Rastlinný 180l sen



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 19 Aug 2017 22:06 pm

Ahojte,
od mala sa mi páčili akvária. Už asi 7rokov mám malé 54l akvárium s nenáročnými rastlinami a bežnými rybkami. Niekedy sa mi darilo, gubky sa množili, rastliny rástli, dokonca ricia na dne bublinkovala. Pre mnohých sú to bežne veci, ale ja som sa z nich tešil. Nastalo aj veľa problémov, kompletný úhyn gubiek(nemyslím že boli premnožené), kompletný úhyn nového osadenstva po znovu založení akva, sinice, žabí vlas, odhnívajúce rastliny......Pri akvaristike som napriek tomu ostal. Možno aj pre malú rastlinku (Microsorum pteropus), ktorú mi daroval akvarista so slovami „Tá je vzácna, tú si váž“. A tak som kvôli malému 3mm lístočku s korienkom (ktorý mi z nej ostal) mal stále napustené akva, a dával pozor, aby sa nestratil :).

Nedávno sa mi podarilo výhodne kúpiť 160l akva, 0,5kg co2, osvetlenie a filter. Nastal čas posunúť sa ďalej a splniť si svoj sen rastlinného akvária.


Budem veľmi rád ak mi poradíte, prípadne táto téma niekoho inšpiruje tak, ako veľa vašich akvárií mňa.


Nové Akva

Akvárium
90x40x50 (dxšxv)

Filtrácia
eheim 2211 + aquel fan 3. Mám ešte jeden 2211 so zlomenou oskou a výtokovým kolienkom. Buď ho opravím, alebo neskôr kúpim jeden výkonný filter.

Osvetlenie
2x24w t5 + 33w led pásy 6500k stmievané arduinom. Odskúšané na malom akva, funguje, ale je vhodné zvýšiť PWM frekvenciu. Chladiče sú už doma. Budem spájkovať.

Dno
Nevyužitý filtračný kremičitý piesok frakcia 2-3mm + výživové dno (pravdepodobne TetraPlant Complete Substrate 5kg), oddelené sieťkou.

CO2
Dennerle CO2 0,5kg + Dennerle Flipper (3prisavky). Neskôr plánujem zameniť za externý reaktor. Mám čínsky elektromag. ventil. Som zvedavý na funkčnosť.

Pozadie
Natretá zadná stena čiernou farbou

Dekorácia
Korene- Vlastný zber, posypané 1kg soľou, zaliate vriacou vodou, premyte a máčané v nezariadenom akva cca 2 mesiace.
Kamene- Vlastný zber, nájdené na umelo vysypanej ceste k domom. Tmavo sivé až čierne. Nešumia.

Stojan
Skrinka vlastnej výroby. Dosky sú objednané, budú narezané začiatkom týždňa.

Hnojenie
pmdd zložky mám, budem musieť naštudovať. Mám peristaltické pumpy na neskoršiu automatizáciu, keďže budem v škole.

Rastlinky
zatiaľ vôbec neviem. Chcel by som mať v popredí koberček.

Rybičky
budem riešiť až ako posledné. Určite aj nieaký húfik (možno tetra červená, žiarivá, amapanska ?? ).


Chcel by som všetky veci zladiť a vytvoriť pekný layout. Prikladám foto dvoch veľmi orientačných umiestnení koreňov (počas luhovania).



Najbližšie ma čaká:

-výroba skrinky
-kúpa podložky alebo karimatky pod akva
-kúpa výživového dna -je vhodné mnou zvolené ??
-premytie štrku, kameňov, koreňov

Budem rád za akékoľvek pripomienky a návrhy.
Ahojte!

20170613_001513-01c.jpeg
Verzia1
20170621_212142-01c.jpeg
Verzia2
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Reklama

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Azaza3l » 19 Aug 2017 22:40 pm

Ahoj, drzim palce. Verzia 1 vyzera dobre :) Potom sa podel o skusenosti z cinskym ventilom a peristaltické pumpy ma tiez zaujali...na ebay som videl, bolo to masivne, tazke, oldschool a drahe :) ty mas ake ?
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 20 Aug 2017 21:39 pm

pumpy mám takéto. Su pomerne malé. Automatizáciu budem riešiť až ako poslednú, keď bude akva zabehnuté a hnojenie odskúšané. Potom dám vedieť :wink:
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Seraph » 20 Aug 2017 22:22 pm

Drzim palce a ak mas nejaku skusenost s tym eheim 2211, tak budem rad ak sa podelis (myslim ako ho nastartovat, pripadne nejake skusenosti), kedze ide o moj prvy ext. filter mam ho aj s dvojkohutmi a stale novy caka v krabici, kedze skusam dry start...mam tu o tom aj relativne novu temu v casti Vase akvaria...54l iwagumi pokus
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 20 Aug 2017 22:34 pm

skúsenosti s ním zatiaľ nemám, ale je o ňom veľa písané napr. tu: eheim-classic-2211-t12367.html
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Hora » 21 Aug 2017 00:06 am

Ahoj,takéto plánované zakladanie a príprava je super,málo častá v dnešnej dobe ale už nie si ani greenhorn :)
Rastlinné akvárium paráda,ale na dosiahnutie by som zvážil niektoré veci vo výbave.
K layoutu nemám ten správny cit,na to sú tu iní fachmani :oops: ale z tvojej ponuky sa mne páči č.2.

Ako si sám dal link na 2211,tak si čítal,že ich máme v 30l akva.Doporučované objemy do 150l fajn,ale nie s gupkami ako si mal,len nejakú skupinku malých rybiek v hustozarastenom akváriu.Ale poviem pravdu,že si neviem ten filtrík predstaviť v 160l.
Celkovo rada classic je dobre udržovateľná a šlape bezproblémov.Určite by som ale popozeral niečo silnejšie,ak classic tak min. 2215(že na 350l akvária ber s rezervou,bol by ok) alebo 2217 už cez rampu po celej zadnej stene akvária alebo niečo s podobným prietokom.Cirkulácia je nutnosť s CO2 na premiešavanie.Moj názor je,že ani 2x2211 nebude optimal.Ale vyskúšaj.Veď prejdi témy filtrov.

CO2-pollittrová fľaša je žalostne málo na ten objem,vydrží 2-3 týždne a budeš lietať po plničkách.
Neviem odkiaľ si,no sú firmy,ktoré zapožičajú fľaše za zálohu(aj tak by si investoval do vačšej) a v prípade zrušenia CO2 ti ju pri vrátení vrátia.Dovtedy by si platil len výmeny plná/prázdna (8l cca 6€,vydrží cez 6 mesiacov) a dvakrát do roka výmena nie je náročné.
S tým fliprom veľa vody nenamútiš,reaktor je určite lepšia voľba ale ak by si ostal u rady classic :idea: poviem ti z vlastnej skúsenosti,že tie filtre potiahnú bez zavzdušňovania rovno hadičku do nasávacieho koša a plyn máš rozpustený na 100% bez preháňania.Najlepšia voľba,najlacnejšia,najefektívnejšia.Ale potreboval by si ako som spomínal vyššie min.2215.Idem tak s 2217 vo vnútri so Siporaxom a záchytným kolečkom molitanu TN10.Viem,že všetko sú financie.
Ak nie sú až taká prekážka :roll: pH controler je ´dalšia neoceniteľná investícia,s ním máš cočkovanie dokonalé.

Tetraplant je dobrý ale prečo ho chceš oddeľova´t sie´tkou? Pri silnokoreniacich rastlinách(Valisnéria,Hygrophila.....) bude ich prerieďovanie/vyťahovanie s koreňmi pakáreň neskutočná,bude sa ti dvíhať celé dno,ostanú zbytky v substráte.Ak výživný substrát prekryješ dostatočne štrkom,nemaj obavy o únik živín do vodného stlpca.Pri gupkách si bol nútený na drastické odkaľovanie,pri tvojom pláne Tetry červené-žiarivé kľudne rýpanie do dna odpadá,jednoducho netreba.Odkaľovanie je pri rozumnom zarybnení a krmení zbytočne narušovanie substrátu a tým možná ponuka pre riasy.

Do budúcna ideš cestou alchýmie a kúpa testov ťa neminie,nešetri a rovno kúp poriadne JBL Fe,PO4,NO3 a kvalitnú náplň do DC tiež JBL alebo Dennerle,
Menej využívam kvapkový pH.Predpokladám,že budeš mať DC? pH test ti povie akurát presnejšiu hodnotu mg/l,GH,KH použiješ raz a budú stáť nepoužívané.Skor by som miesto PMDD pozrel PPS pro.

Svetlo máš dobré aj na náročnejšie rastliny ale bude záležať všetko na nastavení CO2 aj hnojenia.
Nech sa darí.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Aug 2017 02:42 am

Líbí se mi ta flaška v akváriu. Kdybys ji takto nechal, rozhodně to bude originální!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Seraph » 21 Aug 2017 07:26 am

filipis napísal:skúsenosti s ním zatiaľ nemám, ale je o ňom veľa písané napr. tu: eheim-classic-2211-t12367.html

ano dakujem, o tej teme viem,...
a je pravda, ze 2211 by asi do tak velkeho akva nestihalo, resp. po urcitom case, kedy sa prietok zmensi to uz bude dost malo....ale kto vie, mozno sa to da skusit....uplne skepticky by som nebol
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 21 Aug 2017 21:29 pm

@Hora, ďakujem za cenné rady. Zatiaľ som nič okrem dreva na skrinku a chladiča na led nekupoval. Chcel som použiť čo najviac z domácich zásob a ušetriť financie na kúpu rastlín a testov. Ale...

Filtre- do opravy jednej pokazenej 2211 a kúpe filtračných náplni do obidvoch Eheimov by som musel investovať cca 50e. Od ideálu by to malo ďaleko. Preto bude asi lepšie kúpiť novy. Pravdepodobne Tetratec EX800 plus pripadne Ex1200 plus, s tým, že asi ponechám originálne náplne.

Co2- s tým prenájmom fľaše super nápad. Budem sa informovať v miestnej plničke. Prípadne na zábeh vystačím s tým čo mám a potom kúpim novú fľašu. Čo sa týka reaktora, ak flipper nieje dostačujúci, tak budem musieť niečo naštudovať a vymyslieť. Dropchecker bude.

Dno- Výživný substrát som ešte nemal, preto z neho mám trochu obavy. Je pravda, že kremičitý piesok je ťažký, odkalovať zo dna nebudem ale aj tak. Myslel som si, že pri presádzaní korene radšej odstrihnem a nechám zhniť v dne. Pri prípadnej prerábke a manipulácii s koreňmi/kameňmi bude oddelenie prínosné. Budem rád, ak sa podelia o skúsenosti viacerý.
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Hora » 22 Aug 2017 09:49 am

filipis napísal: Myslel som si, že pri presádzaní korene radšej odstrihnem a nechám zhniť v dne. Pri prípadnej prerábke a manipulácii s koreňmi/kameňmi bude oddelenie prínosné.

Áno,je to možný postup,len ak prerieďuješ napr.Valisnéria má bohato rozložené korene a potom by si nemal miesto na posadenie novej rastliny,nebolo by ,,vzdušné" dno.Príklad:Aponogeton má dlhšie korene ako samotná rastlina nad substrátom :)
Viem,že tvoj vyskladaný konárový stred chceš narušovať minimálne,no 1-2x za rok sa pri rýchlorastúcich rastlinách nevyhneš radikálnej údržbe rastlín.Vtedy je dôležité opatrné vyťahovanie s minimálnym roznesením obsahu pod štrkom a poriadne odkalením posťahovať bordel z povrchu.Po takých úkonoch je pravdepodobnosť výskytu rias za pár týždňov vyššia.

Pri filtroch naddimenzovať výkon do rezervy v budúcnu je dobrá úvaha,ale 1200 ak nebudeš mať rampu bude silná,jedine vložiť jemnejšie náplne na skorigovanie v začiatkoch.800 s tvojim plánovaným zarybnením a druhmi bode ok.To je dilema,ktorú si vyrieš :wink: Pri cočkovaní,hnojení je rampa paráda,všetko máš všade :D Niekomu to ale nesedí.

K tej kúpe novej fľaše.Bude ti ľúto ju pustiť do obehu pri výmenách kus za kus,lebo bude fungel nová s dlhým atestom.Budeš čakať radšej na jej naplnenie a nie vždy sa podarí plniť na počkanie.Smerujem tam,že bude akvárium bez CO2 a budeš hľadať ďalšiu fľašu do rezervy.Preto je lepší prenájom,ak to ide v tvojej pobočke a meniť ks za ks.
Ešte rada do budúcna.Nekupuj fľašový závit W21,8 ale G3/4,podľa toho aj redukčný ventil.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 03 Sep 2017 20:43 pm

Trochu som pokročil.

Stolík je skoro hotový. Ostáva mi už iba uchytiť čelo šufľa a dvierka. Dosky sú kastamonu a391 (v skutočnosti vyzerajú trochu inak ako na foto). Dal som ich narezať a opáskovať v miestnom nárezovom centre. Jedna celá doska by mala stačiť na 2 takéto skrinky, ak sa správne urobí nárezový plán. Uisťovali ma, že to tak spravia, avšak dostal som až 3 odrezky, tak som zvedavý. Silne odporúčam sa vopred informovať či sú zadané rozmery vrátane hrán, alebo iba dosky. Ja som tak nespravil. Predpokladal som, že zadávam iba rozmer dosky a hrana sa bude lepiť nato. Avšak oni brali rozmer vrátane hrany a tak mi na vrchnej doske tých 4mm trochu chýba. Posuvy som použil najlacnejšie guličkové za 0,86€. Keďže mám jedno čelo na 2šufle ide to trochu ťažšie. Na vysunutie použijem Bum push systém. Čas overí funkčnosť tohto lacného riešenia.

20170830_184117-01.jpeg
akva_stolik_vyroba.png


Led pásiky som nalepil na chladiče. Do chladiča a pásoviny som vyrezal závit a spojil všetko dokopy. Bude položené na osvetlení Odysea 2x24w t5. Led pásiky sú staré z nezrealizovaného projektu SMD3528 6500K celkom 30W. Neskôr by sa mi páčilo celé osvetlenie prekryť plechom a zavesiť nad akvárium. Momentálne to je absolútne nepodstatné.

akva_osvetlenie(1).png


Pre Filter a ani použitie sieťky ešte niesom rozhodnutý. Začínam zvažovať aj neoddelenie výživového dna a štrku. Filter ex800 je výrazne lačnejší a má polovičnú spotrebu, ale bude stačiť? Ak sa rastlinkám bude dariť možno pribudnú sklené lily pipes.

Onedlho budem potrebovať riešiť rastliny a layout.

Budem rád za akékoľvek postrehy.

Ps. Dosť sa rozpisujem, ale niekomu to možno pomôže :roll:
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 05 Sep 2017 10:32 am

Práve som kúpil Tetra CompleteSubstrate. Mám silne podozrenie, že je to iba kremičitý piesok frakcie 1mm v kýbliku Tetra. :evil:
Môžete mi to niekto potvrdiť?
Prílohy
20170905_100012-1.jpg
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Hora » 05 Sep 2017 10:55 am

Je to cisty Hagen.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 05 Sep 2017 11:25 am

Kupovaný v internetovom obchode s ktorým sú mnohý spokojný. Som zvedavý ako zareaguje predajca. :x
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 05 Sep 2017 19:50 pm

Bol som ho vrátiť. Predajcovi sa taktiež nepozdával. Otvoril nové balenie a bolo rovnaké. Jeho dodávateľ tvrdí, že je v poriadku. Nechal mi vzorku a bez problémov vrátil peniaze. Vyzerá ako takmer úplne čistý štrk. Teraz neviem či ho skúsiť kúpiť inde, alebo vybrať iný substrát. Tera CompleteSubstrate sú tiež dva druhy kýblikov .

A ja som sa už tešil, že budem riešiť rastliny a koncom týždňa sadiť. Zdá sa, že po 2. týždni založenia, ktorý je často krízový, nechám akva napospas osudu. :(
Prílohy
20170905_162253-1.jpg
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod Hora » 05 Sep 2017 20:01 pm

http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... e-5kg.html
Mne sa nezdá,jedine že by ho prerobili,použil som ho pred 3 rokmi a mal inú konzistenciu,presne ako predáva Akvatera,veď vidíš,či to je čistý štrk alebo nejaké mäkšie hnojivé časti medzi tým.Aj ten balíček vyzerá ako čistý štrk.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 05 Sep 2017 20:54 pm

Žiadne mäkšie časti tam niesú. Iba veľmi málo nečistôt.Vidno ich na foto v sáčku. Idem hľadať info aby som mohol objednať niečo nové.

Čo sa týka rastlín, ak je na výber je lepšie kúpiť rastlinu invitro alebo v košíčku? Koľko cca budem potrebovať?
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 02 Máj 2018 14:40 pm

Po dlhej dobe som sa do toho konečne pustil. Potrebujem ešte upevniť korene a chcel by som čo najskôr sadiť. Budem rád za akékoľvek postrehy.

Stačí lepidlo Seachem Flourish na zlepenie drevo-drevo, pripadne drevo-kamen?
Prílohy
20180502_132704-1-min(1).jpg
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 04 Máj 2018 22:49 pm

Tak rastlinky zasadené, základná technika zapojená. Neviem sa naň vynadívať :roll:

Korene som pospájal podľa potreby šróbom, drôtom, nylonom- lepidlo som na ne neskúšal. Od včera nabehol veľmi slabý mliečny zákal a filter (ex1200) od rána neprestal hučať. Dúfam, že sa to zlepší.

Myslíte, že by som mohol začať s opatrným prihnojovanim pomocou pps pro?

Testy nemám, zvažujem kúpu.
Prílohy
20180504_013013-1.jpg
20180504_220413-1-min.jpg
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod ivanl » 07 Aug 2018 18:11 pm

dal si pod ten strk aj nieco ine?
ivanl
 
Príspevky: 1
Založený: 05 Aug 2018 06:56 am

Rastlinný 180l sen

Odoslaťod matus.galan » 07 Aug 2018 22:36 pm

No vyzera to tak,ze tam nema nic ine. Neviem ako ti ta kobercovka v tom bude rast.

To svetlo sa mi bud zda slabe alebo je to fotenim?
Inac to akva by som si vedel krasne predstavit bez tej kobercovky, mozno okolo korenov dole nejaky mensi anubias a plavajuce rastlinky a parada.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 08 Aug 2018 22:56 pm

@ivanl- na spodok som dal dennerle deponit mix. Akurát v ľavom prednom rohu, kde je prekrytý iba 3cm štrku sa objavuje riasa.

@matus.galan - svetlo sa zdá slabé iba na fotke. Akva dokonca prevádzkujem iba na led pásikoch, v skutočnosti je pekne osvetlené. Viac v nasledujúcom príspevku.

:)
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 08 Aug 2018 23:21 pm

Ahojte, prinášam moje postrehy, aktuálne info a plány.

Par dní po založení sa objavil jemný zákal, pravdepodobne vírniky. Výmena vody ich počet iba zväčšila. Za asi týždeň sa samé stratili.
Dva týždne po založení nastala invázia hnedej riasy. Vyzeralo veľmi zle. Vypol som trubicové osvetlenie, svietil iba led pásmy a co2-čkoval. Časom ustúpili :)
20180517_191337-1.jpg


Priznám sa, že hnojenie a prevádzku co2 som značne zanedbával. Posledný týždeň už hnojím poctivo. Niečo medzi klasickým ppspro a chnurovým upraveným z časopisu akvarium28. Keďže často niesom doma, musím sa už dokopať k naprogramovaniu peristaltickych púmp. Čínsky elektromagnetický ventil sa nebezpečne prehrieval, takže je odpojený a co2 ide nonstop. V budúcnosti by som chcel vyrobiť externý reaktor na rozpúšťanie co2. Výmeny vody minimálne (asi 2x od založenia).Od problému s hnedou riasou svietim iba starými led pásmi (30w), 10h, a rastliny prekvapivo rastú. Aj HC :)

V popredí akvária sa nachádza Hemianthus callitrichoides (HC). V ľavom prednom rohu sa jej darí viac ako na vyvýšenom mieste pod korenmi, kde sa nedrži v substráte. Je zaujímavé, že aj pri tak slabom osvetlení ,síce pomaly, ale rastie celkom fajn.
V zadnej časti je Eleocharis sp. 'Mini, pôvodné listy celkom zhnedli. Pripisoval som to riase ale ukázalo, sa že pôvodná rastlina odhnila a súčasne vyrástli nové listy.
Hydrocotyle tripartita "Japan" a Limnophila sessiliflora som zvolil ako rýchlo rastúce, zábehové rastliny. Hydrocotyle tripartita má deravé listy - vzhľadom na časté nehnojenie sa ani nečudujem. Limnophila sessiliflora pôjde časom celá preč.
Čakám, kedy konečne začnú rásť Microsorum pteropus,trident a windelov. Dúfam, že budú dominantné rastlivy v akváriu, ale zatiaľ sa im veľmi nechce.

Ryby sú z pôvodného akva 5ks tetre medená a už iba 2otíci + 2ks slimák Military helmet + 6ks Neocaridina Yellow Fire a jeden priesvitný votrelec. Mám problém, že mi zdochli 3 Nerity a aj 4 dospelé koluľky, už mám iba malé, ktoré nerastú a ubúdajú. Má podozrenie na veľmi mäkkú vodu, keďže sa v rýchlovarnej kanvici tvorí minimum (ak vôbec) vodného kameňa. Čo si myslíte?
Plánujem kúpiť 30ks tetry ohnivej + 14ks Razbora ranongská + by to chcelo aj niečo väčšie, dominantnejšie. Nieaký typ?


20180808_211630-1-min(1).jpg

20180808_211913-1-min.jpg
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Re: Rastlinný 180l sen

Odoslaťod filipis » 19 Júl 2020 16:48 pm

Ahojte, po dlhšom čase a nečakaných udalostiach pripájam aktuálne info. Fotku z februára 2020 novšiu už nespravím :oops:

Ale postupne.
IMG_20200205_175612c.jpg


Akva fungovalo bez CO2, bez hnojenia, osvetlenie iba led 33W, výmena vody raz za asi 3 mesiace, vonkajší filter eheim 2211 a vnútorný aquael fan3 (keďže tetratec ex1200 bol podľa mňa hlučný). Rastliny pomaly rástli, jediný problém bola sinica. Keď to už bolo zlé, tak som ju pozbieral.

Pekné , skoro bezúdržbové akvárium, ktoré mi robilo radosť. Až do dnešného rána.

Ráno ležím v posteli, zazvoní budík, odkladám o 5min, a ležím ďalej. V to počujem PUK a VODU. Napadne mi, že vyskočila hadička z externého filtra a hneď stojím pri akváriu. Hadička je v poriadku. Voda sa leje z celej hrany....... Skúšam sklo zatlačiť. zabralo to, voda už netečie, uf. V priebehu tých 5sekúnd vytiekla asi skoro 1/4 vody. Čo teraz, akva pustiť nemôžem a mobil na posteli, po chvíli moje volanie započuje sestra. Začína utierať vodu a ja odčerpávam do vedier.

Zdá sa, že sme to obstáli bez ujmi mimo akvária. Obrovské šťastie. V lepšom čase to pustiť ani nemohlo.
IMG_20200719_093643c.jpg


O Akváriu :
Bolo kúpené na inzerát od staršieho pána, vek si netrúfam odhadovať ale bude staré. Spoje sú pekné nezariasené, bez vzduchových bublín. Rosenie som nespozoroval. Večer predtým som menil po dlhej dobe vodu. Prvý krát som sa ale mierne opieral o hornú hranu skla. žeby možná príčina??? nechápem to.

Zaujímavosť o tetrach ohnivých:
sú inteligentné :), keď zistili, že v rohoch niesu v bezpečí, zmenili taktiku a schovávali sa pri skalách. V priamom ohrození predstierajú smrť, väčšinou sa v poslednej chvíli zázračne preberú :) ešte že ich bolo len 20.

Dúfam že som neodradil veľa akvaristov a nospôsobil nespavosť tým súčasným, ale je dobré byť pripravený na všetko.
Ja si momentálne užívam absolútne ticho v izbe a zháňam nové akva rovnakých rozmerov.


Stretli ste sa s niečim podobným?
filipis
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2011 16:10 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.