Chladenie vody - technika



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Caiman » 23 Máj 2015 08:05 am

klimatizacia je sice fajn,ale chladit celu miestnost len koli akvariu je asi trosku neefektivne. Obcas sa da zohnat dobry chladic na inzerat,treba pozerat hlavne morske akvaria kde sa chladice pouzivaju castejsie. Aktualne je na reefe na predaj Teco tr 10 za 300€,novy stoji cez 600...
Ale,pokial nemate extra narocne druhy ryb, tak teploty 30° nie su problem, v akvariach kde som vela svietil som maval cez leto aj 33-34°bez uhynu a bez nejakej skody na rastlinach.
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod MaceKx » 02 Jún 2016 10:06 am

Ahojte, citelne sa mi prehrieva voda a to vonku nieje ani 30°C+ a voda ma 29 - 30 °C. Rozmyslal som ako to co najlacnejsie vyriesit a napadlo ma ako PC nadsenca pouzit radiator na vodne chladenie PC konkretne na 1x120mm ventilator http://www.tichepc.sk/MagiCool-Xflow-Co ... 20-mm.html napr. Mam ale obavi s toho ze predsa z filta nejde "uplne cista" voda a ze sa radiator zanesie, druha vec je material samotného radiatora med - mosadz nebude to robit problemy ? Napajanie by som riesil nejakym adaptérom a zapinanie na hodiny spolu zo svetlom. Co poviete na taketo riesenie ?
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod newsted » 02 Jún 2016 11:35 am

Med je toxicka pre ryby a bezstavovce. Precitaj si celu temu od zaciatku, je tam par napadov.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod INRP » 02 Jún 2016 14:03 pm

Stačí pc ventilátor mne stiahne teplotu o 3 stupne na 100l akváriu
INRP
 
Príspevky: 70
Obrázky: 18
Založený: 05 Feb 2016 16:38 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod MaceKx » 03 Jún 2016 13:46 pm

Tak od radiatora som odpustil naistaloval som 2x 80 mm fany s PC startovacie napatie je 3.5 V su napojene na 5V 1A nabijacku na telefon. Idu tak na 50 % jeden je in druhy out, pripevnene su tak ze kryt je troska zdvihnuty a teplota je 27°C po asi 6 hodinach svietenia. Krycie skla su nad akváriom iba otvor na krmenie 120x120 mm je otvoreny stale vyzera to ze to staci.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod spojka13 » 02 Máj 2018 17:05 pm

skúšal niekto aj toto riešenie s termostatom?:

http://dennerle.com/en/products/nano-aquaristic/temperature/nano-coolair-eco

riešený problém, mam už teraz v byte cca 28°C cez den, byt je na 7/7 poschodí, a otočený J/V, slnko zapadá za dalši barak, až okolo 18tej... od rana keď vyjde tak vkuse svieti až do večera... a chcem nejake riešenie pre ochladzovanie vody, lebo v júli budu Halazsle. Kvôli tomu si budem musieť dať aj vyrezať nove sklo aby bolo miesto kde bude dopadať ochladený vzduch na hladinu. kedže to čo tam je originál, tak ma cca pol centimetrové medzery od okraja.
Obrázok používateľa
spojka13
 
Príspevky: 82
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2018 19:29 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod spojka13 » 04 Máj 2018 20:53 pm

f*ck this teplo... musel som dnes zhotovit si tento "ochladzovač" voda v akva podla klasickeho teplomeru atakovala 30°C, podla termostatu ku ktoremu som to pripojil tam bolo 28°C... za hodku klesla teplota vody o 1,5°C termostat je nastaveny na 25°C, hysterezia na 0,5°C, zatial iba vo forme testu, musim vyrobit ešte krycie skla, ale dost viditelny odpar vody, za hodinu a pol cca o jeden cm klesla hladina. rampicku musim prestavit, aby nahodou počas mojej nepritomnosti netrieskala voda hore, a neskratlo ventilator. Su tam dva, ale fachči iba jeden, lebo beži to na rovnakom napäti ako termostat (12V) zajtra ich hodim na cca 6V, to by mohlo rozbehnut pri nižšich otačkach oba, a nemusim riešit nejaku regulaciu 12V...
Prílohy
IMG_0791.jpg
termostat
IMG_0790.jpg
akva s vetrakmi
Obrázok používateľa
spojka13
 
Príspevky: 82
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2018 19:29 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod snajprik » 04 Máj 2018 22:56 pm

Pozerám, že to s tým chladením akva myslíš vážne. Keď už si taký šikovný kutil, tak predávajú USB chladničky za cca 20-30€, fungujú na princípe Peltierovho článku.
„USB chladnička je zhotovená z plastu, v obchodoch sme ju našli v čiernom a červenom prevedení. Po pripojení do plnohodnotného USB portu (potrebuje 5 V / 500 mA) sa rozbehne ventilátor na jej spodku, ktorý ochladzuje teplú stranu Peltierovho článku. To je komponent, ktorý pri prechode elektrického prúdu spôsobí rozdiel teplôt na svojich dvoch stranách. Jednu zahrieva, druhú chladí. Chladná strana je pripevnená k plechovému vnútru chladničky.
Je schopná schladiť jej obsah na teplotu 8,5 °C, avšak nie je primárne určená na vychladenie nápoja, ale na udržanie jeho už nízkej teploty. Ak do nej vložíme nápoj s izbovou teplotou, ten sa vychladí na 8.5 °C až po hodine až dvoch.“
Nejak vymyslieť aby ti to ochladzovalo vodu v akva, napojiť to na termostat a máš to aj keby bolo v izbe 40°C :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod snajprik » 04 Máj 2018 23:23 pm

Keby si si to chcel vyrobiť sám, tak by si mohol kúpiť toto https://www.gme.sk/peltieruv-clanek-m-tes1-12704 na zadnú stenu skla akva prilepiť plech cca 10cmx10cm a naň pripevniť tento článok, chladnou stranou. Na teplu stranu by si dal chladič napríklad s počítača, ktorý by ti odvádzal teplo https://www.alza.sk/arctic-alpine-m1-d2426366.htm?o=72 . Peltierov článok napojil na ten tvoj termostat a hotovo :) A keď budeš chcieť, kľudne v lete môžeš rybky učiť korčuľovať :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Azaza3l » 04 Máj 2018 23:58 pm

O chladení tu už je vlákno a tam je info že peltier spotreba 200w chladiaci výkon 68w. To už je lepší malý mrazak zo spotrebov 370w a jeho chladiaci výkon na w je o dosť lepší než má peltier. Tieto riešenia odovzdajú teplo do miestnosti ak teda nie sú mimo nej, z toho my vychádza že najlepšia bude asi klasická klíma :)

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod snajprik » 05 Máj 2018 07:08 am

Samozrejme že kompresorové chladenie je učenejšie, ale tiež to nie je žiaden zázrak, na chladenie spotrebuje 2x viac energie ako na ohrev. Problém kompresora je rozmer hlučnosť, cena. Tiež nepotrebuje chladiť pol roka v kuse, ale tak 2 mesiace v roku a aj to večer.
Na druhej strane 200€ za klímu do izby aby sa mali dobre nielen ryby, tiež nie je zla investícia :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod spojka13 » 05 Máj 2018 11:12 am

presne tak, rozmýšľal som nad peltierom, ale v inom princípe, mam k nim v práci tiež prístup, lepšie riešenie s peltierom je spraviť tzv. výmennik, kde by sa voda ochladzovala a potom sa prečerpávala do akva, ale to je zbytočne riešenie. Je potrebne peltier chladiť pasívne aj aktívne a zabezpečiť, to prečerpávanie kedže mam vnútorný filter. Toto riešenie ktoré som si skonštruoval, je postačujúce na moju veľkosť, a spotreba je oveľa nižšia ako pri riešení pretiera. Nevýhodou je iba odparovanie vody.
Obrázok používateľa
spojka13
 
Príspevky: 82
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2018 19:29 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.