sčervenelé plutvy karas



Akvarijné ryby - choroby, liečba

sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 04 Apr 2018 09:06 am

Ahoj,

chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám akvárko veľkosti d100 x v40 x 25cm v ňom filtráciu ktorá ide nonstop fan filter mini AQUAEL V akvárku mám 2x levia hlava závojnatka a 2x karas teleskop. leviu hlavu mám už vyše roka teleskop mesiac. karasom levia hlava sčervenali plutvy viď foto...Je to choroba? Niečo nie je ok? Je to v pohode? jeden z karasov teleskop do nich stále dobiedza do plutiev do tela. Má to súvis? teleskop ma asi cca 2cm veľké telo a levia hlava je veľká asi 5cm telo.
Poradte mi čo mám robiť. :angel:

Ďakujem :(
Prílohy
IMG_20180404_082244.jpg
IMG_20180404_081823.jpg
IMG_20180321_065136.jpg
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Reklama

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod MaceKx » 04 Apr 2018 14:33 pm

Tazko takto od stola ale podla mna to budu nejake bakterie.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 04 Apr 2018 17:38 pm

A ako ďalej postupovať? Ako zistim aká baktéria? čo im mam dať? Jedna má plutvy spustené na dne akvarka ako keby stála a sa nehýbe to nieaku chvilku kým iná ryba k nej nepríde potom pláva a po chvílke zase to isté dookola.
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod marko65 » 05 Apr 2018 09:56 am

rastooo:

mam obavu, ze jedina moznost pre teba a ryby je ich humanne utratit, nakolko maju nevhodne prostredie. Tvoje male akvarium co mas je pre nich väzenie a nasledkom stresu rybky ochoreli a pravdepodobne aj postupne oddidu do vecnych lovist. Precitaj si na rybicky.net, ake prostredie je vhodne pre karasy a zistis ze mam pravdu. Odporucam ti naštudovať zaklady akvaristiky ako je zabeh akvaria, ake procesy sa tam deju a potom zacni od uplneho zaciatku. Ver mi, ze je to pre teba najlepsie riesenie

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 05 Apr 2018 20:48 pm

Ahoj.

Určite si prečítam tu stránku. Takže inač im niet pomoci? Keď by boli v inom akvarku trebars vo vačšom, žeby som ich presunul tak by im to zmizlo? To by ich vyliečilo? Nie som mudry v tomto ale učím sa. tie karasy mam vyše roka a boli v pohode boli ani nie v polovičnom akvarku sa zvačśili tak som si zaobstaral vačšie a preto si nemyslim žeby boli vystresované z toho akvarka , že je malé či sa mýlim? neviem pýtam sa... poznám ludí čo majú napr 200l akvarka a majú tam 20 rýb a veľkych rýb a v pohode. Ja tam mám dokopy 4 karasov ako vyššie píšem aj ich miery a zabudol som že su tam ešte 2 prísavníky tie nie su veľké. Veď tam majú kopec miesta ako keby mali po 25 cm karasy jasne je to malé ale veď ešte nie su také veľké. No a rád sa nechám poučíť každá rada dobrá a tie ozaj dobré sú na nezaplatenie ale mam problém majú niečo s plutvami zrazu keď prešli do vačšieho akvarka a nechcem aby uhynuli a neviem ako im mám pomocť tak ak by niekto vedel čo to je a čo s tým veľmi pekne ďakujem za pomoc.
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod luko36 » 05 Apr 2018 21:14 pm

no može byt problem ak si ich dal do nezabehnuteho akvaria, po akom case po napusteni akvaria vodou a zapnuti filtracie si tam dal tie karasy? tieto ryby niesu určene do akvarii, a bez rastlin, to uplna pohroma, nema co vykaly spracovat. hromaždia sa.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 06 Apr 2018 07:10 am

približne po pol hodine som ich dal do nového akvárka. Použil som aj vodu zo starého akvarka. živé rastliny nemám ale veď to by problém nemal byť veď vyše roka s tými rastlinami (umelými) fungovali a nebol problém.
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod johny350 » 06 Apr 2018 14:52 pm

ak máš možnosť šupni ich do záhradného jazierka a možno budú v pohode, karasy sú studenovodné ryby, v tomto počasí ich môžeš bez problémov dať von, ak nemáš takú možnosť tak skús častejšie meniť vodu, čistá voda je základ pre zdravie rýb. Ako často im tam meníš vodu?
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 06 Apr 2018 22:23 pm

možnosť nemám do jazierka. vodu mením v rozmedzí 7-10 dní ako kedy. čo to s nimi je? prečo sa to stalo? čo to je?
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod marko65 » 06 Apr 2018 22:43 pm

rastooo napísal:možnosť nemám do jazierka. vodu mením v rozmedzí 7-10 dní ako kedy. čo to s nimi je? prečo sa to stalo? čo to je?
rastooo:
ved som ti to napisal preco sa to stalo, nevhodne podmienky - male akva, nevhodna teplota vody, bez zabehu, bez rastlin. Mas zvysene mnozstvo no2, no3, ziadna biorovnovaha, netreba ti ani merat parametre. Ak nemas jazierko, tak ich naozaj utrat, lebo sa iba trapia. V tomto pripade je naozaj jedno, aku maju chorobu, vznikla zo stresu ktory tieto ryby zazivaju v tychto podmienkach.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 08 Apr 2018 08:28 am

voda 22 stupnov .neviem možno nechápem ale ako zo stresu keď z menšieho šli do väčšieho? To mi pardon ale príde mi to dosť blbosť! a veď nemajú 20 cm... veď su malé....s tým zábehom to može byť to mi príde také, že fakt kvôli tomu sa to mohlo stať ale keď je niečo v malom a nemá problém a zrazu je vo väčšom a oveľa tak z toho nemôže mať stres, chorobu že ma malý priestor....
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod Seraph » 08 Apr 2018 09:35 am

no nie som odbornik na taketo ryby, ale podla mna moze......
rozumies: ak tvoj zivotny priestor by mal byt vo velkosti futbaloveho ihriska, tebe az tak neprospeje, ze ta po polrocnom pobyte na WC premiestnim do obyvacky (metafora), takze to kludne moze byt tym....skratka aj ked zlepsenie podmienok ale z dlhodobeho hladiska nic moc....to ti asi chcu povedat...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod newsted » 09 Apr 2018 13:33 pm

Samozrejme neutracaj ich, neviem preco sa davaju taketo rady na akva fore.
Ak mas dalsie akvarium, presun cast filtracnej hmoty (napr pol molitanu) do noveho akva. Vo vode zo stareho akvaria je nitrifikacnych bakterii minimum. Ak v tom starom akva vobec nemas zivu osadku tak mozes presunut cely filter.
Nenapisal si ziadne info o zalozeni akva, frekvencia vymeny vody atd.
Ak je akva novozalozene, sprav to co som napisal hore + vymienaj vodu denne cca 20%, je to hruby odhad, kedze nenapisal si hodnoty Amoniaku, NO2 a predpokladam, ze ziadne akva testy nemas.
Zacervenanie plut moze znamenat vela veci. Choroba, zvysene hodnoty amoniaku atd. Moze to byt bakterialneho charakteru, ale nezacyklovane akvarium je tazko liecit.
Musis napisat viac info ak chces lepsiu pomoc.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 09 Apr 2018 20:43 pm

No to ani ja neviem prečo su tu také rady. Obratim sa tu na pomoc a dostavam take väčšinou nepekne odpovede. Nevadi... niektoré odpovede mi pomohli rozmýšlať a tak som použil sera omnipur for 1000l. Stav sa zlepšil nemaju už také hrozné tie plutvy ale stále to nie je na 100%. Jeden karas mi plával tak že akokeby sa postavil na dno akvarka. po nasadení omnipur cca 48 hod prestal a pláva v pohode. Možno som spravil chybu v tom že keď som ich dal do nového akvarka tak som mal zakalenú vodu tak som použil prípravok na vyčistenie vody do 24 hod bola čistá a nedal som tam sera aquatan na úpravu vody. zabudol som na to alebo ja už neviem prečo. tak možno kvoli tomu. V stredu 4.4. som vytiahol polovicu vody dolial novú a dal už aquatan. Omnipur tam mám od štvrtka rozmýšlam zajtra vytiahnut polovicu vody naliať novú dať aquatan a počkať 24- 48 hod a keď znova použiť omnipur. Hm?
V akvarku mám na spodu riečny štrk ten mi bol odporúčaný keď som zakladal akvarko len do väčšieho som dal väčšie kamienky. Sú tam rastlinky umelé a porcelánové veľké kamene 2x.filtrácia ide nonstop.
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod newsted » 09 Apr 2018 23:49 pm

Mohol si napisat viac info. Bo este stale nevieme ake stare je akva, ako casto menis vody, ci je zabehnute atd.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod marko65 » 10 Apr 2018 11:54 am

rastooo: bolo ti vysvetlene, ze mas nevhodne akva pre tieto ryby, tym padom ich tyras. Ak ich nemas kam dat (jazierko alebo velke akva s vyhovujucimi podmienkami) tak moja rada je urcite na mieste. Je to urcite lepsie ako ich dusit v cpavku v tvojom miniakvariu.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 10 Apr 2018 12:21 pm

Voda menena 7-10 dni. Akvarko nove ma mesiac. Presunute ryby z mensieho do vacsieho. Voda pouzita aj zo stareho akvarka to malo rok.vysvetlene? Boli v mensom a v pohode. Su vo vacsom a su tyrane??? Tomu nechapem... Dokazu sa otocit dokazu plavat nemaju 20cm . Su vacsie akvarka maju vacsie ryby a je ich tam aj 20 a v pohode. Ja mam len 4 a to 2 telo bez plutiev cca 7 cm a 2 po cca 2 cm.
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod marko65 » 10 Apr 2018 13:05 pm

rastooo: to hovoris ty ze v pohode, zit a prezivat je rozdiel. Tieto ryby extremne spinia vodu a v tak malom objeme neviem ci dokazes udrzat kvalitu vody. Ale ako pises, viedia sa otocit, takze ok Pozri, je to tvoje akvarko, urob ako uznas za vhodne. Ja som vyjadril svoj nazor, za ktorym si stojim.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod newsted » 10 Apr 2018 15:54 pm

Jasne, ze dokaze udrzat kvalitu vody, 100L na zaciatok nie je zle. O kvalite zivota by sa dalo polemizovat. Utracat, to urcite nie.
Co s akvarkom mas v prispevku 09 Apr 2018 12:33 pm.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod rastooo » 10 Apr 2018 22:37 pm

Dnes som vymenil1/3 vody dal somaj sera fishtamin. Dam tam znova omnipur. Podotykam stav rybiek sa zlepsil po tom ako som tam dal omnipur. Udajne je mozne ze tym ze som ich presunul dal nove kamienky sa to cele zakalilo a mohli chytit bakteriu. K tomu otoceniu...myslel som to tak ze ryba by sa mala vediet v akvarku otocit v pohode podla toho by malo byt minimalne siroke. Ako spravim testy? Vody? Este takto ja viem ze spinia to mi bolo povedane na zaciatku ked som si zaobstaral prve akvarko ale prvy rok obrazne povedane ...v mensom akvarku som ani nevedel ze mam rybky.
rastooo
 
Príspevky: 9
Založený: 04 Apr 2018 08:41 am

Re: sčervenelé plutvy karas

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Feb 2023 11:18 am

newsted napísal:Samozrejme neutracaj ich, neviem preco sa davaju taketo rady na akva fore.
.

Konečne normálny názor v tejto komunite "humánnych utrácačov". :)
Omnipur bola skvelá voľba. Ako sa majú ryby?
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.