nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety

Odoslaťod Akasz » 11 Apr 2018 12:35 pm

img_1581.jpg
img_1577.jpg
Ahojte, potrebujem poradiť, či robím všetko správne:

Mám nové Akvárium FLUVAL Flex 57 l, LED Wat: 10W LUX: 2450 Počet LED: 54 + 6 RGB Barevná teplota: 7500 K Výkon čerpadla: 500 l / h. Cca pred 2 týždňami som nanovo nasadil rastliny Crypt.wendtii tropica 1ks, Crypt.lucens 2ks,Crypt.balansae, mach Vesicularia dubiana2 ks a 2 ks Anubias.
Sadil som do substrátu a prekryl čiernym štrkom. Koreň bol máčaný 3 týždne. Dávam granulovanú rašelinu do filtra, chcem mať tmavú vodu a tiež znížiť pH.
Asi týždeň dozadu som vymenil polovicu vody za vodu z akvaristiky od známeho s vypratým filtrom pre rýchlejšie zabehnutie.
Nedával som žiadne baktérie ani hnojivo pre rastliny,Vodu som prvý týždeň menil každý druhý deň 2/3-ny objemu. Dával som vždy Aquatan podľa návodu. Filter ide nonstop od začiatku, svietim cca 12 hodín denne.

Dnešné parametre vody: (sú stále od začiatku, okrem NO3 ktoré stúplo z 20 na 100 a NO2 ktoré stúpli z 0 na 1 po priliatí vody z akvaristiky.)
NO3 - 100
No2 - 0-1
GH - okolo 16d
KH - 10d
PH- 7,6-8
Cl2 - 0

Chcem chovať Rasbory klinové, Tetru červenoústu alebo citrónovú prípadne neonku pravú. Samozrejme len jeden druh, žiadny iný druh ryby tam nebude. Chcem hejno cca 30ks.


Moja otázka:
Môžem tam chovať ešte aj Neocaridina davidi 10 ks?
Kedy je vhodné ich tam dať? Môžem už aj teraz, resp. skôr než tam dám ryby?
Na Anubiase sa mi vyhodili čierne bodky na listoch, zospodu je list po okrajoch čierny vrátane žilkovania. Cryptocoryny sú v poriadku a tiež aj machy.
Mám začať hnojiť aj keď tam mám výživové dno? Stačí mojím rastlinám dané osvetlenie? Sú tie rastliny zvolené dobre resp. stačí taký počet?
Posielam foto akvárka aj Anubiasu, boky sú čierna fólia.

Ďakujem za rady.
S pozdravom M.
Prílohy
img_1582.jpg
Akasz
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Apr 2018 11:57 am

Reklama

Re: nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety

Odoslaťod Akasz » 11 Apr 2018 12:56 pm

zabudol som napísať, že teplota vody je konštantná 25st. Mám začať trošku kŕmiť aj keď tam nie sú ešte ryby?
Akasz
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Apr 2018 11:57 am

Re: nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety

Odoslaťod Hora » 11 Apr 2018 14:01 pm

Akasz napísal:Dávam granulovanú rašelinu do filtra, chcem mať tmavú vodu a tiež znížiť pH.

Ahoj,používaš Aquatan,tak prejdi na Aquatan blackwater a ten ti urobí tmavú vodu a obsahuje všetky zložky ako obyčajný na odbúranie kovov,chlóru,má humínové kyseliny,stopové prvky.S rašelinou pH veľmi nezbiješ pri takom množstve len vo filtri a je hodnotnejšie mať biomolitan alebo keramiku ako náplne.
Akasz napísal:Vodu som prvý týždeň menil každý druhý deň 2/3-ny objemu.

zbytočne toľko,ale je dobre,že si nezarybnil,vtedy by to bolo treba častejšie.
Hodnoty NO2 sú v normálnej vyššej hodnote pri zábehu a už budú tretím týždňom klesať.
NO3 sa dvihlo až na 100? to ti dali vodu z akého prerybneného akvária :?:
Bez paniky meň 1/3 obdeň a samozrejme s rybkami počkaj.
Akasz napísal:Chcem chovať Rasbory klinové, Tetru červenoústu alebo citrónovú prípadne neonku pravú. Samozrejme len jeden druh, žiadny iný druh ryby tam nebude. Chcem hejno cca 30ks.

Jednodruhová nádrž je fajn,lenže si vybral nevhodné na tvoju veľkosť.To akvárium má výšku na úkor potrebnejšej dlžky.Hoci je objem 57l,ani jeden tebou vybratý druh by som nedal kvôli tým 40cm na dlžku a už vôbec v počte 30ks.
Popozeraj si nenáročné a do tvojho chemizmu vody vhodné Razborky škvrnoocasé alebo R.galaxy,ktoré v týchto počtoch môžeš mať a k nim na dno napr. Pancierníček malý.
Menšie rybky ti opticky zväčšia akvárium,Razbora klinová je raz taká a na tej dlžke akvária jej nebude dobre.
Akasz napísal:Moja otázka:
Môžem tam chovať ešte aj Neocaridina davidi 10 ks?
Kedy je vhodné ich tam dať? Môžem už aj teraz, resp. skôr než tam dám ryby?

Môžeš aj pred rybami,ale počkaj na zabehnutie,keď bude NO2 nemerateľné a NO3 bude niekde 10-30mg/l.
Akasz napísal:Mám začať hnojiť aj keď tam mám výživové dno? Stačí mojím rastlinám dané osvetlenie? Sú tie rastliny zvolené dobre resp. stačí taký počet?

Rastliny máš nenáročné,svetlo slabšie na 40cm výšku,no bude stačiť,keď to nepreženieš s moc tmavou vodou.
Živiny budú brať zo substrátu a tieto pomalšie druhy by som nedopoval.Kryptokoryny sa dlhšie zakoreňujú,tak sa snaž nepresádzať a Anubias si sadil alebo viazal?
Ak to nepreženieš s nevhodne veľkými rybami a ich počtami,že skončíš s prerybneným akváriom,tak menšie spomínané rybky toho veľa nenakadia,čo by rastlinám v budúcnu po vyčerpaní živín zo substrátu malo stačiť.
Aj tak by som ale dal vyššiu rastlinu pre možnosť úkrytu rybám,aby nestresovali v otvorenom priestore.Niekde vzadu Valisnériu spiralis alebo si niečo pohľadaj.
Akasz napísal:Mám začať trošku kŕmiť aj keď tam nie sú ešte ryby?

Chybu neurobíš,máš baktérie z iného filtra a potravu nejakú treba,no naozaj len štipku rozdrvených vločiek.
Riasy,bodky,povlaky sú súčasť zábehu,počkaj na stabilizovanie akvária.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety

Odoslaťod Akasz » 11 Apr 2018 14:38 pm

Ahoj , v prvom rade ďakujem za odpoveď,

jj, to akva v predajni je celkom zarybnené :-D , Jeden Anubias som naviazal na koreň, ten druhý som zasadil, ale tak aby boli v substráte len korene, tá hlavná časť z ktorej rastú listy je nad úrovňou štrku. Takže hnojiť netreba? Myslíš, že tam mám ešte pridať nejakú rastlinu, aspoň v košíku? Než sa to zabehne?
Meniť vodu každý druhý deň mám aj naďalej, áno? Neovplyvní to negatívne baktérie? Tá R.Galaxy je pekná, neublíži jej tmavá voda?
Ďakujem
Akasz
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Apr 2018 11:57 am

Re: nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety

Odoslaťod Hora » 11 Apr 2018 15:29 pm

-zmeraj vodovodnú vodu po 10min. od napustenia do pohára,
-každá(primeraná podmienkám) pridaná rastlina stabilite len pomôže,ale nechať v košíku,to sú čo za myšlienkové pochody?
-nehnoj
-vodu zatiaľ obmieňaj aspoň než dosiahneš,znížiš max 50mg/l NO3,riasová prevencia a ďalšiu darovanú dusičnanku použi na kvety,nie akva
-baktérie sa zachytaváju na tvrdom povrchu,vo vode ich je minimum a ak sa bojíš zbytkov chlóru,tak tvoj Aquatan ho eliminuje
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nové akvárium FLUVAL Flex set a krevety

Odoslaťod Akasz » 11 Apr 2018 16:07 pm

Voda z vodovodu po 10min.:
NO3 -25
NO2-0
GH-10d
KH-15d
pH-8
Cl-0
Akasz
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Apr 2018 11:57 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.