Chihiros Doctor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Seraph » 10 Apr 2018 20:43 pm

Pstros cely cas som mal Ok, ako som pisal teraz som prvykrat cistil a dnes pozeram po 4 dnoch a uz sa mi zda zase cely zavapneny...wtf...uvidim, ale cistit som sa ho dlhsie nechystal, mozno kupim membranu
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod luko36 » 10 Apr 2018 21:20 pm

neni najmensi problem, sam som si twinstar zapojil a mam dva jacky prepolovane, staci raz za tyzdeb si spomenut a za sekundu mam prepojene
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 30 Apr 2018 20:10 pm

Mám doma.Prípadné otázky smerujte kľudne na mňa.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Seraph » 30 Apr 2018 21:03 pm

odkedy som ho prvykrat po pol roku od zapnutia vybral z vody, tak po 4-5 dnoch uz vidim badatelne zavapnenie a do 2 tyzdnov cistim opat.
Skusal som vsetko: najlepsie sa mi osvedcila kyselina citronova (prasok) (maly balicek za 20 centov v oddeleni pre pecenie) rozpusteny vo vode a vycisti to UPLNE....ani ocot tak neucinkoval.....
Ono viem, ze membrana nema vydrzat navzdy, ale presne ako pisal pstros...od prveho vyberu z vody.....neustale problem teraz...i ked vycistit to zrejme nie je problem...ale asi zacnem pokukovat po novej membrane.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 30 Apr 2018 21:44 pm

Mám to doma už asi rok,membránu mám čistú a ešte som ju zatiaľ nemal potrebu čistiť.Tu veľa záleží na tvrdosti vody čo používate.Chihiros som kupoval zároveň bratovi.Použiva ho v stredne tvrdej vode a od vápenca je zanesený vlastne už na druhý deň po vyčistení.Čistí sa ako bolo napísané,úplne jednoducho a dokonale na 24 hodín do citrondeka/kyselina citrónová/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Seraph » 17 Aug 2018 12:44 pm

Objednal som po roku novu membranu, stara sa neustale zanasa od vapenca, ale prvych par mesiacov to nerobila...uvidime ked pride nova...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Lukas237 » 09 Mar 2019 17:36 pm

Odkial ste objednávali? Čína či Slovensko?
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Seraph » 09 Mar 2019 18:19 pm

Lukas237 napísal:Odkial ste objednávali? Čína či Slovensko?

chihiros doctor som objednal z ebayu este kedysi...cca 45 eur, po roku som bral novu membranu z Ciny...cca asi 20 eur
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 09 Mar 2019 19:55 pm

Ak máš stredne tvrdú až tvrdú vodu, tak sa ti elektródy budú zanášať - treba ich raz za čas vybrať a vyčistiť.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Seraph » 09 Mar 2019 20:52 pm

prasan napísal:Ak máš stredne tvrdú až tvrdú vodu, tak sa ti elektródy budú zanášať - treba ich raz za čas vybrať a vyčistiť.

pravda pravda, u mna uz to je cca 10 dni a musi von do citrodeka
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 09 Mar 2019 20:56 pm

Ja mám vodu v akvárku kde ho používam mäkkú,tak to čistím možno raz ročne.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod plavec01 » 19 Mar 2019 00:06 am

Dobry den. Mam 500L akva kde mam 18ks tercovcov, asi 20 rastlin, CO2 s automatickym davkovanim CO2 (pridava sa to tam minimum), UV pustenu 24/7, stabilna teplota 28-28,5 stupna, voda 1:1 vodovod a osmoza vzdy pripravena den vopred.
Prveho 3/4 roka islo vsetko bez problemov, potom sa mi zacala tvorit riasa BLUE GREEN ALGAE (sinica).
Vymienam raz tyzdenne cca 50% vody, ale aj po dokladnom vycisteni sa riasa tvori uz hned na druhy den... Vycistil som aj filter ale nic nepomaha... Som bezradny a hladam nieco co by mi pomohlo a zaroven neublizilo rybam. Pomohlo to niekomu aj s touto povlakovou riasou? Dakujem.
plavec01
 
Príspevky: 1
Založený: 18 Mar 2019 23:51 pm

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod Seraph » 19 Mar 2019 09:18 am

realne si myslim, ze by to na tuto opisanu situaciu boli vyhodene peniaze,
skusil by som nemenit az 50 % vody - to sa mi osobne zda vela (30-40 max)
k tomu by som skusil zatial lacnejsie riesenie: http://www..akvazahrada.sk/kategoria/sko ... -siniciam/

chihiros doctor je sice celkom zaujimava a super vec, ale zase zazaraky od toho clovek nemoze cakat.....resp. aby som sa vyjadril jasne, sluzi najma ako prevencia: za rok co ho mam v akva sa mi tam neprihodila ziadna risova katastrofa, ale podla mojho nazoru ako REPRESIA by bol neucinny - ak ma byt v akva tak od zaciatku a udrziavat stabilne podmienky,
moj skromny nazor
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod IvanaL » 15 Okt 2023 12:10 pm

Zdravím vospolok. Staršia diskusia, no o to viac skúseností verím pribudlo:). Prosím info, som začiatočník, akva založené nedávno, takže ideálny adept na ionizátor. Môj záujem pramení ale skôr v súvisloslosti s prevenciou ochorení rýb. Aktuálne som si s novými pancierničkami zavliekla pleseň na plutvičkách a dúfam, že nie aj hnilobu plutiev-jeden z nich úbožiatok má len taký zdrap chrbtovej plutvy. Tak skúsim pár otázok. Ak máte osobnu skúsenosť, budem vďačná.
1. Baktérie vo filtri a vlastne v celom akva pri bublinkovaní 24/7 sú funkčné na 100%?
2. Mám riasožravé osadenstvo, takže riasy ma zatiaľ netrápia (klopklopklop), naopak, musím dokrmovať, takže skúšali ste niekto používať iba ako prevenciu proti patogénom = zapnúť povedzme na 24 hodín raz týždenne?
3. Ak ho máte zapnutý 24/7, neoslabí sa imunita rýb tak, že po skončení používania sú ako deti nastupujúce do škôlky a dostanú každé svinstvo, čo sa v dovtedy "sterilnej" vode náhle vyskytne?
4. Neznižuje to dĺžku života osadenstva? Lebo napr. u ľudí sa O3 v tele kumuluje a vyvoláva oxidačný stres.
5. Pochopila som správne, že z porovnania oboch značiek lepšie vychádza Twinstar?
6. Nepoužívam CO2 a v akva mi zrejme prebieha (ak hádam správne podľa načítaných diskusií) biogénne odvápňovanie. Podľa analýzy miestnych vodární z 30.9.23 máme stredne tvrdú vstupnú vodu, pH 7,7; v praxi to znamená, že by som dva dni používala a tretí deň odvápňovala membránu? (snažím sa okysľovať listami, šiškami..)
Prosím neraďte mi (ak nie ste z okolia KN a nechcete mi systém nainštalovať, dať zároveň aj akvaškolenie a inštruktáž), že mám namiesto toho investovať do COčkovania. Možno by ste mali pravdu, ale som žiaľ technický antitalent. Vopred ďakujem:).
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 15 Okt 2023 12:38 pm

V skratke a z vlastných skúseností asi toľko. Rybkám stačí väčšia hygiena akvária a častejšie výmeny vody. To je alfa omega. Pre rýchlejšie hojenie a dezinfekciu stačia v akváriu výluhy z dreva, lístia, rašeliny. To čo opisujete na rybkách je zrejme spôsobené vysokým fosforom z kŕmenia rýb mrazeným krmivom. Treba ho stále preplachovať inak hrozí opálenie plutiev. Podobný stav môže nastať i pri mikro bublinkách kyslíka počas výmeny vody. Preto je dobré vodu nechať odstáť alebo pri priamom napúšťaní používať prietokový potrubný filter. Chihiros i Twinstar je len elektrolýza, vznikajú mikro bubliny kyslíku, ten dezinfikuje vodu. Prvky sa rozpadajú na prístupnejšie pre rastliny. Teda na začiatku človek uvidí zmenu ale potom už je to len o častých výmenách večne odchádzajúcich membrán. Proti riasam je to neúčinné, proti ochoreniam rovnako. Za mňa je pre Vás jediným riešením adekvátna hygiena akvária, striedme kŕmenie a naozaj pravidelná výmena vody. Kľudne 50% týždenne. Nepoznám vaše podmienky, len z popisovaného usudzujem. Prajem pekný deň. PS: Pri stredne tvrdej vode je vápniku vo vode dostatok, silne pochybujem, že dochádza k Vami spomenutému odvápneniu. Vápenec sa bude usádzať na membránach nonstop. A pri stredne tvrdej vode sú to vyhodené peniaze za Chihiros alebo Twinstar. Toto funguje dobre len v mäkkej vode. Inak budete aj dva krát týždenne nútená čistiť membránu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod IvanaL » 15 Okt 2023 17:39 pm

Ďakujem Vám veľmi pekne za rady a informácie. Čítala som o dezinfekcii vody O3, tak som myslela, že toto je podobný princíp, len trošku lacnejší, ako ten ozón.
Vodu mením raz týždenne, no asi iba 30%. Zrejme to bude málo. A možno aj začiatočnícky "matersky" prekrmujem. Skúsim dávať iba 1xdenne.
Tie bodky na plutvičkách sa objavili len novým rybkám - 3. deň po príchode som si ich všimla. Možno stres z dopravy /kurierska služba/či nová voda, možno horšia, kto vie. Dávkujem esha 2000 (2. deň) a zatiaľ sú bezo zmeny, ani lepšie ani horšie. Tak dúfam, že som to stopla včas. Živé kŕmenie som ešte neskúšala, mám v akva v podstate vegetariánov a pancierničkovia sú čerstvý. Ale odkedy prišli (a prišli fakt veľké rybky), lietajú v hornej tretine akva pri skle ako blázni hore dolu. To som našla v inej téme, že je ok a asi údajne nálada na trenie..no možno to je aj stres. Tri dni som dávala Seachem StressGuard, ale na 3. deň som si všimla tie bodky. Na každej prsnej plutvičke jeden chumáčik. Tak som nasadila v panike eshu. Už som zažila úhyn červeníc na hnilobu plutiev spojenú s plesňou (manžel je jazierkár) a bolo to rýchle a fatálne. Pancierničkovia ale apatický nie sú, naopak, stále im "šibe"-stále lietajú po celom akva pri skle a aj pojedli pekne Veggie Tabs pokvapkanú fishtaminom. Zajtra bude tretia dávka eshy, potom vymením aspoň tých 50 %. Ale to sem už nepatrí. Ale tie výluhy ma zaujali, idem hľadať tému, ešte raz ďakujem za informácie k ionizátorom. Ušetrili ste mi peňaženku a asi aj kopec nervov:).
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 15 Okt 2023 21:24 pm

Bodky môžu byť parazit - krupička. Na to eSHa 2000 nezaberá. Treba eSHa Exit. Prípadne ich môžte kombinovať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod IvanaL » 16 Okt 2023 10:54 am

Ďakujem. Rašelina do filtra je objednaná, esha exit nasadený. Kombinujem teda radšej obe eshy. Štyria nový zelený pancierničkovia stále veľmi aktívne plávajú pri skle vo vrchnej tretine ako šialenci hore-dolu, tak hádam im to už pomôže. Ešte raz vďaka.
Prílohy
IMG_4549.jpg
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod IvanaL » 17 Okt 2023 09:55 am

prasan napísal:Bodky môžu byť parazit - krupička. Na to eSHa 2000 nezaberá. Treba eSHa Exit. Prípadne ich môžte kombinovať.

Ďakujem Vám, zdá sa, že exit pomáha. Bodky sú akoby menej výrazné a pancierničkovia už občas klesajú aj ku dnu a zňuchávajú:). Nevedela som, že krupička môže byť aj iba na plutvičkách. Verím, že to bude už ok. Doliečim, odfiltrujem uhlím a nasadím rašelinu, viac listov a hustejší predfilter, čo ma bude nútiť čistiť ho každý týždeň a verím, že komfort rybiek sa zlepší. Ionizátor by bol v mojom prípade ako dať leukoplast na špinavú ranu. Ešte raz vďaka za trpezlivosť, už som to pochopila.
Ospravedlňujem sa, za odbočenie od témy.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod prasan » 17 Okt 2023 15:05 pm

To čistenie filtrácie je diskutabilné. Niekedy zanesený filter, ktorý funguje biologicky ako má urobí viac roboty, ako príliš často čistený filter.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Chihiros Doctor

Odoslaťod IvanaL » 18 Okt 2023 18:54 pm

Vidím to rovnako, keď si idem po vzor do prírody. Preto som hľadala filter, ktorý nemusím otvoriť pol roka či dlhšie, nech nenaruším ten "mikrokozmos". Tento oase má zvlášt predfilter, vyberiem, za 5 minút vymácham "blatové" molitany a zastrčím naspäť. Filter s matrixom neotváram. Teraz mám v predfiltri molitany 30 ppi (sériovo boli 20). Keď dám 45, vydrží to podľa mňa týždeň a začne hučať=musím vyčistiť. Ale do hlavnej časti filtra sa dostane menej hrubého bordelu a zároveň bude nižší prietok. A teda interval čistenia samotného filtra sa predĺži a naviac spomalenú vodu bakterky lepšie vyčistia ako horskú bystrinu, čo okolo nich prefrčí, či? Ale nechcem zanešváriť tému, zároveň by som to rada rozobrala, lebo ja len teoretizujem a ocením skúsenosti, ako sa to tu rieši? som tu nová..
A aj práve kvôli tej biologickej aktivite som dumala nad tým chirosom - preto tie otázky vyššie "či nezabije všetky bakterky v substráte, na láve a tak". Darmo som potom sypala predraženú adu pod štrk, keď to zabijem ionizátorom. Pri chihirose aj twinstare píšu, že "dezinfikuje vodu". To ma zarazilo, lebo veď to aj uvčko či chlór. Každá minca má dve strany. Pre holandské akva s pár razborkami to je isto skvelý pomocník, no tam, kde treba aby bakterky makali a rybiek je viac ako dosť a rastlinky sú tam pre ryby a nie naopak (môj prípad), by to bolo kontraproduktívne z každej strany. Ešte raz vďaka, že si ma priviedol k rozumu:). Rašelina od sery dnes prišla, doliečim, odfiltrujem a bude nasledovať perestrojka filtra. Aj tak je zrejme komplet vymretý po tých liečivách.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.