Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod tomasko » 24 Feb 2018 16:02 pm

oki,bazos som prezrel, ja len ci nahodou niekto nema.
tomasko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 5
Založený: 25 Feb 2008 09:26 am

Reklama

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod igor38 » 24 Feb 2018 18:56 pm

Igor Novák z Pezinka
Obrázok používateľa
igor38
 
Príspevky: 199
Obrázky: 93
Založený: 13 Mar 2010 17:34 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod PableS » 16 Apr 2018 09:27 am

Ahoj planujem chovat pterophyllum rio Nanay, k nim chcem dat Hyphessobrycon eques (Tetra Krvava), ake mate skusenosti? Nebudu tie Tetry obhryzat Skalarom plutvy ? Vdaka za skusenosti.
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod marko65 » 16 Apr 2018 14:25 pm

Ahoj: ak budes mat tetry krvave v dostatocnom mnozstve v hufe min 10. ks tak sa budu zapodievat sami sebou daju skalarom pokoj. Mam to vyskusane.
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 16 Apr 2018 14:29 pm

tetra krvavá je malá piraňa, skalárov ti obhryzie. Mal som ich so skalármi asi 2 hodiny a stihli ich obhrýzť. Pokiaľ budeš skalárov kupovať malých tak k nim môžeš dať aj iné tetry napr. neonku červenú, dokedy vyrastú na veľkosť aby mohli neonky požrať, už budú na seba navyknutí a nemali by sa žrať
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod PableS » 16 Apr 2018 15:42 pm

Pani vdaka za recenzie. Pocul som uz od viacerych skor negativne reakcie takze od nich upustam. A co ryba Trigonostigma heteromorpha (Razbora Klinoškvrnná) ? Dodavam ze Skalare budu velkosti 3-3.5 cm takze nie dospele jedince. Johny viem o Tetrach Cervenych ale tie ma velmi nelakaju, to je uz aspon pre mna taka otrepana klasika :D
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 16 Apr 2018 15:51 pm

Razborky sú v pohode.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod marko65 » 16 Apr 2018 16:36 pm

u mna fungiuju spolu uz 1,5 roka a perfetne spolunazivaju. Je ale pravda, ze aj tetry aj skalare som vtedy kupil male, takze si na seba zvykli. Okrem toho mam este neonky prave a ziju bez ujmy, skalare si ich nevsimaju.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod robeno27 » 16 Apr 2018 18:33 pm

Ja tiež "raz" plánujem chovať skaláre a skúsil by som ich skombinovať s Hasemania nana
Obrázok používateľa
robeno27
 
Príspevky: 117
Obrázky: 10
Založený: 26 Máj 2011 21:45 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Apr 2018 18:22 pm

Ahojte, chcem sa poradiť a možno vyventilovať horúcu hlavu. Konečne som sa odhodlal na skaláre rio nanay. Kúpil som ich na burze 5ks, prišiel som domov, predajca tvrdil že ich mal v mäkkej vode 27 stupňovej, tak som nahrial vodu na 27 stupňov, 2/3 RO, 1/3 studňová voda, nechal som ich aklimatizovať na teplotu, potom som im prilieval vodu z akvária do ich pôvodnej a nakoniec som ich dal do akvária. Najskôr vyzerali všetci zdraví, ale včera dva zdochli, dnes tretí, tí dvaja zvyšní vyzerajú dobre, ale dokedy... Ja neviem či niekde robím chybu ja alebo mám také “šťastie” ale nechápem čo sa im to stalo, v sáčku im menil vodu tesne predtým ako som si ich vyzdvihol, cesta domov trvala 20 min, proces aklimatizácie možno 30 min, čo sa mohlo stať?
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2018 18:38 pm

Do ako dlho založeného akvária si ich dával? Vodu po zmiešaní si aj meral?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Apr 2018 20:05 pm

Akvárko je založené asi pol roka, filter zabehnutý, akvárko je obývané bojovníkom ale ten sa uskromnil aj s menším priestorom a svoje akvárko poskytol ako karanténu pre skalárov. Zas nejaké začiatočnícke chyby som neurobil že by som ich dal do vody s vysokými dusičnanmi, tam len nejaký osmotický šok alebo z tvrdosti vody alebo neviem prečo, robím to tak so všetkými rybami ale takéto niečo sa mi stalo len pri skalároch, ramirézky v pohode, neonky v pohode nie len obyčajné innesi, ale aj axelrodi a najnovšie simulansky, všetko bez problémov, taktiež obyčajní skalári, nikdy žiadny problém, len táto divočina robí problémy. Ako sa má vlastne zaobchádzať s delikátnymi rybami ako diskus, altum alebo tieto divočiny skalárov pri prvom privezení? Lebo podľa tejto mojej skúsenosti pravidlá pre bežné ryby akosi nechcú platiť :/
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2018 20:27 pm

Platia.Dokonca platia i u mojich Rio Belem.Vodu zo studne máš pomeranú? Ja by som to hodil asi na ňu.
Aké veľké si ich doniesol? Je možné ,že chovatel ich ozaj v začiatkoch mal v nižšej vodivosti ako si im dal ty a aj napriek pol hodinovému zmiešavaniu vody sa ryby neprispôsobili a utrpeli osmotický šok.Udusili sa.Nebadal si rýchlejšie dýchanie?
27C je ok/GH koľko? KH?
Nemáš tu v profile fotky,ťažko sa mi posudzuje tvoje akva.
Studničná voda je často až až tvrdá a ani to tvoje rozriedenie s RO nemuselo stačiť.
Na discusoch nie je nič delikátne ak vieš akú vodu potrebujú.Skôr sú problém často parazity.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Apr 2018 20:44 pm

Studňovú vodu bohužial pomeranú nemám, kedysi som ju meral a bola tvrdá ale hodnoty neviem, to bol papierikový test. Veľké boli asi do 10cm na výšku. Rýchlejšie dýchanie bolo, mohol by to byť ten osmotický šok, len ako tomu predísť, jedine mať to pomerané a kúpiť nato náradie. Alebo kúpiť z predajne už prispôsobené na tvrdšiu vodu. Akva je zbytočné fotiť, je to len karanténne akvárko asi 30l, prichystané pre ne bolo 230l akvárko do ktorého sa ani nedostali, teda tí dvaja ak prežijú sa dostanú. Myslíš teda že by to mohlo byť tým, že boli zvyknuté na mäkšiu vodu a ja som ich dal do tvrdšej? Nasvedčovalo by tomu aj to, že iné ryby z predajne kde majú tvrdú vodu takéto problémy nemajú
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2018 20:52 pm

Zišiel by sa ti TDS merač.Aby si vedel zistiť vodivosť prípadne aspoň ppm vody.Alebo kvapkové testy na Gh celkovú a KH uhličitanovú tvrdosť.Myslím,že ich chovateľ mal v mäkšej vode ako si im poskytol ty.Osmotický šok asi.Ryby sa ti udusili.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Apr 2018 21:52 pm

veľmi pekne ďakujem za rady, ešte by som sa spýtal, je nejaký spôsob ako aklimatizovať také ryby z mäkkej vody na tvrdšiu vodu bez nutnosti zmäkčovať vodu? Alebo naopak, ak by som skalárom zmäkčil vodu na požadovanú hodnotu a chcel k nim pridať napr. neonky zvyknuté na tvrdú vodu, je nejaký bezpečný spôsob ako to spraviť bez strát? Ešte zvažujem možnosť, že by im uškodila zmena pH a dusičnany. Po dlhej ceste ryby vydýchajú vzduch a pH vody poklesne, vtedy sú vraj dusičnany ktoré vyprodukovali menej škodlivé, následne po otvorený sáčku sa dnu dostane vzduch a pH sa zas zvýši, škodlivosť dusičnanov tiež, v ľudskom tele dusičnany spôsobujú methemoglobinémiu, teda tvorbu hemoglobínu neschopného viazať kyslík (preto sa najmä malým deťom nesmie dávať normálna voda), podobne by to mohlo byť u rýb a dalo by sa povedať že sa zadusili, nemohla byť chyba práve v tom, že som ich dlho nechával v ich pôvodnej vode a prilieval im vodu z akvária, teda ak mali v pôvodnej vode dusičnany, tie sa aktivovali a čím dlhšie v tej vode boli, tým horšie? Nebolo by lepšie ich aklimatizovať na teplotu v uzavretom sáčku a ihneď ich hodiť do vody bez starosti o tvrdosť a pH? Moje ryby síce neboli v uzavretom sáčku nejako dlho, ale predsa, neviem v akom stave bola voda ktorú im tam nalial...
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Apr 2018 21:57 pm

mimochodom toto info mám z tohto videa
https://youtu.be/Wg8h4oqlUAM
od 3:30 do 4:30
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2018 22:07 pm

Skaláre vôbec nie sú náročné na vodu.Znesú i stredne tvrdú.Jedna vec je osmotický tlak,druhá kondícia rýb,tretia podmienky u pôvodného chovateľa.To by som musel vidieť aspoň foto aby som posúdil,ryby či podmienky.
A k dusičnanom v sáčku? Rozumný chovateľ vie čo tam dať aby sa to nestalo.Zrejme to bol držgroš alebo nie moc ochotný, rozumný chovateľ.Alias predam a viac sa nestarám,šak mám zarobené. :( Ale to tiež nemôžem súdiť kedže chovateľa nepoznám a nebol som ani pri kúpe.
Bohu žiaľ je to taktiež realita akva obchodov.V lepšom prípade ti napustia do sačku aspoň čistý kyslík.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 24 Apr 2018 22:46 pm

kupoval som na burze, pána poznám dlhšie a nemôžem naňho povedať škaredého slova, pustil aj kyslík, čo som od neho kúpil bolo vždy v poriadku, ale skaláre mal od niekoho iného kto sa ich chovu venuje, vraj mu ich doniesol deň predtým než som ich kúpil, plutvy mali mierne obkúsané, ale to pripisujem skôr stiesneným podmienkam v sáčku pri prevoze na burzu, ale 100% istotu nemám.Fotky by som rád poslal, ale bohužial nie som momentálne doma. Z piatoch skalárov zdochli dva, jeden je na zdochnutie ( dať do ho mäkšej vody už by mu asi teraz nepomohlo čo?) a tí dvaja čo ostali začali žrať a prijímajú aj normálne vločkové krmivo, tak dúfam že už to nejako predýchajú (klop, klop, klop).Tí skalári čo zdochli, tým už nepomôžem. Rád by som však vyvodil nejaké zásady do budúcnosti. Pri dvoch skalároch nezostanem, aj tak budem musieť troch dokúpiť, ale tentoraz budem brať z obchodu kde ich majú pri bratislavskej tvrdej vode, budú musieť prečkať 2 hodiny cesty v sáčku, aký by som mal zvoliť aklimatizačný postup? Nechať v sáčku zohriať na akváriovú teplotu a rovno ich hodiť do akvária po 15 minútach, alebo nechať zohriať v sáčku na 15 minút, otvoriť sáčok, vyliať aj s rybami do kýbla a nechať prikvapkávať vodu z akvária cez hadičku do kýbla hodinu?
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2018 23:25 pm

Plutvy obhryzené?! To mohol byť kľudne znak nevhodných podmienok,čo odzrkadluje baktériami napádané ryby pri nedostatočnej starostlivosti.A predávajúci sa mal podľa mňa tiež zamyslieť,keď od iného chovateľa také ryby bral pre teba.Ryba pri správnom zabalení vydrží i 10 hodín./rozumný chovateľ ak povieš,že máš ešte ďalekú cestu ti určite ryby zabalí tak aby to zvládli/ V BA nie je tvrdá voda.Ak to nevieš tak porieš ten TDS merač a s aklimatizáciou si uľahčíš starosti.Ryby je jednoducho najlepšie dať do vody ktorú potrebujú a často je to práve voda od chovateľa čo ich vychoval.Príde mi to tak,že ani netušíš čo tie Nanay-ky potrebujú.Ak chceš chovať wild formy a miešaš si vodu z RO,tak by si mal poznať veci ako TDS,pH,dGH,dKH,vodivosť.......Nie je to o tom,že dáš 2/3 takej - 1/3 takej a ,že je tým pádom voda vhodná a vyriešené.Ak to takto chápeš,tak si fakt na omyle.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 25 Apr 2018 01:31 am

môže to byť aj bakteriálny rozpad plutiev to máš pravdu. Ten merač si určite kúpim, ďakujem za radu. Viem čo je pH, viem čo je tvrdosť vody, len momentálne nemám čím to merať a doteraz som to ani nepotreboval, keďže s aklimatizáciou rýb nebol problém. Ten nastal teraz a nachytalo ma to tak povediac na hruškách, máš pravdu, treba zistiť hodnoty vody v ktorej žijú, prispôsobiť hodnoty mojej vody podla toho, tak by to malo byť, ale potom stačí vyrovnať teploty a je to, iná aklimatizácia netreba. Mne skôr išlo o to, ako aklimatizovať ryby na moju vodu ktorú im poskytnem a v ktorej chovám ostatné druhy rýb, ktoré by mali v budúcnosti obývať s nimi jednu nádrž. Tým mám na mysli najmä neonky pravé a panciernikov ktorí žijú vo vode 2/3 RO a 1/3 studňa a sú zdravé. Preto som hodnoty nemeral, preto som skalárom dolieval do sáčku práve takúto vodu, robil som presne ten istý postup ako s ostatnými rybami a očakával som aj rovnaký hladký priebeh. To len na vysvetlenie prečo nemám šajn o hodnotách vody. Z toho čo si povedal som pochopil že buď tieto skaláre boli slabé, zle chované, alebo sú háklivejšie na hodnoty vody a netreba sa k nim chovať ako k iným rybám s ktorými som nemal problém ( rovnako som v ten deň kúpil aj 30ks paracheirodon simulans, rovnaký postup, 0 mrtvych) ale vyžadujú pečlivé meranie hodnôt a následné prispôsobenie vody. Potom buď neonky a panciernikov prispôsobím vode ktorá vyhovuje skalárom, alebo nejako opatrne prispôsobím skalárov vode ktorá vyhovuje ostatným rybám. Máš pravdu aj s tým že netuším čo nanayky potrebujú, pretože aj keď som zisťoval, či už v predajni kde ich majú alebo na nete, tak prevažoval názor že pokial to nie je divý odchyt ( tieto moje sú vraj F3 ) tak im treba teplotu vody 27-28 stupňov a na pH ani tvrdosť vody háklivé nie sú, rovnako ako šlachtené skaláre s ktorými skúsenosti mám a len pozitívne. Podľa toho som sa bohužial riadil. Ďakujem za rady, zariadim to tak aby som mohol merať parametre vody a pri ďalšom nákupe budem obozretnejší.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 25 Apr 2018 04:47 am

Nanayky sa podľa mňa v ničom neodlišujú od bežných šlachtených foriem.Zrejme ako si pochopil išlo o slabé jedince.Tvoj postup bol fajn,jednoducho to nedali.Možno boli chované v príliš mäkkej,alebo až príliš sterilnej vode.Ak chceš pošlem ti cez ss tel. a o preprave rýb,tak aby neutrpeli i po pár hodinách pokecáme.Pre neonky i pancierniky, ak začneš do akvárka pridávať riedenejšiu vodu to bude len lepšie.Žiadna z týchto rýb nežije v tvrdej vode.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod johny350 » 25 Apr 2018 08:53 am

Verím, že máš pravdu, nasvedčuje tomu aj ten fakt, že dva z nich stále žijú a začali sa aj kŕmiť, dúfam že to aj tak ostane :D Asi by mala byť zodpovednosť chovateľa, aby ryby prispôsobil na tvrdšiu vodu. Ďakujem veľmi pekne za ochotu, niekedy keď bude čas rád pokecám :) Ano, snažím sa vytvoriť akvárium s tématikou Peru alebo aspoň všeobecne Južná Amerika, kde je voda v prevažnej väčšine tokov mäkká a kyslá. Zrátam straty, pokúsim sa stabilizovať preživšie ryby a podľa toho dokúpim ďalšie, potom dám vedieť :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod prasan » 25 Apr 2018 16:00 pm

Nie je na zodpovednosti chovateľa prispôsobiť ryby na vodu ktorá im nevyhovuje.Je na tvojej zodpovednosti zvážiť,či mám podmienky resp.som schopný ich vytvoriť pre daný druh.Skaláre síce dokážu žiť i v stredne tvrdej vode,no to nie je voda akú potrebujú a len zriedka sa niekomu pošťastí odchov i v tvrdšej vode.Rovnako je tomu u tetier či panciernikov.Prirovnám to k človeku.Cítil by si sa komfortne keby ti celú zimu nešlo napr.kúrenie?
Ja sám chovám kopec rýb v upravenej vode ale na túto skutočnosť vždy upozorním.Teba predajca taktiež upozornil,za čo ho musím pochváliť.Z časti ide uhyn i na tvoje triko to musíš uznať. :roll:
Pár minút si isto dokážeš nájsť a vyhovorku na nedostatok času neberiem.Stačí mi prezvoniť a račej ti to čo viem vysvetlím v rozhovore ako sa zdĺhavo vypisovať na stránke.Moje čislo máš v správe,stačí prezvoniť ja zavolám.Pri prevoze si sa mohol vyhnúť pár chybám atď.......
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.