Bridlica z Marianky (BA)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Bridlica z Marianky (BA)

Odoslaťod NamelessGhoul » 25 Mar 2018 00:57 am

Zdravím. Dnes som bol v lome v Marianke pri BA a priniesol si domov nejaké bridlice. Mám celkovo asi 3 typy bridlíc. Mám sivú bridlicu (po namočení je čierná) s výraznými bielymi žilami (myslel som si, že sa jedná o kremičité žily) lenže po vhodení úlomkov do octu začali šumieť. Ďalšia bridlica má sivú (jemne do čierna) ílovú farbu, avšak je veľmi mäkká (dá sa lámať v rukách a nie je problém ju rozštiepať nožom) táto taktiež šumí v octe. Tretiu bridlicu som bral priamo spod stien lomu, táto bridlica je tvrdá, dá sa naštiepať len kladivom tak ako aj tá s žilami, túto som zatial neskúšal dávať do octu. Takže chcel by som sa spýtať, či každá bridlica z tejto oblasti obsahuje vápnik, resp. či to čo som nazbieral bude k niečomu dobré. Taktiež som rozmýšlal, či tá bridlica neobsahuje toľko vápnika, že by to v akváriu ani nevadilo? úlomky bridlice nechám v octe aby som videl, či sa rozpadne úplne celá alebo len vápnik z nej vyšumí a bridlica bude v poriadku pre akvárium.

Bridlicu plánujem využiť v 50l akváriu na vytvorenie nerovnomerného dna, takže časť bridlice bude pod štrkom a tie krajšie môžu vystupovať nad štrk.

Viem, že niečo takéto sa už rozoberalo aj tu no nedostal som úplne všetky odpovede a príspevky sú väčšinou 10 rokov staré.

Ďakujem za odpovede a rady :)
Prílohy
29137986_2041301452552186_1794774178_n.jpg
Nazbierané bridlice
NamelessGhoul
 
Príspevky: 7
Založený: 24 Mar 2018 22:54 pm

Reklama

Re: Bridlica z Marianky (BA)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Mar 2018 22:38 pm

Vápenec-vápnik v akváriu vadiť nebude. Musíš však otázku položiť ináč. Budú ho tolerovať rastliny? Budú ho tolerovať rybky?
Takže rastlinstvo a rybia osádka je najdôležitejšia.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bridlica z Marianky (BA)

Odoslaťod j » 27 Mar 2018 06:30 am

Zaujímavé. Myslel som si že en lom na bridlicu je už celkom zlikvidovaný a zastavaný.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Bridlica z Marianky (BA)

Odoslaťod Robo1 » 27 Mar 2018 07:30 am

Ja si myslím, že až taký problém ten vápenec robiť nebude. Aj Seiryu stone šumia v octe. Ide o to nemať celé dno také. Pri pravidelných výmenách vody tá trocha vápenca nebude stíhať meniť chemizmus vody. Ale to je len môj názor.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Bridlica z Marianky (BA)

Odoslaťod NamelessGhoul » 27 Mar 2018 22:30 pm

j napísal:Zaujímavé. Myslel som si že en lom na bridlicu je už celkom zlikvidovaný a zastavaný.

Ten lom tam normálne je, je tam síce vyvezený nejaký stavebný odpad no nie je možné len tak zastavať dve asi 100m vysoké steny ;)
NamelessGhoul
 
Príspevky: 7
Založený: 24 Mar 2018 22:54 pm

Re: Bridlica z Marianky (BA)

Odoslaťod j » 28 Mar 2018 06:50 am

Určite sa bavíme o bridlicovom lome? Lebo nad Mariankou sú ďalšie dva - jeden menší s jazierkom a krátkou spojovacou štôlňou a jeden velký, kde sa ešte nedávno ťažilo (neviem ako je to teraz).
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.