naš krasavec



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: naš krasavec

Odoslaťod j » 08 Feb 2018 07:43 am

Ohladom doplnenia rýb - dokúp tie tetry červenoúste - väčší húfik by im mal viac svedčať.
Ohladom dizajnu - dôležité je keď sa to tebe páči, len som si povedal že keď máš tak vymakanú tú lavú stranu, tak škoda tej nesúrodej na pravo. Tá lavá - ten prechod od velkých šutrov cez menšie až po štrk vyzerá absolútne prirodzene. Neveiem sa na to vynadívať.
Koreň a riasy - ano, niektoré korene ju vedia riadne podporiť, s niektorými nie je žiaden problém. Neviem v čom je problém.
Kotúlky - tebe pri helenách dokážu nejaké prežíť?
Pozadie - ak som to správne pochopil - malo by to byť nejaké homemade 3D? Nestačila by jednofarebná tapeta? Ja mám rád čiernu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 08 Feb 2018 12:54 pm

Re J, pozadie má byť jednofarebné,tiež sa mi najviac pozdáva čierne,ale keďže je nádrž pri bývalých dverách do zimnej,je tam chladnejšie,tak sme uvažovali ešte o nejakej izolácii od okienok aby vyhrievanie nebežalo nonstop . Tie tetry sú dobrý nápad. Tie heleny sú tu zatiaľ necelé 2 týždne. Pred prerábkou som mal tiež veĺa kotúliek a kúpil som 4 heleny. Do pol roka bolo po populácii. Hladné heleny som daroval zverochovu. Po prerábke som nakúpil rastliny a za nejaký čas sa objavilo množstvo slimáčikov. Redukujú riasu,ale stíhajú sa premnožovať,tak som sa rozhodol držať ich na uzde párikom helien,je to pokus,zistiť správny pomer riasy,kotúliek a helien. Čo sa týka skál,tú pravú stranu by som mohol upraviť, lebo vidím,že sa valisnéria ťažšie prediera. Mám tam za nimi kryptokorynu,pozostatok starého porastu, neviem,či ju nevytiahnem,lebo predtým mi prerástla všetky ostatné rastliny. Ďakujem, na okraj,máte pekné nádrže.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod vincent van gogh » 08 Feb 2018 16:08 pm

Jedna marginálna poznámka:
Toto je presne ten typ akvária , ktoré keby sa lepšie (celé akva v jednom ostrom zábere, čierne pozadie, zakryté svetlo-myslím teleso, čisté sklá, "nepoletujúci" teplomer ... a tak podobne) nafotilo, získa hned o takých 20-30 % viac na atraktivite, aj ked akváriá si robíme hlavne pre radosť a nie pre fotky na portál.

K tej tmavej skale napravo. Ak sa to mame páči, tak nič. Ale skúsim apelovať priamo na Vás ,madam. Kebyže ju nahradíte za podobný šuter, ako je celé akva, verte ,bude to zmena k lepšiemu..... :roll: aspon kôli tej Vallisnerii....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 08 Feb 2018 16:33 pm

Madam nemá nič proti,sama to navrhla :wink: teplomer,potvora,nechce držať, fotky na mobile vyzerajú perfektne ...
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Feb 2018 23:53 pm

Tento štrk sa vyskytuje v podtatranskej oblasti, je to konkrétne batizovský štrk, tam sa ťaží. Stačí požiadať googla.
Určite voči gustu, žiaden dišputát, súdim podľa rastlín. Nieje to vhodný štrk pre väčšinu rastlín. Kryptokorínky v tom dokážu prosperovať. Mám s ním skúsenosť.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 09 Feb 2018 12:52 pm

Štrk a kamene máme z riečky Belá,áno podtatranský substrát. Hygrophile, vallisnerii,anubiasu, microsoriu a jávskemu machu sa darí,kryptokorynu by sme vybrali,lebo zadržiava detrit , ťažko sa odkaľuje pod ňou a ťažšie sa drží pod kontrolou. Ešte na zníženie tvrdosti vody by som pridal nejaké jelšové šištice, ako z rieky.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Feb 2018 19:25 pm

Jeľšové šištice, dubové listy, listy mandlovníka, rašelinový výluh...áno je dosť možností, škoda, že sú len dočasné
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 01 Mar 2018 15:53 pm

čierna skala je von.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Mar 2018 21:57 pm

Pavligin66 napísal:čierna skala je von.

Tak už len dobré fotky ...... :)
Ostatné kamene dúfam ostali ? Nešli von, lebo ....."oberajú akvárium o vodu " ? :o
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Mar 2018 22:49 pm

Časom pôjdú von aj ostatné uvidíš :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 01 Mar 2018 23:05 pm

v to dúfam , ostatné kamene sú na svojich miestach , a v akváriu sa objavila sinica ,ale zatiaľ som nezaznamenal negatívne reakcie obyvateľov a dúfam, že to tak aj zostane , pozerali sme to cez mikroskop a určili podľa mikroskopických fotiek z rybičky.net . Objavila sa na prednej stene, kde je substrát ,také jemné tyrkysové sfarbenie. Podľa rád sme to prelepili tmavou páskou,aby sme obmedzili sinici svetlo,uvidíme. Idem doplniť tetry červenoúste a guramu darujem do lepšieho, dúfam. Čo sa týka rastlín, anubias vyhnal nové listy,hygrophila je krásna, valisnéria preráža substrát aj medzi kameňmi, microsorium tiež prospieva. Pancierničky sú momentálne najspokojnejšie,aspoň tak vyzerajú , 2 helenky nestíhajú likvidovať kotúľky. Idem nakúpiť testy na vodu a nejaké doplnky,dostal som 100 eur :shock: môžem nakupovať. Fotky???,budeme sa snažiť.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Mar 2018 23:24 pm

Slimákov si nevšímaj sú to sanitári a veľmi prospešní. Teraz nekupuj žiadné rybky, ale venuj sa sinici, sinica nieje riasa ale vírus. Na to, aby si ju odstránila potrebuješ celé akváriu zatemniť na tri-štyri dni. Takže na ňu pozor! Ďalej viď. tu:
sinice-t617.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod vincent van gogh » 02 Mar 2018 10:49 am

Pavligin66 napísal:...v akváriu sa objavila sinica ,ale zatiaľ som nezaznamenal negatívne reakcie obyvateľov a dúfam, že to tak aj zostane , pozerali sme to cez mikroskop a určili podľa mikroskopických fotiek z rybičky.net . Objavila sa na prednej stene, kde je substrát ,také jemné tyrkysové sfarbenie. Podľa rád sme to prelepili tmavou páskou,aby sme obmedzili sinici svetlo,uvidíme...

Natíska sa otázka : V akej miere (intenzite) je tá sinica ? (nepatrne,lokálny kúsok, po celej stene akva...)

A len so zvedavosti : Vy máte technické možnosti robit fotky z mikroskopu ( píšem Vy, lebo tým myslím madam @ Pavligin66 , teda že je to vaše spoločné, rodinné akva) ? ,alebo nie, a len ste porovnávali Váš mikroskopický výsledok z makrofotkami z Rybičky.net ?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 02 Mar 2018 12:24 pm

Re: V.v.Gogh, situáciu s akváriom sme vysvetľovali už dávno v úvode, akvárium je synove, ale fyzicky sa staráme oň ja a hlavne Paliho sestra ,ktorá dala robiť aj rozbor vody na vet.fakulte v Brne, aj fotky robí ona a nie je spokojná : :cry: nemáme ani dig.fotoaparát,ani statív, len mobil. Čo sa týka sinice , vzala vzorku zo skla a pozrela pod mikroskopom a cez kameru. Potom sme to porovnali s fotkami na ryb.net.Mohli by sme urobiť fotky vzoriek a poslať. Čo sa týka rozšírenia, vyskytuje sa len v oblasti sklo-substrát a na pár kameňoch v prednej ćasti nádrže, odhadom pod 0,5%. Zo skál sa nedala odobrať vzorka ani žiletkou, je to možno kombinácia so zelenou prisadnutou riasou(synove predpoklady,keďže sa tomu veľa venuje), ešte sa pokúsime odobrať viac vzoriek, zistiť parametre vody, výsledky pošleme. Som rada, že Pali diskutuje o veciach,ktoré ho tak bavia.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 02 Mar 2018 12:32 pm

I.P. Pavlov napísal:Slimákov si nevšímaj sú to sanitári a veľmi prospešní. Teraz nekupuj žiadné rybky, ale venuj sa sinici, sinica nieje riasa ale vírus. Na to, aby si ju odstránila potrebuješ celé akváriu zatemniť na tri-štyri dni. Takže na ňu pozor! Ďalej viď. tu:
sinice-t617.html

Venujem sa problému so sinicou, zistíme parametre vody,odoberieme vzorky a preskúmame pod mikroskopom a pošleme info,potom sa rozhodne,čo ďalej. Ďakujem za rady.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Hora » 02 Mar 2018 12:52 pm

Pavligin66 napísal:Idem nakúpiť testy na vodu a nejaké doplnky,dostal som 100 eur :shock: môžem nakupovať.

Ahoj Pali,nevyhadzuj zbytočne na testy,nie je to hrozné pri substráte predného skla,pri odkaľovaní vysaj aj tú trochu sinice a sklo utri špongiou do hlbky substrátu.Opisovaný stav nie je na zatemnenie.Možno stačí len obmedziť trochu svetla(koľko hod. svietiš),menej krmiť a podľa poslednej fotky hadicou povyťahovať premnožené kotúľky,čisti náplne filtra.
Vodu máte studničnú,podľa posledného rozboru tam bolo koľko NO3?Fosfor sa dostane do vody krmivom a rozkladom organických látok.Rýb máš dosť,rastliny aj rýchlorastúce a prosperujú,akva zabehnuté.Ja som držal pomery NO3:PO4 podľa doporučovaných hodnôt a mal som podobné náznaky sinice popri skle.Ani neviem,čo pomohlo,že zmizla.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 02 Mar 2018 15:43 pm

svietim cca 8 hodín . NO3 bolo 30 mg na liter . Chloridy 10 mg na liter NO2 0 mg na liter . PH 7,6. Celkový amoniak 0,celkový chlór 0, filter vyčistíme a kotúľky zredukujeme. Koľko krmiva na terajších 18 rýb? Ťažko sa to dá odpozorovať,keď prúd roznesie krmivo po celom akváriu,ale pancierničky a hlaváčiky sa dostanú všade. Členom rodiny sa zdá akvárium prázdne, mne, tak akurát, nemýlim sa ?
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Hora » 02 Mar 2018 18:32 pm

Kedze to je voda zo studne,tak vyssie hodnoty dusicnanov su normalne.Na stahovanie su rychlorastuce rastliny dobre riesenie.Valisneriu nechaj rozrastat,Hygrophilu rozmnozuj odrezkami.Tieto dva druhy pomozu .Ak dolozis dalsie ryby,bude z odpadu nitrifikaciou este naviac NO3,voda uz sama obsahuje dost NO3.Na tvoje hodnoty a tvrdost vody je idealne Ceratophyllum na hladinu.Pri takom mnozstve dusicnanov sa mu bude darit a pomoze s mnozstvom zivin.
So svetlom netreba nic,8hod. s dvomi T8 na 200l je ok.
Ked krmis,tak na tych 5-10min. vypni filter,nech vlocky nemelie po celom akvariu,budu pomaly padat.
Nesnaz sa rybam dopriat viac krmiva,kotulky sa mnozia,tzn. prehanas.Raz za dva dni staci,neboj,lepsie pre cele akvarium ako denne vela .
18 mensich ryb teraz,tie Tetry este teoreticky na tvoj objem nie je vela,len kamene naozaj vytlacaju dost uzitocnych litrov vody a zaberaju miesto pre rastliny.Skor by som isiel do hustej rastlinnej dzungle ako skalnateho vyzoru,aj ked mas obojstranne pozeratelne akva.Vlozky vo filtri cisti castejsie,vymena vody raz tyzdenne nie mesacne,aj to je prevencia.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 02 Mar 2018 22:40 pm

Re-Hora, nejaké protipostrehy , filter vypnúť počas kŕmenia-keď je krmivo roznesené po celom priestore,majú všetky ryby šancu sa nakŕmiť, keď to padá len na jedno miesto,väčšie ryby všetko skŕmia ,to máme odpozorované,kŕmime vločkovým spolu s granulovaným pre omnivorné ryby,v lete väčšinou živou potravou; skaly-rastliny?vec vkusu, tiež sa tvoria skrýše pre menšie druhy rýb; kotúľky sa dosť pustili do valisnerie, už ich redukujú heleny a aj my sme už nejaké vybrali; čím sa živia rastliny,ak nepridávame hnojivo?bude im stačiť Len to,čo získajú z vody? Ale radi sa necháme poučiť. Čistenie zintenzívnime ,ale s vodou veľa nenarobíme, jedine ,ak by sme vodu odniekiaľ vozili,alebo chytali dažďovú.P.s.do čoho by som mal teda investovať okrem rastlín? Mám odkaľovací zvon ,sieťku,pinzetu, magnet na čistenie skla, žiletku na sklo, na meranie pH. Ďakujem
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 03 Mar 2018 21:52 pm

tú je tá mikroskopická vzorka sinice , dnes sme urobili očistu filtra,odkalili sme dno,vymenili 1/3 vody, zo skla odstránili povlak. Filter bol čistý, kalu málo, pH po výmene 6,8. Ako často by sme mali meniť náplň filtra?
Prílohy
sinica.jpg
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Hora » 04 Mar 2018 15:04 pm

Pavligin66 napísal:s vodou veľa nenarobíme, jedine ,ak by sme vodu odniekiaľ vozili,alebo chytali dažďovú

Samozrejme,treba robiť s tým,čo je a aj hodnoty vody budú stabilnejšie bez úprav.
Ty pH niečim cielene zrážaš? keď z tvojej vody znížiš na 6,8mg/l.
Doteraz si niečim tekutým prihnojoval rastlinám? Valisnérie,Anubias,Hygrophila si vystačia s málom živín z rybieho a rastlinného odpadu.
Do toho investovania netlač,eura nezhnijú :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 04 Mar 2018 16:12 pm

tie peniaze mi boli dané formou zľavových kupónov , neviem, ako dlho budú platiť,. a pH sme znížili prostredníctvom výmeny vody a možno po odstránení andezitovej skaly,zistili sme,že šumí :shock: , hnojivo sme použili len pri sadení nových rastlín-tabletkové štartovacie
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 04 Mar 2018 18:59 pm

toto je jedna z nových rýb ,ktoré som kúpil na akvaburze v BB od chovateľa z Prahy,4 samičky a 1 samček(boli 2,1 uhynul),ostatným sa darí , žiaľ sme zabudli meno(hlaváčiky,len ktoré presne neviem) viem len info o ich správaní, chove a nárokoch.
Prílohy
20180304_111540_resized.jpg
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod matus.galan » 04 Mar 2018 22:09 pm

Podla mna je to toto.
https://www.greenaqua.hu/en/stiphodon-sp.html


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.