Zelená brada



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Zelená brada

Odoslaťod Attila Szabó » 04 Máj 2005 18:04 pm

Ahojte, pozrite si fotky a tí skúsenejší mi poraďte prosím, čo je to riasa alebo nie, ako proti tomu bojovať... :twisted: :twisted: :twisted:
gallery/image_page.php?&image_id=4467
gallery/image_page.php?&image_id=4466
gallery/image_page.php?&image_id=4465
Parametre vody: pH 7-7,5, kH 8, gH 10, NO2 0, NO3 50-80, NH 0, Fe 0,2-0,5, Cu 0, merané testami od SERy.
Vytvorilo sa to v podstate nedávno, keď boli stonky už veľké a dosahovali vodnú hladinu. Tesne pod vodnou hladinou to nie je, je to niekde 5-10cm pod hladinou, napáda to aj mladé aj staršie stonky, Ludvigiu, Rotalu aj Cryptocoryne balansae.
Je to špatné a nepáči sa mi to ... :evil:
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Reklama

Re: Zelená brada

Odoslaťod Pštros » 04 Máj 2005 18:16 pm

som najprv myslel, za sa pytas na korene (haha)

az potom som si vsimol tie zelene chumaciky. Riasa to urcite je. Ja som ju jedneho casu mal, potom sa stratila. Tuto by podla mna celkom s oblubou konzumovali typicky riasozruti (SAE, Otici, krevetky)
Viac Ti ale poradia skusenejsi...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Zelená brada

Odoslaťod Raviolka » 04 Máj 2005 19:26 pm

Pštros má pravdu, tahle řasa je dost chutná... ale musel bys mít celou armádu krevetek, aby se s tím vypořádaly :?
Není jednoduchý způsob, jak se toho zbavit... teda pomohlo by zastínit, ale to by všechny ty krásné červené rostliny protestovaly, takže na to asi nepřistoupíš :x Nicméně parametry vody ukazují hned na 2 faktory, které řasám nahrávají. Na rostlinkové akvárium máš neskutečně mnoho dusičnanů, už je to lepší než předtím, ale stejně - divím se, že řasy přišly až teď. Další věc je vysoké pH; pomohlo by snížení pomocí CO2 na hodnoty okolo 6,8. Dost možná budeš mít i hodně fosforečnanů - tak jako tak bys měl pouvažovat o nějakém způsobu, jak ty odpadní látky (hlavně NO3-) z akvária dostat. Já bych na čas akvárium přistínila plovoucími rostlinami (Lemna, Salvinia, Limnobium) - odeberou živiny dost rychle a řasy zmizí, potom můžeš postupně zase hladinu čistit a pouštět tak dolů víc světla.
Jinak platí obecná pravidla pro boj s řasami, která tu najdeš omílaná pořád dokola :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zelená brada

Odoslaťod Attila Szabó » 04 Máj 2005 19:32 pm

Raviolka: hej, zabudol som pri parametroch, PO4 mám okolo 1,5 až 2. Je to veľa?
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Zelená brada

Odoslaťod motorhead » 04 Máj 2005 21:59 pm

Attila ty sa mas, ze jej mas len tak malo, ja som podla toho co som mal nastudovane, urobil na moju 468 l nadrz 4x120cm/36W neony a zacal nimi prazit rovno od zalozenia akvaria (co uz nebolo az tak nastudovane... :( ) vysledok nenechal na seba dlho cakat - komplet vsetko "bradate" :wink: korene mali fasa zelenu srst. takze som znizil osvetlenie (nemam zatial take cervene rastlinky) len na dve trubice, svietim o 6 hod menej, a kupil 4 ks SAE a 14 krevetiek CJ a po tyzdni je to opat v norme. Tie chudence makaju ako o zivot, a zacinam mat pocit ze coskoro zacnem svietit opat 4 trubicami nech im nejaku tu riasu dopestujem :lol:
motorhead
 
Príspevky: 54
Obrázky: 15
Založený: 27 Mar 2005 21:02 pm
Bydlisko: PK

Re: Zelená brada

Odoslaťod roox » 04 Máj 2005 22:34 pm

Raviolka napísal:... Já bych na čas akvárium přistínila plovoucími rostlinami (Lemna, Salvinia, Limnobium) - odeberou živiny dost rychle a řasy zmizí, potom můžeš postupně zase hladinu čistit a pouštět tak dolů víc světla....


Raviolka: dobrý tip.. s podobným problémkem se taky potýkám a tohle řešení mi přijde velice vtipný a efektivní.. dííík
(mimo to sem si dneska objednal 5 krevetek ;))
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Zelená brada

Odoslaťod Sorer » 05 Máj 2005 10:50 am

Hlavne to chce pravidelnu udrzbu akva ciastocnou vymenou vody. Lebo zatemnovat mozes kolko xces, ak vo vode budes mat dostatok NO3 vzdy sa tam bude niektorej riase darit.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zelená brada

Odoslaťod Raviolka » 05 Máj 2005 12:03 pm

Attila Szabó napísal:PO4 mám okolo 1,5 až 2. Je to veľa?

:shock: :? To je teda veľa a společně s těmi dusičnany a osvětlením je ta zelená brada prakticky nevyhnutelná :x Zbavit se fosforečnanů a dusičnanů pouhým vyměňováním vody v tvém případě asi nebude stačit, doporučuju ti zkusit ty plovoucí rostliny. Mám to vyzkoušené, stáhnou obě hodnoty k nule a vodu pak měnit nemusím 8)
Hmmm ale stejně mi je záhadou, jak ses k takovým vysokým číslům v rostlinkovém akváriu dopracoval :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zelená brada

Odoslaťod Asterix » 05 Máj 2005 12:40 pm

Ahoj Attila!
Odkial beru Nove Zamky vodu? My v Sali mame z Jelky. Tiez mi v poslednom case nabehli riasy, aj tato zelena a aj stetinka a tak isto aj ostatnym chalanom tu v meste, nic sme nemenili, takze si myslim ze je to vo vode z vodovodu. Je strasne tvrda
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Zelená brada

Odoslaťod Attila Szabó » 05 Máj 2005 13:56 pm

asterix: vraj aj my máme z Jelky, neviem presne, tak som počul. Vo vodovodnej vode je NO3 10, to by bolo v pohode, ostatné som nemeral, tento vikend zmeriam.

raviolka: no určite si zaobstarám plávajúce rastliny. Pistia stratiotes bude dobrá?
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Zelená brada

Odoslaťod Asterix » 05 Máj 2005 14:00 pm

Skus zmerat hlavne PO4.
Ja som nasadil teraz pistiu a znizil osvelenie
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Zelená brada

Odoslaťod Sorer » 05 Máj 2005 14:07 pm

V akva si treba si dávať pozor aj na zahnívajúce listy, staré odumierajúce listy, rozličný odpad od rýb zachytený a skrývahúci sa v machovitých rastlinách (riccia fluitans), a viazanych na spodné časti rastlín pri starých listoch. Keď človek "vysáva" môže zabudnúť na kopec zákutí kde sa tento odpad môže skrývať a vytvárať tak vhodné prostredie pre riasy.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zelená brada

Odoslaťod Raviolka » 05 Máj 2005 14:44 pm

Pistia je dobrá, tu jsem nejmenovala, protože jsem jí nikdy za tímhle účelem nepoužívala... já mám výborné zkušenosti s těmi ostatními, ale nevidím důvod, proč by Pistia neměla odvést stejnou práci :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zelená brada

Odoslaťod Bobo5 » 23 Máj 2005 20:42 pm

Sorer napísal:V akva si treba si dávať pozor aj na zahnívajúce listy, staré odumierajúce listy.

To je pravda, prave som sa pozrel do akva kde som mal kusok hnileho listu na dne a uz je celkom pekne porasteny riasou.
Ale jednoznacne odporucam SAE. Vynikajuco papa riasy. Je to velmi vdacna rybka.
Obrázok používateľa
Bobo5
 
Príspevky: 18
Založený: 23 Máj 2005 19:23 pm
Bydlisko: Dubnica nad Vahom

Re: Zelená brada

Odoslaťod Attila Szabó » 23 Máj 2005 21:07 pm

Nuž, nastáva zmena, znížil som NO3 na 30 tým, že vymieňam viac vody a už je riasa na ústupe, aspoň nenapadá nové listy. A pH udržujem na 7,0. Vaše rady, zdá sa, pomohli 8)
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.