Rybičky mi zomierajú



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod Veve28 » 31 Mar 2018 19:24 pm

Dobrý deň, mám problém. Som začiatočník, chovám rybičky (2 black molly, 2 neonky, 5 tetier, 4 prísavníkov a 2 malé zlaté rybky, u ktorých neviem ich názov). Mám ich už skoro dva týždne, no v poslednej dobe mi začali hynúť. Od začiatku bolo akvárium mútnejšie s žltozeleným zákalom. Ryby som na začiatku kŕmila častejšie (2-3 krát denne) a teraz iba raz. Kombinujem dva druhy krmiva. Dva krát som im dala baktérie (prospešné), vysávala som vodu, a dva krát som aj menila. Dokúpila som rastliny a 2 prísavníkov (teraz sú štyri, no jeden zmizol). Jedna neónka zomrela, druhá zmizla. Zomrela rovnako aj tá malá zlatá. Black molly ešte žijú, no samica vyzerá dosť choro a má zväčšené brucho a samec sa nejak zväčšil. Filtrujem pravidelne, spolu s ohrievaním, 3 hodiny ráno a 3 večer. Neviete mi prosím poradiť
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Reklama

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod MaceKx » 31 Mar 2018 20:01 pm

Ako to citam cele zle.

Nepises nic o akvariu velkost, kedy bolo zalozene, ako dlho po zalozeni bolo bez ryb, rastlinky kolko a ake - nejaka fotka by pomohla.

Filtrujes 3 hodiny rano a 3 vecer ? Cele zle filter musi ist nonstop. Ked mas ohrievac s termostatom to iste nonstop sam sa zreguluje.

Predpokladam ze akva bolo bez zabehu a teraz to vypuklo ako sa nahromadil amoniak a tym vypinanim filtra to iba zhorsujes. Pomoze si nastudovat co to o zabehu akvaria ako filtrovat, ako menit vodu (kolko a ako casto) ... proste cele zle
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod Seraph » 31 Mar 2018 20:02 pm

Filtrujes 3 hodiny denne??? Filter musi bezat nonstop. Rybky ak isli do akvaria hned po zalozeni, tak sa ich uhynu nemozno cudovat, akvarium treba zabehnut 3-4 tyzdne bez ryb....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod Veve28 » 31 Mar 2018 20:17 pm

Akvárium má 30 l (teraz asi 28), kdesi som čítala, že filtrovať stačí 3-6 hodín... Ďakujem za pomoc :). Hneď ako som napustila akvárium som tam dala baktérie a o 24 hodín rybky. No nič, skúsim sa starať lepšie...
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod snajprik » 31 Mar 2018 20:47 pm

Nič si s toho nerob, každý sme nejako začínali, čo sa stalo, sa neoplatí plakať nad rozliatím mliekom. Teraz hlavne trošku si naštuduj, čo máš urobiť, aby sa mali u teba rybky fajn. Dočítaš sa tam kopec zaujímavých veci a keď náhodou to vieš, zopakovanie nikdy nie je na škodu.
https://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
https://rybicky.net/clanky/578-vhodna-t ... acatecniky
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Apr 2018 22:35 pm

Veve28 napísal:Akvárium má 30 l (teraz asi 28), kdesi som čítala, že filtrovať stačí 3-6 hodín... Ďakujem za pomoc :). Hneď ako som napustila akvárium som tam dala baktérie a o 24 hodín rybky. No nič, skúsim sa starať lepšie...

Najlepšie urobíš ak rybky vrátiš a začneš odznova. Presne tak to máš ako to byť nemá :twisted:
No a kým začneš odznova, tak preklikaj a preštuduj si tieto témy, ale ponáhľaj sa:
https://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
http://www.sozo.sk/wp/press/zalozenie-a ... sPiYtRMS70
no a najsamprv:
akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod johny350 » 06 Apr 2018 15:10 pm

v akvaristike máš dve možnosti, buď to budeš robiť tak všelijako a kupovať blbosti a ryby dokupovať, liečiť, pochovávať a zas a znova, učiť sa na vlastných chybách, pribežne čítať čo treba a keď ťa to bude stále baviť tak po miliontej chybe a tisícom eure budeš vedieť ako sa o akvárko správne starať ( tak nejako som začal ja). Alebo skrotíš emócie ( chápem že chceš rybky teraz a hneď a nechceš čakať ) a predsalen začneš najskôr študovať, zistíš všetko o dusíkovom cykle, o prospešných baktériach, o nárokoch rýb ktoré plánuješ ( potom aj zistíš, že lepšie je chovať ryby z jednej prírodnej oblasti lebo majú rovnaké nároky ), naštuduješ si tiež spôsob života plánovaných rýb v prírode a budeš sa tomu snažiť čo najviac priblížiť, taktiež si naštuduješ o rastlinách a ich nárokoch na svetlo, výživu, substrát a funkcii v akváriu ( a opäť sa utvrdíš v tom, že lepšie je chovať ryby a tiež rastliny z jednej prírodnej oblasti lebo majú podobné nároky), tiež o potrebe výmeny vody a keď budeš toto všetko mať naštudované, ušetríš si nervy lebo ryby nebudú umierať, ušetríš si peniaze lebo nebudeš kupovať nové ryby, zázračné vodičky ani 30 druhov rastlín nevhodných pre tvoje akvárium ktoré tam odhnijú a budeš mať krásne akvárium z ktorého budeš mať radosť. Ktorú cestu si vyberieš? Je to na tebe
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod Aqarista » 06 Apr 2018 15:33 pm

Každý robí chyby filter musí bežať non-stop a teplotu odporúčam 25-28 stupňov celzia. Aky máš filter pretože moje neonky zožral filter.
Aqarista
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Apr 2018 14:34 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod johny350 » 06 Apr 2018 15:56 pm

je zbytočné písať ti tu ako to má byť aby ti rybičky žili, jednak je veľmi veľa dostupných informácii, jednak keby ti to tu chcem napísať boli by to litánie na niekoľko strán a to po nikom nemôžeš chcieť, ak ti to niekto napíše v skratke, budeš z toho mať veľmi málo, najlepšie je si informácie dohľadať. Môžem sa zamerať na jeden t mnohých problémov.Spomínala si že máš dve neonky, resp. mala si. Neviem presne aký druh neoniek, lebo je ich viac, pre zaujímavosť latinsky neonka obyčajná paracheirodon innesi, neonka červená paracheirodon axelrodi a neonka modrá paracheirodon simulans, ale pozri si toto video, malý príklad toho ako žijú v prírode ( obývajú aj iné priestranstvá ako napr. black water ale ako príklad to stačí ). Všimni si najmä v akom počte žijú, v akých veľkých priestoroch a v akom hustom rastlinstve.
https://youtu.be/F4DaP8HQyBU

Keby sa tomu chceš priblížiť v tvojom akváriu, tak po zhliadnutí videa ti musí byť jasné že nemôžeš chovať dve neonky ale musí ich byť celá tlupa a že ich nemôžeš chovať spolu s ďalšou kopou rýb v tak malom akváriu, samozrejme, za podmienky že sa chceš pozerať na šťastné tvory a nie na utrápených väzňov. Keď si pozisťuješ informácie o iných druhoch, zistíš, že iné druhy potrebujú úplne iné prostredie. Takže študuj a potom začni znova
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod Hora » 06 Apr 2018 18:59 pm

johny350 napísal:Môžem sa zamerať na jeden t mnohých problémov.Spomínala si že máš dve neonky,

@johny,
to akvárium má existenčné problémy,takže si si vybral najmenší problém v akváriu a pri tej vytvorenej patlanine sa nečuduj,ak do tej 30siadky dokúpi na tvoj podnet viac neoniek na nápravu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod Veve28 » 06 Apr 2018 19:37 pm

Ďakujem vám za pomoc :) O tom, že má byť akvárium zabehnuté som čítala, len som to nejako podcenila. O tom, že sa neónky chovajú vo väčších skupinkách mi predajca nepovedal a zistila som to až doma, keď som čítala, ako sa o nich starať. No nič, pokúsim sa znova a tentoraz s jedným druhom rýb. Dám viac rastlinstva (doteraz som mala 2 živé a jednu umelú rastlinu). Každopádne budem študovať
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Apr 2018 19:57 pm

Super!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rybičky mi zomierajú

Odoslaťod vagascan » 11 Apr 2018 20:01 pm

Chod si kupit do akvaristiky nove :D
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.