juwel primo 60 led



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 28 Mar 2018 22:11 pm

prave som zistil, ze nemam vyzivny substrat pod pieskom ale jbl madano, predavacka v hornbachu ma odrbala :(
dufam, ze to nie je problem..
takze zacnem davat 1 tyzdenne polovicne davky easy life profito
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Reklama

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 29 Mar 2018 11:57 am

snajprik napísal:Invital carbo je dobra vec proti riase, účinkuje v tedy, ak prekročíš 2-3 násobne dávkovanie, to celkom účinne riasu odstráni. Potom sa vrátiš k normálnemu dávkovaniu.

matte napísal:ked pouzivate tekuty uhlik, treba dodrziavat kazdy den a co pocas dovolenky, alebo dni ked je clovek prec, napr. do mesiaca by som dal mozno 20 dni, je to velky problem?
neskodi to zivocichom?
ako to aplikujete, mozem pipetou? a treba filter vypinat, asi lepsie kvapkat ku vypustu z filtra

matte,ak si myslíš,že docieliš lepší rast rastlín,lebo to používa mnoho ľudí :arrow: tvoje rozhodnutie,ale nielen v prípade riasy nikdy to nerob :!: ako píše snajprík,lebo máš aj mach aj krevetky a doporučené dávkovanie treba dodržať.
Žiadny taký prípravok nedoporučuje zvyšovanie dávky oproti návodu,dokonca upozorňuje na jeho dodržiavanie.
Pri aplikácii je dobré rozlišovať aj do akého akvária koľko dávkuješ,lebo plnú dávku by som práve do tvojho terajšieho akva vzhľadom na zarastenie a druhy rastlín nedával.Ak máš nutkanie dodávať uhlík,tak v polovičnej dávke.
Nedávno tu bol úhyn Blue dream z dôvodu vyššej dávky takého prípravku.
Snajprík je pokusný vedec,nech si robí ako chce a aj jeho teoria potlačenia nejakého druhu riasy zvýšením dávky je dočasná,keď nezmení podmienky,riasa sa pravdepodobne vráti.

Ak chceš prihnojiť,ešte by som pichol do substrátu Sera florenette tablety ako do vody tekuté prípravky a aj to len Hygrophile,príp. rozštvrtenú okolo Valisnérii.
Hydrocotyla leu. je vďačná rastlina,rýchle rastie a môžeš ju mať aj na hladine po čase.Čím bližšie ku svetlu,tým väčšie listy.Ja by som ale rýchlejšie vyplňoval Valisnériou,ktorá rastie vzadu,no už som povedal,ty si šéf :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 29 Mar 2018 14:59 pm

diki, urcite som nechcel davat zvysene davky, prave naopak profito tyzdenne polovicnu davku a tekuty uhlik zatial teda radsej nie
moje valisnerie obe stagnuju, ale tak budem cakat, ci pomoze profito, dnes vyhodim pogostemon, vcera som vyhodil jednu stonku hygrophile, ktora komplet odhnila od spodku, ostatne stonky vyzeraju zatial ok, len su bez listov 15 cm, takze tam je vzadu prazdno
planujem kupim male lavove kamene a z nich porobit 2-3 male kopky niekde vzadu ako skryse pre krevety, asi dokupim neocardiny denticulaty 10 ks
bettak uz zacal zrat vlocky :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 29 Mar 2018 16:16 pm

OK je to tvoje akva, tak že Hora ti vyhovoril tekutý uhlík čo je najlepší najúčinnejší spôsob v boji proti riase ktorý neničí len riasu, ale aj pomáha rastlinám k zdravému rastu, aby potom už riasa nemala šancu. To že tento spôsob použilo a používa milióny ľudí úspešne i do krevetarkach s machmi bez akýchkoľvek vedľajších účinkoch je nepodstatne, lebo zopár retardovaných ľudí nevedia dávkovať a do akvária naliali 10-20x viac ako mali a tým samozrejme to malo i vedľajšie účinky.
Ako pekne ma tituloval „pokusný vedec „ :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 29 Mar 2018 19:18 pm

Nevyhovoril som mu pouzivanie,ale tvoje doporucovane davkovanie 2-3x viac.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 29 Mar 2018 20:41 pm

Je na to XY testov čo to testovali i chovatelia kevietok a tu dávku prekračovali 2x,4x a bez uhynú alebo poškodenia machov, alebo nejakým vplyvom na mlade, samozrejme keď do 20L akva hrubý objem čurkneš pol deci, tak sa to prejaví, ale keď vezme striekačku odmera 2ml denne a takto bude dávkovať každé ráno 5 dni, tak ma po štetinovej riase, rastlinky začnú pekne rasť a ma po probléme. Pri dnešnej cene easycarbo 0,5L stoji 6€ to mu vystačí na 1,5 roka a nemusí nič riešiť. Ešte keby si kúpil automaticky dávkovač, ktorý by mu automaticky nalial 1ml denne carbo a 1ml profita, tak by 1L naplň menil raz za 3 roky...
Sú i chovatelia niekoľkými desiatkami nádrži o objeme kubíkov vody, ktorým sa nechce zlostiť s plynným CO2, bomby, regulácie a majú dávkovače tekutého CO2, raz za čas kúpia 5L balenia a takto fungujú roky bez problémov pri odchove rýb, rastlín či krevietok. Dokonca si to pochvaľuju.

Fakt netuším kde vidíš problém, veď je to už 10 roky na trhu a používa to cely svet... Ja osobne to používam už 4 roky a bez náznaku problému.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod marko65 » 29 Mar 2018 22:04 pm

Nechcem sa miesat do tejto debaty, tiez neuznavam vselijake vodicky, ale musim sa priznat ze davnejsie som mal problem s riasou a celkovo s prosperitou rastlin a po skusani easy carbo som asi po mesiaci zaznamenal vyrazny progres. Od vtedy ho pouzivam uz 2 roky, akva je v pohode, robi mi radost. Okrem toho davam raz za 6 mesiacov do substratu tabletky NPK.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 02 Apr 2018 20:10 pm

automaticky davkovac ma zaujal, ked pride cas porozmyslam, zatial to vyzera, ze ide aj bez co2 aj ked pomalsie, zacal som profito davat polovicnu davku tyzdenne, tak uvidim
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 04 Apr 2018 11:21 am

myslite, ze tieto druhy sa daju zohnat a budu vhodne k bette?
https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec ... lus_cocama alebo https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_stuzkovity
a
https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_nejmensi
a tieto krevetky modre alebo zlte https://www.shrimp.sk/blue-dream
vopred diki za nazor
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod MaceKx » 04 Apr 2018 14:34 pm

Fu tie krevetky si ale vybral pekna cena iba co je pravda. Preco nekupis klasického Otika ? Tie ryby su pekne hlavne to ich plne vyfarbenie ako leopard na chrbte.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 04 Apr 2018 14:45 pm

lebo mi ide o kazdy cm, chcem vsetko co najmensie a aj trochu vyraznejsie ked to ide, klasicky otik aj panciernicek maly mi pridu taki nenapadni
krevetky nebudem tam objednavat, skor na burze, snad tam budu lacnejsie
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod MaceKx » 04 Apr 2018 15:00 pm

No ja som nevidel veru Otika vacsieho ako 5 cm. Vyhod filter a zozen vonkajsi ziskas nejaky ten litrik. 3 Otikov a 5 malých pancernickov zvladnes + tie ohnive a krevetky.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 04 Apr 2018 17:44 pm

matte napísal:myslite, ze tieto druhy sa daju zohnat a budu vhodne k bette?

Šéfe,aj keby si ich zohnal nepozeraj len na veľkosť silou mocou,nevieš žiadne základné hodnoty vody a vyberáš ryby žensky=podľa výzoru,pritom potrebujú kyslejšiu vodu,ktorú určite nemáš.
Budú žiť aj v nevhodnom pH,len to bude prežívanie s kratším životom,preto hľadaj druhy s väčším rozpätím pH,GH.
U niektorého z nich je jasne napísané pre začiatočníka nevhodná.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 04 Apr 2018 17:55 pm

Tu ani nejde o objem, netreba meniť filter, len ho dať do zadu a zamaskovať. Tiež je zbytočne hľadať nejaké bombové pestrofarebne rybičky aby ti skrášlili akva. Radšej sa snaž skôr o naaranžovanie akva. Do zadu vysoké rastlinky, pred to konáriky porastene machom a do predu 2-3 nízke rastlinky, samozrejme všetko nenáročne bez CO2 či hnojenia treba vybrať. Teraz máš tam stále veľa voľného miesta, par kozmetických úprav a bude to parádne akva. Tak že na miesto počitania centimetrov rybičiek, skús sa pohrať s rastlinkami.
Také motivačne akvarko aj keď o 9L menším objemom ako máš ty, pozri si rozmiestnenie, rastlinky a rybičky pre inšpiráciu :) https://www.youtube.com/watch?v=euMdV0k45gs
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 04 Apr 2018 22:44 pm

pisu chov pomerne snadny, poziadavky mi pridu podobne ako otik jednopruhy a panc maly, dokonca ryby co uz mam
odchov mi skor vyhovuje, ze narocnejsi, nikde nevidim nevhodne pre zaciatocnikov, fakt su tieto vybery horsie ako tu doporucovany otik jednopruhy a panciernicek maly?
filter mam vzadu a cakam, ze zarastie machom :), na tipy na hustu rastlinu dozadu som sa pytal, chcem tam nieco huste pridat, furt neviem co, povodne som cakal, ze sa valisneria a egeria rozrastu, nerozrastu?
video krasne akva, ale tusim s co2
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2018 10:59 am

matte napísal:pisu chov pomerne snadny, poziadavky mi pridu podobne ako otik jednopruhy a panc maly, dokonca ryby co uz mam
odchov mi skor vyhovuje, ze narocnejsi, nikde nevidim nevhodne pre zaciatocnikov

Tak osobne som v akvaristikách takéto druhy nevidel.Chcem ale povedať,že čítaj komplet všetky údaje až do konca,nielen obtiažnosť chovu vystihnuté jedným,dvoma slovami ,aj parametre vody,znášanlivosť,charakteristiku.
Ty čítaš,čo chceš čítať alebo nechápeš aj zbytok dôležitých údajov konkrétneho druhu na rybičkách a nepoznáš tvoju zdrojovú vodu.
Prísavník pružný chov pomerne snadný,lenže si pozri pH 5-7,v takej vode igen,som písal,že bude žiť (ale kratšie) aj vo vyššom,načo ho vystavovať stresu ak si vyžaduje neutrálne až kyslejšie pH.More a cena za ks cez 14€ :!: je šialená.
Prísavník stužkový chov pomerne snadný,ryby nevhodná do novozaložených nádrží (tvoje 3 mesiace je nič) a väčšinou priamy odchyt z prírody do predajne.Na stránke ho nemajú ani v ponuke.Nedostupné.
Pancierníček krpatý zase snadný chov,ale znova pH a upozornenie nevhodné pre začiatočníkov.

Takéto internetové vyhľadávanie je o ničom,pozeraj ryby,ktoré predávajú skutočne v akvaristikách alebo ich môžeš zohnať na shopoch,potom si zisti podmienky pre daný druh.
http://rybkynazelanie.vlastnyweb.sk/web ... e_2018.pdf

Komplikuješ a zbytočne strácaš čas pc surfovaním,jedine že máš ten šport rád :mrgreen:
Nájdi si údaje vodárni tvojho bydliska a približné pH,GH vody tam bude.
Nechcem ťa smerovať k nutnosti testov,preto hľadaj rybky s tolerantnejšími potrebami na vodu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 05 Apr 2018 12:37 pm

Uau ošlintal som caly monitor :D Apistogramma kakadu chcem ich kúpiť už dva roky, ale na východe nič také nie je :D Možno i do Košíc by mi niečo s toho poslali :) Ale nepíšu či samčekov, samičky alebo páry posielajú...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 05 Apr 2018 14:15 pm

cca. hodnoty podla dostupnych udajov
tvrdost 14,89
ph 7,63
takze DAKUJEM za komenty rybky by mohli mat problem, takze pojdem do doporucovanych panciernickov malych a otika jednopruheho
aky univerzalny papierovy test si kupit? aby som mal realnejsiu predstavu, ale nieco jednoduche prosim
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2018 15:26 pm

Najjednoduchsi pasikovy JBL,ineho vyrobcu nie
priblizne/informativne postacuje,
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 05 Apr 2018 20:45 pm

diki, kupim a som zvedavy, dufam, ze to nebude zaciatok konca..
jednooka tetra je agresivna na ostatne, dal som prec drevenu tycku za filtrom, ked tam zase uviazne rozhodnem sa, co s nou
dnes som im daval cyclopy mrazene kocku asi 0,5cm vyzrali vsetko, co padlo na dno krevetky a ryby sa mi zdaju, zeby si este dali, netusim ako spravne odhadnut kolko je pre nich akurat, zaujimave, ze sa pise, ze betta zerie z hladiny, ta moja 90% vsetkeho zradla zerie cca. v strede akva
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 06 Apr 2018 10:37 am

prosim o radu, mam 2 mensie cryptocoriny, obom sa pekne darilo, posledne tyzdne ta co ma viac svetla zacala odchadzat, je bledsia, mensie listy, redsia a vcera jej vysiel novy maly zlty listok, ta co je v tieni vyzera stale pekne, co by mohol byt problem, jedinu zmenu co mala, ze podovodne bola vedla nej plastova dekoracia a teraz je tam mach
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Loki12 » 06 Apr 2018 11:56 am

nie je to veda, toto je skusenost a poznatky z bonsajov, ale u mna to takto funguje

svetlo je to "oč tu beží"

tmavo zelené rastliny si pytajú menej svetla, slabo zelené si pytajú viac svetla - je to o fotosynteze, cim viac chlorofylu tym viac tejto aktivity. Preto rastliny ktore su v "tieni" sú zelenjsie, lebo potrebujú spracovaj aj to malo svetla co na ne dopada. pri svetlejsich je opacny problem, ze snazia sa mat menej chlorofylu, lebo potom je vacsi narok na ziviny.

Tu by som to pripisal prave tomuto, ze sa na svetle si to reguluje do svetlejsieho spektra. Robia to aj iné rastliny a u mna cryptocoryne uplne bezne. Neviem co znamena "vysiel novy zlty listok" ale dalsi faktor zltych listov je menej zeleza
http://aquathusiast.com/wp-content/uplo ... ciency.png

a tu je zase problem so svetlom - vela svetla, viac narokov na mikro/makro prvky. Ano viem, hnojiš, ale... hnojiť a hnojiš sú dve veci. Podla mna je u teba problem, ze sa k akvariu spravaš ako k lego stavebnici. Stale niečo meniš, pridavaš, uberaš, nastavujes, prilievaš, dolievaš, menis podmienky....
prosim skus sa zamysliet ked budes nabuduce pozerat von oknom, alebo pojdes okolo nejakej vodnej plochy ako rychlo a často meni Príroda podmienky - chemizmus vody, teplotu vody, osvetlenie,...
Chapes to uz trosku?
Vieš ako sa hovorí rybárom? Vraj tichí blázni, lebo celé dni v tichosti čakajú a niekedy nič nechytia, ale zase pridu znovu.
A vieš ako by sa malo hovoriť akvaristom? Tichí a katatonickí feťáci. Lebo o to tu ide, chodime okolo akvariek, kukáme sa do nich, prihlúplo sa usmievame, v hlavach nám idú rozne chemické poučky a stále sa len usmievame a usmievame a pozerame, a pozerame a čakáme, a čakáme, a pozeráme a usmievame,... chapeme?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 06 Apr 2018 14:16 pm

diki, sranda, ze skor by som cakal, ze horsie bude vyzerat ta v tieni a je to naopak, urobim test, nad tym zelezom uz dlhsie rozmyslam
ja nechcem vobec zasahovat iba krmit a menit vodu s drobnym prihnojenim a strihom rastlin ked treba, ale tak stale som na zaciatku pridavaju sa zivocichy, niektore rastlinky to nezvladli a chcem to mat co najlepsie kym uz sa budem len usmievat (chapeme, len manzelka nechape, ze necumim do telky ale do akva), ale v podstate nerobim ziadne velke zmeny uz dlhu dobu, iba som teda svetlo dal na dva krat 10-13 a 17-22
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 07 Apr 2018 21:10 pm

finalny stav
pridany rozkatec, zopar zaburiniek prepasovanych, riecnanka vzadu v rohu zatazena kamenom a zopar na hladine, asi microsorum, 2 velke kotulky, 5 krevetiek blue dream, jednu mini bielu krevetku ako bonus, 3 otikovia a 4 (fakt neviem preco som nekupil 5) panciernickov 3skvrnych - vraj pygmejovia su nedostatkovy tovar
+ cholla wood, morsku uhorku ci co pre krevetky, lavovy kamen a zopar sutrikov zo zahrady
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.