Bojovnica



Všetko okolo akvarijných rýb

Bojovnica

Odoslaťod Ninka_aqua » 11 Máj 2018 22:24 pm

Ahojte! Potrebovala by som poradiť s bojovnicami v mojom akváriu. Asi každý akvarista sa sem-tam stretne so zámenou samčeka a samičky bojovnice. Aj mne sa to stalo. V akváriu máme už dve samičky a jedného samčeka. Dokúpili sme ešte jednu samičku. O chvíľku sa z nej stal samec. Keď som to zistila, rybka bola už dosť dlho v akváriu. Všimla som si zvláštne správanie dvoch samcov. Čakala som, že to jeden z nich nezvládne no akosi to vyzerá, že sa majú "radi". Ako keby ten samček, ktorého sme dokúpili neskôr vedel, že kráľ akvária je ten (väčší, starší) samček, ktorý bol v akváriu ako prvý z rýb. Hľdala som všade, či niekto takéto správanie už niekedy videl na vlastné oči. Teraz je už zreteľne vidno, že je to samček. potrebovala by som poradiť, či ich mám nechať tak alebo ich oddeliť. Ak sa vám už niečo podobné stalo, prosím napíšte mi. :D Ďakujem za každú odpoveď! :)
Ninka_aqua
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Máj 2018 19:06 pm

Reklama

Re: Bojovnica

Odoslaťod Ninka_aqua » 12 Máj 2018 09:06 am

Ešte som sa chcela opýtať, aké ryby by som mohla dať do cca 300l akvária. Určite tam pôjdu tie rybky, ktoré máme v akváriu teraz. takže 4 bojovnice, 4 - 6 gupiek (neviem koľko ich presne je, pretože nejake zrazu zmizli a ine skapali), 6 prísavníkov, veľa slimákov, pretože sa nám rozmnožili, asi 4 krevety, raka a 3 živorodky. Nemáme nejaké exotické ryby, no neviem, či kupovať obyčajné rybky alebo k nim môžem dať aj zvláštne druhy. takto sa rybky znášajú a sú v pohode. som začínajúci akvarista, takže naozaj prosím o radu. Ďakujem! Nina
Ninka_aqua
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Máj 2018 19:06 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 12 Máj 2018 17:24 pm

ahoj, ťažko ti poradiť keď si nepovedala dohromady nič, v akom veľkom akvárku máš tie bojovnice, ako dlho, ako si prišla nato že je to samček a najlepšie by boli fotky, vieš takto je to ako keby si prišla k lekárovi a povedala je mi zle robte somnou niečo, ale nepovedala si ako zle, kde ťa bolí ani nič... vieš je rozdiel keď máš bojovnice v holom 10l akváriu a je iné keď ich máš v zariadenom zarastenom 200l akváriu. Tú druhú otázku by si mala písať do inej témy, táto téma sa nazýva bojovnica tak sa tu bude riešiť bojovnica, inak by v tom bol zmätok, ak túto tému nájde niekto kto bude chceť niečo prečítať o bojovniciach lebo má podobný problém a namiesto odpovede bude čítať kopu správ o tom aké ryby chceš do 300l akvária tak sa bude zbytočne pýtať znova lebo sa mu to nebude chceť všetko čítať a už mu nikto neodpovie lebo sa nikomu nebude chceť odpovedať milionty raz na to isté, dúfam že to chápeš ;)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Ninka_aqua » 13 Máj 2018 09:09 am

Chapem a dakujem. Alkvárko ma 60l a asi je tam uz vela rybiek no par ryb sa nam narodilo. Povedali sme si, že už to necháme tak pretože aj tak o chvíľku prerábame akvárko na to 300 l. Robila som Rozbor alebo test vody a máme vyšetko dobre okrem Ph. Rybičky vyzerajú spokojne no zomierajú nám gupky. Myslíte si, že za to môže rak? (Má cca 6cm) Teplota vody je 23-26’C

Na obrazku je zakruzkovana ryba, ktorá na fotke vyzerala este ako samička. Teraz uz vyzera uplne inak. Ma dlhsie prsne plutvy a je omnoho vacsia. Dakujem za rady! :) :o

Prílohy
FB204BEF-49E7-48D0-96CF-4A9383851844.jpeg
Ninka_aqua
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Máj 2018 19:06 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 13 Máj 2018 09:42 am

bohužial, ešte stále si toho o moc viac neprezradila, všetko dobre okrem pH znamená čo? aký to bol test? čo sa tým testom meralo? sú testy ktoré merajú pH, NO3, NO2, tvrdosť vody atď a napr. do bazéna mám test ktorý meria chlór a pH, keď poviem všetko dobre a pritom mi to zmeralo len chlór a pH tak to má menšiu výpovednú hodnotu ako keby to meralo aj všetky ostatné hodnoty, pH zle znamená čo? príliž vysoké alebo príliž nízke? S tou bojovnicou by bolo lepšie vidieť detailnejší obrázok a hlavne obrázok aktuálny, teda ako vyzerá teraz, z čiernej machulky ti toho moc neprezradím... že je väčšia a má dlhšie plutvy ešte neznamená že je samec, hlavnú vec ktorú musíš sledovať je brucho, na spodku brucha majú samice bielu bodku, rodidlo, to samce nemajú
ObrázokObrázok
Gupky môžu zomierať z viacerých dôvodou, zas by bolo dobré napísať ako vyzerali pred smrťou a po smrti, neboli schudnuté? neťahali pluvy za sebou? neboli oplesnivené? neboli len na hladine a nedychčali? nekadili biele výlučky? nemali po sebe biele bodky? keď máš choré ryby, treba si ich správanie všímať, podla príznakov si na internete vygoogliť diagnózu a následne zvoliť liečbu podla toho čo hovoria na internete, prípadne ak nemáš internet k dispozícii alebo nič nenájdeš tak ísť do predajne ( nejakej lepšej kde robí niekto kto tomu rozumie, teta za pokladňou v superzoo či pet center ti moc neporadí ), povedať mu všetky príznaky čo si si všimla a poradiť ťa s ním.
Každopádne, akvárko máš prerybnené a je veľká šanca že za úhyn môže to že je tam vela rýb ktoré vela s prepáčením kadia a potom v tom musia plávať, meň 10-15l vody 2x do týždňa dokedy ich nepresuneš, aj pri presune si prečítač niečo o zábehu akvária nehádž to tam hneď lebo tie rybky čo máš to majú spočítané a všetky po presune podochnú, je tu o tom vela informácii, daj si na tomto fóre do vyhladávania zábeh a študuj a hladaj, pozeraj youtube atď. Späť k bojovniciam, ak budeš mať na 60l jedného samca a dve samice môže to tak ostať, jeden samec a jedna samica by nemali byť pretože samec by tú jednu uštval ale dve byť môžu, zisti si či to čo si myslíš že sa zmenilo na samca je ozaj samec a ak hej zanes ho do chovproduktu nech ti ho vymenia za samicu
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Ninka_aqua » 13 Máj 2018 10:46 am

Dakujem. Skusim urobit to co si mi poradil. Ďalšiu Bojovnicu sme kupovali hlavne preto aby to bolo vyvážené. 3 samičky na jedného samca pretože už začínal ten Samec troška viac otravovať samičky tak pre istotu. no a teda musím pozrieť či má tú bielu bodku alebo nie. K tým gupkám. Nemali nič z toho čo si povedal žiadne príznaky nejakej choroby jednoducho z jedného dňa na druhý deň v akvárku neboli. Neboli nikde mŕtve aj som hľadala či sú niekde schované. To Ph som merala na lakmusový papierik. Tam je tych 5 dalsich veci ako NO2, NO3 a tak dalej. Dakujem! :)
Ninka_aqua
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Máj 2018 19:06 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Ninka_aqua » 13 Máj 2018 10:50 am

Samcek nema bodku. Myslis ze v 300l budu dvaja samci v pohode, alebo ho mam ist vymenit za samicu? Neutocia na seba a v pohode sa obchadzaju. :)
Ninka_aqua
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Máj 2018 19:06 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 13 Máj 2018 12:17 pm

ak to boli malé gupky tak ich požrali iné ryby, aj bojovnice sú schopné zožrať aj mesiac staré gupky, aj dospelé gupky si vedia pojesť mladé. Bojovníka choď vymeniť, síce v 300l sa možno nezabijú navzájom ale určite nebudú radi. Ryby v 300l akvárku musia byť kompatibilné s tými čo máš, nezabudni že bojovnice sú teritoriálne ryby
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Ninka_aqua » 13 Máj 2018 21:33 pm

Uvidim co urobim s bojovníkom. Dakujem za rady. Dovidenia! :D :)
Ninka_aqua
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Máj 2018 19:06 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Veve28 » 14 Máj 2018 06:32 am

Keď už je téma o bojovniciach... Môže ísť samec +2-3 samice do 30l akvária, keď tam majú skrýšu ako džbán a rastlinky?
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 14 Máj 2018 08:54 am

nie, to je príliž malý priestor, to je tak pre samca vhodné, načo samice? samcovi nebudú chýbať, v prírode samec obýva svoje teritórium v ryžovom poli okolo jednej ryžovej rastlinky a to si chráni pred okolitým svetom, je tam sám a je mu dobre, raz za čas sa stretne so samicou ktorá mu tam pripláva, spária sa, samica ide zas preč a on sa stará o malé. Takže tam žiadna láska ani nič nie je a kludne môže byť sám a raz za čas mu nastav zrkadlo aby ponaťahoval plutvy
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Veve28 » 14 Máj 2018 09:42 am

johny350 napísal:nie, to je príliž malý priestor, to je tak pre samca vhodné, načo samice? samcovi nebudú chýbať, v prírode samec obýva svoje teritórium v ryžovom poli okolo jednej ryžovej rastlinky a to si chráni pred okolitým svetom, je tam sám a je mu dobre, raz za čas sa stretne so samicou ktorá mu tam pripláva, spária sa, samica ide zas preč a on sa stará o malé. Takže tam žiadna láska ani nič nie je a kludne môže byť sám a raz za čas mu nastav zrkadlo aby ponaťahoval plutvy

Aha... A aké ryby k nemu? Viem, že je to na rôznych stránkach, ale nikde nepíše, aké ryby sú vhodné do 30 l akvária k samcovi. Lebo neviem, či sa oplatí chovať 1 rybku...
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 14 Máj 2018 10:35 am

najlepšie žiadne, to je príliž malé akvárko, dlhodobo udržiavať tak malé akvárko s množstvom rýb je otročina lebo by bolo treba vkuse meniť vodu, tak buď sa ti oplatí chovať jednu rybu, alebo sa ti oplatí kúpiť nové väčšie akvárko, alebo sa ti oplatí meniť vodu, alebo dať preč bojovnicu a dať tam iné rybky. Do tak malého akvárka by k bojovnici išli len veľmi malé rybky, avšak tie by mohol bojovník požrať. Takže je to na tebe. Myslím si že bojovnica je dostatočne atraktívna ryba aj sama. Z malých rybiek ( po odstránení bojovnice) by sa tam dali dať nejaké malinké tetry ako napr. neonka modrá, alebo microrasbora galaxy, prípadne Trichopsis pumila- vrčivka trpazličia alebo Carinotetraodon travancoricus- štvorzubec trpazličí.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod marek12345 » 13 Júl 2018 12:53 pm

ohladom bojovnic je to ryba nenarocna ludia pisu kade co ja ich chovam 4 roky.Teplotu vody tiez neriesim ci je 24 atd... davam krmivo co je pre vsetky typi ryb.sem tam prihodim zivu stravu to je vsetko.ryby sa bez problemov paruju.uvedomte si ze to je ryba zijuca v bacorinach takze ked nevymenite vodu tyzden nic sa nestane.staci 1 samec a 2.3 samice rastliny do akvarka a to je vsetko.Ak to chcete chovat kupte si akvarko 40 litrov rastliny nic viac ryba nepotrebuje.Niektory pisu ryba nemoze mat silni filter a pod.. moje maju pusteny filter a este sa chodia do prudu hrat.
marek12345
 
Príspevky: 1
Založený: 13 Júl 2018 12:43 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 13 Júl 2018 17:38 pm

podľa mňa to moc zjednoduchuješ, bačoriny v ktorých žijú sú plné rastlín, buď nejakých tráv alebo žijú v ryžových poliach, takže tá bačorina je chemicky čistá lebo rastliny spotrebúvajú dusičnany. Keď zanedbáš výmeny vody tak sa to nemusí prejaviť hneď ale časom dostanú buď bakteriálny rozpad plutiev alebo inú chorobu. Raz za týždeň výmena záleží od veľkosti nádrže, od množstva rastlín a množstva krmiva. Nemože meniť len raz za týždeň niekto kto má rybu bez rastlín v 2l betárku lebo sa dlho nedožije
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 13 Júl 2018 21:23 pm

*zjednodušuješ aby som nebol ako taký baran :D


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod matus.galan » 13 Júl 2018 23:41 pm

V pohode :D tiez mam doma bojovnicu, kupil som ju ako zachranu z hornbachu, samicka, dnes je z nej jedna velka dama. Nic specialne nechcela, pravidelna vymena vody, dobra pestra strava a stabilna teplota vody a vsetko je ako ma byt a filter mam fajny kanistrak :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bojovnica

Odoslaťod geffka » 03 Aug 2018 14:44 pm

Chlapci, v utorok sme kupili parik bojovnic, v stredu sa vytreli - postavil hniezdo, samicu sme dali prec, lebo ju napadal. Teraz sa stara sam. Dnes uz vidim male chvostiky vysiet v pene a na skle. Ale stale sa samec stara a ak niektora spadne, nosi ju naspät. Prilis rychla "laska" toto bola. Do kedy tam mozem samca nechat? Ked je taky starostlivy? A co vzduchovanie... momentalne je filter vypnuty, lebo rozbijal hniezdo. Ale viem, ze krpce budu potrebovat vzduchovat.

Stretli ste sa s tym?
geffka
 
Príspevky: 8
Založený: 25 Dec 2016 20:28 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod globalradar » 03 Aug 2018 15:15 pm

geffka - Samcek, by mal byt vzorny dokym nezacnu plavat, co je zhruba tak 2 dni po vyliahnuti, po tomto case ich pravdepodobne zacne jest. Vzduchovanie a filtracia by bolo pre poter urcite dobre, najlepsie molitanovy filter.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.