo takto, vsimol som si hnednutie aj na egerii
vcera som kupil profito, easycarbo, akv. noznice a pinzetu (som necakal, ze to bude take drahe)
dnes idem kupit anubiasy nana 2 kusy co najmensie, ale chcem ich iba nejako zatazil a polozit, co pripadne by som mal este nasadit, vzadu je este iny druh egerie, ktore nevidno - ale rastu a pustaju vlasonicove korene ku dnu
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Reklama

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Loki12 » 20 Feb 2018 17:18 pm

nie si dosledny a detailny. uz som ti pisal, ze musis byt detailista.
takže ešte raz. od 12.2. si:
- kolko-krat menil vodu a kolko objem, ako presne prebieha vymena? ako napustas, aku? kolko nechas odstat?
- co si lial do vody? vsetko, co si spomenies (niekde si pisal ze si uz daval profito)
- teplota vody?

- pre zábeh by som odporučil dať filter na plne gule, nie su tam zivocichy tak neriešiš a prud na vytrhavanie so substratu nemas
- svetlo daj este dolu, cca 7hodin na teraz, potom začnes zvysovať
- ako sa darí rýchlo rastúcim rastlinam - spominas len egeriu

- kupujes pomalorastuce rastliny, teraz je to zbytocne, potrebujes rychlo-pojedače dusikatych latok.
- profito a easycarbo pouzijes neskor, teraz potrebuejs nastartovat rastliny

- uloha - poriadne si zisti co je to emerz a submerz, čo sa deje pri zmene. A hlavne aky to moze mas suvis s tvojim akva.
- co je to "sadil som anubias"?, lebo potom spominas silon, ale na obrazku ho nevidim
- uloha - označ a obrazku jednotlivo rastliny ktore tam mas - urob kruzok a meno
- precitaj si na rybicky.net o egerii a zistis co sa ti stane o par dni s tou čo trčí z oka toho bubáka.
- naštuduj si veci čo je to mastny povlak na hladine, a čo ho spôsobuje - odstranovanie nechas na potom
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 20 Feb 2018 18:03 pm

ok sorry
na uvod, ten anubias zjavne hnil uz dlhsie, to bol ten rosol, co som na nom pozoroval
vodu som menil 1. krat 10l 24h odstatej v krhle sluziacej iba pre akva a aj cez krhlu to cez hlavicu lejem do akva (asi 20%) a vcera mozno 13l, z toh 10l ako pred tym a 3l cerstvej ale do krhly zprudka napustenej a opat cez krhlovu hlavicu do akva
odkedy som daval profito pred cca. 10 dnami som nic nepridaval
teplotu mam 25C
ok prud dam viac do priestoru, znizim svietenie
ostatne rastliny tiez rastu, tie presadene teraz stagnuju, valisneria ma niektore listy polopriesvitne so zilkami, hemianthus sa pomaly rozrasta, ma 1 zlty listok, hygrophila rastie, ma aj male odnoze, obcas akoby sa jej postavili listy, ale nevyzera zle, cryptocoryna bola zozadu (ja somar) presadena dopredu, nevidim progres, ma zpar listov hnedych a zopar deravych, ale to ma snad od zaciatku, postogemon erectus za bubakom pomaly rastie, tiez som ho presadzal, sagitarie po presadeni stagnuju, predtym viditelne rastli submerzne listy..ophiopogon som na tvoju radu vybral a pestujem ho v crepniku z vodou a par minislimakmi
oznacenie rastlin urobim vecer doma, emerz submerz som co to cital, asi malo, tak dostudujem, o povlaku som cital toho uz fakt vela ale nie som mudrejsi, z coho je a kedy zmizne alebo ako sa ho zbavim, budem este tiez o tom hladat info
na rybicky.net som nezistil co sa s egeriou v oku stane, tak mi to pls prezrad, ale teda chapem, ze je to asi zle, tak ju dam prec, chcel som nou bubaka trochu maskovat
sadit anubias som sa zle vyjadril, iba som ho rozlamal na 3 casti a privazoval silonom o drevo, o kamen a o bubaka
dikimoc za pomoc
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Seraph » 20 Feb 2018 18:32 pm

Uz druhykrat spominas to lamanie anubiasu a mam pocit, ze tam zapocalo jeho hnitie....
Lamat v rukach podla mna nemozes, bud su to mega ostre presne rezy alebo radsej nic...poskodenie tej hlavnej casti sposobilo hnitie - moj nazor
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Loki12 » 20 Feb 2018 18:38 pm

egeria - prepac, čital som to inde. asi v casopise. ale na tu cast na ktoru nedopada svetlo, tak ma tentenciu uhnit a vyplavat.
z toho čo čitam.
korenovky po presadeni vzdy stagnujú - je to normalne.
egeriu pokojne nechaj plavat na hladine, potom pusti take slahune. nieje to esteticke, ale pomoze stabilizacii, a ked toho budes mat plno tak posadis. sadenie je OK, presadzenie je zle.
teraz si daj dva tyzden pauzu, kazdy 2. den vymen cca 20% vody a ostatne neries.
a ten rosol su najskor zhluky bakterii, bezne na to pomahaju slimaky.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 20 Feb 2018 22:36 pm

cize svietenie znizene na 7h
kupeny anubias, predavacka mi ho rovno gumickou pripevnila o kamen
egeria z oka presadena dozadu (sadenie pinzetou je skvele! - to som napriklad nikde sa nedocital ako dobru prakticku radu na zaciatok, podobnu ako prakticka rada od snajprika, ze si mam dekel so svetlom otocit o 90 stupnov pri praci v akvariu)
prud o 3mm otoceny hore, posielam fotku ako sa ceri a hybe hladina, robi sa tam aj taka vlnka 1cm
vodu na zajtrajsiu vymenu mam pripravenu
neritini sa furt schovavaju a minimalne hybu
mam este kupene sera bio nitrivec, to mi velmi mila predavacka poradila, ze po kazdej vymene trochu dat, hm?
posielam aj popis rastlin, len niektore bohuzial neviem presne, stratil som 2 blocky :(
priebezne DAKUJEM
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 20 Feb 2018 23:32 pm

(ne)vitani osadnici :) aspon tych vidim, ked jedna neritina sa furt v rohu schovava a druha je nezvestna od vcera :(
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Feb 2018 23:45 pm

Teším sa tej zmene a prístupu! Slimáčikov si nechaj. Sú to pomocníci. Nitrivcom nič nepokazíš.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Loki12 » 21 Feb 2018 00:02 am

cerenie - ok
slimaky - ok, budu pomahat s bordelom, a budu ti ukazovat ked budes krmit ryby zle
vidim par "deravych" umelych kamenov :-), čo uz, veľa z nas si ich kupilo a potom vyhodilo :-)
nitrivec - no povedzme to takto (a cudujem sa kolegovi, lebo poznam jeho nazory) pani predavacka tiez potrebuje vyplatu a tak si nasla niekoho kto na koho moze skusat jej easy-going rady. Nitrivec je dobry pre pripad ze mas malo rastlin, alebo vela ryb, pripadadne mas "kohutikovu" vodu kde je vela dusitanov. Inak je to "magicka" voda na minusy v tvojej penazenke. Ale ano, ked ho uz mas... pit to nebudeš, a do zachodu vylievat asi tiez nie. Kym nemas ryby, tak to tam pokojne davaj. Ale ja by som tym zabeh nestartoval a ani si to nebral ako "urychlovac".
rastliny - mas tam egeriu a hygrophilu to su rychlo rastuce rastliny, plus rychlorastuce korenovky - valisneriu a krypty. sagitaria je taka kusok pomalsia, ale tiez patri medzi rychlejsie. uvidis ako sa ti bude dari pogostemonu. co by som ti este mozno odporucil zvazit - microsorium, len sa viaze ako anubias ale rastie z vodneho stlpca a rychlo a este kupa cryptocorne. nabuduce ked ich budes sadit, tak ich vyber z kosika rozober na jednolive rastliny a sad ich par centimetrov od seba. takto ich mas nakope a bude im dlho trvat kym sa rozbehnu do stran - ale teraz to uz neryp!!! uz si to urobil, blbo ale uz je to tak. radsej kup dalsi kosicek z dalsej vyplaty a posadiš. Este mas cca mesiac, dva kym daš prve ryby.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 21 Feb 2018 00:04 am

Ešte k výživovému dnu, v ňom sa rastlinky nepresádzajú, urob si plán kde čo chceš mať a tam to nechaj, kým v akvarku nebudeš meniť dno. Do výživového dna sa da dosádzať, ale presádzať nie. Lebo keď rastlina ma korene a ty ju vytiahneš aj s výživovým dnom nad štrk, tak je to estetická biologická pohroma. Ako písal loki teraz už len meň vodu a aspoň 2 týždne do vody nezamáčaj ani prst. Nech sa to v kľude zabehne.
Problém vidím v tej rastlinke vpredu na ľavo callitric?, ta bez CO2 ti odíde, slabšie svetlo ešte prežije, ale nedostatok CO2 nie, na tvojom mieste by som ju račej niekomu podaroval, jej pestovanie je celkom náročné.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 21 Feb 2018 00:17 am

to presadzanie so substratom som zistil, ze je zle az po presadzani..
callitric mi predali v hornbachu ako nenarocnu rastlinku pre krevety..ja ju tam uz asi necham, mam ju uz 10 dni a zatial sa rozrasta a fakt uz nechcem rypat
zajtra este kupim microsorium, opat rovno dam prigumickovat na kamen rozmyslal som este bucephalandru??, tiez prigumickovanu na kamen
po vymene 20% vody dam polovicnu davku nitrivecu, ked uz som kupil
tie keramicke derave kamene 2 tiez dceruska vybrala, ze skryse pre krevety pred bojovnicou, mne esteticky az tak nevadia, som si vedomy, ze robim akva pritazlive pre laikov, uz menej pre Vas profikov :) jedine, co ja rozmyslam, ci v tych dekoraciach casom nebude sa bordel zhromazdovat

pls vhodna nenarocna rastlinka dopredu?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 21 Feb 2018 00:41 am

Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 21 Feb 2018 09:46 am

alebo 1 machova gula by mi nepomohla trochu s vodou? sa mi paci, ale v predajni mi neviem preco hovorili, ze ju tam zatial nemam davat, ja by so ju tam chcel, paci sa mi vizualne, mala by nieco prefiltrovat a aj nejaky vzduch robit, ci?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod MaceKx » 21 Feb 2018 10:28 am

Matte nesil to tolko. Nechaj tomu volny priebeh. Nezasahuj do toho nic neries iba men vodu.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Loki12 » 21 Feb 2018 11:13 am

pošlem ti čislo učtu. evidentne nemas problem s peniazmi. tak si za rady vypytam.
čo ja viem... buces bude tak za 8-10,-, a machove gule za 3-5,-.
Tak co ja viem. povedzme 10,- za doterjsie rady? čo povieš? čislo učtu ti pošlem?

tak znovu, ktorej časti z tychjo viet nerozumieš? (mi prídeš ako moje dieta ktore má znaky ADHD, čitaj preboha s porozumenim. Ty reaguješ ako mlady zajac čo ma ruju. ):
"teraz si daj dva tyzden pauzu, kazdy 2. den vymen cca 20% vody a ostatne neries."
"co by som ti este mozno odporucil zvazit - microsorium"
"nabuduce ked ich budes sadit...."
"radsej kup dalsi kosicek z dalsej vyplaty a posadiš"
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 21 Feb 2018 11:40 am

:) a to uz nie som najmladsi, ale v niecom mas pravdu, dlho ma nic tak nezaujalo, ako teraz moje akvarium
sak som nedavno dostal vyplatu (este mi nestiahli hypoteku) tak by som okrem microsorium este 1 nieco kupil, dnes to tam dal a uz nerypal iba menil vodu
ale ked nemozem, tak nie :(

a asi dam prec aspon 1 keramicky domcek!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod vincent van gogh » 21 Feb 2018 12:26 pm

@matte : Aké je bydlisko? Ak je v tvojom okolí nejaká akva komunita, nejaké akva-stretnutia, navštív. Za pár hodín sa dozvieš viac, ako ked dáš 500 otázok... ,ktoré vo vaščine naznačujú, že si pomerne menej zorientovaný v problematike .......a to PO kúpe a založení akvária.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 21 Feb 2018 16:09 pm

dakujem za radu, ja verim, ze to zvladnem s pomocou tohto fora, ved kto chce poradi, kto nechce neporadi, otazky prichadzaju priebezne podla vyvoja a ver, ze som si dost cital dopredu, inak by som uz mozno vyhadzoval mrtve rybky a kazdy vecer si nieco studujem
ale ano suhlasim zorientovany nie som, je to pre mna uplne novy zlozity svet, vzrusujuci a stresujuci zaroven
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 22 Feb 2018 19:22 pm

hmm tak som kupil microsorum, prigumickoval o kamen (moc hruby) a umiestnil, vyzera to divne, listy jej idu az na hladinu..
mam problem, ze drevo stale plave a tym padom musi byt zatazene bridlicou, kedze uz nechcem babrat neviem anubias ani microsorum pripevnit o drevo ani o bridlicu, mam nervy z toho :(
na dno sa mi nikde nezmesti microsorum na kameni
mozem ich pripevnovat do buducna ovocinarskym drotikom obalenym plastom alebo gumicka je v pohode
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 22 Feb 2018 20:46 pm

A čo tak to niekam zahrabať do piesku, či si sa ešte nerozhodol kde bude jej trvale miesto? Ak to bude väčšia rastlinka, tak by som ju strčil pred filter aby ho zakrývala.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Loki12 » 22 Feb 2018 21:31 pm

Snajprik a teraz mu láskavo vysvetli ako presne to ma “zahrabat” do piesku !!!!
Prečo toto robíš? Prečo motas hlavu ľuďom?

Matte - nič nezahrabavaj, microsorko určite nie. Snajprik je trubiroh.
Pokojne na neho priviaz nehrdzavejúcu matku a polož kam len chceš. (Alebo kamienok, len aby nevyplavalo, ono sa to o chvíľku chytí o spodok)



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 22 Feb 2018 21:54 pm

tym ze mam slaby filter, tak som rozmyslal nechat co najviac priestor pred nasavanim, keby to pred nim bolo moc zarastene, tak by sa tam bordel ani nedostal, ci?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Feb 2018 23:31 pm

ty máš také starosti (myslím v dobrom), že mi už pripadá ako by si si ich vyrábal sám
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 22 Feb 2018 23:45 pm

Tak tak, vše sa začína pekne rozrastať, riasu nevidieť, už len 2 týždne vydržať a osádka môže nastupovať :)
PS: Filter na to akva je nadpriemerný, prečerpá 5x objem akva za hodinu a aj filtračná náplň ujde.
Ja u svojich nádržiach prečerpávam len 1x za hodinu objem akva.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.